Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 533106 razy)

Offline Raders

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #375 dnia: Styczeń 15, 2008, 15:45:01 »
Kwas to nie jest takie proste, to fakt sami wybieralismy wladze naszej osp, sam wiesz jak jest tak jak wspomnialem jest nas 30 w sekcji JOT a calosc liczy 110 osob nie mamy sily przeglosowania bo wiekszosc strazakow wywodzi sie z ukladu komunistycznego dla nich sie liczy w cudzyslowiu "siedzenie na tylkach i nie robienie niczego", kilka rzeczy wzielismy w swoje rece . A jak bys sie dowiedzial o fakcie ze miales dostac nowego MANA GBA 2,5/16 a Prezes OSP podpisuje potajemnie umowe z  Komendantem PSP i londuje on w garazach PSP - to jest dylemat gorzej porazaka. A pozniej co do czego zamista stary chociaz samochod oddac to jest wyzucany po za teren mista. W tym roku juz PSP wymienia jeszcze 2 nowe samocody - myslisz ze dostaniemy stary zapomnij I po fakcie jak sie dowiedzielismy przezes wylecial tylko po fakcje wychodzi wszystko na jaw. Teraz zarzad sie zmienil i nic w dalszej kwestii nie robi inwestujemy w sprzet ratownictwa wodnego zeby nie umrzec smiercia naturalna.

Pozdrawiam 

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #376 dnia: Styczeń 15, 2008, 20:14:13 »
Raders nie sądziłem, że jest was aż tylu w osp. Wiem że to nie takie proste. Ale nie poddawaj się i walcz. Mocherowe berety kiedys wymrą więc będziecie już na plusie :). A tak poważnie rozmawiaj z ludźmi, przekonuj ich do swych racji. Kropla drązy kamień choć powoli.
Pozdrawiam

Offline Raders

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #377 dnia: Styczeń 16, 2008, 11:28:10 »
Masz racje Kwas kiedys bylem z-ca naczelnika przez 3 lat pozniej przez nastepne 3 p.o Naczelnika wiele rzeczy udalo mi sie osiagnac 2 razy z rzedu wygrane zawody powiatowe wygralismy 10 szt nowych chelmow joguslowainkich i szlamowke , w drugich zawoda nowa pompe tochatsu za okolo 40 tyskow , 2 razy udzial w zawodach wojewodzkich 4 miejsce i 6 miejsce , kurs ratownictwa medycznego zrboilem dla wszystkich, kurs ratownictwa wodnego mlodszego i starszego ratownika, kurs podstawowy dla 5 osob , wyjazd do komory gazowej do lapa staralem sie jak moglem, i juz nie moglem zniesc glupoty naszego zarzadu, wiec sie poddalem i zrezygnowalem bo wszystkie moje pomysly blokowali. Masz racje Kwas mocherowe berety i ludzie z ukladu komunistycznego musza zniknac z szeregow osp wtedy znaczna sie inne realia pozytywnego funkcjonowania osp w polsce
Pozdrawiam 

___________

A jaszce jedno zapomnialem dodac robilismy sobie kiedy dyzury prawie jak psp przez 5 lata przewaznie tak bylo od wiosny do jesieni siedzielismy na dyzurach od godz. 8.00 rano do 21.00 czsami wracalismy do do 02.00 w nocy z akcji chcielismy sie przysluzy zeby ktos nas zauwazyl i docienil ale ten czas zostal po czesci zmarnowany nie w 100% ale w jakies czesci , szkoda ze rozum przychodzi do glowy bardzo pozno
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2008, 17:34:06 wysłana przez MGNACZUS »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #378 dnia: Styczeń 22, 2008, 14:27:50 »
 Czy ktoś wie jaki jest dalszy los tych poprawek?
Fragment wypowiedzi posła Łopaty w trakcie debaty budżetowej:
Przechodzę do poprawek, które przywracają należną pozycję strażactwa ochotniczego. Otóż w części 85: Budżety wojewodów zmniejszono wydatki o kwotę 28 674 tys. zł na ochotnicze straże pożarne, w tym dotacje o kwotę 12 761 tys. zł, a wydatki majątkowe o 16 003 tys. zł i przeniesiono je do części 42: Sprawy wewnętrzne. Chcę w tym miejscu podzielić się uwagą, że już na poziomie dyrektorów wydziałów finansowych urzędów wojewódzkich rodziła się wątpliwość, czy wojewodowie bez naruszenia prawa mogą przeznaczać dotacje dla stowarzyszeń, jakimi niewątpliwie są jednostki OSP. Dzięki tej poprawce przywrócimy przećwiczony przez lata szlak, drogę przekazywania środków i unikniemy ewentualnego naruszenia prawa. Chcę również zakomunikować - serdecznie dziękując za to paniom i panom posłom - że zyskała poparcie poprawka zwiększająca o 5 mln zł kwoty, o których wcześniej wspomniałem, z przeznaczeniem na zakup samochodów pożarniczych.

