Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 533497 razy)

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #950 dnia: Kwiecień 20, 2016, 23:00:09 »
Panowie przestrzegam przed euforią. Upadek związku nikomu na dobre nie wyjdzie. Rządzący będą pomiatać nami jak szmatą, nie będziemy mieli żadnej siły. Też mnie wpieniają niektóre posunięcia. Mój oddział wojewódzki już informuje, że obóz dla MDP prawdopodobnie nie będzie organizowany z powodu braku kasy a to już nie jest śmieszne, bo za parę lat zabraknie nam zapalonej i wyszkolonej kadry. Trwa kampania zjazdowa jest to właściwy czas aby spróbować odpowiednio ukształtować związkowe struktury i wybrać oddanych i chętnych do działania ludzi.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #951 dnia: Kwiecień 21, 2016, 09:32:26 »
Związek należy reformować a nie rozbijać. Chodzi o to, żeby we władzach Związkowych byli ludzie, dla których gwiazdki oznaczają obowiązki a nie zaszczyty i przywileje.
Nie się cieszyć z rozbijania Związku, bo tylko razem możemy coś ugrać, pojedyncza OSP nie ma siły przebicia niestety...

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #952 dnia: Kwiecień 21, 2016, 13:19:30 »
Jestem po paru zjazdach i powiem Wam tak, beton się jeszcze bardziej zabetonował!!

PS: Wszystko idzie w kierunku, aby Pan Prezes z Małopolski został Prezesem Głównym....także Prezes Pawlak drżyj!
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #953 dnia: Kwiecień 21, 2016, 14:15:25 »
Jestem przed zjazdem gminnym - smutne to, ale młodzi nie mają czasu żeby się zaangażować. Chyba tylko jedna jednostka odmłodziła kadry. Niestety mnie też robota przygniotła i nawet nie dam rady jechać. Znak czasów.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #954 dnia: Kwiecień 21, 2016, 16:19:37 »
Jestem przed zjazdem gminnym - smutne to, ale młodzi nie mają czasu żeby się zaangażować. Chyba tylko jedna jednostka odmłodziła kadry. Niestety mnie też robota przygniotła i nawet nie dam rady jechać. Znak czasów.
To podobnie jak ja  -_- - odnośnie pracy
A nas też 1 odmłodziła skład
Ale żeby ktoś chciał w  Zarządzie Gminnym Poukładać lub ciągnąć to dalej .To albo beton daje odczuć że sie nie nadaje - lub smi przedstawiciele wcale się nie garną to roboty .Widząc marazm u góry -



Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #955 dnia: Kwiecień 21, 2016, 23:06:05 »
Młodzi mają w d*pie bawienie się w zarządy - jeżdżą za chlebem po całej Europie więc ciężko znaleźć ludzi, żeby na codzień wyjechali do zdarzenia, a co dopiero angażować się w takie rzeczy. W dodatku jak to zwykle bywa stare wąsy problem usunąć, bo o zmienianiu ich zdania na pewne tematy to można zapomnieć. Powiem to po raz kolejny: lepiej nie będzie, bo lepiej to już było!

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #956 dnia: Kwiecień 22, 2016, 14:53:29 »
Młodzi mają w d*pie bawienie się w zarządy - jeżdżą za chlebem po całej Europie więc ciężko znaleźć ludzi, żeby na codzień wyjechali do zdarzenia, a co dopiero angażować się w takie rzeczy. W dodatku jak to zwykle bywa stare wąsy problem usunąć, bo o zmienianiu ich zdania na pewne tematy to można zapomnieć. Powiem to po raz kolejny: lepiej nie będzie, bo lepiej to już było!

prorok czy jak .Może na inne forum.
A tak na poważnie trudno się z tobą nie zgodzić .
A jak każdy bd miał OSP tam gdzie słońce nie dochodzi to bd za parę lat że w dzień nie bd komu wyjechać.Kilka tragedii to może ktoś się obudzi.

