Autor Wątek: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?  (Przeczytany 76682 razy)

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 22, 2013, 19:25:57 »
W temacie wyglądu zezwoleń załączam zdjęcia.Rzeczywiście można dopatrzeć się podobieństw z legitymacją szkolną ( kolor ) ze starych lat :rofl:

Jak widać od razu otrzymujemy zezwolenie na przewożenie ,,wartości pieniężnych",także  w przypadku afery w banku można aktywa wywozić GBA legalnie

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 22, 2013, 19:37:18 »
Coś mi nie poszło z tym plikiem :'( zaznaczyłem nie ten na początek,to jest rewers przedmiotowego zezwolenia, a scan frontu jest za duży i nie chce się załadować,pokombinuje i dodam póżniej.Dostałem prośbe na priv o opisanie całej drogi do uzyskania pozwolenia.Chętnie wszystko opowiem tylko juto.pozdrawiam.

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 23, 2013, 11:07:35 »
Odnośnie dokumentów które należy przedłożyć w starostwie,lista jest następująca:
1.Prawo jazdy i dowód osobisty.
2.Badania lekarskie podpisane przez lekarza medycyny pracy i tutaj należy zwrócić uwagę aby badania wystawione były zgodnie z art.122 ust.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. -Prawo o ruchu drogowym. My mieliśmy wystawione te badanie na podstawie innej podstawy prawnej i trzeba było zmieniać :wall:
3.Orzeczenie psychologiczne ,które musi zostać wystawione na podstawie art.124 ust.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r.- Prawo o ruchu drogowym.
4.Dotychczasowe uprawnienia wystawione prze Wójta/Burmistrza.
5.Wypełniony wniosek.
6. Kwit potwierdzający dokonanie wpłaty na konto starostwa w wysokości 50PLN.
 Wszystkie w/w papiery trzeba okazać w oryginale,pani sobie zrobi kopie,ale do wglądu musi być.


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 23, 2013, 11:10:27 »
Tak natomiast wygląda zezwolenie od frontu.Powodzenia w pozyskiwaniu.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline arbuzOSP

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 23, 2013, 16:13:38 »
Pragnę dodać, że czas na wymianę zezwolenia upływa 7 lipca 2013 roku. Jeśli ktoś nie zmieści się do tego czasu to będzie zmuszony ukończyć kurs i zdać egzamin na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym! Także śpieszmy się i nie dajmy zarobić całej bandzie biurokratów  :szalony:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 23, 2013, 17:19:17 »
Ja pier... no, ręce opadają do samej gleby...

Odnośnie dokumentów które należy przedłożyć w starostwie,lista jest następująca:
1.Prawo jazdy i dowód osobisty.
2.Badania lekarskie podpisane przez lekarza medycyny pracy i tutaj należy zwrócić uwagę aby badania wystawione były zgodnie z art.122 ust.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. -Prawo o ruchu drogowym. My mieliśmy wystawione te badanie na podstawie innej podstawy prawnej i trzeba było zmieniać :wall:
3.Orzeczenie psychologiczne ,które musi zostać wystawione na podstawie art.124 ust.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r.- Prawo o ruchu drogowym.
4.Dotychczasowe uprawnienia wystawione prze Wójta/Burmistrza.
5.Wypełniony wniosek.
6. Kwit potwierdzający dokonanie wpłaty na konto starostwa w wysokości 50PLN.
 Wszystkie w/w papiery trzeba okazać w oryginale,pani sobie zrobi kopie,ale do wglądu musi być.
Źle źle źle i jeszcze raz źle.

Badania lekarskie, te na odstawie których wydawane są zaświadczenia starego typu są trzymane w archiwach urzędów gmin/miast, więc robić ich po raz drugi nie trzeba. Specjalnie zresztą po to gminy masowo wysyłały ludzi na badania przed 19 stycznia 2013 roku, żeby zaoszczędzić przy zmianie przepisów.

