Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 533514 razy)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #500 dnia: Marzec 06, 2009, 20:48:22 »
Fredek - a są takie gminy?
Idąc dalej, to urzędnik gminny stwierdziłby, skoro mam łożyć na PSP bo ciąży na gminie obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa, to dokładamy do PSP a OSP przestaje mnie interesować i nie dajemy na nie żadnej kasy. I tak źle i tak niedobrze. I jak zawsze pod górkęi pod wiatr z deszczem :).

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #501 dnia: Marzec 06, 2009, 20:55:55 »
Jest coś racji w twierdzeniach Fredka.
Miasto/gmina na terenie którego ma siedzibę PSP zazwyczaj znacznie mniej "martwi się" o bezpieczeństwo swych obywateli, bo zapewnia im to PSP. I zazwyczaj nie ma tam jednostek OSP, a nawet jak są to i tak wydatki są znacznie mniejsze, bo większość spraw "załatwia" PSP. Wystarczy porównać kwoty z budżetów takich miast (gmin)  i gmin gdzie nie ma PSP. W przeliczeniu na mieszkańca kwoty zazwyczaj bardzo się różnią - nawet gdy udzielanie jest dofinansowanie dla PSP na zakup sprzętu.
 W mojej gminie wydatki na ochronę ppoż ( głównie OSP ) wynoszą już od wielu lat  w przeliczeniu na mieszkańca 10 - 15zł rocznie - a bywały nawet lata gdy było to ok 20 zł. W miastach gdzie siedzibę ma PSP ( mówię o tych które znam ) owe wydatki łącznie z dofinansowaniem PSP wynoszą zazwyczaj rocznie 1-2 zł na mieszkańca. A bywały tez lata gdy owe wydatki oscylowały w okolicach zera...

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #502 dnia: Marzec 06, 2009, 21:21:05 »
Wszystko zalezy od podejscia włodarzy. U mnie gmina łoży i na OSP i pomimo że nie musi dofinansowuje regularnie również i PSP. Wszyscy są zadowoleni. Gmina miejska w okolicy, nie ma na własnym terenie żadnej OSP tylko PSP. I dofinansuje ich sporadycznie jak kupują coś większego.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #503 dnia: Marzec 06, 2009, 21:35:43 »
No właśnie.... jedni systematycznie ponoszą koszty, inni tylko sporadycznie. I najczęściej bywa że to Ci mniejsi ponoszą owe systematyczne koszty.... Większy jednak od czasu do czasu coś dofinansuje jednorazowo większą kwotą ( a mimo wszystko niewielka w przeliczeniu na mieszkańca) i zbiera podziękowania za dostrzeganie potrzeb ....   

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #504 dnia: Marzec 06, 2009, 23:25:18 »
zapewnie nie bezpieczenstwa nie jest rownoznaczne z posiadaniem OSP; gmina moze miec i 20 OSP i moga one nie byc zdolne do dzialania, gmina moze realizowac to tematyke poprzez umowy z zasiednimi gminami i wspolpraca z PSP itd.;
ROZPORZĄDZENIE  MINISTRA  SPRAW  WEWNĘTRZNYCH  I  ADMINISTRACJI
z dnia 17 lipca 1998 r.
w sprawie terenu działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, okoliczności i warunków udziału tych jednostek w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakresu, szczegółowych warunków i trybu zwrotu poniesionych przez nie kosztów.
(Dz. U. Nr 94, poz. 598; zm.: Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 673)
...
4) dla ochotniczej straży pożarnej — teren gminy, w której została utworzona, oraz obszar ustalony między wójtami sąsiednich gmin, w porozumieniu z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwym ze względu na teren działania,
...

sa jeszcze gminne zawodowe straze pozarne ale zeby taka gdzies obecnie dzialala nie slyszalem.
pozatym pod to pojecie podchodzi zabezpieczenie w wode do celow gasniczych, budowa drog  pozarowych i ich utrzymanie; czy tez przestrzegania i egzekwowania przepisow p.poz. na terenie gminy itp.
w sumie to szerokie pojecie i dokonca nie zdefiniowane na czym polega jego spelnienie
a co badan:

ROZPORZĄDZENIE  MINISTRA  ZDROWIA  I  OPIEKI  SPOŁECZNEJ
z dnia 19 stycznia 1993 r.
w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania okresowych bezpłatnych badań lekarskich członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. (Dz. U. Nr 10, poz. 48)
Na podstawie art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351) zarządza się, co następuje:
§ 1. Okresowymi bezpłatnymi badaniami lekarskimi objęci są wszyscy członkowie ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych
...
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2009, 23:40:08 wysłana przez malpa151 »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #505 dnia: Marzec 07, 2009, 00:02:56 »
ROZPORZĄDZENIE  MINISTRA  ZDROWIA  I  OPIEKI  SPOŁECZNEJ
z dnia 19 stycznia 1993 r.
w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania okresowych bezpłatnych badań lekarskich członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. (Dz. U. Nr 10, poz. 48)
Na podstawie art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351) zarządza się, co następuje:
§ 1. Okresowymi bezpłatnymi badaniami lekarskimi objęci są wszyscy członkowie ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych
...[/i]
Kolego to rozporządzenie zostało uchylone w 2008 r.  http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20081631015
 a nowego jeszcze nie ma.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #506 dnia: Marzec 07, 2009, 01:13:36 »
Owszem zmianiona zostala ustawa , ale odpowiedzialnym dalej jest minister wlasciwy do spraw zdrowia i niegdzie nie widzalem ze jego rozporzadzenie zostalo cofniete. No chyba ze jest ono w takim wypadku cofane automatycznie, prawnikiem nie jestem, nie wiem.

« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2009, 01:18:05 wysłana przez malpa151 »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #507 dnia: Marzec 07, 2009, 10:35:18 »
Owszem zmianiona zostala ustawa , ale odpowiedzialnym dalej jest minister wlasciwy do spraw zdrowia i niegdzie nie widzalem ze jego rozporzadzenie zostalo cofniete. No chyba ze jest ono w takim wypadku cofane automatycznie, prawnikiem nie jestem, nie wiem.
Myślałem, że sobie klikniesz 2 razy i znajdziesz!
Masz w takim razie bezpośredni link:
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU19930100048
Jak widzisz są to strony sejmowe, najbardziej aktualne i raczej nie pozostawiające wątpliwości.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2009, 11:56:58 wysłana przez Fredek »

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #508 dnia: Marzec 07, 2009, 15:28:58 »
klikalem tylko poprostu lacze na ktorym obecnie jestem nie dalo rady otworzyc (ale juz mam) w kazdym razie dzieki za lopatologie;) Pozdro

Offline piotrek_0808

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #509 dnia: Marzec 16, 2009, 16:13:28 »
 :straz: u nas tak samo po południu jak jest akcja też nie ma obsady wozu np przedwczoraj mieliśmy akcje i było tylko trzech druhów powó :straz:d za mało płacą za wyjazdy

Offline pawel_jumper

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #510 dnia: Marzec 16, 2009, 18:23:34 »
:straz: u nas tak samo po południu jak jest akcja też nie ma obsady wozu np przedwczoraj mieliśmy akcje i było tylko trzech druhów powó :straz:d za mało płacą za wyjazdy

Czyli w Twojej jednostce wszyscy jeżdżą na akcje dla zarobku, tak ? To u mnie i w wielu innych jednostkach gdzie wcale nie ma ekwiwalentu - idąc Twoim tokiem myślenia - nie powinniśmy w ogóle wyjeżdżać ? Gratuluję w takim razie genialnego podejścia.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #511 dnia: Marzec 16, 2009, 18:42:07 »
Czyli w Twojej jednostce wszyscy jeżdżą na akcje dla zarobku, tak ?
A idąc Twoim tokiem myślenia również Policja, Pogotowie Ratunkowe i PSP jeździ wyłącznie dla zarobku ? Uważasz że tam nie ma ludzi dla których liczy się tez coś innego niż zarobek? 
Nie uważasz natomiast że Tobie i druhom z Twojej jednostki należy się coś za poświecenie, "nadstawianie głowy", stratę czasu itp ?
Radnym, posłom itp należy się  coś za podejmowanie decyzji dla naszego dobra , a strażakowi za wdychanie dymu lub wyciąganie poszkodowanych z wraków samochodów nic ma się nie należeć ?
Ekwiwalent nie jest najlepszym rozwiązaniem , ale jedynym na które zezwala nasze prawo, więc nie potępiaj tak łatwo innych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2009, 18:46:20 wysłana przez remfire »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #512 dnia: Marzec 16, 2009, 19:17:10 »
:straz: u nas tak samo po południu jak jest akcja też nie ma obsady wozu np przedwczoraj mieliśmy akcje i było tylko trzech druhów powó :straz:d za mało płacą za wyjazdy

Następny troll data ur. Sierpień 8 1997, który ma coś do powiedzenia w nie swoim temacie!!!
Trudno nie wspomnieć o rażących błędach ortograficznych.

