Autor Wątek: Szkoła Aspirantów Eksternistycznie  (Przeczytany 338169 razy)

Johnn

• Gość
Odp: Szkoła Aspirantów Eksternistycznie
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 16, 2013, 12:11:16 »
Po kursie podoficerskim według Ministerstwa Edukacji Narodowej nie posiadasz kwalifikacji Z22 dlatego musisz ją zdać. Kwalifikację Z22 będą otrzymywać absolwenci nowych jednoetapowych kursów, które ruszają w tym roku.

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 17, 2013, 10:42:46 »
jeżeli ktoś myśli o zdawaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikację Z.22, to zgodnie z ustawa ma czas do 14 lutego na złożenie deklaracji przystąpienia do tego egzaminu, chociaz niektóre OKE ten termin skróciły; do deklaracji należy dołączyć świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej lub gimnazjum oraz zaświadczenie potwierdzające służbę lub zatrudnienie na stanowisku związanym z prowadzeniem działań ratowniczych przez okres min. dwóch lat; w tym roku odbędzie się tylko egzamin potwierdzający kwalifikacje Z.22; teoria 14 czerwca, część praktyczna w dniach 24-28 czerwca; pierwsze egzaminy potwierdzające kwalifikację Z.23 dopiero w 2014 roku; kwalifikacja Z.22 nie odpowiada "podoficerce", co do sposobu zakończenia nowych kursów jednoetapowych nie mam pojęcia, ale raczej nie będą kończyły się egzaminem Z.22; będzie tak jak od 2012 roku na aspirantkach przemiennych z możliwością odbycia tylko kursu na kwalifikacje Z.23, o ile ktoś eksternistycznie zda egzamin Z.22; obecnie bezcelowe wydaje się kierowanie do SA podoficerów zajmujących stanowiska aspiranckie, gdyż z ekonomicznego punktu widzenia korzystniej jest dla komend i samych zainteresowanych przystąpienie do egzaminu eksternistycznego; bardziej korzystne jest kierowanie do SA w systemie przemiennym podoficerów, którzy osiągnęli maksymalne stanowiska w korpusie; to jest tylko oczywiście moja opinia:) i niekoniecznie taka będzie praktyka, chociaż racjonalnie zarządzający zasobami ludzkimi kierownik jednostki organizacyjnej nie powinien marnować przyznanych miejsc w SA dla strażaków, którzy mogą przystąpić do egzaminu eksternistycznego;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline st.str

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 17, 2013, 12:29:03 »
Witam wszystkich myślę o zdawaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikację Z.22, przyjęty do służby zostałem 1 marca 2011r. Do 14 lutego mam czas na złożenie deklaracji przystąpienia do tego egzaminu i tu rodzi się moje pytanie. W czasie składania deklaracji nie będę miał dwóch lat służby ale podczas zdawania egzaminu spełniał bym ten warunek. Czy w takim wypadku dopuszczą mnie do tego egzaminu ?

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 17, 2013, 13:05:55 »
podać Ci numer do właściwej OKE, czy sam sobie poszukasz;)? poza tym samo złożenie deklaracji przystąpienia do egzaminu nic nie kosztuje (chyba, że pocztą wysyłasz), więc co stracisz, jeśli ją złożysz?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline st.str

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 17, 2013, 17:15:43 »
Dzięki przekonałeś mnie :) W przyszłym tygodniu wyślę deklarację i zobaczymy jaki będzie tego finał  :straz:

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 18, 2013, 11:28:12 »
gdyby ktoś był zainteresowany, to w załączniku edytowalny formularz deklaracji przystąpienia do egzaminu eksternistycznego;

[załącznik usunięty przez administratora]

zawstydzony

• Gość
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 18, 2013, 12:43:43 »
Ogniowy6 a w ktorym roku konczyles kurs podstawowy i podoficerski??

jesli ogniowy zechce odpowiedzieć, to niech się najpierw zarejestruje
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2013, 15:51:52 wysłana przez lang »

Offline 6ogniowy6

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 19, 2013, 11:45:01 »
Pewnie, że zechce odpowiedzieć Ci na to pytanie:
1 Podstawowy: 2000 r.
2 Podoficerski: 2005 r.
Pozdro

Offline szopoo

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 22, 2013, 21:27:00 »
orientuje się ktoś jakie to " dokumenty potwierdzające kształcenie się lub wykonywanie pracy w danym zawodzie, w szczególności świadectwa szkolne, indeksy, zaświadczenia lub świadectwa pracy" sa potrzebne do wysłania wniosku do oke, czy to jakieś zaświadczenie z kadr że pracuję określoną ilość lat.?

