Autor Wątek: Szkoła Aspirantów Eksternistycznie  (Przeczytany 343578 razy)

Offline klemens

• Początkujący
  • *
Odp: Szkoła Aspirantów Eksternistycznie
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 26, 2013, 09:30:08 »
Jestem trochę rozczarowany pewną OKE, wczoraj byłem z papierami osobiście. Instytucja twierdza- nie można do niej wejść, papiery oddaje się w portierni bez pokwitowania. Pani która mnie przyjęła na korytarzu powiedziała że papiery zostaną odrzucone  gdyż w zaświadczeniu z Komendy nie mam jasno napisane że pracuję jako technik pożarnictwa. Mam długoletni staż, od 6 lat na stanowisku st. operatora, teraz na d-cy zastępu a ogólnie od ponad roku jako dyżurny operacyjny powiatu (jedno- osobowo). Więc nie wiem do kogo te egzaminy eksternistyczne!?

Offline 6ogniowy6

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 26, 2013, 10:50:42 »
Zależy jakie złożyłeś dokumenty. Ja od 15-tu lat służby zbieram wszystkie nominacje, angaże itp. więc nie miałem problemu z zebraniem dokumentów. W mojej KP nikt nie wie, że złożyłem podania o egzaminy eksternistyczne. Jeżeli chodzi o pokwitowanie, nie było żadnych problemów, tylko musiałem mieć kopię dla siebie. 

Offline klemens

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 26, 2013, 12:09:19 »
Złożyłem dokumenty wymagane a inne typu angaże oddano mi z powrotem. Problem będzie wtedy jak się zgubią te papiery bo jak wspomniałem nie mam żadnego pokwitowania.

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 26, 2013, 18:11:03 »

wszystkie posty mogące stać się zalążkiem kpin z podoficerów ubiegających się o uznanie posiadania kwalifikacji w zawodzie technik pożarnictwa będą usuwane bez ostrzeżenia począwszy od jutra;

edit: właściwie to już od teraz:) nie róbmy sobie jaj, gdyż za chwilę koledzy aspiranci będą się z nas nabijać;
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2013, 18:40:43 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline 6ogniowy6

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 26, 2013, 23:09:26 »
@klemens
Krótko mówiąc, jak się pościelisz tak się wyśpisz, KPA reguluję postępowanie administracyjne. Obowiązuję stronę służbową jak i nas więc jak nie dopilnowałeś spraw spraw papierkowych to tylko twoja wina. Jednak musisz pamiętać, że ty możesz się pomylić a organ władzy państwowej musi wydać decyzję zgodną z obowiązującym prawem.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2013, 15:21:04 wysłana przez 6ogniowy6 »

naps

• Gość
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 29, 2013, 15:26:41 »
Witam kolegów strażakow.
U nas woj dolnoslaskie juz otrzymalismy decyzje od OKE ze nie dopuszcza nas do egzaminow na z 22 i z 23 gdyz nie spelniamy wymogu pracy 2 lata na stanowisku technika pozarnictwa. To ja sie pytam czy ja pracuje jako piekarz???
Gdybym miał tytuł technika pozarnictwa to przeciez bym sie o niego nie starał. Nie mam juz pojecia jakie dokumenty przedstawic zeby było dobrze i szanowna komisja przyjela kwity. |czy jest juz ktos w Polsce kto ma zatwierdzone dokumenty ?? Ale chodzi mi tylko i wylacznie o komplet z 22 i z 23 bo tylko z tymi dwoma modułami otrzymuje sie tytuł technika. To ze sie zda jeden z 22 nic nie daje . Z góry czekam na odpowiedz