Offline tomek_sekretarz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #379 dnia: Luty 09, 2008, 17:20:35 »
Niestety chyba tylko u nas (czyt. w Polsce) tak jest że strażak ochotnik nie ma nic do powiedzenia a i pracodawcy patrzą na niego krzywym okiem. Weźmy przykład OSP z Niemiec albo z Irlandii, gdzie obecnie przebywam. Jednostki PSP są jedynie w dużych miastach, reszta opiera sie na OSP. Dostajesz pagera i wiesz jakie jest twoje zadanie. Są też ustalone i przestrzegane warunki dostania sie do OSP. Co rownież ważne strażak w OSP ma rownież konkretne wynagrodzenie. Wszyscy strażacy sa odrazu zatrudnieni na pół etatu. A jednostki...heh tylko pozazdrościć. Dobrze by było gdyby i u nas cos takiego sie pojawiło. Potrzeba nam ustawy o OSP. To nie jest śmieszne.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #380 dnia: Marzec 14, 2008, 23:36:11 »
Kolejna sprawa to zmiana mentalności ludzi. W 90% przypadków gdy zdradzi się, że jest się strażakiem w OSP jest się wyśmiewanym cholernie mocno. "heheheh strażak sam, hehehe, macie dużo wesel w remizie?" Dopóki to się nie zmieni, mało zmieni się od strony prawnej. Brak świadomości ludzi hamuje wszelkie zmiany :-( Takie jest moje zdanie. Zresztą... jak widzę niektórych pajaców którzy przyjeżdżają do naszej jednostki na kurs podstawowy strażaka, to sam nie wiem co myśleć.. może jakieś testy na inteligencje wprowadzić przed podbiciem wniosku o przyjęcie w szeregi osp? :-((
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #381 dnia: Marzec 15, 2008, 23:17:46 »
Kolejna sprawa to zmiana mentalności ludzi. W 90% przypadków gdy zdradzi się, że jest się strażakiem w OSP jest się wyśmiewanym cholernie mocno. "heheheh strażak sam, hehehe, macie dużo wesel w remizie?" Dopóki to się nie zmieni,

'chcesz zmieniac swiat, zacznij od siebie' - na takie idiotyczne pytania odpowiada sie z grobowa twarza, opisujac ze szczegolami ostatni wypadek albo inna makabre :]

ludzie jak ludzie - pol wieku komuny nauczylo ich, ze to PANSTWO placi emerytury, zasilki, 'czy sie stoi czy sie lezy' itp - i jezeli straz pozarna nie jest panstwowa, tylko ochotnicza, to budzi to smiech pusty - inna sprawa, ze wielu ochotasow mocno pracuje na zly wizerunek OSP.