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 23, 2013, 06:41:05 »
jeśli ktoś zadaje takie pytania, to następne powinno brzmieć: "czy posiadam zdolność fizyczna i psychiczną do pełnienia służby w PSP, o której mowa w art. 28?"

podoficer81

• Gość
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 23, 2013, 08:53:30 »
A ja słyszałem, że Komendant Główny na ostatnim spotkaniu ze Związkami Zawodowymi wyraźnie zaznaczył, że uprawnienia technika pożarnictwa nabyte przed komisjami Ministerstwa Edukacji Narodowej nie będą w PSP honorowane...

gustaw

• Gość
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 23, 2013, 10:55:22 »
Jak to nie będą , przecież SA i KKZ są właśnie prowadzone przez MEN, a nie przez MSW. To niech się do cholery zdecydują .

Kolego Gustaw, albo się zarejestrujesz albo będziesz czekał parę dni na zatwierdzenie wiadomości. Rejestracja jest anonimowa, bezpłatna - szczegóły w Regulaminie
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2013, 11:25:04 wysłana przez robn »

Offline Liberty

• advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • dubito ergo cogito
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 24, 2013, 14:17:43 »
A ja słyszałem, że Komendant Główny na ostatnim spotkaniu ze Związkami Zawodowymi wyraźnie zaznaczył, że uprawnienia technika pożarnictwa nabyte przed komisjami Ministerstwa Edukacji Narodowej nie będą w PSP honorowane...

Gdyby jeszcze dopowiedział, że trwają prace nad usunięciem z ustawy przepisów:
art. 36 ust 6.
Na stanowiskach aspiranckich wymaga się posiadania co najmniej tytułu zawodowego technika pożarnictwa
i
art. 52 ust. 3
Pierwszy stopień aspirancki może być nadany strażakowi, który posiada kwalifikacje pożarnicze wymagane dla stanowisk podoficerskich w Państwowej Straży Pożarnej i uzyskał tytuł zawodowy technika pożarnictwa
to pewnie miałoby to ręce i nogi, a tak to zwykłe kwestionowanie przez funkcjonariusza zapisów ustawy, na podstawie której funkcjonuje. Ot cała Polska :wall:
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 24, 2013, 14:39:06 »

no to źle słyszałeś:) ja słyszałem, że Komendant odniósł się do różnego rodzaju klas pożarniczych w liceach; temat egzaminów eksternistycznych jest bardzo świeży i jak do tej pory są Komendanci Wojewódzcy, którzy robią duże oczy, gdy słyszą od strażaków z dołów o nich; jakieś stanowisko zapewne zostanie wypracowane, chociażby z tego względu, że bez sensu będzie kierowanie do SA na kurs kwalifikacyjny w zawodzie technik pożarnictwa w zakresie kwalifikacji Z.22. strażaków, którzy mają zdany ten egzamin eksternistycznie; pod dużym znakiem zapytania stoi też sensowność kierowania w tym roku strażaków, którzy są w tej chwili na kursie Z.22., a zajmują stanowiska aspiranckie, na kurs Z.23.; strażacy ci egzamin potwierdzający kwalifikacje w tym zakresie mogą zdać w przeszłym roku, a w ich miejsce można skierować strażaków, którzy nie zajmują stanowisk aspiranckich, a z własnej inicjatywy zdali eksternistycznie egzamin Z.22.; takich problemów do rozwiązania w okresie letnim będzie sporo przed stroną służbową;
sam temat tez budzi wiele pytań, jak chociażby, czy starszy operator sprzętu specjalnego z min. dwuletnim stażem na tym stanowisku może przystąpić do egzaminu Z.23. oczywiście po zdaniu egzaminu Z.22.;
kolejne pytanie, to czy wymagany dwuletni staż ma być osiągnięty na dzień przystąpienia do egzaminu, czy na dzień składania deklaracji przystąpienia (ustawowo cztery miesiące przed terminem egzaminu); niby drobiazg, ale dobrze byłoby precyzyjnie to określić;
kolejne pytanie - czy zaświadczenie lekarskie  o zdolności do przystąpienia do egzaminu jest również konieczne w odniesieniu do strażaków posiadających aktualne badania okresowe?

johnn

• Gość
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 24, 2013, 17:04:00 »
a co ma wspólnego starszy operator sprzętu z kierowaniem działaniami ratowniczymi?? tak więc jak może eksternistycznie przystąpić do zdawania kwalifikacji z23??