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 29, 2013, 15:53:27 »
żeby przystąpić do Z.23. trzeba mieć zdany egzamin Z.22; podobno w październiku 2013 roku mają być egzaminy eksternistyczne Z.23., ale to wiadomość z trzeciej ręki; biorąc pod uwagę, że wg rozporządzenia deklarację należy złożyć cztery miesiące przed egzaminem, to i tak może być za wcześnie; nie za bardzo rozumiem sformułowanie "praca na stanowisku technika pożarnictwa"; z tego co wiem, technik pożarnictwa przez trzy lata po ukończeniu szkolenia dziennego zajmuje stanowisko "straszy ratownik"; jest to stanowisko, które w prawdzie nie wiąże się z zarządzaniem działaniami ratowniczymi, ale za to jak najbardziej z udziałem w tychże; dlatego tez uważam, że każdy strażak posiadający dwa lata stażu po ukończeniu szkolenia podstawowego (dwa lata uczestniczenia w działaniach ratowniczych) powinien być dopuszczony do eksternistycznego egzaminu potwierdzającego posiadanie kwalifikacji Z.22.; z kwalifikacją Z.23. sprawa jest bardziej złożona - teoretycznie i zgodnie z logiką dwa lata stażu na stanowisku, na którym co do zasady wymagane są kwalifikacje min. technika pożarnictwa powinno pozwalać na przystąpienie do egzaminu eksternistycznego, ale możliwe, że o tym będą musiały przesądzać orzeczenia WSA (o ile czynniki decyzyjne nie włączą wcześniej opcji "myślenie"); kol. naps może wkleić fragment uzasadnienia OKE w tym zakresie? byłoby do czego się odnieść...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

wiechu

• Gość
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 29, 2013, 16:42:53 »
a jak można przystąpić do egzaminu eksternistycznego na kwalifikację z22 nie pracując na stanowisku technika pożarnictwa???? przecież składając egzamin z kwalifikacji z22 składa się go w celu otrzymania tytułu technika pożarnictwa na który dodatkowo składa się jeszcze kwalifikacja z23. chcąc przystąpić do z22 trzeba zajmować stanowisko tech. poż.

naps

• Gość
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 29, 2013, 17:08:50 »
dobra o to uzasadnienie odmowy:
:'' Zgodnie z pragrafem 11 ust. 1 komisja okregowa dopuszcza do egzaminu eksternistycznego zawodowego osobę , która spełnia warunki określone w paragraf 5 pkt.2, to znaczy co najmniej dwa lata kształciła się lub pracowała w zawodzie, w którym wyodrebiono daną kwalifikacje. Przedstawiona przez Pana dokumentacja nie potwierdza co najmniej 2 letniego okresu kształcenia lub pracy w zawodzie technik pożarnictwa:''

Offline nikton112

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 29, 2013, 17:12:55 »
ooo ja otrzymałem taka sama odpowiedz maskra trzeba byc technikiem zeby ubiegac sie o technika Polska

Offline Liberty

• advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • dubito ergo cogito
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 29, 2013, 17:26:22 »
(...) gdyz nie spelniamy wymogu pracy 2 lata na stanowisku technika pozarnictwa. To ja sie pytam czy ja pracuje jako piekarz???

Może się mylę ale strażak, zajmujący zgodnie z zakresem obowiązków, stanowisko na którym wymagane jest posiadanie tytułu zawodowego technika pożarnictwa, wykonuje też ten zawód. Są to, zgodnie z ustawą o PSP, wszystkie stanowiska aspiranckie i oficerskie, które nie wymagają uprawnień do kierowania taktycznego (biura oraz SKKM/P). Podam dwa przykłady:
1. sekcyjny z grupą technika zajmujący stanowisko inspektora lub specjalisty,
2. ogniomistrz z grupą mł. ratownika. zajmujący stanowisko starszego operatora sprzętu specjalnego,
3. mł. kpt. po starej ciążówce z grupą d-cy zastępu, którego przepisy, po zmianie w 2005 r nie puszczają na d-ce sekcji

I co, Ci ludzie nie pracują w zawodzie technika pożarnictwa? Przecież tak na prawdę rozchodzi się o zakres obowiązków i stanowisko wpisane w "angażu".

@lang - nie znalazłem nigdzie w informatorze CKE zapisu o wymogu posiadania Z.22 żeby móc przystąpić do Z.23. Może kiepsko czytam ale będę wdzięczny jeżeli podasz mi stronę i akapit.

To nie wina strażaków, że MEN dopuścił bubla na zasadzie podziału różnic programowych na dwie dla jednego tytułu zawodowego. Nowe rozporządzenie w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych wprowadzone przez zmianę ustawy o systemie oświaty, takiego podziału nie przewiduje. Moim zdaniem... jak ktoś dostał decyzję odmowną z OKE, a spełnia warunki, np. z podanych przeze mnie przykładów, powinien się odwołać.

Może się mylę...
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline nikton112

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 29, 2013, 18:11:10 »
czyli co bo ja juz zglupialem
6 lat stazu kurs podoficerski 2,5 roku stanowisko ratownik łapie sie czy nie??

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 29, 2013, 19:36:38 »
czyli co bo ja juz zglupialem
6 lat stazu kurs podoficerski 2,5 roku stanowisko ratownik łapie sie czy nie??

moim zdaniem łapiesz się, ale tylko na egzamin potwierdzający kwalifikacje Z.22.;

Liberty: to nie musi być wprost napisane; za starego rozporządzenia było oczywiste, że przed zdawaniem egzaminu mistrzowskiego w danym zawodzie trzeba zdać egzamin czeladniczy; z obecnymi kwalifikacjami (w niektórych zawodach są wyodrębnione nawet trzy) też sprawa jest oczywista; technik pożarnictwa obecnie to: świadectwo ukończenia szkoły średniej + zdany egzamin Z.22. + zdany egzamin Z.23.; dopiero taki komplet od 2014 roku (nowa podstawa!) będzie uprawniał do ubiegania się o zaświadczenie o posiadaniu tytułu zawodowego; dlatego nie do końca jestem przekonany co do tych egzaminów Z.23. w październiku (info z drugiej ręki); jeżeli OKE tak literalnie podchodzą do wymagań formalnych, to będzie trzeba ten ten temat przećwiczyć w WSA (przed CKE raczej nie ma szans - taka kuchnia - wszystkie odmowy są generalnie zapewne konsultowane nie tylko w KG); osobiście uważam, że do egzaminu potwierdzającego posiadanie kwalifikacji  Z.22. w zawodzie technik pożarnictwa (Wykonywanie działań ratowniczych) może przystąpić każdy funkcjonariusz PSP wykonujący te działania od dwóch lat; problemy interpretacyjne mogą występować tylko w odniesieniu do egzaminu potwierdzającego posiadanie kwalifikacji Z.23., ale tutaj też wykładnia logiczna powinna wziąć górę - masz stanowisko, na którym co do zasady wymagane są kwalifikacje technika pożarnictwa - możesz przystąpić do egzaminu; decydujące znaczenie ma zakres czynności - jeżeli z niego wynika, że osoba zainteresowana wykonuje czynności, do wykonywania których wymagane jest posiadanie określonej kwalifikacji, to nie ma możliwości niedopuszczenia takiej osoby do egzaminu potwierdzającego posiadanie określonych kwalifikacji; ale jak chcą wojny - to proszę bardzo; jutro temat spróbuję ruszyć we wrocławskiej OKE; jeśliby do tematu podejść literalnie, to nikt w zakresie czynności nie ma napisane, że wykonuje zawód technik pożarnictwa; ale skoro przepis kwalifikacyjny nakłada obowiązek posiadania na określonych stanowiskach tego tytułu zawodowego, to konsekwencją tego powinno być przyjęcie, że strażak PSP pełniący służbę na takim stanowisku wykonuje ten regulowany zawód; ale widocznie to co mi wydaje się proste i logiczne nie jest takim dla kogoś w OKE; macie w tych dokumentach pouczenie o środku odwoławczym?

