Autor Wątek: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.  (Przeczytany 20862 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« dnia: Grudzień 13, 2012, 19:39:57 »
Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

http://www.straz.gov.pl/data/other/zasady_organizacji_ratownictwa_wysokosc_1.pdf

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2014, 15:34:53 »
Zaktualizowane zasady organizacji rat wys. w KSRG określające między innymi minimalny standard wyposażenia jednostki.
http://www.straz.gov.pl/page/file.php?id=34697

Zestaw w zakresie podstawowym obowiązujący każdą jednostkę PSP oraz KSRG zadeklarowane do realizacji działań rat wys składa się z:
- worka jaskiniowego
- liny statycznej 50m
- taśmy szytej min 120cm - 10szt
- karabinki stalowe HMS/duży prześwit - 10szt
- bloczek ratowniczy  - 1szt
- szelki z pasem biodrowym - 2szt

 Wymagania ktoś określił ale niestety już nie powiedział co dalej. W dokumencie mowa jest o asekuracji, opuszczaniu ratownika metodą ułożenia liny U, zjazdu na linie itd.. Tylko niestety nikt nie pokusił się o sporządzenie instrukcji jak to prawidłowo wykonywać.




Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2014, 15:57:19 »
Wg mnie w tym rozporządzeniu jest wiele braków. Ciężko jest wykonać prawidłowo i bezpiecznie wymienione wyżej manewry bez chociażby jednego przyrządu zjazdowego, asekuracyjnego czy zaciskowego. A zakres podstawowy jak sama nazwa wskazuje będzie raczej używany przez osoby mało doświadczone w tym temacie i kiedyś gdzieś może się stać komuś krzywda.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2014, 18:38:59 »
Zakres podstawowy - dlatego zrezygnowano z angażowania w to przyrządów zjazdowych, zaciskowych itp.

Bez problemu można by opracować samemu instrukcję korzystania z w/w sprzętu w zakresie podstawowym, ale - to wymaga przede wszystkim praktyki. Czekam  na oficjalne programy szkoleń dla zakresu podstawowego i mam nadzieję, że będą je mogły prowadzić osoby posiadające uprawnienia do dowodzenia działaniami ratownictwa wysokościowego.
Sprawa kolejna - na kursach specjalistycznych można uczyć kilku różnych technik, do wykorzystania w zależności od sytuacji - układ taki, siaki, owaki. Opuszczanie w taki czy inny sposób, tak samo z asekuracją. W zakresie podstawowym powinno się wkładać do głów i pamięci mięśni tylko po jednym sposobie, żeby zminimalizować ryzyko pomyłek, ponieważ:
Cytuj
A zakres podstawowy jak sama nazwa wskazuje będzie raczej używany przez osoby mało doświadczone w tym temacie i kiedyś gdzieś może się stać komuś krzywda.

Ale żeby to w ogóle miało sens - jednostki muszą posiadać wyszczególniony sprzęt i regularnie na nim ćwiczyć  :krzyk:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2014, 20:01:54 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2014, 21:20:45 »
Ćwiczenia, słowo klucz.
Ja mam swoje wyrobione zdanie na ten temat ale ono jest wynikiem naprawdę wielu godzin ćwiczeń i pomysłów na rozwiązanie sytuacji. Do swojej jednostki OSP zamierzam teraz kupić, a w zasadzie doposażyć zestaw który mamy(Pełne szelki budowlane, drzewołazy, kilka szytych taśm, kilka karabinków różnych, linka z absorberem, 30m liny półstatycznej), kilka rzeczy za kwotę +-1000zł, które nie znajdują się na tej liście, a umiejętne ich wykorzystanie pozwoli na znacznie większe pole do działania.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2014, 10:52:07 »
Cytuj
W zakresie podstawowym czynności ratownicze obejmują w szczególności:

1. Dotarcie ratownika w dół za pomocą dostępnego sprzętu np.:

a) drabin,

b) z asekuracją z użyciem np: szelek bezpieczeństwa (uprzęży asekuracyjnych), karabinków, lin, pętli stanowiskowych, itp.

c) opuszczenia strażaka, (narzędzi, itp.) metodą ułożenia liny w „U”, (zalecaną operacyjnie, ponieważ umożliwia alarmowe przejście z opuszczania - w wyciąganie i nieabsorbuje rąk opuszczanego strażaka), z wykorzystaniem: lin i węzłów (ratowniczego, ósemki na pętli na końcu liny, ósemki na profilu zamkniętym, ósemki do łączenia dwóch lin, półwyblinki, flagowego), ruchomego bloczka, dwóch przęseł drabiny nasadkowej ustawionych jako trójnóg.

d) zjazd z wykorzystaniem liny i węzłów

2. Dotarcie ratownika na wysokość z wykorzystaniem:

a)  Lin i sprzętu do asekuracji lub autoasekuracji (np: po konstrukcji stalowej lub po spadowym dachu przy zastosowaniu elementów metody „dolnej asekuracji” oraz pętli z taśm 120 cm i karabinków zakręcanych ),

b) drabin pożarniczych i podnośników,

c) dostępnych stałych zabezpieczeń np: wózki, drabiny z koszem asekuracyjnym lub ze spocznikami.

3.  Praca ratownika w podparciu poprzez:

a) bezpośrednie wpięcie w stały punkt asekuracyjny lub stanowisko (np. za szczebel drabiny),

b) wpięcie do liny pionowej,

c) wpięcie do liny poziomej.

4. Zabezpieczenie poszkodowanego przed upadkiem z wykorzystaniem liny, pętli do asekuracji i uprzęży ewakuacyjnej.

5. Ewakuacja osób, zwierząt i mienia przez:

a) wyciągnięcie lub opuszczenie z asekuracją z wykorzystaniem lin, trójnogu ratowniczego (opcjonalnie dwóch przęseł drabiny nasadkowej ustawionych jako trójnóg) oraz innego sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki i eksploatowanego zgodnie z zaleceniami producenta (np: linkowe urządzenie ratownicze, trójkąt ewakuacyjny z szelkami itp.).

b) użycie ruchomego bloczka,

c) użycie węzła - ratowniczy, półwyblinka, flagowy, ósemka (na pętli na końcu liny, na profilu zamkniętym,                 do  łączenia   dwóch  lin), szelki ratownicze wiązane końcem liny.

d) użycie skokochronu (jeśli stanowi wyposażenie jednostki).

Na chwilę obecną brakuje informacji jak poszczególne czynności właściwie wykonywać. Jak wyglądają poszczególne wezły, jak się je wykonuje, do czego służą. Po za tym autor pisze o wykorzystywaniu drabiny jako trójnóg (technika alternatywna?) a już o tym jak takie stanowisko przygotować nie napisał.
Jak ma wyglądać asekuracja dolna, górna, opuszczanie ratownika, autoasekuracja na konstrukcji? Brakuje kilku zdjęć aby sprawę rozjaśnić.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2014, 12:01:27 »
Chętnie coś takiego bym opracował, ale nie chcę być ciągany po sądach, jak ktoś źle zastosuje jakąś technikę - poczekajmy na materiały oficjalne, o ile w ogóle się pojawią.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 29, 2014, 12:50:09 »
A mnie ciągle dziwi filozofia autora. Wg mnie węzeł typu półwyblinka czy flagowy jest węzłem dosyć trudnym i dla osoby która nie ma kontaktu regularnego z rat wys może być kłopotliwym. Interesuje mnie też kilka technik. Jak można łatwo przejść z opuszczania metodą "U" do wciągania strażaka który waży ok 100kg lub więcej. Zakładając iż dysponujemy tylko tym co w spisie. Po co uczyć wg mnie partyzanckich metod i stosunkowo niebezpiecznych, skoro można by wydać 2 tys zł na sprzęt dający ogromne możliwości, 2 dni szkolenia i mamy grupę ludzi przeszkolonych w podstawach rat wys. I nie mówcie że nie ma pieniędzy. Brakuje tylko chęci i otwarcia się na nowinki.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 29, 2014, 22:25:26 »
Mamy ludzi, którym po 5 lub 10 latach trafi się konieczność użycia tych technik. 99,9% strażaków OSP po takowym szkoleniu nie będzie ćwiczyć w/w technik. I tutaj też powinien być bat ze strony jednostek organizacyjnych PSP, żeby wymóc konieczność wspólnych ćwiczeń i przypominania tego typu technik. Tutaj nie trzeba nowinek, ew. można by dorzucić rozwiązania bloczko-zaciskowe typu minitraction itp. W OSP jestem raczej za bloczkami o mniejszej wydajności - podczas opuszczania dadzą większą kontrolę, a podczas wciągania - raczej "chłopa" do wciągania będzie aż nadto. Tym bardziej, że działania podstawowe realizowane są z miejsc raczej łatwo dostępnych i bezpiecznych dla osób postronnych-potencjalnych-wciągaczy.

