Służba > Forum zawodowców

Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia

<< < (4/4)

leszek:
Dzięki firetom za uznanie - chciałem sprowokować rzeczową dyskusję, w jakim kierunku powinny iść zmiany. Jednak dalej uważam że rozdrabnianie się na poszczególne rodzaje ratownictwa.
Jednak podzielam twoje uwagi dotyczące zakresu funkcjonowania OSP. OSP to także zasłużeni działacze - chluba i fundament jej tradycji, to także orkiestry dęte, zespoły folklorystyczne, izby tradycji, muzea itp. Rzeczywiście nie tylko dla PSP ale dla powszechnych oczekiwań społeczeństwa to jednostka operacyjno techniczna.
Masz rację że najwyższy czas aby ktoś na górze zrozumiał, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom. To państwo musi zorganizować system bodźców aby takich ludzi jak ty, ja - MY, było dużo więcej. Zawodowe służby ratownicze to sprawdzony system w dużych aglomeracjach (myślę o conajmniej 100 tysięcznych), ale w terenie bez szeregu wolontariuszy nie ma szans na skuteczny system ratownictwa. I najlepiej wyposażony CPR z pomocą równie dobrze wyposażonej JRG niewiele zrobi. Po prostu w terenie jesteśmy skazani na współpracę JRG-PSP z JOT-OSP. Jednak to nie może pozostać w sferze wytycznych poleceń i nakazów. Trzeba przede wszystkim stworzyć system zachęt.
Niewątpliwie jedną z nich byłoby np. dodatek do emerytury, czy jakiś system wcześniejszych emerytur, albo może jakieś zwolnienia podatkowe, a może wszystkiego po trochu. Jedno jest pewne to musi być system uzależniający jego funkcjonowanie od aktywności konkretnego wolontariusza (celowo używam takiego określenia, bo ja ciągle wieżę że jest możliwe przygarnięcie pod jeden parasol wszystkich ludzi dobrej woli działającej w zakresie ratownictwa) - nie może to być związane z samą przynależnością do OSP czy innej organizacji o takim charakterze!
Ale nie samo OSP jest ustawione w problematycznej sytuacji.
Zgodnie z tą nieszczęsną ustawą oraz ustawą samorządową ochrona przeciwpożarowa jest zadaniem własnym gminy.
Co to tak naprawdę znaczy? Jaki zakres tej ochrony jest zadaniem wójta, burmistrza lub prezydenta? Jakie standardy bezpieczeństwa dla obywateli muszu zapewnić? Jakie w związku z tym koszty ponoszą ? - jak na razie to jest wolna amerykanka.
Jak myślicie w jakim zakresie zadanie własne pt. ochrona przeciwpożarowa realizuje gmina 5 czy 25 tysięczna, a w jakim gmina 100 i więcej tysięczna?
Ile kosztuje gminę to zadanie ?
Przypuszczam że te małe gminy ponoszą koszty związane z ochroną przeciwpożarową w wysokości ok 2% swojego budżetu (różnie to oczywiście bywa, ale taką średnią można przyjąć), a ile to samo zadanie własne kosztuje gminy duże (żeby nie być gołosłowny np. Poznań, Wrocław, Warszawę czy Kraków) ???
Przypuszczam że nic - przecież tam są JRG-PSP finansowane przez budżet państwa nie gminy a więc przez całą Polskę!
Wiem że w tym co napisałem jest trochę kontrowersyjnych spraw, ale chcę sprowokować dyskusję!
Pozdrawiam leszek

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej