Pożarnictwo > Ratownictwo Wysokościowe

Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.

(1/3) > >>

grzela:
Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

http://www.straz.gov.pl/data/other/zasady_organizacji_ratownictwa_wysokosc_1.pdf

max[]:
Zaktualizowane zasady organizacji rat wys. w KSRG określające między innymi minimalny standard wyposażenia jednostki.
http://www.straz.gov.pl/page/file.php?id=34697

Zestaw w zakresie podstawowym obowiązujący każdą jednostkę PSP oraz KSRG zadeklarowane do realizacji działań rat wys składa się z:
- worka jaskiniowego
- liny statycznej 50m
- taśmy szytej min 120cm - 10szt
- karabinki stalowe HMS/duży prześwit - 10szt
- bloczek ratowniczy  - 1szt
- szelki z pasem biodrowym - 2szt

 Wymagania ktoś określił ale niestety już nie powiedział co dalej. W dokumencie mowa jest o asekuracji, opuszczaniu ratownika metodą ułożenia liny U, zjazdu na linie itd.. Tylko niestety nikt nie pokusił się o sporządzenie instrukcji jak to prawidłowo wykonywać.



TomekASG_JRG:
Wg mnie w tym rozporządzeniu jest wiele braków. Ciężko jest wykonać prawidłowo i bezpiecznie wymienione wyżej manewry bez chociażby jednego przyrządu zjazdowego, asekuracyjnego czy zaciskowego. A zakres podstawowy jak sama nazwa wskazuje będzie raczej używany przez osoby mało doświadczone w tym temacie i kiedyś gdzieś może się stać komuś krzywda.

sheldon:
Zakres podstawowy - dlatego zrezygnowano z angażowania w to przyrządów zjazdowych, zaciskowych itp.

Bez problemu można by opracować samemu instrukcję korzystania z w/w sprzętu w zakresie podstawowym, ale - to wymaga przede wszystkim praktyki. Czekam  na oficjalne programy szkoleń dla zakresu podstawowego i mam nadzieję, że będą je mogły prowadzić osoby posiadające uprawnienia do dowodzenia działaniami ratownictwa wysokościowego.
Sprawa kolejna - na kursach specjalistycznych można uczyć kilku różnych technik, do wykorzystania w zależności od sytuacji - układ taki, siaki, owaki. Opuszczanie w taki czy inny sposób, tak samo z asekuracją. W zakresie podstawowym powinno się wkładać do głów i pamięci mięśni tylko po jednym sposobie, żeby zminimalizować ryzyko pomyłek, ponieważ:

--- Cytuj ---A zakres podstawowy jak sama nazwa wskazuje będzie raczej używany przez osoby mało doświadczone w tym temacie i kiedyś gdzieś może się stać komuś krzywda.
--- Koniec cytatu ---

Ale żeby to w ogóle miało sens - jednostki muszą posiadać wyszczególniony sprzęt i regularnie na nim ćwiczyć  :krzyk:

TomekASG_JRG:
Ćwiczenia, słowo klucz.
Ja mam swoje wyrobione zdanie na ten temat ale ono jest wynikiem naprawdę wielu godzin ćwiczeń i pomysłów na rozwiązanie sytuacji. Do swojej jednostki OSP zamierzam teraz kupić, a w zasadzie doposażyć zestaw który mamy(Pełne szelki budowlane, drzewołazy, kilka szytych taśm, kilka karabinków różnych, linka z absorberem, 30m liny półstatycznej), kilka rzeczy za kwotę +-1000zł, które nie znajdują się na tej liście, a umiejętne ich wykorzystanie pozwoli na znacznie większe pole do działania.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej