Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 533670 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1350 dnia: Maj 07, 2021, 01:14:11 »
Podsumowując - po to pokazali projekt, żeby zgładzać do niego wnioski i uwagi. Także nie ma co drzeć szat, że coś jest wpisane nieprecyzyjnie, albo nazwa się nie zgadza.

Tylko kto, gdzie i do kiedy może zgłaszać swoje uwagi i propozycje?

Żeby nie wyszło jak zwykle - bicie piany na forum, a oficjalnie nic nie wpłynęło, no i uchwalili co jest. Ale za to będzie kolejny temat do narzekania na kilkanaście stron... :fiuu:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1351 dnia: Maj 07, 2021, 07:24:21 »
Podsumowując - po to pokazali projekt, żeby zgładzać do niego wnioski i uwagi. Także nie ma co drzeć szat, że coś jest wpisane nieprecyzyjnie, albo nazwa się nie zgadza.

Tylko kto, gdzie i do kiedy może zgłaszać swoje uwagi i propozycje?

Żeby nie wyszło jak zwykle - bicie piany na forum, a oficjalnie nic nie wpłynęło, no i uchwalili co jest. Ale za to będzie kolejny temat do narzekania na kilkanaście stron... :fiuu:

U mnie KP PSP wysłała do wszystkich funkcyjnych email z pismem o uwagi do projektu. Czekają do 18 marca. Potem je zbiorą i przekażą do KW. I to są konsultacje. Mamy możliwość się wypowiedzenia. Tylko nie biciem piany a merytorycznymi argumentami. Ja swoje poprawki i uwagi naniosłem już na połowie tekstu. Osobną kwestią jest co oni z tym potem zrobią, bo to nie pierwsza rzecz którą opiniuję.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1352 dnia: Maj 07, 2021, 15:35:33 »
Prawda jest też taka że jeśli ustawa zostanie przepchnięta pomimo wielu niejasności i zaczną się z tego powodu działania na niekorzyść OSP to zawsze można się "zbuntować"jesłi będzie dotyczyć to wszystkich, jakoś inne formacje mundurowe strajkują i jakoś nie ma problemu. 

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1353 dnia: Maj 07, 2021, 22:25:41 »
Prawda jest też taka że jeśli ustawa zostanie przepchnięta pomimo wielu niejasności i zaczną się z tego powodu działania na niekorzyść OSP to zawsze można się "zbuntować"jesłi będzie dotyczyć to wszystkich, jakoś inne formacje mundurowe strajkują i jakoś nie ma problemu.
Teoretycznie tak. Praktycznie - wiązałoby się to z zawieszeniem działalności raczej. Nie przypominam sobie, żebyśmy kiedyś tak strajkowali, a było przeciwko czemu - choćby w sprawie CNBOP-u na auta używane... To prawdziwa "niekończąca się opowieść". Dlatego jednak lepiej żeby nanieść wszystkie poprawki zanim mleko się wyleje.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1354 dnia: Maj 08, 2021, 15:12:53 »
Co do KPP gdzieś czytałem że złożono papier aby poszerzyć wykaz podmiotów mogących przeprowadzać szkolenie KPP o podmiot PSP.Gdyby to przeszło to PSP przeprowadzało by te szkolenia.To  że gminy nie finansowały KPP to fakt bo ustawy nie wskazywały jakie szkolenia powinien mieć ochotnik. Wskazywały to wytyczne KG PSP ale Gminy miały to w poważaniu jak i OSP.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1355 dnia: Maj 08, 2021, 15:22:54 »
To teraz przeczytaj jakie wymagania musi mieć osoba szkoląca na KPP i zobacz ilu strażaków PSP spełnia takie wymagania...

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1356 dnia: Maj 08, 2021, 15:52:39 »
1728 według stanu na 2016 rok.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1357 dnia: Maj 08, 2021, 19:50:21 »
Może niezbyt reprezentatywnie, ale ja akurat jestem po recertyfikacji KPP w PSP. Łapy sobie za to uciąć nie dam, ale wydaje mi się że kadra i baza sprzętowo-szkoleniowa była z wojewódzkiego ośrodka szkolenia. Dwie pierwsze jak i kurs wstępny miałem organizowany przez prywatne firmy. Czyli da się.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1358 dnia: Maj 08, 2021, 20:26:36 »
Zapomniałem dodać że chcą podnieść też poprzeczkę w kwestii komisji egzaminacyjnej KPP nie pamiętam wszystkiego dokładnie ale na pewno chodziło między inymi o wymagania dotyczące posiadanej praktyki tych  osób.

