Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 533896 razy)

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #475 dnia: Luty 28, 2009, 09:06:35 »
Witam

Jeżeli nadarzyłaby się taka okazja, by wprowadzić zmiany w prawie, to najpierw zmieniłbym, dodałbym, zlikwidowałbym...

Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #476 dnia: Luty 28, 2009, 09:13:47 »
Witam

Jeżeli nadarzyłaby się taka okazja, by wprowadzić zmiany w prawie, to najpierw zmieniłbym, dodałbym, zlikwidowałbym...

Pozdrawiam

o co Tobie chodzi? Napisz konkretnie żebyśmy nie musieli się domyślać. Jak zaczynasz jakąś rozmowę to sam napisz kilka słów - jakąś swoją opinię./ Sylwek

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #477 dnia: Marzec 04, 2009, 10:14:36 »
Witam

Prawo jest ustanawiane na poziomie parlamentu (to oczywiste).
Jeżeli miałbym możliwość złożenia propozycji zmian prawa (mowa oczywiście o szeroko pojętej ochronie przeciwpożarowej) z prośbą by parlament się tym zajął jeszcze w tej kadencji, to najpierw chciałbym żeby przedmiotem obrad było...


Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #478 dnia: Marzec 05, 2009, 18:57:26 »
Moja uwaga jak wyżej i jeszcze reaguj na uwagi moderatora.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #479 dnia: Marzec 05, 2009, 19:12:49 »
Może trochę rozjaśnię temat :gwiazdki:
Na stronach ZOW ZOSP RP pojawiła się informacja :kwit:
http://www.wroclaw.zosprp.pl/prtl/index.php?option=com_content&task=view&id=361&Itemid=1

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #480 dnia: Marzec 05, 2009, 20:21:40 »
To ja zaproponuję proponuję na dobry początek.
1. Zmniejszyć ilość parlamentarzystó i zastąpić ich kobietami z koła gospodyń wiejskich.
2. Zlikwidować podatki. Skoro ludzie nie będą płacić podatków to nie będą mogli mówić że jak płacą podatki to straż ma do nich przyjechać.
3. Zabrać ludziom samochody a dać rowery i wrotki. Nie bedzie wypadkó samochodowych
4. Rozwiązać ZUS (skoro jest niewyolny) i niech wszyscy idą do KRUS.
:)

A teraz na poważnie.
1. Zmiana ustawy o ochronie przeciwpożarowej w art. 28. zmienić zapis istniejący na następujacy "Członek osp, który uczestniczy w działaniach ratowniczych, szkoleniu pożarniczym lub zabezpieczeniue rejonu (miasta) otrzymuje ekwiwalent pienieżny (tekst wytłuszczony to proponowany dopisek do ustawy).
2. Dalej określić w ustawie minimalną wysokosć ekwiwalentu jaką gminy musieliby wyplacic za udział w działaniach. Skoro jest stawka maksymalna to może i niech bedzie minimalna.
3. W rozporządzeniu MSWiA dotyczącym bhp strażaków przywrócenie zapisu, ze rozporządzenie dotyczy również strażaków OSP.
4. U ustawie o samorząie gminnym określin minimalna wysokość kwoty przeznaczanej na bezpieczeństwo jako procent budżetu lub jako procenowa kwota przypadająca na jednego mieszkańca. Aby nie było kuriozum, ze gmina wydaje na ochronę ppoż kwot mniejszych niż na diety radnych.

Więcej nic na razie mi nie przychodzi do głowy ale pewnie jeszcze cos wymyślę

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #481 dnia: Marzec 05, 2009, 20:46:47 »
To ja dodam:
Art. 28.
1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym
lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną, Związek OSP lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.

6. Członek ochotniczej straży pożarnej biorący bezpośredni udział w działaniach
ratowniczych ma prawo do okresowych, bezpłatnych badań lekarskich.
Dopisać: oraz badań lekarskich i psychologicznych zawartych w Prawie o ruchu drogowym:
Cytuj
Art. 95a.
2) posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których
mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust.
2.

Na dzień dzisiejszy jest brak szczegółowych zasady przeprowadzania badań, o których mowa w ust. 6.
Cytuj
Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 stycznia 1993 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania okresowych bezpłatnych badań lekarskich członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
Zostało uchylone 2008-09-25
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2009, 20:58:42 wysłana przez grzela »

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #482 dnia: Marzec 05, 2009, 20:53:58 »
+ ulgi dla pracodawców którzy zatrudniają strażaków, którzy mogą w każdej chwili opuścić miejsce pracy
+ zezwolenie na wyjazdy osób po 16 roku życia który przeszedł szkolenie szeregowców i bhp

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #483 dnia: Marzec 05, 2009, 20:58:59 »
+ zezwolenie na wyjazdy osób po 16 roku życia który przeszedł szkolenie szeregowców i bhp

No to teraz przesadziłeś. Ale to wolny kraj wiec każdy się może wypowiedzieć

:)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #484 dnia: Marzec 05, 2009, 21:06:02 »
+ zezwolenie na wyjazdy osób po 16 roku życia który przeszedł szkolenie szeregowców i bhp

Aby uczestniczyć w szkolenie szeregowców musisz mieć ukończone 18 lat, ale to reguluje system szkolenia członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych i raczej nie jest to ustawa, ani też rozporządzenie i na zmianę tego przepisu nie mają wpływu parlamentarzyści.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #485 dnia: Marzec 05, 2009, 21:52:28 »
Tak na szybko dwie sprawy przychodzą mi do głowy
- w ustawie o VAT należy zmienić zapis iż sprzęt ppoż ma obniżoną stawkę wyłącznie w przypadku zakupu prze jednostkę ochrony ppoż  - powinno być to wyraźnie zapisane aby gminy nie miały problemy z kupnem sprzętu dla OSP. najlepszym przykładem jest tu zakup samochodu dla OSP - jednostka samodzielnie praktycznie nigdy nie uzyska wystarczających środków, więc finansuje to gmina. Jednak gdy faktura nie jest wystawiana na jednostkę ochrony ppoz , to należy zapłacić VAT nie obniżony . W ten sposób cena wzrasta o kilkadziesiąt tysięcy złotych, a przecież samochodu pożarniczego nikt nie kupuje w innych celach niż ochrona ppoż. Analogiczna sytuacja z pozostałym sprzętem pożarniczym.
- uchwalić wreszcie dodatek do emerytur dla członków OSP - mówi sie  o tym od wielu lat , a ochotnikom na stare lata nic sie nie należy za wieloletnią działalność. Dodatek jednak nie powinien należeć się wyłącznie za członkostwo w OSP , ale np za 30 dni w ciągu roku w których uczestniczyło się w akcjach ( analogia do PSP)  przysługuje dodatek w wysokości ( określony kwotowo , lub procentowo ).
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2009, 22:04:42 wysłana przez remfire »

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #486 dnia: Marzec 05, 2009, 21:55:12 »
Cytat: kwas
1. Zmiana ustawy o ochronie przeciwpożarowej w art. 28. zmienić zapis istniejący na następujacy "Członek osp, który uczestniczy w działaniach ratowniczych, szkoleniu pożarniczym lub zabezpieczeniue rejonu (miasta)  otrzymuje ekwiwalent pienieżny (tekst wytłuszczony to proponowany dopisek do ustawy).
zabezpieczenie miasta = mz i wszystko gra i buczy. przynajmniej na moim terenie tak to funkcjonuje.

-----

a co do moich propozycji:
- zniesienie ekwiwalentu
komentarz: więcej z tego kłótni, wypełniania papierów i zamieszania niż pożytku (dla strażaka), bo i tak większość pieniądze oddaje na jednostkę lub całkiem się ich zrzeka.

- utworzenie JOTów w każdej jednostce
komentarz: wydzielenie konkretnego podziału bojowego z wszystkch członków bardzo by ułatwiło  kwestie szkoleń, ćwiczeń czy wyjazdów na akcję (wiadomo kto ma się angażować w to a kto nie), ubezpieczeń, badań (również jest określona konkretna lista osób, które mają być tym objęte) a także rozwiązuje to część poniższych punktów

- ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw zatrudniających ochotników w zamian pracodawca ma obowiązek zwolnić daną osobę w razie alarmu (chyba, że czynność, którą ona wykonuje ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa lub z jakiegoś innego względu mocno by skomplikowało działanie zakładu)
komentarz: wiadomo jak jest ze zwalnianiem na alarm w czasie pracy. za pewne korzyści przedsiębiorcy łatwiej by przełknęli obowiązek puszczania strażaków na akcję. by jednak nie prowadziło to do nadużyć takich, że na przykład cała wieś się zapisuje do OSP by mieć pretekst do bezkarnego opuszczania godzin w pracy potrzebne byłyby JOTy - wtedy tylko osoby z podziału miałyby prawo do "zrywania się" z pracy.