jedna rada - robic sobie dobra prase i tyle - nie przejmowac sie tym co ludzie mowia a pismacy pisza :) Co wiecej - samemu mowic i pisac jak najwiecej - i wyjasniac, przyblizac, uczyc.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #382 dnia: Marzec 15, 2008, 23:29:06 »
My mieliśmy kiedyś w gimlu taką pogadankę z wychowawczynią na temat dorgi ewakuacji podczas pożaru w szkole i nie mogło się to obejść bez mojego wkładu. Kumpel sie wtedy nabijał ze mnie chyba najbardziej z klasy, a teraz sam jest ochotnikiem. Nie wiem może zrozumiał co daje straż(satysfakcja) albo szukał fajnej dziewczyny :mellow:(za mundurem panny sznurem itp.) -_-
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #383 dnia: Marzec 16, 2008, 00:02:10 »
'chcesz zmieniac swiat, zacznij od siebie'
Święta prawda. Nie da się zmienić mentalności ludzi ot tak z dnia na dzień. Trzeba zacząć od samego środka a więc zrobić w końcu coś z Ochotniczymi Strażami Zabawowymi które jeszcze powszechnie są rozsiane po naszym kraju.
Owszem, niektórzy będą tłumaczyć się działalnością kulturalną, integracją lokalnej społeczności itd., ale czy tymi sprawami musi się zajmować stowarzyszenie mające słowo STRAŻ w nazwie i zrzeszone w ZOSP RP?
Równolegle do działań mających na celu reorganizację ochotniczych straży pożarnych powinna iść oczywiście działalność propagandowa. W przypadku wielu OSP jest ona już na wysokim poziomie co pozwala mieć jakieś nadzieje na przyszłość.
strażak PSP i OSP

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #384 dnia: Marzec 30, 2008, 19:36:04 »
Witam panowie:))
Taka jest smutna prawda w czasie kiedy inni się bawią my robimy szkolenia aby prawnie być dopuszczonym do uczestnictwa w akcjach ratowniczo-gaśniczych, swój wolny czas poświęcamy dla innych, i w sumie poza własną satysfakcją i poważaniem wśród różnych grup społecznych nic z tego nie mamy.Według ustawy należy się nam ok 1/75 średniej krajowej a np u mnie w jednostce dostajemy 4 zł za godź, te pieniądze chcieliśmy przeznaczyć na sprzęt ale mało ich,to jeżeli chodzi o nas a dzieciaki do czego mają się garnąć każdy z nas chce wysłać dziecko do jak najlepszej szkoły na jakieś zajęcia żeby się rozwijało a czemu nie straż????? po prostu bo nic z tego nie ma :angry: a przecież można by zrobić żeby było np pare  punktów do matury za przynależność nienaganną do osp  przez ileś lat czy w harcerstwie  które prawie już wymarło. Sam nie wiem -_-
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #385 dnia: Marzec 31, 2008, 00:27:22 »
Słyszałem ostatnio, że nasi niemieccy koledzy też mają problemy z kadrą. Zaczęli prowadzić szeroką akcję promocyjną na rzecz pozyskania kobiet do swoich formacji. Gminy przy zatrudnianiu pracowników do firm powiązanych z samorządami stosują "transakcje wiązane" praca ale równocześnie przynależność do OSP (tam obowiązku gminy nie zastąpi PSP). Marne to pocieszenie, że sąsiedzi mają ciężko, ale może coś z ich pomysłów przemycić do nas.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #386 dnia: Kwiecień 02, 2008, 23:56:06 »
może coś z ich pomysłów przemycić do nas.

No przecież mamy tak wspaniałe władze które sie po raz kolejny znowu wybrały - niech więc działają...
Mnie osobiście chce się śmiać jak słyszę naszych związowych decydentów.

Kombinują jakieś poprawki do ustawy jakby nie wiedzieli, że każdą ustawę można wnieść jako "projekt obywatelski" jeśli tylko będzie się miało 100 tys. podpisów. A powiedzcie mi jaki problem uzbierać taką liczbę podpisów w całej Polsce?
Wystarczy, że lista będze leżała na kążdym zebraniu walnym obok listy obecności... Każdy strażak chętnie popisze bo to przecież dla jego dobra.
Ale wiecie czemu oni tego nie robią? Bo musiałby się znaleźć ktoś odważny to by za to wszystko odpowiadał. A tak - wniosą poprawkę jako komisja sejmowa. Posłowie przegłosują lub nie - ale w razie "W" będzie na posłów a nie na nasz kochany związek...