Po drugie stare zezwolenie jest wg. przepisów ustawy wymieniane na nowe w terminie do 6 miesięcy od 19 stycznia 2013. Tak jest zapisane - natomiast w rozporządzeniu już jest ciut inaczej... No kur..a mać, co za imbecyle nami rządzą to się w pale nie mieści. Jest oczywiście wyjście z tej sytuacji - wyciągnąć "stare" badania z gminy... Ale to masakra jakaś.

A co do terminu, to będzie jak wspomniałem niby 6 miesięcy od 19 stycznia, czyli teoretycznie trochę dłużej niż do 7 lipca, a i tak wątpię czy się z tym wyrobią, bo póki co "głucho wszędzie" w tym temacie.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 23, 2013, 20:40:09 »
Ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2013/700/1

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 23, 2013, 21:33:51 »
ja stare mam ważne do 2017 czyli co muszę zasuwać do starostwa o wymianę  by zmieścić się w terminie do 7 lipca?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2013, 21:51:06 wysłana przez Smyku »
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 23, 2013, 22:12:25 »
Ja pier... no, ręce opadają do samej gleby...

Odnośnie dokumentów które należy przedłożyć w starostwie,lista jest następująca:
1.Prawo jazdy i dowód osobisty.
2.Badania lekarskie podpisane przez lekarza medycyny pracy i tutaj należy zwrócić uwagę aby badania wystawione były zgodnie z art.122 ust.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. -Prawo o ruchu drogowym. My mieliśmy wystawione te badanie na podstawie innej podstawy prawnej i trzeba było zmieniać :wall:
3.Orzeczenie psychologiczne ,które musi zostać wystawione na podstawie art.124 ust.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r.- Prawo o ruchu drogowym.
4.Dotychczasowe uprawnienia wystawione prze Wójta/Burmistrza.
5.Wypełniony wniosek.
6. Kwit potwierdzający dokonanie wpłaty na konto starostwa w wysokości 50PLN.
 Wszystkie w/w papiery trzeba okazać w oryginale,pani sobie zrobi kopie,ale do wglądu musi być.
Źle źle źle i jeszcze raz źle.

Badania lekarskie, te na odstawie których wydawane są zaświadczenia starego typu są trzymane w archiwach urzędów gmin/miast, więc robić ich po raz drugi nie trzeba. Specjalnie zresztą po to gminy masowo wysyłały ludzi na badania przed 19 stycznia 2013 roku, żeby zaoszczędzić przy zmianie przepisów.

Po drugie stare zezwolenie jest wg. przepisów ustawy wymieniane na nowe w terminie do 6 miesięcy od 19 stycznia 2013. Tak jest zapisane - natomiast w rozporządzeniu już jest ciut inaczej... No kur..a mać, co za imbecyle nami rządzą to się w pale nie mieści. Jest oczywiście wyjście z tej sytuacji - wyciągnąć "stare" badania z gminy... Ale to masakra jakaś.

A co do terminu, to będzie jak wspomniałem niby 6 miesięcy od 19 stycznia, czyli teoretycznie trochę dłużej niż do 7 lipca, a i tak wątpię czy się z tym wyrobią, bo póki co "głucho wszędzie" w tym temacie.

Kolego Radhezz,ja opisałem jak wyglądała nasza konfrontacja z urzędnikami starostwa w walce o uzyskanie zezwoleń.Nie napisałem,że należy wykonać świeże  badania,tylko jaka podstawa prawna musi widnieć na poszczególnym zaświadczeniu lekarskim,aby pani w okienku je uznała.W naszej jednostce mieliśmy poprostu wystawione przez lekarza badania na podstawie innego przepisu niż w starostwie wymagali,dlatego trzeba było dopisać ręcznie na starym kwicie z badaniem odpowiednią ustawę,pan doktor zaparafował i wtedy je uhonorowano.Z Twojego postu wynika,że wystarczy przedłożyć tylko posiadane,a wystawione przez urząd gminy zaświadczenie na pojazdy uprzywilejowane i cześć.Proponuje zatem spróbować w ten sposób, ja szczerze powodzenia życzę.