Offline nikton112

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 29, 2013, 21:41:13 »
LAng to ja cie prosze abys zasiegnal informacji w tym OKE we Wrocławiu bo ja wlasnie z wroka zostalem odrzucony odnosnie Z23 to ok jakos to przelkne ale czemu tez z Z22 odrzucili.

Offline lukis

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 29, 2013, 23:15:37 »
Z niecierpliwością czekam na informacje. Dziś napisałem odwołanie - jutro wyślę do OKE Wrocław. Oczywiście zgodnie z KPA napisali o trybie odwołanie. Obawiam się tylko, że zostanie odrzucone już we Wrocławiu i nie "pójdzie" do Warszawy. Ale podobno nadzieja umiera ostatnia ... :)
Z tego co piszecie także nie potrafię zrozumieć dlaczego odrzucili mi Z.22 - Z.23 jakoś przejdzie 

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 30, 2013, 08:46:25 »
garść przydatnych informacji:

http://www.ppoz.pl/pp/pppw/32012pw.pdf - str. 16-27
http://www.straz.gov.pl/data/other/koncepcja_wdrozenia_ksztalcenia_jednoeta.pdf

"nowa" podstawa programowa w pigułce:
http://www.koweziu.edu.pl/pp_zawod.php?nr_zawodu=311919

programy nauczania w zawodzie technik pożarnictwa - przedmiotowy i modułowy:
http://www.koweziu.edu.pl/programy_nauczania/pliki_po_rec/TPOZ_311919_program_P_po_rec.pdf
http://www.koweziu.edu.pl/programy_nauczania/pliki_po_rec/TPOZ_311919_program_M_po_rec.pdf

i dla porównania programy nauczania podoficerów:
http://www.straz.gov.pl/data/other/program_nauczania_kwalifikacyjnego_podof.pdf
http://www.straz.gov.pl/data/other/program_nauczania_uzupelniajacego_dla_.pdf

za chwile okaże się, że egzaminem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji Z.22. w zawodzie 311919 będą kończyły się właśnie wdrażane szkolenia jednoetapowe i będzie to równoznaczne z posiadaniem kwalifikacji w zawodzie 541101; być może, że również w trakcie szkolenia w zawodzie 214910 trzeba będzie kolejno potwierdzać kwalifikacje Z.22. i Z.23. - byłoby to naturalną konsekwencją przyjęcia, że zawód ten pochłania w sobie niejako zawód 311919;
nieuchronnie zbliża się kres dwuletniego szkolenia w systemie przemiennym i to jest dobre;
co do samych egzaminów eksternistycznych; jeżeli przyjmiemy, że zawód 311919 pochłania zawód 541101 (w sumie powinno to być oczywiste), to należy również uznać prawo osób wykonujących zawód 541101 przez co najmniej dwa lata do przystąpienia do egzaminu eksternistycznego potwierdzającego posiadanie kwalifikacji Z.22. w zawodzie 311919; po zdaniu tego egzaminu osoba taka, jeżeli nie zajmowałaby stanowiska, na którym wymagane są kwalifikacje min. technika pożarnictwa, musiałaby ukończyć zawodowy kurs kwalifikacyjny w zakresie kwalifikacji Z.23. w zawodzie 311919, który nie powinien trwać dłużej niż dwa semestry; jeżeli chodzi o osoby zajmujące stanowiska, dla których przepis kwalifikacyjny przewiduje posiadanie kwalifikacji w zawodzie 311919, to sprawa powinna być oczywista i bezdyskusyjna; dwa lata stażu na siódmej grupie jako podoficer i można przystępować do egzaminu eksternistycznego potwierdzającego posiadanie kwalifikacji Z.23., o ile wcześniej zdało się egzamin Z.22.
obawiam się jednak, że to co dla nas jest proste, nie będzie takim dla OKE; o tym jaki zawód wykonujemy nie decyduje nazwa stanowiska, lecz zakres faktycznie wykonywanych czynności na danym stanowisku; jeżeli st. ratownik w zakresie czynności ma wymienione wykonywanie działań ratowniczych, to może ubiegać się o dopuszczenie do egzaminu Z.22; z wyższymi stanowiskami problemu nie ma wcale, gdyż od siódmej grupy wymagane jest posiadanie tytułu zawodowego technik pożarnictwa (co do zasady - wyjątki przewidziane są w zał. 6 do przepisu kwalifikacyjnego i to właśnie dzięki tym wyjątkom pojawiła się możliwość zdobycia pełnych kwalifikacji w zawodzie 311919 w trybie eksternistycznym) co powinno być równoznaczne z przyjęciem, że osoby te wykonują zawód technik pożarnictwa;