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11341.msg125936.html#msg125936
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11748.msg125933.html#msg125933
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1081.msg125932.html#msg125932
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1988.msg125943.html#msg125943

Mam nadzieję, że to nie taka będzie przyszŁOŚć OSP.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2009, 19:20:41 wysłana przez grzela »

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #513 dnia: Marzec 16, 2009, 19:28:26 »
Zgadzam sie ze @remifre ze nalezy sie cos za nasza robote, docenienie tego co robimy (mniejsza juz o forme tego docenienia) ale stwierdzenie ze strazacy z jakiejs tam jednostki OSP  jezdza dla zysku jest dla nich( i ogolu) troche obrazliwe; no chyba ze tak faktycznie jest w tej jednostce(jezdzimy jak sie nam oplaci, do tego otwarcie popieramy lamanie prawa i wysylamy nieletnich na akcje(nawiazanie do innej wypowiedzi) i ciekawe co jeszcze)
poza tym wydaje mi sie ze kolega @pawel_jumper nie mial zamiaru oceniac tych strazakow tylko skrytykowal wypowiedz @piotrek_0808
a w Policji, Pogotowiu itd. jak w kazdym zawodzie sa ludzie, ktorzy robia to dla pieniedzy bo tak im w zyciu sie ulozylo;tacy co kase i ta robote traktuja rownorzednie i tacy dla ktorych ta praca jest forma samorealizacji.

Offline pawel_jumper

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #514 dnia: Marzec 16, 2009, 21:13:25 »
Czyli w Twojej jednostce wszyscy jeżdżą na akcje dla zarobku, tak ?
A idąc Twoim tokiem myślenia również Policja, Pogotowie Ratunkowe i PSP jeździ wyłącznie dla zarobku ? Uważasz że tam nie ma ludzi dla których liczy się tez coś innego niż zarobek? 
Nie uważasz natomiast że Tobie i druhom z Twojej jednostki należy się coś za poświecenie, "nadstawianie głowy", stratę czasu itp ?
Radnym, posłom itp należy się  coś za podejmowanie decyzji dla naszego dobra , a strażakowi za wdychanie dymu lub wyciąganie poszkodowanych z wraków samochodów nic ma się nie należeć ?
Ekwiwalent nie jest najlepszym rozwiązaniem , ale jedynym na które zezwala nasze prawo, więc nie potępiaj tak łatwo innych.

Nie. Kolega @piotrek_0808 napisał, że nie było komu jechać do zdarzenia, ponieważ za mało płacą. Czyli mają ekwiwalent - "coś" za poświęcenie -  lecz nie zadowala ich kwota. I to potępiam i nie mogę sobie wyobrazić takiej sytuacji. Nie porównuj tego proszę do PSP czy PR, bo to nie ta sama kategoria.

Pozdrawiam, Paweł.

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #515 dnia: Marzec 17, 2009, 06:36:04 »
Czyli w Twojej jednostce wszyscy jeżdżą na akcje dla zarobku, tak ?
A idąc Twoim tokiem myślenia również Policja, Pogotowie Ratunkowe i PSP jeździ wyłącznie dla zarobku ? Uważasz że tam nie ma ludzi dla których liczy się tez coś innego niż zarobek? 
Nie uważasz natomiast że Tobie i druhom z Twojej jednostki należy się coś za poświecenie, "nadstawianie głowy", stratę czasu itp ?
Radnym, posłom itp należy się  coś za podejmowanie decyzji dla naszego dobra , a strażakowi za wdychanie dymu lub wyciąganie poszkodowanych z wraków samochodów nic ma się nie należeć ?
Ekwiwalent nie jest najlepszym rozwiązaniem , ale jedynym na które zezwala nasze prawo, więc nie potępiaj tak łatwo innych.

Nie. Kolega @piotrek_0808 napisał, że nie było komu jechać do zdarzenia, ponieważ za mało płacą. Czyli mają ekwiwalent - "coś" za poświęcenie -  lecz nie zadowala ich kwota. I to potępiam i nie mogę sobie wyobrazić takiej sytuacji. Nie porównuj tego proszę do PSP czy PR, bo to nie ta sama kategoria.

