Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 384058 razy)

Offline Siedemsetter

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 654
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #860 dnia: Kwiecień 16, 2015, 21:00:42 »
Krążą plotki, że wszyscy członkowie OSP jeżdżący do interwencji mają mieć zaliczoną komorę dymową i odnawianą co kilka lat. Moje pytanie brzmi - z ochotników próbują zrobić zawodowców? Do zrozumienia jest przejście komory dymowej, ale na kursie podstawowym. Poza tym ośrodki, które mają komory dymowe pracują w tygodniu od 7 do 15. Nie wiem jak miałaby wyglądać organizacja tego. W przypadku mojej jednostki najbliższy ośrodek z komorą dymową jest oddalony o ~150km. To jest wyjazd na cały dzień. No i pewnie będzie tak, że jednego dnia nie przejdą wszyscy tej komory. Dodatkowo pytanie nasuwa się jak będzie wyglądała organizacja wyjazdu - teoretycznie powinna gmina zapłacić za przejazd i za dzień ćwiczeń, ale nie wszędzie jest tak kolorowo.
Zarząd Główny powinien zainteresować się zestawieniami zapotrzebowań jednostek OSP i próbować to jakoś dofinansować albo zakupić i rozdać. Te statystyki są i ... tyle. Nic w  tym kierunku się nie robi, żeby uzupełnić podstawowy sprzęt.
To samo tyczy się tych śmiesznych specjalizacji jednostek. Gruba kasa idzie na sprzęt, który prawdopodobnie będzie wykorzystany tylko na ćwiczeniach. U nas w jednostce zakupiono sprzęt do rat. wodnego, niebawem mają przyjść poduszki ciśnieniowe do podnoszenia - ja się pytam po co?! Niedługo w każdej OSP będą musiały stać minimum 3-4 samochody, żeby cały ten sprzęt upchnąć na wozy, a nie będzie miał kto tego sprzętu użyć - co raz więcej jednostek ma problem z ludźmi, najczęściej w godzinach 7-17. Może z tym powinno się coś zrobić.
Z tą komorą to nie plotki, przynajmniej na Śląsku. Ja już jesienią odnawiałem komorę po pięciu latach, które minęły mi od kursu podstawowego.

Co do specjalizacji i ogólnie roli OSP, myślę że przyszłością jest przejęcie przez nie kawałka tortu, to jest zmiana ich statusu kosztem PSP. Przykłady niemiecki (wymóg straży zawodowej w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców) , czy austriacki (straż zawodowa tylko w stolicach landów) pokazują, że taki układ może funkcjonować i w obliczu cięcia kosztów wierchuszka może coraz przychylniej zacząć spoglądać z tej  perspektywy. Specjalizacje, już pomijając chaos i brak zorganizowania przy wprowadzaniu, bo to w tym kraju norma, mogą być jednym z pierwszych kroków ku zmianom.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline madmax29

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.452
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #861 dnia: Kwiecień 16, 2015, 21:09:57 »
Cytuj
Przykłady niemiecki (wymóg straży zawodowej w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców) , czy austriacki (straż zawodowa tylko w stolicach landów) pokazują, że taki układ może funkcjonować i w obliczu cięcia kosztów wierchuszka może coraz przychylniej zacząć spoglądać z tej  perspektywy.
a wiesz jakie są koszta systemu niemieckiego, czy austryjackiego skoro mówimy o cięciu ich?? poza tym u naszych sąsiadów też zaczyna brakować ludzi w OSP i to powoli staje sie problemem, tak więc nie spekulujmy.

Offline taz_org

 • aspirant
 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 271
 • Płeć: Mężczyzna
 • SKKP/ OSz
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #862 dnia: Kwiecień 17, 2015, 15:37:55 »
Cytuj
Przykłady niemiecki (wymóg straży zawodowej w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców) , czy austriacki (straż zawodowa tylko w stolicach landów) pokazują, że taki układ może funkcjonować i w obliczu cięcia kosztów wierchuszka może coraz przychylniej zacząć spoglądać z tej  perspektywy.
a wiesz jakie są koszta systemu niemieckiego, czy austryjackiego skoro mówimy o cięciu ich?? poza tym u naszych sąsiadów też zaczyna brakować ludzi w OSP i to powoli staje sie problemem, tak więc nie spekulujmy.
A u nas nie brakuje? Co raz częściej spotykam się z sytuacją, że sprzęt jest, ale nie ma kto nim działać. Podejrzewam, że co druga jednostka ma problem ze skompletowaniem składu w godzinach pracy i nie tylko wtedy

