Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 534252 razy)

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #400 dnia: Czerwiec 06, 2008, 14:33:51 »
U nas jest 2 kierowców na stale pelne etaty godziny se sami ustalaja tak ze jeden powiecmy idzie na "grila" -_- to drugi ma warte i odwrotnie my mamy placone 18 zł na godz. wyjazdów rocznie 120-150.

MichuSAA

  • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #401 dnia: Czerwiec 09, 2008, 14:17:39 »
To dużo macie płacone. Bardzo. My dyszke mniej na godzine od Was.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #402 dnia: Czerwiec 11, 2008, 13:57:04 »
Witam my też dyszkę mniej mamy (8zł).

Offline osp Zbiersk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #403 dnia: Czerwiec 11, 2008, 21:18:21 »
witam! już na wstępie musze powiedzieć ze jestem nowy i ze moge pisać troche nie od rzeczy i z błędami  ^_^.A co do tematu u nas w OSP także brakuje kierowców ostatnia sytuacja u nas zawyła syrena i choć mam 14 lat pobiegłem na alarm wyjechali by w 3 ale nie było kierowcy.Zostało nam tylko 2 z prawem jazdy na te samochody a wyjazdów w tym roku mamy wyjątkowo dużo ponieważ jesteśmy w systemie ratownictwa drogowego i są unas niebezpieczne drogi.Połowa z naszej miejscowości wyjechało za granice pech chciał ze w tym składzie emigrujących było 6 kierowców -_-.Propozycji na zaradzenie temu niemam żadnej bo jak sama nazwa mówi Ochotnicza Straż pożarna jest ochotniczą i nikogo do tego nie można zmuszać.Pozdrawiam

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #404 dnia: Czerwiec 11, 2008, 22:33:58 »
Cytuj
bo jak sama nazwa mówi Ochotnicza Straż pożarna jest ochotniczą i nikogo do tego nie można zmuszać
Zmuszać nie. ale zachęcać jak najbardziej. U mnie urzędniczy strach przed RIO odebrał nam ekwiwalent i etaty dla kierowców. Dopóki nie będzie jasnego zapisu w ustawie nie chcą nawet słyszeć o symbolicznych wypłatach. A w sąsiednich gminach wszystko po staremu, ta sama RIO. Jeszcze się kręci, dzięki młodym zapaleńcom. wbrew temu co piszą pismaki (podpalają za ekwiwalent) wyjazdów w tym roku wyjątkowo dużo. Oby nam się nie posypały kadry, bo dziurę pokoleniową będzie trudno odbudować.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #405 dnia: Czerwiec 12, 2008, 08:02:08 »
U nas wszystko zostało po staremu. W powiecie tylko jedna gmina podeszła dosłownie do interpretacji MSWiA dotyczącej ekwiwalentu strażackiego. Pozostałe nic nie zmieniły. U nas płacone jest 10 zł za godzinę akcji i 4,50 za godzinę szkoleń organizowanych przez PSP.  Jeśli chodzi o stany osobowe w OSP i MDP, to nie jest źle, mamy dużo młodzieży. Problem pojawia się w godzinach pracy bo większość strażaków wyjeżdża do szkoły lub pracy w powiecie lub gdzieś dalej. U nas nie ma miejsc pracy i nie ma gdzie ulokować strażaków. Poza tym pracodawcy nie puszczają strażaków do akcji. RIO wogóle nie podjęła tematu ekwiwalentu w protokole pokontrolnym chociaż było to sprawdzane. Kontrolę mieliśmy w tym roku.  Mamy 2 kierowców z płaconym ryczałtem od gminy i 5 rezerwowych bez płacenia. Zaświadczenie i tym i tym wystawia burmistrz.  Wszyscy są osobami pracującymi gdzie indziej.  Jakoś pozwala nam to obronić się przed wpadką typu odmowa wyjazdu. Ale w godzinach pracy nie jest łatwo.  Bardzo jest nam potrzebny porządny przepis ułatwiający opuszczanie pracy do akcji.  Potrzebne jest też wyrównanie VAT-u dla gminy kupującej sprzęt dla OSP. To bardzo przyziemne życzenia ale niestety ciągle nierealne.
Pozdrawiam Krzysiek