- dodatek do emerytury
komentarz: osoby z udokumentowanym odpowiednim stażem w OSP (powiedzmy 25 lat), należące również do JOTów (znowu selekcja) mogłyby otrzymywać jakieś dodatki do emerytur.

- ulgi podatkowe
komentarz: osoby należące do JOTów rekompensowałyby sobie udział w akcjach przez możliwość odliczenia "kilku groszy" w zeznaniu podatkowym

- urlopy zdrowotne
komentarz: członek OSP za konkretną, udokumentowaną liczbę godzin spędzonych na akcji miałby prawo do skorzystania z dodatkowego dnia urlopu zdrowotnego

i to chyba tyle, jakby mi się coś przypomniało to ewentualnie dopiszę...
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #487 dnia: Marzec 05, 2009, 22:13:16 »
Mam mała uwagę  - nie wnioskujmy o zniesienie ekwiwalentu , bo to akurat bardzo łatwo zrobić ( wniosek strażaków jest świetnym uzasadnieniem ) , a ekwiwalent jest obecnie jedyna formą rekompensaty za działalność w OSP
 Jeśli juz ekwiwalent miałby być zlikwidowany to dopiero po uchwaleniu innych form rekompensowania owej działalności w OSP - np konkretnych dodatków do emerytury, zniżek w PIT itp.   Jeśli nie będziemy podkreślali takiego powiązania , to szybko może się okazać ze ekwiwalent zniknie, a prace nad  czymś co ma go zastąpić będą trwały w nieskończoność ....

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #488 dnia: Marzec 05, 2009, 22:14:22 »
wg mnie to jest całkiem do przeredagowania

6. Członek ochotniczej straży pożarnej biorący bezpośredni udział w działaniach
ratowniczych ma prawo do okresowych, bezpłatnych badań lekarskich.


Po pierwsze sformułowanie, ze ma prawo nie oznacza do końca chyba, że powinien te badania mieć a po drugie to że bezpłatnych sugeruje, że lekarz powinien wykonać badania bezpłatnie - już to widzę.

Czemu nie napisać po prostu, że "Strażak OSP biorący udział w akcjach powinien posiadać aktualne badania lekarskie (może i psychologiczne). Koszt badań lekarskich pokrywa właściwy urząd gminy".


Sprawa czysto techniczna - strażak który ma aktualne badania powinien mieć je w danej części uznawane do pracy, żeby pracodawca z tytułu zatrudniania strażaka miał jakiś profit. Ku mojemu zdziwieniu sprawa w moim przypadku rozwiązała się sama - potrzebowałem świstka do pracy, poszedłem do tej samej przychodni w której gmina robiła mi badania lekarskie (bardzo nowoczesna przychodnia zinformatyzowana, oczywiście niepubliczna) i w momencie rejestracji pani pojawiło się jakie badania ostatnio robiłem - przepisały się ich wyniki i od razu poszedłem do orzecznika i dostałem papierek za 40 zł a nie za 120.

Przyznaję że nie śledzę ale bardzo mnie zdenerwowała realizacja wymogu unijnego co do zatrudnienia inspektora p.poż w naszym wykonaniu. Uważam, że idea jest bardzo piękna - w każdym zakładzie pracy będzie pracowała czyli będzie cały czas na terenie zakładu, czy wśród pracowników osoba przeszkolona do udzielenia pierwszej pomocy i podjęcia akcji ratowniczej. Super. A co na to nasza praktyka? Należy mieć zatrudnioną osobą z jakimiś tam kosmicznymi szkoleniami, których nie bardzo ma kto zrobić albo jakiegoś gościa po szkole PSP. Czy to nie oznacza, że emerytowani funkcjonariusze PSP albo szczęśliwcy, którzy zdobędą uprawnienia mogą brać po 1/120 etatu i pojawiać się w kilkunastu firmach, żeby brać jakieś pieniążki - jaki to ma sens? Czy oni udzielą komukolwiek pomocy? Czy oni zgaszą pożar w zarodku? Nie jestem pewien czy czegoś nie pokręcie - nie ruszajmy tu tego tematu. Uważam tylko, że przeszkoleni w zakresie szeregowych i rat med czynni strażacy z OSP doskonale by się nadawali na takich gości w firmach do udzielenia pierwszej pomocy i użycia gaśnicy żeby stłumić pożar w zarodku. Pracodawca nie musi zatrudniać nikogo dodatkowego ani wysyłać nikogo na szkolenia - czyli ma profit z zatrudnienia strażaka OSP.