zyraf

 • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #863 dnia: Kwiecień 17, 2015, 17:17:17 »
Dopóki ochotnicy nie będą mieli jakiejś przysłowiowej "marchewki" to stan osobowy nie będzie się zwiększał...praca, studia czy inne zainteresowania to mocna konkurencja dla wyjącej syreny. Pracodawca nie jest zachwycony jak pracownik zrywa się pracy...jakby chociaż brał udział w spektakularnej akcji a tu plama oleju na drodze...

Potrzebne są zmiany ale systemowe a nie kosmetyczne. Wszyscy wiedzą, że bez ochotników PSP palcem do nosa sobie nie trafi ale nie wszyscy wiedzą, że o tych ochotników warto dbać.

Offline Fredek

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 448
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #864 dnia: Kwiecień 17, 2015, 21:40:45 »
... Pracodawca nie jest zachwycony jak pracownik zrywa się pracy...jakby chociaż brał udział w spektakularnej akcji a tu plama oleju na drodze...

Potrzebne są zmiany ale systemowe a nie kosmetyczne. Wszyscy wiedzą, że bez ochotników PSP palcem do nosa sobie nie trafi ale nie wszyscy wiedzą, że o tych ochotników warto dbać.
Żeby jeszcze plama. PSP sama przyczynia się do pogorszenia naszego statusu wśród pracodawców organizując szkolenia, ćwiczenia, inspekcje, "komory dymne" w dniach i godzinach pracy.
Wracasz z alarmu, szef pyta cię co się działo a ty mówisz, że inspekcja, ćwiczenia. Nie muszę pisać, co wtedy myśli. Nawet największy sympatyk w takich sytuacjach traci cierpliwośc i sympatię. I tak schodzimy po równi pochyłej.

Offline grzela

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 6.328
 • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #865 dnia: Kwiecień 20, 2015, 16:48:07 »
Cytuj
Interpelacja nr 30960 do ministra spraw wewnętrznych w sprawie wsparcia dla jednostek OSP w Polsce

Szanowna Pani Minister!

Bezpieczeństwo obywateli Polski to naczelne zadanie stojące przed wadzą publiczną. Stany zagrożeń wywoływane przez klęski żywiołowe wymagają profesjonalnej reakcji ze strony państwa, i organizacji zawodowo oraz społecznie do tego przygotowanych.
Wśród wielu opinii na temat jakości niosących pomoc organizacji zauważyć należy bardzo wysoką ocenę pomocy niesionej przez ochotnicze straży pożarne, które stają się podstawowym elementem systemu ratownictwa. Niestety zauważyć należy też coraz droższe warunki funkcjonowania jednostek osp, co powoduje, że niektóre z nich są słabiej wyposażone w sprzęt do ratowania mienia, że następuje odpływ młodych ludzi od wstępowania do osp.
W związku z powyższym prosimy o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy MSW zamierza wesprzeć działania osp w Polsce poprzez obniżenie kosztów stałych ich funkcjonowania (np. obniżyć taryfy za energię elektryczną)?
2. Czy MSW zamierza wesprzeć gminy, na terenie których działają osp poprzez np. opłacenie szkoleń strażaków ochotników za kursy na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi?
3. Jakie wsparcie dla społecznych organizacji niosących pomoc przewiduje MSW w związku z nowymi planami ratowania mienia i ochrony ludności w latach 2014 -2020 dla ratowników?

Z należnymi wyrazami szacunku

Bogdan Rzońca
Jan Warzecha

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej


Cytuj
Odpowiedź na interpelację nr 30960 w sprawie wsparcia dla jednostek OSP w Polsce

Szanowny Panie Marszałku, w odpowiedzi na interpelację nr 30960 Posłów na Sejm RP Pana Bogdana Rzońcy i Pana Jana Warzechy w sprawie wsparcia dla jednostek OSP w Polsce uprzejmie informuję co następuje.