może ktoś wkleić uzasadnienie decyzji odmownej? chodzi mi o rozwinięcie myśli "nie potwierdza wykonywania pracy zawodzie"; to co niby zdaniem tej OKE jak nie zakres czynności na zajmowanym stanowisku potwierdzałby?

edit:

co do wrocławskiej OKE będzie trzeba chyba przećwiczyć drogę odwoławczą; oni tam chyba nie rozumieją, że na stanowisku d-ca zastępu, starszy operator sprzętu specjalnego, dyżurny stanowiska kierowania czy nawet starszy ratownik wykonuje się zawód "technik pożarnictwa"; przepraszam najmocniej, ale czy technik pożarnictwa po szkole dziennej nie służy (pracuje) na stanowisku st. ratownik przez minimum trzy lata? to jaki on zawód wykonuje - tancerz-akrobata czy murarz-tynkarz? a może jednak wykonuje zawód, w którym kształcił się przez prawie dwa lata? na tym samym stanowisku, z tym samym zakresem czynności pełni służbę mł. ogniomistrz i co? robią to samo, ale w innych zawodach?
uważam, że KG powinien zabrać głos w tej sprawie i doprowadzić do tego, żeby każdy st. ratownik mógł być dopuszczony do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje Z.22. w zawodzie technik pożarnictwa, tak aby w przyszłości odbyć tylko szkolenie w zakresie kwalifikacji Z.23.; analogicznie każdy podoficer zajmujący stanowisko aspiranckie, na którym co do zasady wymagane jest posiadanie kwalifikacji w zawodzie technik pożarnictwa, powinien być dopuszczony do egzaminów potwierdzających obie kwalifikacje wyodrębnione w przedmiotowym zawodzie; nie możemy popadać w schizofreniczne rozdwojenie jaźni i twierdzić, że na tym samym stanowisku, z tym samym zakresem czynności, jeden strażak wykonuje zawód technik pożarnictwa (311919), a drugi zawód strażak (541101); robią obaj to samo, na tym samym stanowisku, na którym co do zasady wymagane jest posiadanie kwalifikacji min. technik pożarnictwa więc konsekwencją tego powinno być uznanie, że ten podoficer również wykonuje zawód "technik pożarnictwa";

kol. lukis: miałeś w zaświadczeniu wyszczególniony zakres czynności na zajmowanym stanowisku?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2013, 10:34:11 wysłana przez lang »

Offline lukis

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 30, 2013, 16:12:12 »
Niestety nie miałem. Tylko informacja od kiedy pełnię służbę i na jakim stanowisku.

Offline nikton112

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 30, 2013, 17:33:48 »
lang co do tego uzasadnienia domowy to tak jak juz wklejał naps jest identyczny nic poza to nie ma napisanego. Panie z OKE Wrocław nic nie umieja wytłumaczyć tylko ciągle powtarzają brak pracy w zawodzie technika pożarnictwa 2 lata :D ehhh jak automaty tylko ja sie pytam czy ja pracuje w piekarni czy moze w jestem komieniarzem. O tutaj chyba szybciej bym sie załapał na ten egzamin niz w PSP.