Offline zapalony skarbnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1359 dnia: Lipiec 16, 2021, 22:23:29 »
U mnie w ośrodku główną osobą egzaminującą jest zawsze konsultant wojewódzki i on podpisuje dyplom, jakie większe doświadczenie można mieć w tym temacie (wiem że są różne manipulacje z tego typu szkoleniami no cóż cena ma być jak najniższa). 

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1360 dnia: Październik 28, 2021, 09:10:21 »
Nie chce ale musze  ktoś może mi powiedzieć czy ktoś przyłączył się do Akcji oddolnej   https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/gor%C4%85ca-dyskusja-pos%C5%82%C3%B3w-nad-funduszem-sprawiedliwo%C5%9Bci-z%C5%82odziejstwo-ho%C5%82ota/ar-AAQ1eV8?ocid=msedgdhp&pc=U531


cyt"– Dzisiaj po godzinie 10 w całej Polsce w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych strażacy wyszli przed swoje jednostki, włączyli sygnalizację świetlną i dźwiękową. Takich filmików przesłanych do nas jest bardzo wiele. To oddolna akcja – przekonywał Wójcik..... "

Offline agad

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1361 dnia: Listopad 17, 2021, 20:16:28 »
Słuchajcie mam pytanie.
Jaki akt prawny reguluje zasady BHP strażaków OSP?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1362 dnia: Listopad 18, 2021, 07:20:49 »
Jeśli chodzi o OSP, to w tej chwili żaden wprost nie wspomina. Ale PSP podchodzi do tego w ten sposób, że rozporządzenie w sprawie bhp w straży obowiązuje i PSP i OSP, gdyż opisuje kwestie dotyczące również działań ratowniczych. Dopiero proponowana ustawa o OSP reguluje tą kwestię.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1363 dnia: Listopad 18, 2021, 17:22:51 »
Art. 29a ust 4 ustawy o PSP (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001940/O/D20211940.pdf)
Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2, mają odpowiednie zastosowanie do
innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1364 dnia: Listopad 18, 2021, 21:57:37 »
Art. 29a ust 4 ustawy o PSP (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001940/O/D20211940.pdf)
Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2, mają odpowiednie zastosowanie do
innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.
Świetna uwaga, i merytoryczna, bo też się nad tym zastanawiałem.
Ten zapis ustawy wskazuje, że nowe rozporządzenie BHP ma zastosowanie także dla OSP. Zwracam więc uwagę na obowiązek sprawdzania, każdorazowo przed wyjazdem, skrytek itp. a także mocowania sprzętu na dachu pojazdu (zwłaszcza ten dach jest niebezpieczny i warto tam zaglądać). Rozporządzenie wskazuje odpowiedzialnego za to, tj. kierowcę.

Mam jeszcze wątpliwość co do konieczności posiadania dokumentów pojazdu (dowód rejestracyjny, polisa) wykorzystywanego przez OSP oraz prawa jazdy. W prywatnym aucie nie musisz już wozić, bo jest CEPiK. Inna sprawa, że przy kolizji trudno spisać oświadczenie bez tych dokumentów. Coś było na ten temat ostatnio, w korespondencji z KG, ale muszę dokładnie doczytać. Może być, że trzeba ale w PSP, bo odniesienia w ustawie do OSP nie ma.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1365 dnia: Listopad 18, 2021, 23:06:11 »
A ja się z tym nie zgodzę.
Ustawa dotyczy strażaków PSP tylko i wyłącznie.
Stosowane tego zapisu do innych formacji jest nadinterpretacją i próbą wybrnięcia z braków podstawy prawnej.
Gdyby ten zapis pojawił się w u. o o.p.poż. sytuacja była by zgoła inna ponieważ w/w ustawa dotyczy wszystkich jop.
Więc tutaj ogromna rola KG aby przedstawić to rozwiązanie w MSWiA i nadać mu odpowiednią ścieżkę legislacyjną.

PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1366 dnia: Grudzień 30, 2021, 11:30:20 »
Mamy w końcu swoją ustawę. Wielki dzień dla ochotników. ZOSPRP cisza, na social media cisza, nawet Pawlak cisza... Co się dzieje? :)
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline raczek504

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • OSP Raczki
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1367 dnia: Grudzień 31, 2021, 08:39:55 »
W sumie to temat na kolejny wątek. Ale rzeczywiście można składać wnioski o emerytury od poniedziałku a tu cisza :)

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1368 dnia: Grudzień 31, 2021, 09:30:43 »
Nie ma też wytycznych/wzorów umów między OSP a gminami...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1369 dnia: Grudzień 31, 2021, 09:50:09 »
Skąd takie zdziwienie? Ustawa na dniach podpisana a teraz trzeba poczekać na rozporządzenia do niej. W jeden dzień się nie stworzą. Zawsze tak jest.
Co do świadczenia ratowniczego to ustawa daje 9 miesięcy zapasu na złożenie wniosku i otrzymanie wyrównania od 1 stycznia.