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #957 dnia: Kwiecień 22, 2016, 20:33:37 »
Cytuj
bd za parę lat że w dzień nie bd komu wyjechać

To teraz jest tak dobrze, że w dzień ma kto wyjechac ??  :gwiazdki:
U mnie 3/4 jednostek mówiąc delikatnie ma problem w godzinach 6-15 zebrac choc z 4 osoby na wyjazd. Nie uwierze, że w innych gminach, powiatach jest inaczej. Myślę, że jak tak dalej pójdzie to nie trzeba czekac paru lat bo to jest proces, który cały czas trwa

Mówcie co chcecie, zmiana się przyda. Czekam z utęsknieniem na zmianę na stanowisku "Naczelnego Wodza" bo Pan, który piastuję tę funkcję bodaj już od 94r. już swoje zrobił :rofl:

bodzio206- podziel się plotkami:) Jestem z małopolski i nic o tym do tej pory nie słyszałem by Pan poseł miał awansowac
998 C.R.E.W.

Offline NickName

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #958 dnia: Kwiecień 22, 2016, 21:29:54 »
Moim zdaniem OSP w tej formie, z tymi wymaganiami nie ma szans bytu. Tak jak się przewija w tej dyskusji, młodzi ludzie z największym nawet zamiłowaniem do ratownictwa w końcu, gdy nauczą się kalkulować wyruszają po pieniążki za granicę, i często już nie wrócą. Przyszłością OSP muszą być ludzie z pasją. Ludzie z pasją też pier***ną to wszystko po n-tym udziale w naborze do PSP, w którym dostaje się syn strażaka odchodzącego na emkę - mimo, że łapiąc za drążek niekiedy prawie go nie zerwie masą ciała ów młodzieniec. Apeluję do PSP, żeby ktoś nakazał ludzikom wyjść z komendy i potraktować OSP jako partnerów. Zawodowcy traktują ochotników jako poddanych, moim zdaniem to też rzutuje na przyszłość ochotniczego pożarnictwa.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #959 dnia: Kwiecień 22, 2016, 21:48:56 »
Przede wszystkim - muszą zmniejszyć ilość papierologii i uprościć przepisy. Bo to jest chore - rozliczenie każdej większej dotacji to droga przez mękę. Zdobycie samochodu dla jednostki w zeszłym roku kosztowało u nas 5 druhów po pół roku z życiorysu każdego z nich. Na dodatek przepisy podnoszą wymagania, nie uwzględniając realiów. Jak mam wysłać kogoś na trwający ponad 120h kurs podstawowy? Kto ma tyle wolnego czasu? To samo z badaniami - z roku na rok coraz dłuższa lista specjalistów - a to raz, że kosztuje, dwa że trwa. Ostatnio już nie dało się ich obejść w 1 dzień...

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #960 dnia: Kwiecień 22, 2016, 22:16:24 »
Cytuj
Jak mam wysłać kogoś na trwający ponad 120h kurs podstawowy
a jak masz ratować nie mając pojęcia o swojej robocie?

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #961 dnia: Kwiecień 22, 2016, 22:25:27 »
A to, że niby na kursie podstawowym mają się nauczyć? Powodzenia z takim podejściem... Osobiście gdy szedłem na kurs podstawowy, to to była formalność - niczego nowego się nie nauczyłem. Jeżeli teraz ludzie mają się uczyć strażackiego rzemiosła, na kursach prowadzonych przez PSP to czarną widzę przed nami przyszłość...

Offline Kamillos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #962 dnia: Kwiecień 23, 2016, 13:31:01 »
U mnie młodzikom po kursie podstawowym trzeba robić jeszcze jeden kurs, ale z chłopakami w remizie, bo inaczej byłaby tragedia. 120h puszczania prezentacji i praktyka z rozkładania drabiny... Chyba tylko do aodo się jako tako przykładają bo na końcu komora. Czasami mam wrażenie, że jestem w stanie nauczyć takiego więcej w pół dnia niż on wie po tych 120h.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #963 dnia: Kwiecień 23, 2016, 14:14:54 »
Kamillos - dokładnie. Marnują ludziom czas ładując do głowy niepotrzebne rzeczy. Ten kurs powinien byś skracany a nie wydłużany. U nas co prawda uczą jeszcze trochę posługiwania się sprzętem który mają w PSP. Ale co mi z tego, że nauczą młodych obsługi sprzętu który mają na swoich samochodach, jak my mamy inny? Tym bardziej, że nie tyle uczą zastosowań w praktyce, co rzeczy które są w instrukcji obsługi...