Obowiązkowe szkolenie bhp w zakłądach pracy zatrudniających strażaków - po co nas szkolić z pierwszej pomocy i gaszenia skoro robimy to na co dzień i szkolimy się z tego we własnych jednostkach. Niech pracodawca zapłaci za jakieś uproszczone szkolenie dla strażaków odpowiednio tańsze albo niech zapłaci tylko za sam egzamin.

Siedemsetter ma ciekawe pomysły - w połączeniu z sensownymi limitami ludzi w JOT danej kategorii możnaby spowodować realną konkurencję wśród strażaków i znacznie podnieść ich zapał do udziału w szkoleniach i życiu jednostki - tylko najlepsi z najlepszymi szkoleniami i najbardziej aktywni byliby powoływani do JOT.

remfire to z tymi 30 dniami już jest bardzo dyskusyjne i niebezpieczne - są różne tereny chronione więc i różna liczba zdarzeń, proszę nie zachęcajmy nikogo by liczba zdarzeń rosła - takim zmianom mówię nie!
Z resztą strażacy PSP w niektórych małowyjazdowych JRG też mają z tym problem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2009, 22:24:00 wysłana przez Sylwek »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #489 dnia: Marzec 06, 2009, 09:46:55 »
Zobaczcie co się dzieje ze szkoleniami BHP.
Szkolenie BHP jest elementem szkolenia I stopnia szeregowych OSP - ale jak przyjechała kontrola z KW PSP to już na progu wołali o zaświadczenie o szkoleniu BHP! Czyli każdy się gubi w przepisach bo są niejasno formułowane.
Tak jak pisze @Sylwek - trzeba raz a dokładnie określić kto jest płatnikiem czego. Bo dochodzi do tego, że w jednym z powiatów gmina wywaliła ogromną kasę na szkolenie zewnętrzne z BHP dla strażaków - bo Komenda tego wymagała... I co śmieszniejsze szkolił ich gość nie mający pojęcia o pożarnictwie - ale papier jest? Jest.

Pomysłów mam bardzo dużo - w większości pokrywają się one z pomysłami moich szanownych przedmówców.
Jednak jedno mnie załamuje. Wiele lat minęło od założenia OSP, ZOSP, wiele w tym czasie powstało ustaw a my ciągle musimy wszystko zmieniać, poprawiać, budować - czy kiedyś nareszcie będzie koniec?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #490 dnia: Marzec 06, 2009, 16:05:56 »
Pytanie za 100pkt. Jeśli na pierwszym semestrze studiów miałem BHP (pozytywne zaliczenie w indeksie), w razie kontroli, jeśli "BHP na kursie szeregowych" by im nie wystarczyło, byłoby w jakiś sposób wiążące?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Online malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #491 dnia: Marzec 06, 2009, 17:27:46 »
-zmiana finansowania ekwiwalentu; obecnie ekwiwalent wyplaca gmina i nie ma ona zadnego wyrownania z budzetu panstwa, a rachunek jest prosty im wiecej kasy pojdzie z gminy na ewiwalent (dostana strazacy do kieszeni) tym mniej pojdzie na inne rzeczy z ochrony przeciwpozarowej; (atak przy okazji to taki paradoksik  pieniadze z gminy ida do strazaka, ktory musi odporowadzic od nich podatek, ktory idzie do budzetu panstwa :wacko:-ale  to juz poza tematem)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #492 dnia: Marzec 06, 2009, 17:41:06 »
(atak przy okazji to taki paradoksik  pieniadze z gminy ida do strazaka, ktory musi odporowadzic od nich podatek, ktory idzie do budzetu panstwa)
Nie siejmy fermentu - ekwiwalent jest zwolniony z podatku dochodowego. Czy ktokolwiek ze strażaków dostał z gminy PIT 11 ( lub inny podobny) w którym była wyliczona wysokość wypłaconych ekwiwalentów za dany rok ?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #493 dnia: Marzec 06, 2009, 17:45:13 »
Panowie, panowie.