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 23, 2013, 22:24:19 »
Ja mam taką prośbę, by ktoś ogarnięty w temacie mi napisał jak to wygląda teraz, jeśli chcę wyrobić sobie pozwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi.
Xyz

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 23, 2013, 22:57:32 »
Ja mam taką prośbę, by ktoś ogarnięty w temacie mi napisał jak to wygląda teraz, jeśli chcę wyrobić sobie pozwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi.
Również podpinam się pod prośbę by ktoś mógł po kolei w prosty sposób opisać kolejne kroki w zdobywaniu tego uprawnienia. U mnie jest dwóch gotowych kierowców mających C i ukończone 21 lat, a ostatnio z szoferami jest kiepsko i z 8 spadliśmy do 2 mobilnych, więc kolejnych dwóch jest na wagę złota.
Zapewne powiecie, że sprawę należy przekazać naczelnikowi i niech się martwi ale to też człowiek.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 24, 2013, 11:26:02 »
To powinno wszystko wyjaśnić:
Cytuj
26 maja weszło w życie rozporządzenie w sprawie szkoleń dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. Już po trzech tygodniach zwolniono z nich dwie grupy zawodowe .

To oznacza, że starosta wyda zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym każdemu nowemu kierowcy, który ukończył 21 lat, ma prawo jazdy, zaświadczenia od lekarza oraz psychologa. Wszystko za sprawą kolejnej nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.), która weszła w życie w czwartek.

Ustawa odsuwa obowiązek ukończenia kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych do 4 stycznia 2016 r.

To kolejna grupa kierowców pojazdów uprzywilejowanych, która nie musi, wbrew wcześniejszym ustaleniom, przechodzić szkoleń w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy (ODTJ) stopnia wyższego. Wcześniej zrezygnowano z tych wymogów w stosunku do kierowców pojazdów uprzywilejowanych państwowych służb (policji, wojska, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wywiadu i kontrwywiadu, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego czy Państwowej Straży Pożarnej).

Omijanie i slalom

– Tyle że działo się to dwa lata po ogłoszeniu ustawy. W tym czasie ośrodki sporo zainwestowały, żeby przygotować się do wejścia w życie nowych przepisów – mówi Janusz Golinkiewicz z Centrum Szkolenia Kierowców i Doskonalenia Techniki Jazdy „Delta” na Opolszczyźnie. Przypomina, że w tym samym czasie zrezygnowano także z obligatoryjnych ćwiczeń na płytach poślizgowych. By dostosować infrastrukturę do wymogów stopnia wyższego, wydał 7 mln zł. Podobne koszty poniosło 25 innych ODTJ w całym kraju.

– Wyłączenie teraz strażaków i służb ratownictwa medycznego jest złamaniem wszelkich zasad, jakie powinny obowiązywać w demokratycznym państwie prawa. I nie mówię tego tylko dlatego, że brak pewności i stabilności prawa przynosi nam wymierne szkody finansowe – komentuje Golinkiewicz.

– Potrzeba przeprowadzenia specjalistycznych kursów nie wzięła się przecież z księżyca. Metody były wypracowywane przez długie lata na podstawie statystyk, doświadczeń lekarzy, naukowców i ekspertów od bezpieczeństwa ruchu drogowego – dodaje.

Inna sprawa, że program kursów, który opracowało w rozporządzeniu w sprawie kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne (Dz.U. z 2013 r. poz. 603) Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, trudno uznać za ambitny.

– Pierwotnie był bardzo rozbudowany, ale jak w resorcie zapytali o koszty jego realizacji, to szybko się z tego wycofano. Co zostało? Slalom, hamowanie w zakręcie i omijanie przeszkody. To z założenia bez sensu – twierdzi Mariusz Stuszewski, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Motorowego Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy.

– Wymagania dla każdej ze służb powinny być inne. Nie może być jednego programu dla kierowców karetek pogotowia, OSP i Biura Ochrony Rządu – dodaje Stuszewski.

