Autor Wątek: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"  (Przeczytany 261856 razy)

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #400 dnia: Listopad 30, 2015, 16:57:36 »
Oczywiście, że chodziło mi o podejrzenie wstrząsu. Niepotrzebnego skrótu myślowego użyłem. Dyskusja dotyczy wstrząsu i to naturalne dla mnie.
Na początek mam pytanie do mojego przedmówcy o pojęcie hydrostatyka. Z tego co się orientuję to dotyczy zachowania cieczy w spoczynku. Za chwilę w tym zdaniu jest mowa perfuzji czyli przepływie płynu. Coś mi tu zgrzytnęło... :gwiazdki:

Poza tym:
1. Nie muszę w nic wierzyć a szczególnie naukowcom, profesorom itp. Wypada ale nie można tego robić bezkrytycznie...
2. Porównanie węża ogrodowego do ciała człowieka jest dla mnie bardzo dużym skrótem myślowym...
3. Skamieniałe fanaberie? Ja miałem na myśli doświadczenia ratowników z miejsca zdarzenia. Ciężko o odwzorowanie warunków panujących na miejscu zdarzenia i poddaniu tego badaniom klinicznym. Każda sytuacja jest inna.
4. Mam źródła dotyczące wielu przypadków klinicznych typu dzieci po zabiegach ortopedycznych, ludzi po operacji bypassów itp. Nie ma badań na temat poszkodowanych, których jako strażak potencjalnie spotkam na miejscu zdarzenia.

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #401 dnia: Grudzień 01, 2015, 10:47:49 »
Oczywiście, że chodziło mi o podejrzenie wstrząsu.
O podejrzeniu można mówić gdy nie mamy pewności bowiem brak na miejscu odpowiednich specjalistów jak i narzędzi diagnostycznych.
Wstrząs krwotoczny ratownik po KPP jest w stanie rozpoznać (choć u dzieci może to być trudne).

Na początek mam pytanie do mojego przedmówcy o pojęcie hydrostatyka. Z tego co się orientuję to dotyczy zachowania cieczy w spoczynku. Za chwilę w tym zdaniu jest mowa perfuzji czyli przepływie płynu. Coś mi tu zgrzytnęło... :gwiazdki:
Tak, ale to też skrót myślowy.
Starałem się wyjaśnić, że podniesienie słupa cieczy, tutaj biernie (pozycja PLR tudzież T10°) grawitacyjnie zwiększy tępo wynaczynienia.
Jeśli poczytasz, dowiesz się, że paramedycy toczą płyny aby podnieść ciśnienie ale tylko do pewnej wartości, która jest graniczną = zwiększenie tempa krwotoku.
Dlaczego w KPP tego się nie powinno robić? Ratownik KPP nie jest uprawniony do pomiaru i interpretacji RR, podawania płynów i uzyskiwania dostępu donaczyniowego czy doszpikowego.

Poza tym:
1. Nie muszę w nic wierzyć a szczególnie naukowcom, profesorom itp. Wypada ale nie można tego robić bezkrytycznie...
Słusznie. Weryfikuj.
Weryfikując aktywnie się uczymy.
Gdy znajdziesz w aktualnych publikacjach coś przemawiającego inaczej aniżeli bieżąca koncepcja (na płasko) - proszę o źródło i będziemy analizować.

A co myślisz o takiej treści:
P. Marino, Intensywna Terapia, U&P, W-w 2007






2. Porównanie węża ogrodowego do ciała człowieka jest dla mnie bardzo dużym skrótem myślowym...
To już chyba wyjaśnione.
Niemniej zachęcam do przeczytania całości treści, o których wspomniałem - mam takie wrażenie, może mylne, że tego nie zrobiłeś.

Weryfikacja polega na poznaniu sprawy z obu stron.

3. Skamieniałe fanaberie? Ja miałem na myśli doświadczenia ratowników z miejsca zdarzenia. Ciężko o odwzorowanie warunków panujących na miejscu zdarzenia i poddaniu tego badaniom klinicznym. Każda sytuacja jest inna.

Tutaj mi chodzi o przywiązanie się do pewnych rzeczy, które przestały już być aktualne, bowiem zostały zweryfikowane przez naukowców-praktyków (patrz pierwszy akapit pierwszego obrazka).