Na wstępie pragnę wskazać, że Minister Spraw Wewnętrznych nie udziela dotacji na indywidualne wnioski ochotniczych straży pożarnych (OSP). Jednostki te, funkcjonują na mocy przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (t.j.: Dz. U. z 2001 r., Nr 79 poz. 855 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j.: Dz.U. z 2009 r., Nr 178 poz. 1380 z późn. zm.) i mogą korzystać z różnych źródeł finansowania swojej działalności, w szczególności ze środków:

•przekazywanych Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych RP przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie corocznie zawieranej umowy. Wskazane środki przeznaczane są na realizację zadań, obejmujących m.in. przygotowanie jednostek OSP do organizowania i prowadzenia akcji ratowniczej w czasie walki z pożarami i likwidacji miejscowych zagrożeń oraz na budowę i remonty remiz strażackich;

•ujętych w budżecie państwa [w części 42 – Sprawy wewnętrzne, Dział 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, Rozdział 75409 - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej (PSP)]. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej dokonuje rozdziału środków pomiędzy jednostki ochotniczej straży pożarnej działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, z zastrzeżeniem ich wykorzystania wyłącznie dla zapewnienia gotowości bojowej. Wysokość przedmiotowych środków określana jest corocznie przez Ministra Spraw Wewnętrznych w drodze rozporządzenia w sprawie wysokości środków finansowych i ich podziału między jednostki ochrony przeciwpożarowej działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego;

•pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczonych na zakup i karosację samochodów pożarniczych, których wysokość określana jest w formie aneksu do porozumienia Ministra Środowiska oraz Ministra Spraw Wewnętrznych;

•przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń na podstawie art. 38 ust. 1 i 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych (ZG ZOSP) RP oraz Komendantowi Głównemu PSP. ZG ZOSP RP - za pośrednictwem właściwych terytorialnie zarządów wojewódzkich Związków Ochotniczych Straży Pożarnych RP wraz z opinią właściwego terytorialnie Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP;

•Komendanta Głównego PSP - za pośrednictwem właściwych terytorialnie komendantów wojewódzkich PSP wraz z opinią właściwego terytorialnie komendanta powiatowego PSP; rzeczowych - zgodnie z art. 31 ustawy o ochronie przeciwpożarowej Państwowa Straż Pożarna zobowiązana jest do przekazywania na rzecz OSP nieodpłatnie, sprawnego technicznie, zbędnego sprzętu i urządzeń;

•przekazywanych przez samorządy terytorialne na podstawie art. 32 ust. 3b ustawy o ochronie przeciwpożarowej, dającego możliwość ubiegania się przez OSP o finansowanie zakupu sprzętu niezbędnego dla prowadzenia działalności statutowej u odpowiedniego terytorialnie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który może przekazywać ochotniczym strażom pożarnym środki w formie dotacji.

W odniesieniu do wskazanych powyżej umów zawieranych corocznie pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych a Zarządem Głównym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP należy podkreślić, że dysponowanie środkami finansowymi otrzymywanymi z budżetu państwa w ramach ww. umów, jak również dokonywanie podziału środków dla poszczególnych jednostek OSP znajduje się wyłącznie w kompetencji ZG ZOSP RP. W tym miejscu pragnę wskazać, że umowa na 2013 rok w formie wsparcia realizacji zadania publicznego przez Ministra Spraw Wewnętrznych - „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych” została zawarta na kwotę 31 247 000 zł, zaś na 2014 rok na kwotę w wysokości 32 500 000 zł.

Warto w tym miejscu wskazać, że środki finansowe z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych mają znaczący wpływ na poprawę wyposażenia ochotniczych straży pożarnych w sprzęt pożarniczy, środki ochrony osobistej strażaków oraz samochody pożarnicze. Ponadto poprzez budowę i remonty remiz poprawie ulega stan techniczny bazy OSP. Środki finansowe w ramach ww. umów przeznaczane są na:

•zakup umundurowania strażackiego;

•zakup sprzętu przeciwpożarowego;

•organizację turniejów wiedzy pożarniczej;

•szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej podczas obozów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych;

•organizację zawodów sportowo – pożarniczych;

•organizację szkoleń z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy;

•współudział w organizacji budowy i remontów remiz ochotniczych straży pożarnych;

•zakup samochodów pożarniczych, motopomp i sprzętu ratownictwa technicznego.