A co do przejść z wciągania/opuszczania w układzie 2:1 - chyba po prostu chodzi tutaj o to, żeby kilku chłopa zamiast wciągać/opuszczać zaczęło opuszczać/wciągać linę na ruchomym jej końcu. W sumie filozofia prosta.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 30, 2014, 09:38:09 »
No tak. Tylko biorąc pod uwagę sprzęt z wykazu mamy do dyspozycji bloczek, kilka karabinków i kilka taśm. Jak chcesz opuszczać? Na półwyblince? I potem na tej samej półwyblince wciągać to samo 100 kg? A jak zrobisz sprzęgło do bloczka żeby uzyskać to magiczne 2:1? I co się stanie jak puścisz linę podczas wciągania? A biorąc np ID, dajesz go mało doświadczonej osobie, jest obrazek ale ona i tak się myli i wpina źle przyrząd to i tak nic się nie stanie bo ząbki zablokują linę i nie pojedziesz ani do góry ani na dół. Wpinasz prawidłowo i masz kontrolę przy opuszczaniu 250kg, gdybyś puścił linę z jakiejś przyczyny to się zatrzymuje układ. Chcemy przejść do wciągania zakładasz sprzęgło, 2 bloczki o dużej wydajności i jedna osoba spokojnie wciąga te 100 kg. Chcesz prowadzić asekurację - idealnie rozwiązanie. Generalnie nie dałbym w ręce kogoś niedoświadczonego nic nad czym trzeba mieć ciągłą kontrolę i po wypuszczeniu liny z rąk można się znaleźć piętro niżej. A i żeby nie było, nie handluję sprzętem. Mam nadzieję że dyskusja się rozwinie.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 30, 2014, 16:57:48 »
Na ruchomym końcu 2:1, nad miejscem (lub za), w którym znajdują się osoby ciągnące, można wybierać luz na półwyblince na zatrzaśniku strażackim - nagłe puszczenie liny przez ciągnących nie spowoduje całkowitego upadku osoby podpiętej do bloczka. Ale niestety, trochę przepadnie.
I'D + dodatkowe bloczki to już wprost budowanie układów, a bez ciągłego szkolenia i ćwiczenia z tym, nie dałbym tego raczej nikomu, mimo wszystko.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 30, 2014, 17:20:16 »
Chyba wiem o czym mówisz ale nie jestem pewien. Możesz to narysować? Masz rację że ID + zabawki to już budowanie układów, ale układów które wg mnie dają o wiele większe możliwości w porównaniu do tego a można je stosować w wielu sytuacjach i co najważniejsze są to metody bardzo bezpieczne.
Cytuj
..., a bez ciągłego szkolenia i ćwiczenia z tym, nie dałbym tego raczej nikomu, mimo wszystko.
Bez ciągłego szkolenia to ja bym nikomu nie dał do ręki półwyblinki. Posiadając ID Twoja wiedza ogranicza się do jednego węzła, ósemki. A przy tego typu działaniach potrzebujesz minimum 4 węzłów których nie ćwiczysz i łatwo jest o pomyłkę w nich. Jak chcesz zablokować bloczek? Ja bym to zrobił na jakimkolwiek urządzeniu zaciskowym, a Ty?