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #964 dnia: Kwiecień 23, 2016, 15:59:33 »
Kamillos - dokładnie. Marnują ludziom czas ładując do głowy niepotrzebne rzeczy. Ten kurs powinien byś skracany a nie wydłużany. U nas co prawda uczą jeszcze trochę posługiwania się sprzętem który mają w PSP. Ale co mi z tego, że nauczą młodych obsługi sprzętu który mają na swoich samochodach, jak my mamy inny? Tym bardziej, że nie tyle uczą zastosowań w praktyce, co rzeczy które są w instrukcji obsługi...
Dlatego trzeba też ćwiczyć w swoich remizach na własnym sprzęcie  -_-
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #965 dnia: Kwiecień 23, 2016, 16:24:15 »
Ależ właśnie to robimy - i tu moje pytanie - po co wobec tego wydłużać kurs który niczemu nie służy? Żeby zaspokoić chore ambicje rządzących - by mogli się wykazać, że dzięki nim ludzie są lepiej wyszkoleni? Bo wg mnie to oni raczej tworzą braki kadrowe.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #966 dnia: Kwiecień 26, 2016, 14:33:06 »
Interpelacja nr 1502 do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie dostępu do szkoleń podstawowych dla członków ochotniczych straży pożarnych oraz ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacjaTresc.xsp?documentId=700CD8520AD9F55AC1257F78004FB7C4&view=S

Interpelacja nr 2451 do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie dofinansowania ochotniczych straży pożarnych oraz uposażenia oddziałów w podstawowy sprzęt ratowniczy.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacjaTresc.xsp?documentId=1C75995CC283E661C1257F9500479DFC&view=S

Odpowiedź na interpelację nr 2451 w sprawie dofinansowania ochotniczych straży pożarnych oraz uposażenia oddziałów w podstawowy sprzęt ratowniczy

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=7CBF1E05
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2016, 22:18:38 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #967 dnia: Lipiec 11, 2016, 18:01:08 »
Opinia Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność do projektu ustawy "Program modernizacji Policji, SG, PSP i BOR" w latach 2017-2020.

http://www.zosprp.pl/files/news/873/opinia.pdf

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #968 dnia: Sierpień 29, 2016, 16:32:16 »
INFORMACJA O REJESTRACJI ZMIAN W STATUCIE ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

http://www.zosprp.pl/?q=content/informacja-o-rejestracji-zmian-w-statucie-zwiazku-ochotniczych-strazy-pozarnych-rzeczypospol

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #969 dnia: Październik 23, 2016, 22:44:47 »
Czy dobrze rozumiem że będąc członkiem zarządu osp nie można być członkiem zarządu gminnego zosp?
czy dotyczy to tylko władz ZOSP poszczególnych szczebli?


Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #970 dnia: Październik 24, 2016, 05:55:42 »
...  przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń lub innych instytucji współpracujących ze Związkiem, którzy zostali wybrani do zarządów oddziałów gminnych Związku, a także ci, którzy zostaną wybrani do zarządów oddziałów wyższego szczebla (powiatowych i wojewódzkich) nie mogą być przedstawicielami zarządów, których są członkami, do zarządów wyższego szczebla.
Nie dotyczy to przedstawicieli OSP
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline jolkipolki101