Z bhp jest nie do końca tak jak sie wam wydaje. Sheldon pomijam jak było w praktyce, ale w teorii jest tak, że na studiach powinieneś mieć szkolenie z bhp o zagrozeniach występujacych właśnie na studiach. W zakładzie pracy będziesz miał inne zagrożenia i inna problematyka szkolenia powinna być. W OSP znów mamy całkiem inny rodzaj zagrozeń, bardzo szeroki. I szkolenie w OSP powinno mówić całkiem o czym innym. Z zakłądzie mamy inny sprzęt, w OSP inny a na studiach tego sprzętu nie mamy. Wiec nie mylmy pojeć.

Sylwek z tym uproszczonym szkoleniem to nie jest tak prosto. Pracodawca nie ma obowiązku wiedzieć czy jesteś członkiem OSP czy też nie. Dobrze kiedy wie. Ale rozporządzenie w sprawie szkoleń stanowi wprost kto ma się szkolić. I powiem Ci, że nie jest to głupi. Z doświadczenia, a sam prowadzę szkolenia z bhp i ochrony ppoż i z pierwszej pomocy, wiem, ze nawet strażakom zdarzają się luki w pamieci i nie wiedzą o podstawowych sprawach. Tak tak, nie wiedzą. Po za tym szkolenie okresowe nie jest po to aby nauczyć ale po to aby odświerzyć pamieć aby przypomnieć elementarne zasady.

A z przepisywaniem badań lekarskich? To jest ślizga sprawa. Ale wszędzie w sumie stosowana. Prawidłowo osoba pracująca na jakimś stanowisku w pracy i majaca badania lekarskie na to stanowisko powinna przejść ponownie te badania. Ludziom się wydaje, że to są te same badania. W rzeczywistości często gesto są to te same badania a często gęsto są to jeszcze jakieś dodatkowe badania. Znam to z autopsji. Z tym, że tutaj odpowiedzialność bierze na siebie lekarz. Tylko fakt ten pokazuje jak bardzo popiepszony jest proces prowadzonych badań. Ale propozycja Sylwka o zmianie treści zapisu jest jak najbardziej słuszna.

Utworzenie JOT w każdej jednostce jest zapisane w uchwale zarządu głównego. Nie wszystcy sie do tego zstaosowali bo to są wytyczne a nie prawo. Ale te wytyczne nie są złe (w mojej ocenie). Wieć przychylam się do tej propozycji. U mnie od paru lat są JOTy. Ale od dwóch lat, po dokonaniu kategoryzacji i poukładaniu wszystkiego, po ograniczeniu ilości członków w JOT, po doposazeniu JOTó - okazało się że JOTy hulają świetnie, nastała konkurencja w pracy strażaków bo każdy by chciał byc w JOCie a nie ma tylu miejsc.

Siedemsetter. Piszesz zabezpieczenie miasta = mz i wszystko gra i buczy. przynajmniej na moim terenie tak to funkcjonuje. Dobrze trafiłęś. Na twoim terenie to hula. U mnie nie. MZ a zabezpieczenie miasta to dwie różne rzeczy. KW PSP we Wrocławiu twierdzi, że nie zapisać tego jako MZ. Nie dalej niż dwa dni temu byliśmy na zabezpieczeniu miasta. Nie można za to wypłacic ekwiwalentu bo ustawa o ochronie ppoż nie przewiduje takiego tworyu jak zabezpieczenie miasta. Do statystyki wyjazdó też sie nam nie liczy bo KW PSP nie bierze takiego wyjazdu pod uwagę bo nie byliśmy w akcji. I na tym też tracimy finansowo, czyli 50 zł za każdy taki wyjazd. Zdarzy sie z 20 razy w roku pojechać na zabezpieczenie i jesteśmy stratni 1 000 zł. Dla mnie nie jest tłumaczeniem że pojechaliśmy i nic nie robiliśmy. W końcu to jest służba. A w tym czasie wykonuje sie też i rózne rzeczy, od umycia samochodu, po jakieś małe założenie czy zapoznanie sie ze sprzętem.