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 30, 2013, 19:42:13 »
to troszeczkę daliście ciała nie wnioskując o zaświadczenie zawierające zakres czynności na zajmowanym stanowisku; być może da się to naprawić w odwołaniu; w końcu gdyby organ dołożył staranności przy rozpatrywaniu sprawy, do doszedłby samodzielnie do wniosku, że służba na stanowisku d-cy zastępu jest równoznaczna pracy w zawodzie technik pożarnictwa; trochę gorzej sprawa wygląda ze starszymi ratownikami, którzy w mojej ocenie powinni być dopuszczeni do egzaminu Z.22. (wykonywanie działań ratowniczych - wg załączonych wcześniej materiałów uzyskanie tej kwalifikacji powinno być równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji w zawodzie strażak); jeśli ktoś się pyta po co, to już odpowiadam; chociażby po to, żeby móc uzupełnić posiadane kwalifikacje zawodowe tylko o kurs kwalifikacyjny w zakresie Z.23., np. w miejsce kolegi, który za rok będzie mógł przystąpić do egzaminu Z.23. eksternistycznie; obawiam się tylko, że partykularne interesy części naszego środowiska wezmą górę nad dbałością o racjonalne wydatkowanie środków publicznych i kształcenie techników pożarnictwa będzie odbywało się wg schematy obowiązującego od roku szkolnego 2012/2013; osobiście jestem ciekaw, ile osób obecnie kształcących się w SA i CS w systemie przemiennym zajmuje stanowiska aspiranckie, a tym samym może przystąpić do egzaminów eksternistycznych; obawiam się, że podliczenie tych zbędnych w gruncie rzeczy kosztów to będzie kilkadziesiąt milionów pelenów, za które można by przygotować do wykonywania zawodu technika pożarnictwa strażaków, którzy do egzaminu eksternistycznego w zakresie kwalifikacji Z.23 nie mogą przystąpić, i to w ilości dwukrotnie większej niż obecnie;
ale żeby do tego doszło, trzeba jasno określić zasady agregacji zawodów wykonywanych w pożarnictwie; jeżeli przyjmujemy, że zawód inżynier pożarnictwa pochłania w sobie zawód technik pożarnictwa, a zawód technik pożarnictwa pochłania zawód strażak, to następnym krokiem powinno być określenie "kamieni milowych" na ścieżce edukacyjnej; rolę takich punktów powinny spełniać właśnie egzaminy na kwalifikacje Z.22. i Z.23., a następnie zdobycie tytułu inż. pożarnictwa i ewentualnie magisterium; tylko obawiam się, że zaraz pojawią się głosy: a po co nam tyle aspirantów... i tu jest problem; wystarczyłoby zrezygnować z obligatoryjnego nadawania pierwszego stopnia w korpusie aspirantów i problem przestaje istnieć;

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 30, 2013, 21:00:01 »
tylko zauważ, że od przyszłego roku warunkiem koniecznym do mianowania na stanowisko st. operator sprzętu specjalnego będzie posiadanie kwalifikacji w zawodzie technik pożarnictwa... jak się mówi "a", to wypada też powiedzieć "b"; co do zakresu czynności tez się trochę rozmijasz z rzeczywistością, gdyż niby skąd laik (w tym przypadku skład sędziowski) miałby wiedzieć, jaki zawód faktycznie wykonuje dany strażak? moim zdaniem jedyny sposób, by to określić, to zerknąć w przepis kwalifikacyjny (wymagania!) a następnie właśnie w zakres czynności i porównać go celami kształcenia w zawodzie określonymi w podstawie programowej/zadaniami zawodowymi; jeżeli częściowo się pokrywają, to można mówić o wykonywaniu zawodu technik pożarnictwa w ramach pełnionej służby; dlatego uważam, że bardzo istotne jest zawarcie w zaświadczeniu zakresu czynności wykonywanych na zajmowanym stanowisku;