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #406 dnia: Czerwiec 19, 2008, 12:50:11 »
witam! już na wstępie musze powiedzieć ze jestem nowy i ze moge pisać troche nie od rzeczy i z błędami  ^_^.A co do tematu u nas w OSP także brakuje kierowców ostatnia sytuacja u nas zawyła syrena i choć mam 14 lat pobiegłem na alarm wyjechali by w 3 ale nie było kierowcy.Zostało nam tylko 2 z prawem jazdy na te samochody a wyjazdów w tym roku mamy wyjątkowo dużo ponieważ jesteśmy w systemie ratownictwa drogowego i są unas niebezpieczne drogi.Połowa z naszej miejscowości wyjechało za granice pech chciał ze w tym składzie emigrujących było 6 kierowców -_-.Propozycji na zaradzenie temu niemam żadnej bo jak sama nazwa mówi Ochotnicza Straż pożarna jest ochotniczą i nikogo do tego nie można zmuszać.Pozdrawiam

System ratownictwa drogowego?? Pierwsze słyszę co to jest??

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #407 dnia: Czerwiec 20, 2008, 09:18:03 »
Rafał998 może mu chodzi o ratownictwo techniczne :) widzisz ze chłopak mam 14 lat :)
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline masterekk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #408 dnia: Czerwiec 20, 2008, 11:38:06 »
koledzy jednostki OSP nigdy nie zniknął przynajmniej te jednostki w gminach gdzie PSP ma daleko do danej gminy bo tak naprawdę wiem ze swojego doświadczenia ze OSP idzie na pierwszy ogień i to osp robi najwięcej a PSP dojeżdża później i dołącza sie do akcji wspiera
„Wiesz jak rozpoznać strażaka
w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną
stronę niż wszyscy inni…”

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #409 dnia: Czerwiec 20, 2008, 19:55:21 »
MASTEREKK we Francji mają daleko, dojeżdżają długo i myślisz, że to kogoś obchodzi. Swojemu burmistrzowi zgłaszaliśmy, żeby wzorem sąsiednich gmin wypłacał ekwiwalent, bo chłopaki nie wytrzymują obciążenia, bo praca, bo nam się kadry posypią itp. Powiedział, że to nasz problem, ewentualnie mieszkańców, najwyżej nie będziemy mieć straży pożarnej i tyle. PSP ma 20 km. Niestety pozostaje walka i przekonywanie, tylko jeśli to się robi już ponad 20 lat to czasami ma się dość. Uważam, że bezwzględnie dla naszego wspólnego dobra (obywateli i strażaków) należy przeforsować w ustawie zapis o dopuszczalnym czasie od zgłoszenia do podjęcia interwencji na miejscu zdarzenia. Zadaniach samorządów w tym zakresie oraz ponoszenia przez nie kosztów (samorządy bez OSP).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2008, 20:05:55 wysłana przez Fredek »

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #410 dnia: Lipiec 14, 2008, 09:21:26 »
MASTEREKK we Francji mają daleko, dojeżdżają długo i myślisz, że to kogoś obchodzi. Swojemu burmistrzowi zgłaszaliśmy, żeby wzorem sąsiednich gmin wypłacał ekwiwalent, bo chłopaki nie wytrzymują obciążenia, bo praca, bo nam się kadry posypią itp. Powiedział, że to nasz problem, ewentualnie mieszkańców, najwyżej nie będziemy mieć straży pożarnej i tyle. PSP ma 20 km. Niestety pozostaje walka i przekonywanie, tylko jeśli to się robi już ponad 20 lat to czasami ma się dość. Uważam, że bezwzględnie dla naszego wspólnego dobra (obywateli i strażaków) należy przeforsować w ustawie zapis o dopuszczalnym czasie od zgłoszenia do podjęcia interwencji na miejscu zdarzenia. Zadaniach samorządów w tym zakresie oraz ponoszenia przez nie kosztów (samorządy bez OSP).

Może zamiast tluc się w ten sposób to zacząć z innej strony - strażacy we władzach gmin, powiatów (radni)?
Problem jest tylko taki ze dla radnego taka osp to maly elektorat ale jesli zbuntuje się mieszkańców ze obecne rządy prowadzą do likwidacji osp to i wynik wyborów może być ciutke inny - przyklad z mego podwórka. Jakiś czas temu osp miala problemy a we wsi byla spora imprezka gminno-powiatowa (powiedzmy) i wylazlo ze mieszkancy nie dopuszczą do likwidacji osp.
Wracając do początku - może czas aby ktoś z władz OSP przeniósł się do władz samorządowych?