Ale sie rozpisałem. Wiec na razie wystarczy. Ale podoba mi sie ze są pomysły.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #494 dnia: Marzec 06, 2009, 18:08:30 »
W pełni popieram ustalenie minimalnego budżetu na ochronę przeciwpożarową jak również minimalnej stawki ekwiwalentu do tego dorzuciłbym kary dla gmin za nie wykonywanie ustawy ( skoro dostają kary za np. zły stan oczyszczalni ścieków to dlaczego nie miałby dostawać za brak zapewnienia bezpieczeństwa na terenie gminy -  fakt ten musiałby być określony wskaźnikami w osobnych przepisach)

Online malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #495 dnia: Marzec 06, 2009, 18:15:38 »
(atak przy okazji to taki paradoksik  pieniadze z gminy ida do strazaka, ktory musi odporowadzic od nich podatek, ktory idzie do budzetu panstwa)
Nie siejmy fermentu - ekwiwalent jest zwolniony z podatku dochodowego. Czy ktokolwiek ze strażaków dostał z gminy PIT 11 ( lub inny podobny) w którym była wyliczona wysokość wypłaconych ekwiwalentów za dany rok ?
W takim razie moj blad....

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #496 dnia: Marzec 06, 2009, 19:29:07 »
Cytuj
3. W rozporządzeniu MSWiA dotyczącym bhp strażaków przywrócenie zapisu, ze rozporządzenie dotyczy również strażaków OSP
KWAS to akurat jest zbędne bo Art. 29a. ustawy o PSP a więc ważniejszy niż rozporządzenie i nie powodujący wątpliwości prawnych, czy minister w rozporządzeniu wydanym na podstawie ustawy o PSP może nakazywać innym podmiotom itd.

1. Kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany
zapewnić strażakom bezpieczeństwo i higienę służby.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia,
szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby strażaków, z uwzględnieniem
wymagań:
1) bezpieczeństwa i higieny służby w obiektach przeznaczonych dla jednostek
ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej;
2) w zakresie wyposażenia strażaków w środki ochrony indywidualnej;
3) w zakresie zabezpieczenia medycznego strażaków podczas akcji ratowniczych,
ćwiczeń i szkolenia;
4) bezpieczeństwa i higieny służby podczas akcji ratowniczych, ćwiczeń i
szkolenia.
Rozporządzenie powinno ponadto uwzględniać optymalne warunki bezpieczeństwa
i higieny służby w stosunku do zadań wykonywanych przez strażaków.
3. W sprawach związanych z bezpieczeństwem i higieną służby, w zakresie nieuregulowanym
ustawą i rozporządzeniem, o którym mowa w ust. 2, stosuje się
odpowiednio przepisy działu dziesiątego ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. –
Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.8)).
4.Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2,
mają odpowiednie zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych,
ćwiczeniach lub szkoleniu.


Ja dodałbym do ustawy zapis o czasie jaki może upłynąć od chwili wezwania do czasu przybycia na miejsce zdarzenia.
I drugie, ważniejsze nałożył bym na miasta i gminy z PSP na swoim terenie, obowiązek ponoszenia nakładów na funkcjonowanie tych jednostek, proporcjonalnie do ilości mieszkańców.

I wybaczcie, pewnie niektórzy się ze mną nie zgodzą, ale dla mnie to jest granda. W miejscowości X funkcjonuje OSP powołana dawno temu przez jej mieszkańców, którzy w niej bezinteresownie służą i łożą na jej utrzymanie. Natomiast w miejscowości Y istnieje JRG utrzymywana przez wszystkich obywateli, również tych z X. I na polecenie jakiegoś urzędnika z PSP mieszkańców X pozbawia się zabezpieczenia żeby polepszyć zabezpieczenie tych z Y. Napiszcie mi na jakiej podstawie PSP alarmowo wzywa strażaków OSP odrywając ich od swoich zajęć, żeby postawić ich w "swoich garażach". Jeśli to nie jest akcja, ćwiczenia, szkolenie, to co? Czy są jakieś inne określone prawem sytuacje, kiedy PSP może wezwać OSP?