Ćwiczenia zawarte w rozporządzeniu trzeba wykonać na utwardzonym terenie o wymiarach 20 x 100 m. Nie potrzeba do tego płyty poślizgowej prostokątnej, okrągłej, wzniesienia z zakrętami, dwóch bezpośrednio następujących po sobie nawadnianych zakrętów ani innych rzeczy, których przepisy wymagają dla ODTJ stopnia wyższego.

Jak rozpoznać strażaka

Nowelizacja zezwalająca starostom na wydawanie zezwoleń na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych bez zaświadczenia o ukończeniu kursu sprawia urzędnikom poważne problemy.

– Skąd mam wiedzieć, że człowiek podający się za strażaka ochotnika, który nie musi mieć kursu, jest nim rzeczywiście? Jemu wydaję zezwolenie tylko na podstawie zaświadczenia od lekarza i psychologa. A np. strażnik miejski musi przynieść zaświadczenie o ukończeniu kursu. Tylko że ja nie mam możliwości weryfikacji, czy ktoś, kto podaje się za strażaka, jest nim rzeczywiście – mówi nam jedna z urzędniczek.

Dlatego, by wydać zezwolenie zgodnie z prawem, muszą nagiąć procedury i zażądać oświadczenia, do jakiej służby wnioskujący przynależy.

Poza tym to, że odroczono ustawowy obowiązek ukończenia kursu przez strażaków czy kierowców, nie znaczy, że nie warto tego zrobić. W razie wypadku nieodbycie szkolenia może być wykorzystane przeciwko nim przez prokuraturę czy zakład ubezpieczeń.

Tworzenie prawa

Na osobne potraktowanie zasługuje sposób wprowadzania zmian w przepisach. O wymogu odbycia kursów dla nowych kierowców strażacy czy pracownicy pogotowia wiedzieli od dawna. Ustawa weszła w życie 19 stycznia, ale brak było rozporządzenia mówiącego o tym, jak ten kurs miałby wyglądać. Sławomir Nowak podpisał je 15 maja (weszło w życie 26 maja). Tylko że ustawa odraczająca ten obowiązek została uchwalona 24 maja, a weszła w życie 20 czerwca. Co oznacza, że przez 24 dni strażacy mieli obowiązek i możliwość ukończenia kursu, po czym wymóg ten znowu będzie obowiązywał za 2,5 roku.

– Jeśli ministerstwo i posłowie sami nie ogarniają prawa, które tworzą, to jak zwyczajni obywatele mają się w tym połapać – pyta Paweł Dobrowolski, szef Forum Obywatelskiego Rozwoju i strażak ochotnik.
źródło: http://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/431168,nowi-kierowcy-karetek-i-wozow-strazackich-bez-kursu.html

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 24, 2013, 14:48:19 »
http://www.zosprp.pl/?q=content/informacja-o-w-wejsciu-w-zycie-nowelizacji-ustawy-o-kierujacych-pojazdami

Cytuj
Informacja o w wejściu w życie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami

W dniu 20 czerwca 2013 r. w Dzienniku Ustaw z 2013 r. poz. 700 opublikowana została ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw. Z tą też datą weszła ona w życie (art. 5).

Zgodnie z jej art. 1 pkt 4 art. 135b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami uzyskał nowe brzmienie: „W stosunku do jednostek, o których mowa w art. 109 ust. 5 i 6, warunki określone w art. 106 ust. 1 pkt 4 oraz w art. 109 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 4 stosuje się od dnia 4 stycznia 2016 r.”.

Oznacza to, że od 20 czerwca 2013 r. m.in. kierowcy pojazdów uprzywilejowanych OSP do 4 stycznia 2016 r.:

    nie będą musieli mieć ukończonego kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi wymaganymi przez przepisy ustawy, aby kierować tymi pojazdami,

    nie będą musieli posiadać wydawanego przez Starostę zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych OSP, którzy nie nabyli uprawnień do kierowania tymi pojazdami pod rządami ustawy Prawo o ruchu drogowym będą musieli ukończyć kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi według wymogów ustawy o kierujących pojazdami w terminie do 4 stycznia 2016 r. Do tego jednak czasu będą mogli być kierowcami pojazdów uprzywilejowanych OSP.