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #411 dnia: Lipiec 14, 2008, 21:47:13 »
dawid_a tak zupełnie na marginesie to ten burmistrz jest członkiem władz gminnych i powiatowych ZOSP RP. "Swoich" radnych też już mieliśmy i mamy, tylko na sesjach zapominają skąd sie wywodzą. Potrzebne są rozwiązania systemowe nie doraźne. W sprawie ekwiwalentu na razie siłą są urzędnicy.

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #412 dnia: Lipiec 15, 2008, 18:42:29 »
dawid_a tak zupełnie na marginesie to ten burmistrz jest członkiem władz gminnych i powiatowych ZOSP RP. "Swoich" radnych też już mieliśmy i mamy, tylko na sesjach zapominają skąd sie wywodzą. Potrzebne są rozwiązania systemowe nie doraźne. W sprawie ekwiwalentu na razie siłą są urzędnicy.
rozwiązania systemowe - masz racje. ile czasu trwają takie rzeczy w PL? i jak z ich efektywnoscią? popatrz np na paliwo rolnicze w PL i UK - UK ma po 2,25-2,5 PLN, w tym samym czasie w PL wychodziło po 3,5-3,8PLN - wiosna tego roku a i nasi rolnicy muszą czekać na "zwrot" akcyzy. ladnie mi rozwiązanie systemowe.
nie mowię im nie ale obok nich musza iść działanie doraźne - np przepychanie swoich do rad bo to jest szybsze.

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #413 dnia: Lipiec 15, 2008, 22:12:58 »
A u nas nie płacą nic (ale coś słyszałem o zwrocie kosztów dojazdu itp), ale ludzi i chęci nie brakuje. I PSP ma 30Km

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #414 dnia: Lipiec 19, 2008, 13:40:48 »
U mnie PSP jest bardzo blisko (4-6 km), co do wyjazdów - jest ich sporo, ponad 100. Ekwiwalent dostawaliśmy, 7zł/h. Aktualnie nie mamy nic płacone, a chcielibyśmy. Dlaczego? Większość z Waszych jednostek, ochotników przekazuje te pieniądze na sprzęt - My też byśmy chcieli :)
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #415 dnia: Lipiec 19, 2008, 20:00:58 »
pozwólcie, że trochę pożalę...

niedawno jednostki OSP z mojego miasta przeszły spod opieki Zakładów Techniki Komunalnej pod opiekę miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. na połowę września były zaplanowane zawody miejskie. niektóre jednostki przygotowują się na nie już od marca. na spotkaniu z przedstawicielami OSP nasz główny nowy "dobroczyńca" na temat zawodów powiedział, że na zawodach ludzie.... muszą zawsze oglądać oglądać to samo więc w tym roku zawody zmienią swą formę i będą na nich konkurencja typu... przeciąganie liny! na oburzenie wszystkich "dobroczyńca" powiedział, że skoro chcemy zawody to mamy je sobie sami zorganizować, nie powiedział tylko za co, skoro nawet tankować nie możemy swobodnie i każde tankowanie jest nadzorowane tak, żebyśmy nie wydali "niepotrzebnie"  nawet złotówki z tych ochłapów, które dostajemy. tak to wygląda na chwilę obecną. nic tylko usiąść i płakać....


ps. ktoś kiedyś napisał tu na forum, że piękne pożarnictwo widać tylko 4 maja i to niestety prawda...
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #416 dnia: Lipiec 19, 2008, 22:01:14 »
zgadzam sie ze zawody dla kibicowz "ulicy" moga byc nudne
że na zawodach ludzie.... muszą zawsze oglądać oglądać to samo więc w tym roku zawody zmienią swą formę i będą na nich konkurencja typu... przeciąganie liny! na oburzenie wszystkich "dobroczyńca" powiedział, że skoro chcemy zawody to mamy je sobie sami zorganizować,
ale to jest k***a straz a nie cyrk
moze jeszcze zaglerke pradownicami zrobic :angry:
aczkolwiek u nas robi sie podobne pokazowki na zawodach old-bojow: wbijanie gwozdzi itp ale w tedy jest to glownie spotkanie towarzyskie
swoja droga fakt zawody maja zdeka przestarzala i niezmiena forme (chociarz regulamin co roku jest inny) i mozna by je poszerzyc ale o dyscypliny typu pierwsza pomoc
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2008, 22:03:35 wysłana przez malpa151 »