Kiedyś dyskutowałem ze znajomym o zaleceniach Europ. Tow. Kardiol. dot. omdleń. Był wstrząśnięty tym, że kardiolodzy nie zalecają obligatoryjnego unoszenia nóg w omdleniach. Z uporem maniaka powoływał się na tzw. doświadczenie ratowników: "przecież zawsze to działa".
Zapytałem:
Czy kiedykolwiek dojechał do omdlenia przed powrotem przytomności - odparł "nie".
Czy zawsze świadkowie omdlenia podnosili nogi - odparł "nie".
Czy jechałeś do wezwania pt. omdlenie i okazało się, że to nieprzytomność bez wnikania w prawdziwą przyczynę (np. udar) = odparł "tak".
Czy niekiedy świadkowie podnosili nogi takiemu choremu? - odparł "tak".

Następnie zadałem kilka pytań podsumowujących:
Czy zdarzało się nieuzasadnione podnoszenie nóg? - "hmmm, tak, nawet często".
To skąd wiesz czy podnoszenie nóg działa skoro nigdy nie próbowałeś tego nie robić? - "k****a, nie wiem".

Podrapał się po głowie i zaczął duuuużo czytać m.in. o badaniach, których nikt nie robi na miejscu zdarzenia, ale analogicznie w warunkach klinicznych zdarzają się bądź są celowo wywoływane na ochotnikach tudzież zwierzętach.

Ze wstrząsem krwotocznym jest łatwiej. Badania są realizowane w w boju, głównie przez wojskową służbę medyczną.

4. Mam źródła dotyczące wielu przypadków klinicznych typu dzieci po zabiegach ortopedycznych, ludzi po operacji bypassów itp. Nie ma badań na temat poszkodowanych, których jako strażak potencjalnie spotkam na miejscu zdarzenia.
Może dlatego,  że praktyka strażaka nie jest przedmiotem tych badań. Badania wykonuje się w środowisku gdzie jest duże prawdopodobieństwo obserwacji interesujących badacza przypadków. W straży jest to sporadyczne. Prześledź wątek i pojawi się kilka opracowań, nazwisk. Sprawdź literaturę, na której opiera się dane badanie - tam autor mógł oprzeć się na interesującej Ciebie publikacji.

Ogólnie fajnie, że się zainteresowałeś.
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #402 dnia: Styczeń 28, 2016, 22:37:08 »

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #403 dnia: Styczeń 28, 2017, 23:59:16 »
Kolejna rocznica...
http://www.strazak.pl/index.php/topic,20091.100.html
a nadal nie ma sugerowanej po katastrofie procedury ogrzewania dużych kubatur...

Offline KaKa19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #404 dnia: Styczeń 30, 2017, 07:18:35 »
Obowiązujące "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG „ są z 07.2013 r. Pierwsze słyszę o ich nowelizacji, ma ktoś  taka taką informacje, że są prowadzone prace nad ich zmiana????

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #405 dnia: Styczeń 30, 2017, 21:25:35 »
Kolejna rocznica...
http://www.strazak.pl/index.php/topic,20091.100.html
a nadal nie ma sugerowanej po katastrofie procedury ogrzewania dużych kubatur...
Panie IB,  był Pan w kgpsp, można było to opracować, a teraz koordynator krajowy chyba nie żyje, bo nic o nim nie słychać,  pytania do kpp miały być zaktualizowane a tu dołożyli nowe i zostawili stare :wall:

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #406 dnia: Styczeń 30, 2017, 23:44:26 »
Było to opracowane, ale o wdrożeniu różnych pomysłów decydują 01 KG.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #407 dnia: Czerwiec 22, 2017, 23:53:54 »
Witam mam kilka pytań odnośnie sprzętu z R1 według nowych zasad proszę o wiadomość osobę w miarę obeznaną z tematem.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #408 dnia: Styczeń 28, 2019, 15:31:26 »
Kolejna rocznica....
http://www.strazak.pl/index.php/topic,20091.100.html

Czy w programach szkolenia strażackiego są wątki oparte na wnioskacj z analizy tej akcji?