Bardzo ważne!

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych OSP, którzy nabyli uprawnienia do kierowania tymi pojazdami pod rządami ustawy Prawo o ruchu drogowym nie będą musieli ukończyć kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi według wymogów ustawy o kierujących pojazdami tylko w tym wypadku, gdy posiadają zaświadczenie wydane w trybie określonym w art. 95a ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym i w terminie do 19 lipca 2013 r. wymienią posiadane zaświadczenie na zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami (decyzja Starosty). Niedopełnienie tego obowiązku sprawi, że aby nadal móc kierować pojazdami uprzywilejowanymi po 4 stycznia 2016 r. będą musieli ukończyć kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

Informacja prawna zamieszczona na stronie internetowej Związku w zakładce Prawo pod adresem:

http://www.zosprp.pl/?q=content/nowe-zasady-nabywania-uprawnien-przez-kierowcow-pojazdow-uprzywilejowanych-osp

- zachowuje swoją aktualność z uwzględnieniem niniejszej informacji. W najbliższych dniach informacja ta zostanie zaktualizowana.
informację przygotował
adw. Krzysztof M. Miazga
24 VI 2013 r.

ratownik medyczny

  • Gość
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 24, 2013, 19:37:41 »
Witam, mam problem w związku z nowymi zmianami w owej ustawie a dokładniej napotkałem opór w starostwie przy składaniu wniosku o zezwolenie, mam nadzieje, że ktoś mi pomoże, mianowicie, chcę wystartować w konkursie na ratownika medycznego-kierowcę, posiadam ważne zaświadczenie lekarskie i orzeczenie psychologiczne, ponieważ pracowałem wcześniej na tym stanowisku. Dokładnie 16.01.2013r. rozwiązałem umowę o pracę i na dzień 19.01.2013r. posiadałem uprawnienia na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi (ważne do 2017r.), natomiast nie pracowałem na stanowisku ratownik medyczny-kierowca. I tu wyłania się moje pytanie czy starostwo na podstawie ważnych zaświadczeń i badań jak również potwierdzenia w postaci świadectwa pracy, iż pracowałem na w/w stanowisku może mi wystawić zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi czy też muszę odbyć kurs żeby takie uprawnienia nabyć ? Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam :)

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:13:44 »
grzela czyli to co mam, zaświadczenie, muszę wymienić na zezwolenie do 19 lipca 2013 roku by móc jeździć dalej? wcześniej w postach padła data 7 lipca tegoż roku? sam już teraz nie wiem co i jak pogubiłem się już a badania z orzeczeniem psycho mam do 2017
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:16:59 »
grzela czyli to co mam, zaświadczenie, muszę wymienić na zezwolenie do 19 lipca 2013 roku by móc jeździć dalej? wcześniej w postach padła data 7 lipca tegoż roku? sam już teraz nie wiem co i jak pogubiłem się już a badania z orzeczeniem psycho mam do 2017

Potwierdzałem dzisiaj w starostwie data 19 lipiec jest optymalną. Nie wiem skąd się wzięła data 7 lipiec.

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:20:51 »
eh no to muszę się udać do starostwa w takim razie i powiadomić resztę moich kierowców, hmm zastanawiam się kto to ma pokryć teoretycznie gmina praktycznie pewnie to nie przejdzie bo jest połowa roku a u nas brak już pieniędzy na wszystko łącznie z paliwem
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #67 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:23:39 »
eh no to muszę się udać do starostwa w takim razie i powiadomić resztę moich kierowców, hmm zastanawiam się kto to ma pokryć teoretycznie gmina praktycznie pewnie to nie przejdzie bo jest połowa roku a u nas brak już pieniędzy na wszystko łącznie z paliwem

Zgodnie z ustawą:

Cytuj
6. Koszty zezwoleń na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych są finansowane z budżetu gminy.