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #417 dnia: Lipiec 19, 2008, 22:05:38 »
Zawody zawsze można ,,upiększyć" pokazami. A swoją drogą regulamin jest bardzo przestarzały.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #418 dnia: Lipiec 19, 2008, 22:25:14 »
Tylko to zabrzmialo(przynajmniej w moim odczuciu) jakby strazacy mieli zajmowac sie zabawianiem publicznosci
pokazy typu pociecie malucha czy tez ratownictwa med jak najbardziej ale organizowanie zawodow z mysla aby publicznosc miala sie z czego posmiac to lekka przesada
a tak na marginesie to wiekszosc jednostek uzywa M8/8 tylko na zawodach wiec dla niektorych z nas moze to byc i ciekwa rozrywka :wacko:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2008, 22:27:35 wysłana przez malpa151 »

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #419 dnia: Lipiec 20, 2008, 09:35:59 »
dobra, ja rozumiem jakieś urozmaicenie zawodów, ale w zakresie pożarnictwa, a nie przez zastąpienie regulaminowych/tradycyjnych konkurencji jakimiś głupotami pokroju wyścigi w workach... może jeszcze zróbmy zabawę w "chowanego", albo w ciu-ciu babkę :|
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline rodman06

  • Gigantus
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #420 dnia: Sierpień 19, 2008, 07:19:28 »
Moja jednostka nie może narzekac na brak pracy. PSP Tychy przeniosło na nas większośc obowiązków, przez co jesteśmy zadowolenii. Ulepszamy sprzęt (ostatnio nabyliśmy hełmy Gallet oraz usprawniliśmy nasz mały samochód gaśniczy do traw Suzuki Vitare), a do tego mamy w planach lepsze zagospodarowanie jednostki, które mam nadzieję się uda.
GCBA Jelcz Wymiata

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #421 dnia: Wrzesień 10, 2008, 14:17:17 »
http://www.zosprp.pl/?q=node/973 Czy któryś z kolegów brał udział w tych konsultacjach, może wiecie jakie tematy zostały tam podjęte.
"By inni mogli żyć.."

mdp1990

  • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #422 dnia: Wrzesień 10, 2008, 14:36:40 »
moja jednostka tez nie może narzekac tez mamy państwówke psp tychy. coraz wiecej nas wysyłaja do wypadków do nas i do powiatu. pozdrawiam strazaków z bierunia starego. macie zdjecia z scania?? odp

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #423 dnia: Wrzesień 10, 2008, 19:27:17 »
http://www.zosprp.pl/?q=node/973 Czy któryś z kolegów brał udział w tych konsultacjach, może wiecie jakie tematy zostały tam podjęte.

Ja jadę na takie konsultacje za 1,5 tygodnia. Dostałem materiały do przygotowania się. Materiały to uchwała nr 7/2007 XII Krajowego Zjazdu ZOSP z 30.09.2007 i załącznik do uchwały nr 17/IV/2008 Zarządu Głównego ZOSP z 15.05.2008 r. Ale jeszcze do nich nie usiadłem. Pozostawiam sobie tą lekturę na najbliższy weekend.
A moze jakieś propozycje na konsultacje?

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #424 dnia: Wrzesień 10, 2008, 19:46:32 »
Ja mam propozycje, a dokładnie temat rzeka czyli finanse. Uważam że dofinansowanie sprzętu przez związek powinno odbywać się w inny sposób ponieważ obecnie sprzęt dofinansowany przez związek można kupić w innych firmach taniej lub ten który jest dofinansowywanie jest gorszej jakości. Może w komisjach przetargowych oprócz ekonomistów powinni znaleźć się strażacy użytkujący ten sprzęt.

To taka moja uwaga.
Pozdrawiam.
"By inni mogli żyć.."