Ponadto uprzejmie informuję, że w kolejnych latach w ramach realizacji zadań związanych z ochroną ludności i ratownictwem dostępne będą również fundusze europejskie w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. W związku z powyższym, przewidziane jest zaangażowanie Ochotniczych Straży Pożarnych i ich związku na poziomie regionalnym w działania związane z organizacją systemów wczesnego reagowania i ratownictwa, w sytuacjach nagłego wystąpienia zjawisk katastrofalnych i usuwania skutków katastrof oraz w związku z rozwojem systemu zarządzania kryzysowego, w tym w ramach ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Projekty finansowane w ramach ww. działań będą zorientowane głównie na modernizację i zakup specjalistycznego sprzętu, które umożliwią skuteczne organizowanie ratownictwa chemicznego, ekologicznego i technicznego.

Odnosząc się szczegółowo do pytania dotyczącego wsparcia działania OSP poprzez obniżenie kosztów stałych ich funkcjonowania, np. taryfy za energię elektryczną, pragnę wskazać, że w przedmiotowej sprawie Minister Spraw Wewnętrznych zwrócił się do Ministra Gospodarki pismem z dnia 20 marca 2013 r. z prośbą o rozważenie ewentualnego zmniejszenia kosztów funkcjonowania jednostek ochotniczych straży pożarnych poprzez obniżenie taryfy energii elektrycznej dostarczanej do obiektów, w których mieści się ich podstawowa baza lokalowa. W odpowiedzi na wskazane pismo Minister Gospodarki poinformował, że zasady, na podstawie których przedsiębiorstwa energetyczne kalkulują ceny i stawki opłat dla energii elektrycznej zostały określone w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1059 z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1200). Zgodnie z ww. przepisami prawa, ceny i stawki opłat zawarte w taryfach przedsiębiorstw energetycznych powinny zapewniać pokrycie uzasadnionych kosztów działalności gospodarczej przedsiębiorstw energetycznych wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w tę działalność. Stosownie do obowiązujących regulacji, ceny i stawki opłat dla poszczególnych grup odbiorców energii elektrycznej powinny być kalkulowane na podstawie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo energetyczne za dostarczanie energii elektrycznej do tych odbiorców. Jednocześnie Minister Gospodarki wskazał, iż zgodnie z § 6 ust. 3 ww. rozporządzenia przedsiębiorstwo energetyczne może utworzyć odrębną grupę taryfową dla odbiorców przyłączonych do sieci niezależnie od poziomu napięcia znamionowego sieci, których instalacje, za zgodą tego przedsiębiorstwa, nie są wyposażone w układy pomiarowo-rozliczeniowe, celem zasilania w szczególności silników syren alarmowych, stacji ochrony katodowej gazociągów oraz oświetlania reklam, a także w przypadku krótkotrwałego poboru energii elektrycznej trwającego nie dłużej niż rok.

Natomiast w odniesieniu do zagadnienia dotyczącego wsparcia przez Ministra Spraw Wewnętrznych gmin, na terenie których działają OSP, np. poprzez opłacenie szkoleń strażaków dotyczących kierowania pojazdami uprzywilejowanymi pragnę nadmienić, że zagadnienia wydawania zezwoleń na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym oraz organizowania kursów dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi określone są w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j.: Dz. U. z 2014 r., poz. 600 z późn. zm.). W świetle ww. ustawy, starosta wydaje zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym osobie, która spełnia określone wymagania potwierdzone przedstawionym:

1) orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;

2) orzeczeniem psychologicznym o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;

3) zaświadczeniem o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, koszty kursów dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych są finansowane z budżetu gminy.