U Nas też już ruszyła akcja wymiany zezwoleń.

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #68 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:26:58 »
dzięki grzela z Ciebie to chodząca encyklopedia :) opłata gdzieś w dzienniku ustaw  lub rozporządzeń jest zapisana i potwierdzona że to te 50 zł koszt zezwolenia?
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:31:54 »
dzięki grzela z Ciebie to chodząca encyklopedia :) opłata gdzieś w dzienniku ustaw  lub rozporządzeń jest zapisana i potwierdzona że to te 50 zł koszt zezwolenia?

Tu masz info:

http://bip.poznan.pl/bip/sprawy/wydanie-zezwolenia-na-kierowanie-pojazdem-uprzywilejowanym-lub-pojazdem-przewozacym-wartosci-pieniezne,198382/

a kwota wynika z rozporządzenia

Cytuj
§ 16. Wysokość opłaty za wydanie zezwolenia wynosi 50 zł.

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2013/603/1
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2013, 22:36:41 wysłana przez grzela »

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:39:15 »
tj. wersja dla osoby ubiegającej się po raz pierwszy czy przedłużającej zezwolenie
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:41:35 »
tj. wersja dla osoby ubiegającej się po raz pierwszy czy przedłużającej zezwolenie

Te osoby, co mają aktualnie zaświadczenie od Wójta/Burmistrza to wersja przedłużająca ważność zezwolenia.

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:43:11 »
uf dzięki grzela Ty naprawdę to taki prawnik w tym forum i dobra dusza :D pozdrawiam i dziękuję :)
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwiec 24, 2013, 23:11:24 »
Mówicie o kierowcach OSP/ PSP.
A co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych na podstawie zapisu " jednostki niewymienionej w pkt 1-11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego - na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych"
Czy jeżeli posiadają na dzień dzisiejszy zaświadczenie ważne do 2015 r., to też muszą je wymienić na zezwolenie?


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 24, 2013, 23:25:28 »
Cytuj
Opłaty
Za wydanie, przedłużenia zezwolenia należy uiścić opłatę w wysokości 50,00 

Z tą opłatą  to nie jestem do końca przekonany, ponieważ:
 
Cytuj
7) po art. 138 dodaje się art. 138a i art. 138b w brzmieniu:
„Art. 138a. Opłatę ewidencyjną, o której mowa w art. 28 ust. 8 i 9, art. 31 ust. 3, art. 33 ust. 2 pkt 1, art. 38 ust. 2 pkt 1, art. 58 ust. 2 pkt 1, art. 77 ust. 2 pkt 1, art. 85 ust. 8, art. 87 ust. 3 pkt 1, art. 101 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 pkt 3, art. 109 ust. 1, 3 i 4, art. 110 i art. 117 ust. 3 pkt 1, pobiera się od dnia 4 stycznia 2016 r.

Cytuj
art. 109 pkt.3. Starosta przedłuża ważność zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji administracyjnej, za opłatą, o której mowa w ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, na okres, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego wydanych na podstawie badań, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 6 oraz art. 82 ust. 1 pkt 6.

Czyli funkcjonują dwa pojęcia:
- opłata ewidencyjna - zwolnienie do 4 stycznia 2016 r. (ile, to będzie?)
- opłata - 50 zł. na dzień dzisiejszy.

Mówicie o kierowcach OSP/ PSP.
A co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych na podstawie zapisu " jednostki niewymienionej w pkt 1-11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego - na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych"
Czy jeżeli posiadają na dzień dzisiejszy zaświadczenie ważne do 2015 r., to też muszą je wymienić na zezwolenie?

Mówimy o kierowcach OSP.
Do 19 lipca zaświadczenie musisz wymienić na zezwolenie. Ważność zezwolenie będzie do 2015 r., tak jak zaświadczenie.
Nie wiem jak jest z jednostkami nie wymienionymi w pkt. 1-11.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2013, 23:45:01 wysłana przez grzela »