Pozdrawiam, Paweł.
Czyli w Twojej jednostce wszyscy jeżdżą na akcje dla zarobku, tak ?
A idąc Twoim tokiem myślenia również Policja, Pogotowie Ratunkowe i PSP jeździ wyłącznie dla zarobku ? Uważasz że tam nie ma ludzi dla których liczy się tez coś innego niż zarobek? 
Nie uważasz natomiast że Tobie i druhom z Twojej jednostki należy się coś za poświecenie, "nadstawianie głowy", stratę czasu itp ?
Radnym, posłom itp należy się  coś za podejmowanie decyzji dla naszego dobra , a strażakowi za wdychanie dymu lub wyciąganie poszkodowanych z wraków samochodów nic ma się nie należeć ?
Ekwiwalent nie jest najlepszym rozwiązaniem , ale jedynym na które zezwala nasze prawo, więc nie potępiaj tak łatwo innych.

Nie. Kolega @piotrek_0808 napisał, że nie było komu jechać do zdarzenia, ponieważ za mało płacą. Czyli mają ekwiwalent - "coś" za poświęcenie -  lecz nie zadowala ich kwota. I to potępiam i nie mogę sobie wyobrazić takiej sytuacji. Nie porównuj tego proszę do PSP czy PR, bo to nie ta sama kategoria.

Pozdrawiam, Paweł.

No nie moge to co my jesteśmy 2 kategorji gorsi ? a kto jeszcze do 2 kategorji sie zalicza niepełnosprawni...? A powiedz mi kolego czy zdrowie Nasze jest mniej warte niż kolegi z PSP? my mniej ryzykujemy?

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #516 dnia: Marzec 17, 2009, 07:47:31 »
@mieszko - spokojnie.
Przeczytaj ostatnie posty ze zrozumieniem. A przede wszystkim post @grzeli.

I nie rozpoczynaj kolejnego sporu...

Offline pawel_jumper

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #517 dnia: Marzec 17, 2009, 08:14:35 »
@mieszko
Albo ja się źle wyraziłem, albo Ty to źle odbierasz. Chodzi mi o to, że do PSP czy PR idziesz do pracy (co nie wyklucza, że robisz to z pasji), a będąc w OSP robisz to przede wszystkim z pasji, a dalej znajduje się ekwiwalent wynagradzający Twój czas, zdrowie, poświęcenie. Zauważasz różnicę priorytetów ? Dlatego bunt druhów OSP, a co za tym idzie, brak obsady na wyjazd do akcji spowodowany zbyt niskim ekwiwalentem?! Może ja jestem jakiś dziwny, ale dla mnie ta sytuacja jest conajmniej nie na miejscu.

A wracając do @piotrek_0808 to @grzela napisał wszystko n/t.

Pozdrawiam, Paweł.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #518 dnia: Marzec 17, 2009, 11:06:38 »
Cytuj

Interpelacja nr 7896

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie wsparcia i rozwoju systemu pożarnictwa w Polsce

   Problematyka bezpieczeństwa ma zawsze szczególne znaczenie dla obywateli. Tak też należy traktować system bezpieczeństwa pożarniczego w Polsce. Nie da się też przecenić roli formacji zawodowej, czyli Państwowej Straży Pożarnej (PSP), ani też formacji ochotniczych skupionych w ochotniczych strażach pożarnych (OSP). Oba te rodzaje formacji zasługują i otrzymują wsparcie z budżetu państwa.

   W miastach z natury rzeczy coraz większe znaczenie w PSP ma nie tylko doskonalenie zawodowe, ale konieczność wyposażenia w nowoczesny sprzęt. Te uzasadnione potrzeby wiążą się z znaczącymi nakładami finansowymi. W gminach, na wsiach, także niezbędna jest modernizacja i zakupy nowego sprzętu gaśniczego. Jednakże warto zwrócić uwagę, że OSP odgrywają dużą rolę w życiu publicznym lokalnych społeczności. W trosce o pozyskanie bardziej kompetentnych informacji uprzejmie Pana Ministra zapytuję:

   1. Na jakie podstawie prawnej funkcjonuje w Polsce system ratownictwa pożarniczego (PSP, OSP)?

   2. Jak przedstawia się stan ilościowy i organizacyjny Państwowej Straży Pożarnej w naszym kraju? Jakie zmiany i tendencje zaszły w tym zakresie w ostatnich 5 latach?