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2008, 00:00:37 wysłana przez Pedros »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #387 dnia: Kwiecień 03, 2008, 07:49:16 »
Pedros a czy znasz jakąś ustawę, która przeszła z inicjatywy obywatelskiej? Poprzednie propozycje zmian, choć zaakceptowane przez komisję sejmową, zostały uwalone, co do sztuki przez przez nasz najwspanialszy w historii rząd. Więc jak widzisz dróg gaszenia wszelkiej inicjatywy jest wiele. Zebranie 100 tys. podpisów to znacznie niższy etap legislacyjny niż akceptacja komisji. Jedyny plus. to być może niektóre niedouczone pismaki by nie pisały, że PSL chce zrobić strażakom prezent w postaci ekwiwalentu. A, co do popędzania naszych związkowych władz: przyłączam się, nie tylko na forum, również czynnie. Zachęcam też innych, niech poczują nasz oddech na swoich plecach.
Pozdrawiam.

P.S. Myślę, że potrzeba więcej wiary i optymizmu spójrz na to:

http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/0/EEBE8CF47E789CF3C125741E004A7322/

Myślałem, że nigdy żaden polityk tego problemu nie ruszy, a tu masz. Cytuję:
"Można także rozważać inne podejście i zmiany w ustawach, które spowodują, że rzeczywiście w jednakowy sposób będzie się podchodziło do ochrony przeciwpożarowej zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach, w tym również powiatowych. Obecnie takich uregulowań nie ma."

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2008, 08:47:21 wysłana przez Fredek »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #388 dnia: Kwiecień 03, 2008, 16:25:04 »
Nie wiem czy jakaś ustawa obywatelska powstała - jesli nie to nie jest to powód żeby nie miała powstać pierwsza. Po prostu zebranie 100 tys. jest dla naszej organizacji raczej bezproblemowe.

W tej chwili PSL ma cos tam do powiedzenia, więc jest szansa na powodzenie nowelizacji ale nie do końca zgadzam się z wsyztskimi proponowanymi poprawkami.

Np.: Ekwiwalent - jeśli - tak jak proponuje poseł PSL będzie to z góry przez sejm narzucona kota to będzie ona dla wielu gmin zbyt duża. Wójt jedenj z gmin, które znam z trudem przekazywał ok 60tys. rocznie  na potrzeby OSP. Z tego 30 tys. to wydatki stałe typu: ubezpieczenia strażaków, badania lekarskie, przeglądy techniczne i OC pojazdów, paliwo itd. W tej gminie jest duzo wyjazdów. Gdyby musiał wypłacać ekwiwalent choćby 10zł za godzine (a z tego co słyszałem propozycja jest tylko jedna aby płacić pełne 1/175 czyli ponad 14 zł) to poszła by na to cała reszta czyli następne 30 tys. Tej gminy naprawdę na to nie stać bo nie wszystkie gminy są bogate.
Dlatego uważam, że powinny być widełki od np. 7 do 14zł. Tak jak pensja wójta czy diety radnych - oni nie mają problemu, że  w jednej gminie płacą tak w innej inaczej.

Martwi mnie też nieznajomość prawa przez posłów. Poseł z PO mówi, że chciałby żeby strażacy PSP i OSP mieli uprawnienia do ierowania ruchem podczas akcji ratowniczej bo teraz takich nie mają, podczas gdy wiemy że akurat funkcjonariusze PSP są zapisani w ustawie prawo o ruchu drogowym i mają od dawna prawo do kierowania ruchem podczas akcji ratowniczej.

Ale lepszy rydz iż nic...
Trzymam kciuki.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #389 dnia: Kwiecień 03, 2008, 22:29:21 »
Pedros chyba czegoś nie doczytałeś tam jest mowa o tym, że rada gminy ma ustalić wysokość ekwiwalentu, jednak nie więcej niż itd. Ustawa ma wyraźnie wskazać, że ekwiwalent ma być i tyle. Czy w tej biednej gminie radni też nie biorą diet?

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #390 dnia: Kwiecień 04, 2008, 07:20:43 »
Fredek - bardzo nie lubię gdy ktoś bezpodstawnie oskarża mnie o "niedoczytanie".