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #971 dnia: Październik 30, 2016, 18:23:23 »
Zaglądam regularnie na stronę naszego zwiazku i coraz bardziej jestem zaskoczony. Jak to nagle nasz związek zaczął prężnie działać! I jak przejrzyście?! Ostatni wpis - sprawozdanie z realizacji zadania publicznego czyli naszych dotacji, jakie do minionego roku otrzymywalismy. Po raz pierwszy podane do publicznej wiadomości o ile sie nie mylę! I I nawet informacja że o dotacje można sie starać (poprzedni post). Mama wrażenie, że odcięcie od kasy ministerialenj trochę ich wszystkich tam na górze otrzeźwiło! Do tej pory marazm, zero informacji... Dowiedzieć się komuś kto wchodzi w tematy strażackie dopiero o mozliwości zdobicia finansowania to była droga przez mękę! Odsyłanie od prezesów do prezesów po wszystkich szczeblach od gminnego do wojewódzkiego na na koniec dotacje dostawał ten kto najwięcej prenumeruje "Strażaka"! Nie jestem zwolennikiem nowej władzy, nie wiadomo jak sprawdzą się nowe rozwiązania. Czas pokaże. Ale mam wrażenie, że Panom Prezesom chyba dało to wszystko trozkę do myslenia, że nie zawsze będą robili co im się podoba. Coś się OSP da, a przede wszystkim nam na spokojne "rzadzenie" wystarczy! Może wreszcie związek zabierze się do solidnej pracy na rzecz wspierania i i ntegrowania strażackiej braci i zejdą troszkę na ziemię, wydją spod swojej ciepłej kołderki. Wszak wszyscy jestesmy takimi samymi strażakami ochotnikami!

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #972 dnia: Październik 31, 2016, 08:57:50 »
Zajrzałem w sprawozdanie na szybko. Zastanawiający jest pkt 3. Dopłata do turniejów wiedzy pożarniczej za 2015 r. i pkt 5. Dopłaty do zawodów sportowo - pożarniczych za 2015 r. W przypadku turnieju wiedzy pożarniczej aż połowa województw nie otrzymała ani złotówki? A dwa województwa otrzymały aż połowę środków przeznaczonych na ten cel? A w przypadku zawodów sportowo - pożarniczych aż 12 województw nie otrzymało ani złotówki? A jakieś 75% kwoty przeznaczonej na ten cel trafiło do dwóch województw? I w obu przypadkach są to te same województwa. Wniosek: albo nikt z województw, które nie dostały nie występował z wnioskiem o kasę (w co jakoś trudno uwierzyć) albo ktoś coś namieszał. Tym bardziej, że ciągle w wymienionych kwestiach uprzywilejowane są województwa lubelskie i małopolskie. Nie abym coś do nich miał. Ale Związek to również inne województwa.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #973 dnia: Listopad 02, 2016, 22:02:06 »
Zajrzałem w sprawozdanie na szybko. Zastanawiający jest pkt 3. Dopłata do turniejów wiedzy pożarniczej za 2015 r. i pkt 5. Dopłaty do zawodów sportowo - pożarniczych za 2015 r. W przypadku turnieju wiedzy pożarniczej aż połowa województw nie otrzymała ani złotówki? A dwa województwa otrzymały aż połowę środków przeznaczonych na ten cel? A w przypadku zawodów sportowo - pożarniczych aż 12 województw nie otrzymało ani złotówki? A jakieś 75% kwoty przeznaczonej na ten cel trafiło do dwóch województw? I w obu przypadkach są to te same województwa. Wniosek: albo nikt z województw, które nie dostały nie występował z wnioskiem o kasę (w co jakoś trudno uwierzyć) albo ktoś coś namieszał. Tym bardziej, że ciągle w wymienionych kwestiach uprzywilejowane są województwa lubelskie i małopolskie. Nie abym coś do nich miał. Ale Związek to również inne województwa.
Myślę, że trochę źle koledzy czytacie to sprawozdanie. To, że kwoty wynoszą 0 zł to tylko dlatego, że tamtejsze oddziały w swoich planach nie przewidziały wykorzystania dotacji z MSW w tych zadaniach, po prostu korzystały z innych środków (lokalnych, sponsorów itp.) dotacje szły na inne cele. Brakuje mi tutaj tylko informacji jakie kwoty w całości trafiły do poszczególnych województw.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #974 dnia: Listopad 15, 2016, 21:48:44 »
http://strazacki.pl/artykuły/500-dla-strażaków-osp
Kolejna kiełbasa wyborcza  ?  :kwit:
cyt " Po ośmiu latach rządzenia posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego przypomnieli sobie o strażakach ochotnikach.

Ludowcy wpadli na pomysł aby strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymywali dodatek w wysokości 500 zł miesięcznie za gotowość do pełnienia służby. "
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2016, 22:26:48 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)