Badania? Nie we wszystkich krajach unii istnieje obowiązek badań związanych z wykonywana pracą. Odpowiedzcie mi dlaczego, jeśli jestem np. właścicielem firmy remontującej nawet wieże kościelne czy jakieś inne niebezpieczne "badziewie" to nie są wobec mnie wymagane żadne badania a od moich pracowników już tak i to dość specjalistyczne.

Cytuj
Po pierwsze sformułowanie, ze ma prawo nie oznacza do końca chyba, że powinien te badania mieć a po drugie to że bezpłatnych sugeruje, że lekarz powinien wykonać badania bezpłatnie - już to widzę.

Czemu nie napisać po prostu, że "Strażak OSP biorący udział w akcjach powinien posiadać aktualne badania lekarskie (może i psychologiczne). Koszt badań lekarskich pokrywa właściwy urząd gminy".

SYLWEK obecny zapis jeśli dodać do tego obowiązek finansowania przez gminę gotowości bojowej, raczej nie pozostawia wątpliwości:
1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych
straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadają
aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych
oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2009, 20:01:21 wysłana przez Fredek »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #497 dnia: Marzec 06, 2009, 20:02:13 »
I na polecenie jakiegoś urzędnika z PSP mieszkańców X pozbawia się zabezpieczenia żeby polepszyć zabezpieczenie tych z Y. Napiszcie mi na jakiej podstawie PSP alarmowo wzywa strażaków OSP odrywając ich od swoich zajęć, żeby postawić ich w "swoich garażach". Jeśli to nie jest akcja, ćwiczenia, szkolenie, to co? Czy są jakieś inne określone prawem sytuacje, kiedy PSP może wezwać OSP?
Temat był dyskutowany w tym wątku :
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,9938.40.html
Niestety nie udało się ustalić kiedy, po co i dlaczego wzywa się OSP na zabezpieczenie jednych mieszkańców pozbawiając jednocześnie owego zabezpieczenia innych...

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #498 dnia: Marzec 06, 2009, 20:15:01 »
I drugie, ważniejsze nałożył bym na miasta i gminy z PSP na swoim terenie, obowiązek ponoszenia nakładów na funkcjonowanie tych jednostek, proporcjonalnie do ilości mieszkańców.

Ten obowiązek istnieje. Z tym że wykonawcą tego obowiązku jest starostwo powiatowe a nie urząd gminy. Zadaniem włąsnym gminy jest zapewnienie bezpieczeństwa ale nie utrzymanie PSP. W tym wypadku nastąpiłoby nierówne traktowanie podmiotów. Nikt nie chciałby mieć na swoim terenie PSP bo by musiał na nie łożyć. A OSP jest przecież dużo tańszą siłą roboczą.

Odpowiedzcie mi dlaczego, jeśli jestem np. właścicielem firmy remontującej nawet wieże kościelne czy jakieś inne niebezpieczne "badziewie" to nie są wobec mnie wymagane żadne badania a od moich pracowników już tak i to dość specjalistyczne.

Już ci odpowiadam. Ty jako właściiel firmy nie ponosisz za siebie odpowiedzialności, tzn. jak ci sie stanie coś to tylko ty będziesz winny. PIP może ci skoczyć, prokurator również. Bo ty sobie jesteś sam panem.  A jak zatrudniasz pracownika to już zaczynasz za niego odpowiadać. I np wysłałeś go na tą wieże kościelną czy na inne "badziewie" a on sie do tej roboty nie nadawał ze względów zdrowotnych. Często gęsto to niedopuszczenie jest chore, sam jestem tego świetnym przykładem. Ale często gęsto ludzie sie nie nadają do pewnych prac. To badanie to tak zwane RWD czyli Ratuj Własną D...ę, lub inaczej zwane dupochronem. Badanie okresowe pracownika jest dla ciebie gwarancją bezpieczeństwa w przypadku kiedy pracownik ulegnie wypadkowi ze względów zdrowotnych.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #499 dnia: Marzec 06, 2009, 20:20:49 »
Cytuj
Zadaniem włąsnym gminy jest zapewnienie bezpieczeństwa ale nie utrzymanie PSP. W tym wypadku nastąpiłoby nierówne traktowanie podmiotów. Nikt nie chciałby mieć na swoim terenie PSP bo by musiał na nie łożyć. A OSP jest przecież dużo tańszą siłą roboczą.

A co jeśli gmina nie ma na swoim terenie OSP? Jaka tu sprawiedliwość?