Poseł Wiesław Woda (PSL):
Ponieważ mam dzisiaj dziesięć posiedzeń różnych komisji, nie byłem w stanie starannie się przygotować, do czego się przyznaję. Są jednak sprawy, które nie mogły ujść mojej uwagi. Mam pytanie do obu posłów wnioskodawców. Kto ustali wysokość ekwiwalentu? Z wypowiedzi posła Grzegorza Dolniaka wynika, że nie Sejm, a rada gminy. Więc od razu informuję, że w jednej akcji uczestniczą strażacy z różnych gmin i powstanie sytuacja, że jeden dostanie ekwiwalent 8 zł, drugi 10 zł, a trzeci 12 zł, bo będą z biednych i bogatszych gmin. Co sto na przeszkodzie, żeby to Sejm podjął decyzję o wysokości ekwiwalentu? Nie różnicujmy strażaków i ich wysiłku w zależności od tego, jak bogata jest ich gmina.


Proszę sie teraz ustosunkować do swojego oskarżenia.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #391 dnia: Kwiecień 04, 2008, 10:42:20 »
Witam

Co do kierowania ruchem. Jest skrótem myślowym, to co powiedział poseł, bo uprawnienia do kierowania ruchem dla PSP wynikają z rozporządzenia nie z ustawy.
Nowelizacją takie uprawnienia dla PSP i OSP mają być wprowadzone do ustawy, która jest wyższej rangi niż rozporządzenie.

Pozdrawiam

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #392 dnia: Kwiecień 04, 2008, 20:15:13 »
Pedros we wniosku jest "rada gminy", a to jest opinia posła (zresztą nieprzygotowanego) jedna z wielu tak jak i Twoja. Nie podałeś nazwiska w poprzednim poście, więc raczej odniosłem się do wypowiedzi posła Dolniaka, też PO. Dzięki za sprecyzowanie. W takim razie "niedoczytałeś" było nia na miejscu, sorry. Osobiście to ani Twoja ani Wody propozycje nie są najszczęsliwsze. Wybraliśmy Polskę samorządową, więc dajmy jej szansę. Prezydent CTIF na zjeździe ZOSP RP powiedział mniej więcej tak, że "strażacy i politycy (radni) to cegły w tym samym murze". Trudno nie wierzyć dojrzałemu facetowi z kraju o ugruntowanej demokracji.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2008, 21:20:36 wysłana przez Fredek »

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #393 dnia: Kwiecień 30, 2008, 16:00:02 »
http://www.rp.pl/artykul/127901.html - stan obecny postępów postępu :]

Siarka i Woda bronią strażaków

Jarosław Stróżyk 30-04-2008, ostatnia aktualizacja 30-04-2008 02:01

Politycy obiecują dodatki do emerytur dla ochotników gaszących pożary

Parlamentarny Zespół Strażaków liczy ponad 100 osób i cieszy się opinią największej grupy lobbingowej w polskim Sejmie. Prezesem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP jest wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Wydawałoby się, że w związku z tym strażacy ochotnicy powinni opływać w przywileje. – Nic podobnego. Ci wszyscy politycy aktywni są tylko przed wyborami, kiedy można założyć mundur strażacki i się pokazać – mówi „Rz” jeden z członków OSP. – Obiecywali wypłacanie wszystkim ekwiwalentów za udział w akcjach gaśniczych i dodatki emerytalne. Nie doczekaliśmy się ich.

– Wszystko przez to, że doszło do skrócenia poprzedniej kadencji Sejmu. Prace nad zmianami w ustawie o ochronie przeciwpożarowej były praktycznie ukończone – broni się poseł PSL Wiesław Woda z Parlamentarnego Zespołu Strażaków.