   3. Jak przedstawia się stan ilościowy i organizacyjny ochotniczych straży pożarnych w naszym kraju? Jakie zmiany w tym zakresie wystąpiły w ostatnich 5 latach?

   4. W jakim stopniu postępuje modernizacja PSP? Jakich znaczących zakupów inwestycyjnych dokonano w ostatnich 5 latach?

   5. Jakie wsparcie finansowe z budżetu państwa otrzymały OSP w ostatnich 5 latach?

   6. Jak przedstawiają się perspektywiczne plany rozwoju systemu pożarnictwa w naszym kraju?

   7. Na jakie realne wsparcie finansowe mogą liczyć PSP i OSP w bieżącym niełatwym roku budżetowym 2009?

   Z poważaniem

   Poseł Jan Kulas

   Warszawa, dnia 12 lutego 2009 r.


Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #519 dnia: Marzec 17, 2009, 13:14:09 »
Nie. Kolega @piotrek_0808 napisał, że nie było komu jechać do zdarzenia, ponieważ za mało płacą. Czyli mają ekwiwalent - "coś" za poświęcenie -  lecz nie zadowala ich kwota. I to potępiam i nie mogę sobie wyobrazić takiej sytuacji. Nie porównuj tego proszę do PSP czy PR, bo to nie ta sama kategoria.
Nie wiemy o jaką akcję chodziło ( może np. o taką polegającą na zrobieniu roboty za kogos innego ? ), o jaką kwote ekwiwalentu chodzi, ani jakie są ich miejscowe relacje. Trudno więc kogos chwalić lub potepiać jesli jest tyle niewiadomych. Tym bardziej że przy okazji można potępic kogos zupełnie innego, kto na potępienie nie zasługuje.
Nie chce się powtarzać odnośnie ekwiwalentu, więc jesli ktos chce lepiej poznać moje zdanie na ten temat prosze poczytać moje wypowiedzi w tym wątku : http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11483.40.html
A na koniec zapytam dlaczego nie nalezy porównywać OSP do PSP czy PR? Faktem jest że wiele je różni, ale pod wieloma innymi względami prawo traktuje je identycznie - nawet na forum w wielu miejscach o tym się pisze.   

Offline kermit1025

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #520 dnia: Marzec 23, 2009, 14:46:15 »
CZY TO PRAWDA ŻE CHŁOPAKA Z OSP CHCĄ DODAWAĆ KASE DO EMERYTURY SŁYSZELIŚCIE COŚ  O TYM



Zapoznaj się z regulaminem i nie pisz wielkimi literami. SenseY

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2009, 21:27:47 wysłana przez SenseY »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #521 dnia: Marzec 23, 2009, 22:42:39 »
Słyszeliśmy .. już od kilkunastu lat :)
Temat powraca co jakiś czas, ale tylko w rozważaniach. Do konkretów nigdy nie dochodzi zawsze z tych samych powodów - nikt nie wie jak, za co i ile naliczać. Można powiedzieć że ciągle trwają konsultacje społeczne :)
Tak naprawdę powód jest inny , chyba nie trzeba tłumaczyć jaki.  Nie licz więc że w dobie kryzysu ktoś dołoży do emerytury ochotnikom ...

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #522 dnia: Marzec 29, 2009, 19:39:25 »
Może trochę rozjaśnię temat :gwiazdki:
Na stronach ZOW ZOSP RP pojawiła się informacja :kwit:
http://www.wroclaw.zosprp.pl/prtl/index.php?option=com_content&task=view&id=361&Itemid=1

Mam zapytanie odnośnie powyższej sprawy. Czy już ktoś z dolnoślazaków, i może nie tylko wysłał coś już na powyższy temat, czyli temat czerwcowego spotkania z parlamentarzystami i ewentualnych propozycji zmian w prawie?

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #523 dnia: Kwiecień 25, 2009, 11:34:32 »

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #524 dnia: Kwiecień 25, 2009, 11:52:48 »
w przypadku mojej OSP jeśli nawet pracodawca puściłby pracownika to i tak jego dojazd do remizy w najlepszym wypadku wyniósłby z pół godziny więc to nie bardzo rozwiązałoby problem...a i młodych coraz mniej jest niestety...