Offline Krzysztof63

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1370 dnia: Styczeń 05, 2022, 11:26:45 »
Miało być pół roku wyprzedzenia i stąd problemy. Ustawa opublikowana w sylwestra a wchodzi w życie następnego dnia. Nie określa terminów na podstawowe czynności np. te umowy, o których mowa wyżej. Po kilkukrotnym przeczytaniu tak sobie myślę, że będzie niezła jazda z interpretacją niektórych artykułów. Dla przykładu czy ustawodawca nałożył nam obowiązki i ma prawo wymagać społecznej realizacji. Przecież stowarzyszenie społecznie realizuje zadania, które samo sobie określiło w statucie. Jaki jest zakres wypłacania ekwiwalentu np. czy za ćwiczenia własne OSP również. Czy świadczenia wypłacane przez komendanta wojewódzkiego z art. 13 i 14 obejmują również ćwiczenia do zawodów i same zawody - bo to jest chyba najbardziej kontuzyjny element strażackiej działalności. Na ile zmieni się sytuacja z ubezpieczeniami. Art. 26 ustawy o ochronie przeciwpożarowej nie obejmuje już ochotników. A świadczenie ratownicze to temat rzeka. Na tą chwilę najchętniej pogadałbym o zawartości umowy gmina-OSP.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1371 dnia: Styczeń 05, 2022, 12:16:57 »
Cytuj
Jaki jest zakres wypłacania ekwiwalentu np. czy za ćwiczenia własne OSP również.
Dotknąłeś bardzo interesującego problemu. W poprzednim przepisie był dopisek "...organizowanych przez PSP lub Gminę". Teraz teoretycznie w grę wchodzą nawet ćwiczenia w opróżnianiu butelki na czas  :gwiazdki:

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1372 dnia: Styczeń 05, 2022, 14:22:52 »
ekwiwalent - art 15 pkt 2 "naliczanego za każdą rozpoczętą godzinę od zgłoszenia wyjazdu z jednostki ochotniczej straży pożarnej." Jeżeli zgłosisz na SK że jedziesz na ćwiczenia w opróżnianiu butelki i ci to przyjmą to gmina powinna wypłacić,
natomiast ważny jest zapis art 12 określa kto organizuje - strażaka ratownika OSP biorącego udział w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach organizowanych przez gminę, Państwową Straż Pożarną lub
inne uprawnione podmioty na czas ich trwania
gmina będzie się takimi zapisami broniła właśnie aby nie płacić za szkolenia/ćwiczenia organizowane przez osp.

Jeszcze ciekawe jak gmin będą nowe uchwały w sprawie ekwiwalentu ustalały. Bo ustawa określa maksymalny pułap, więc równie dobrze za działania rat może być 15 zł, a za ćwiczenia wewnętrzne OSP 0,01 zł

Offline Krzysztof63

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1373 dnia: Styczeń 06, 2022, 11:18:51 »
Mamy w końcu swoją ustawę. Wielki dzień dla ochotników. ZOSPRP cisza, na social media cisza, nawet Pawlak cisza... Co się dzieje? :)
Wydaje mi się , że związek uznaje ustawę za akt wrogi, odbierający mu uprawnienia. Nie ma co ukrywać po części tak jest. Stajemy się mniej samodzielni, mniej zależni od regulaminów związkowych, za to bardziej podporządkowani państwu. Czy to źle czy dobrze - przyszłość pokaże.  A co do poprzedniego wpisu wydaje mi się, że OSP jest tym innym uprawnionym podmiotem bo w art. 3 pkt 6 ustawy jesteśmy zobowiązani do organizowania ćwiczeń.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1374 dnia: Styczeń 06, 2022, 13:11:57 »
Mamy w końcu swoją ustawę. Wielki dzień dla ochotników. ZOSPRP cisza, na social media cisza, nawet Pawlak cisza... Co się dzieje? :)
Wydaje mi się , że związek uznaje ustawę za akt wrogi, odbierający mu uprawnienia. Nie ma co ukrywać po części tak jest. Stajemy się mniej samodzielni, mniej zależni od regulaminów związkowych, za to bardziej podporządkowani państwu. Czy to źle czy dobrze - przyszłość pokaże.  A co do poprzedniego wpisu wydaje mi się, że OSP jest tym innym uprawnionym podmiotem bo w art. 3 pkt 6 ustawy jesteśmy zobowiązani do organizowania ćwiczeń.
Od 20 lat działam czynnie w OSP ani razu nie uzyskałem żadnej pomocy ze struktur Związku . Bywało często że rzucali kłody pod nogi    :straz: Pozdrawiam 👍