Edward Siarka, poseł PIS "Dodatki do emerytur kosztowałyby kilkaset milionów złotych"

W bieżącej kadencji prace rozpoczęły się od nowa. Do marszałka Sejmu trafiły dwa projekty zmian autorstwa PiS i PO. Koncentrują się na sprawie ekwiwalentu dla członków OSP. Ma go otrzymywać każdy strażak uczestniczący w akcji lub szkoleniu przeciwpożarowym, jeśli nie pobiera za ten czas wynagrodzenia w pracy. O wysokości ekwiwalentu mają decydować gminy (to one w większości finansują działalność OSP). – Do tej pory zapis o wypłacaniu tych pieniędzy strażakom był martwy, bo znaczna część gmin tego nie robiła. Teraz chcemy je do tego zobligować – mówi poseł Edward Siarka (PiS). Woda zapowiada, że zmiany zostaną przyjęte przez Sejm jeszcze w bieżącym roku.

Z projektów zmian zniknął jednak zapis o dodatku emerytalnym dla strażaków z OSP. Miał wynosić nie więcej niż 200 zł miesięcznie i przysługiwać tym, którzy służyli w OSP co najmniej 30 lat. – PSL zgłosi poprawkę, która uwzględni ten zapis – deklaruje Woda. Ale nie wiadomo, skąd na niego wziąć pieniądze. – Objęłoby to ponad 600 tysięcy osób, co daje kilkaset milionów złotych – mówi Siarka.

Jednak zdaniem strażaków z OSP to lepsze rozwiązanie niż płacenie za akcje. – Zapobiegnie przypadkom „czarnych owiec”, które dokonują podpaleń, by brać udział w płatnej akcji gaśniczej – twierdzi strażak.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #394 dnia: Maj 01, 2008, 21:43:35 »
Pewnie pytali takiego strażaka, który 5 razy w roku wyjeżdża do akcji i pobiera emeryturę mundurową.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2008, 19:07:07 wysłana przez Fredek »

Offline kacpero998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #395 dnia: Czerwiec 03, 2008, 08:47:40 »
W moim OSP w godzinach od 8 do 15 na akcję jest gotowy tylko jeden strażak bardzo dobrze wyszkolony ale on sam nie zdziała tyle co 5 czy 6 osób. Kasy niema jak wszędzie. Szkoleń nawet nikt się nie kwapi żeby robić . A co najgorsze to w nsaszej gminie działa aż 6 OSP. I to też jest problem gdyż Cięężej jest zagospodarować kasę .Niedawno otworzono nowy garaż w Iwięcinie ale zupełnie nie potrezebnie bo roczny bilans to około 2,3,4 wyjazdy rocznie.POPROSTU OSP JEST COIRAZ GORSZE

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #396 dnia: Czerwiec 03, 2008, 11:19:16 »
Czy nie lepiej było by aby zamiast śmiesznego ekwiwalentu, który pochłania ogromną część budżetu gminy (a nie gwarantuje obsady wozu) wprowadzić obowiązkowo - w 2-3 jednostkach na terenie gminy zatrudnionych na stałe kierowcę i dowódcę.
Niech to będzie właśnie w godzinach od 7 do 15 (lub nawet 18) kiedy wszyscy są w pracy.
Miało tak być kiedy tworzono KSRG ale wiadomo jak jest naprawdę. Nie znam osobiście OSP w której utworzono etat choćby dla mechanika.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #397 dnia: Czerwiec 03, 2008, 12:06:30 »
W naszej OSP jest 2 kierowców-mechaników (w sumie odpowiedzialnych za cały sprzęt i remizę), pracują w systemie 6:00 - 14:00 i 14:00 - 22:00, także w godzinach 6:00 - 22:00 (pon-piątek) przynajmniej jeden kierowca (na miejscu, w remizie) na bank jest ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #398 dnia: Czerwiec 03, 2008, 12:38:31 »
I to mi się podoba, bynajmniej jakiś porządek jest i "zawsze" jednostka może wyjechać - choćby zasilanie wodne.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

MichuSAA

  • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #399 dnia: Czerwiec 05, 2008, 17:45:39 »
U nas są w OSP 3 zmiany:
1- 6:00-15
2- 15:00-22
3- 22:00 - 6:00

Mamy przyjętych kilka osób na stałe, a dokładniej 6 pracowników (3 kierowców) + 3 stażystów. I do tego ochotnicy. Więc nie jest tak źle, zawsze mogło by być gorzej. Liczba wyjazdów na rok około 125-140.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2008, 17:47:32 wysłana przez MichuSAA »