W nawiązaniu do kolejnego, podniesionego w wystąpieniu zagadnienia dotyczącego wsparcia dla społecznych organizacji niosących pomoc w związku z nowymi planami ratowania mienia i ochrony ludności w latach 2014-2020 uprzejmie informuję, że w dniu 29 kwietnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła Program Ratownictwa i Ochrony Ludności na lata 2014–2020 (M.P. poz. 1076). Przedmiotowy Program jest wspólnym przedsięwzięciem Ministrów: Spraw Wewnętrznych, Administracji i Cyfryzacji, Zdrowia oraz Obrony Narodowej. Program obejmuje zagadnienia dotyczące wzajemnych relacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz systemu powiadamiania ratunkowego. Program Ratownictwa i Ochrony Ludności jest pierwszym dokumentem całościowo i kompleksowo opisującym problematykę organizacji działań ratowniczych podejmowanych w celu ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska przez wszystkie podmioty publiczne i społeczne realizujące wskazane zadania.

Głównymi celami Programu są:

•Cel 1 - poprawa sprawności funkcjonowania ratownictwa i ochrony ludności;

•Cel 2 - wspieranie rozwoju ludzkiego i technicznego społecznych organizacji ratowniczych;

•Cel 3 - doskonalenie umiejętności ratowników oraz kadry dydaktycznej i szkoleniowej w zakresie działań ratowniczych zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym

W tym miejscu warto wskazać, że w ramach realizacji Celu 2, w odniesieniu do OSP w Programie wyszczególniono następujące wskaźniki realizacji zadań, które zostały przedstawione w poniższej tabeli:

Lp.
 Nazwa wskaźnika
 Wartość bazowa
w 2013 roku
 Wartość docelowa
w 2020 roku
 
1.
 Średni wiek pojazdów ratowniczo-gaśniczych ochotniczych straży pożarnych
 25 lat
 15 lat
 
2.
 Stosunek (wyrażony w %) liczby ochotniczych straży pożarnych, które osiągnęły standard zaopatrzenia w kompletny sprzęt i środki ochrony indywidualnej ratownika do ogólnej liczby ochotniczych straży pożarnych
 17%
 100%
 
3.
 Stosunek (wyrażony w %) liczby ochotniczych straży pożarnych, które osiągnęły standard powiadamiania i alarmowania do ogólnej liczby ochotniczych straży pożarnych
 37%
 100%
 
4.
 Stosunek (wyrażony w %) liczby podmiotów, które osiągnęły standard wyposażenia
w pojazdy pożarnicze do ogólnej liczby ochotniczych straży pożarnych
 43%
 100%
 

Bieżąca ocena prac z realizacji celów szczegółowych odbywać się będzie poprzez monitorowanie, w oparciu o wyznaczone wskaźniki stopnia wdrożenia, wybranych projektów służących realizacji celów Programu. Proces bieżącego monitorowania służyć będzie opracowaniu informacji o wdrażaniu Programu przygotowywanej corocznie lub co 2 lata. Natomiast co 4 lata sporządzany będzie okresowy raport z realizacji Programu, stanowiący podstawę do strategicznego monitorowania stopnia osiąganych celów Programu.

Należy również nadmienić, że w celu poprawy warunków funkcjonowania jednostek OSP Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podjęło w 2014 roku prace legislacyjne mające na celu zmianę rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 września 1998 r. w sprawie zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. Nr 121 poz. 798). W efekcie podjętych prac od dnia 17 października 2014 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 września 2014 r. w sprawie zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. poz. 1317). Zmiany dotyczą zmniejszenia wymagań stawianych jednostkom ochrony przeciwpożarowej, które chcą zostać włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, co może wpłynąć na stopniowy wzrost liczby jednostek włączonych do przedmiotowego systemu i w konsekwencji skutkować szybszym dotarciem profesjonalnej pomocy ratowniczej do miejsca zdarzenia.

Z poważaniem,

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z up. Stanisław Rakoczy

Podsekretarz Stanu

zyraf

 • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #866 dnia: Maj 09, 2015, 12:39:33 »
Przyszłość wspaniała nas czeka !
Już mamy ognioodpornych ochotników  :straz:

http://www.nowiny.pl/galeria/10874-borucin-pozar-obory-zdjecia-z-akcji-gasniczej/foto-292293.html?item=108922#p

Moderator: Nie ten wątek, nie tan dział. Wiadomość będzie usunięta.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2015, 14:29:51 wysłana przez Sylwek »