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 24, 2013, 20:00:30 »
Tylko zwróć uwagę, że od 1 stycznia 2013 r. jest to stanowisko wymagające posiadania kwalifikacji co najmniej technik pożarnictwa; a w kwalifikacji Z.23. nie ma mowy o kierowaniu, lecz o zarządzaniu; dość płyńe pojęcie... dlatego uważam, że kilka zagadnień wymaga doprecyzowania;

laik

• Gość
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 25, 2013, 13:31:15 »
witam
zgadzam sie z lang
czekam na dalszy rozwoj bo duzo informacji jest sprzecznych i nie do konca sprecyzowanych
 :gwiazdki:

Johnn

• Gość
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 25, 2013, 13:57:15 »
Zgadza się. Kwalifikacja Z23 to zarządzanie działaniami ratowniczymi. Jest zasadnicza różnica między kierowaniem a zarządzaniem... Zarządzanie jest pojęciem szerszym, odnosi się do zespołu ludzkiego i do środków materialnych. Kierowanie natomiast jest pojęciem węższym i ograniczone jest tylko i wyłącznie do czynnika ludzkiego... stąd wątpliwości odnośnie starszych operatorów sprzętu...

Offline Dudi216

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 25, 2013, 15:34:16 »
dzwoniłem dzisiaj do swojej OKE i koleś mi powiedział że na (Z.22. Wykonywanie działań ratowniczych 311919 Technik pożarnictwa)
nie ma problemu, średnie, opłata egz i papier że zajmujesz 2 lata stanowisko podoficerskie, ale co do (Z.23. Zarządzanie działaniami ratowniczymi 311919 Technik pożarnictwa) maja pismo,  od KG że w Polsce nie ma nawet jednego strazaka który by się na ten egz kwalifikował, a żeby dostać technika pożarnictwa trzeba zdać z22 i z23

Offline lang

• VIP
  • *
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 26, 2013, 04:32:45 »
jakież to pismo? moim zdaniem każdy podoficer posiadający co najmniej dwuletni staż na stanowisku wymienionym w załączniku nr 6 do przepisu kwalifikacyjnego (d-ca zastępu, st. operator sprzętu specjalnego oraz dyżurny stanowiska kierowania) może przystąpić do egzaminu eksternistycznego potwierdzającego posiadanie kwalifikacji Z.23. w zawodzie technik pożarnictwa, o ile oczywiście wcześniej zda egzamin potwierdzający posiadanie kwalifikacji Z.22. spierać można się jedynie o starszych operatorów sprzętu specjalnego, ale bardzo jestem ciekaw, jak by można uzasadnić stanowisko negatywne; jeżeli na tym stanowisku wymaga się posiadania dyplomu technika pożarnictwa (od 2014 roku zniknie możliwość mianowania na to stanowisko podoficerów), to konsekwencją tego powinno być przyjęcie, że dwuletni staż na tym stanowisku uprawnia do ubiegania się o uznanie posiadanych kwalifikacji również w zakresie Z.23.); chociaż z drugiej strony prawdą jest, że na chwilę obecną nikt nie może przystąpić do egzaminu potwierdzającego posiadanie kwalifikacji Z.23., z tegoż to prostego powodu, że nikt nie posiada zdanego egzaminu Z.22.; być może o to chodziło w tym piśmie? pierwsze egzaminy potwierdzające posiadanie kwalifikacji Z.23. odbędą się dopiero w czerwcu 2014 roku i myślę, że do tego czasu wszyscy oswoimy się z tematem i doczekamy się jasnych wytycznych w tym zakresie; na pewno wyjaśnienia wymaga kwestia kierowania osób zajmujących stanowiska aspiranckie odbywających obecnie kurs na kwalifikację Z.22. na kurs Z.23.; z punktu racjonalności dysponowania środkami publicznymi zasadność kontynuowania przez te osoby szkolenia jest co najmniej wątpliwa, gdyż w znakomitej większości osoby te w 2014 roku będą mogły potwierdzić posiadanie kwalifikacji eksternistycznie; na zwolnione w ten sposób miejsca można by skierować podoficerów posiadających zdany egzamin Z.22., ale nie zajmujących stanowisk uprawniających o ubieganie się o dopuszczenie do egzaminu eksternistycznego w zakresie kwalifikacji Z.23. do rozważenia też jest uruchomienie dodatkowych kursów na kwalifikację Z.23 w miejsce Z.22.; prowadzenie kursów Z.22. z ekonomicznego punktu widzenia jest zbędne i jestem ciekaw kiedy to dotrze do czynników decydujących o tym:) alternatywnie można by wypuszczać co roku dwukrotnie więcej techników pożarnictwa przeszkolonych w systemie przemiennym niż obecnie...