Offline taz_org

 • aspirant
 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 271
 • Płeć: Mężczyzna
 • SKKP/ OSz
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #867 dnia: Maj 10, 2015, 10:57:16 »
A może by ministerstwo zechciało pomyśleć, żeby obniżać koszta zatrudnienia strażaka OSP przez pracodawcę lub jakiś inny sposób, by zachęcić pracodawców do zatrudniania ochotników i zezwolenia im na opuszczenie stanowiska pracy w sytuacji gdy wyje syrena

Offline hasici99

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 462
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #868 dnia: Maj 12, 2015, 09:37:49 »
A może by ministerstwo zechciało pomyśleć, żeby obniżać koszta zatrudnienia strażaka OSP przez pracodawcę lub jakiś inny sposób, by zachęcić pracodawców do zatrudniania ochotników i zezwolenia im na opuszczenie stanowiska pracy w sytuacji gdy wyje syrena

To nigdy nie wejdzie w życie z oczywistych powodów. Żyjemy w kraju Polska, gdzie na jednego obywatela przypada 100 kombinatorów. Połowa ludzi w wieku produkcyjnym będzie przynależeć do różnych OSP. Zapewne w większych miastach powstało by ich więcej niż JRG  :rofl:

Offline Sylwek

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 2.395
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #869 dnia: Maj 12, 2015, 10:54:34 »
@hasici99 niestety masz rację.
Wystarczyło by w naborach PSP wpisali punkty za szkolenia PSP bym w okresie gdy ma ruszyć rekrutacja odbierał po kilkanaście telefonów od różnych ludzi, którzy nagle zapragnęli wstąpić do OSP i pierwsze pytanie to kiedy będą szli na kurs szeregowych... a najlepiej od razu dowódców, rat tech, KPP i wodne :)

Offline Basior7776

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 532
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #870 dnia: Maj 12, 2015, 23:42:49 »
A może by ministerstwo zechciało pomyśleć, żeby obniżać koszta zatrudnienia strażaka OSP przez pracodawcę lub jakiś inny sposób, by zachęcić pracodawców do zatrudniania ochotników i zezwolenia im na opuszczenie stanowiska pracy w sytuacji gdy wyje syrena

To nigdy nie wejdzie w życie z oczywistych powodów. Żyjemy w kraju Polska, gdzie na jednego obywatela przypada 100 kombinatorów. Połowa ludzi w wieku produkcyjnym będzie przynależeć do różnych OSP. Zapewne w większych miastach powstało by ich więcej niż JRG  :rofl:

Dzisiaj jak wracałem z uczelni to myślałem właśnie nad tym pomysłem z obniżeniem kosztów stanowiska pracy obsadzonego przez strażaka ochotnika. Obawy hasici99 są uzasadnione lecz można ten problem w pewien sposób obejść a mianowicie:
Prawo do zniżek należałoby się tylko strażakom którzy ukończyli wszystkie możliwe kursy dla OSP po za kursem dowódców.
Jak wiadomo, kursy są czasochłonne. Przeprowadza je służba państwowa i ona wydaję zaświadczenia o ukończeniu kursu. Ludziom nie będzie się chciało robić nawet tego podstawowego kursu, a kombinowania nie będzie bo to PSP wydaje zaświadczenia.
Można by wprowadzić dwa pojęcia: strażak ratownik - osoba która ukończyła wszystkie kursy (podstawowy, rat-tech, rat-wodn, KPP, kierowanie ruchem drogowym i jeszcze jakieś które zapomniałem) oprócz kursu dowódców. Pracodawca który zatrudnił osobę posiadającą zaświadczenie o tytule strażaka-ratownika wydane przez jakiś organ państwowy może liczyć na "zniżki" oraz jest zobowiązany zwolnić pracownika z wykonywanych obowiązków w pracy na czas trwania akcji ratowniczej.
strażak ochotnik- osoba która ukończyła minimum kurs podstawowy oraz nie spełniła warunków aby zostać strażakiem ratownikiem. Pracodawca zatrudniający taką osobę nie może liczyć na "zniżki" oraz nie jest zobowiązany zwolnić pracownika z wykonywanych obowiązków w pracy na czas trwania akcji.

Co do tego drugiego można coś wymyślić aby pracodawca strażaka ochotnika który zaliczy X akcji w miesiącu może liczyć na te "zniżki"

Dużym problemem jest też obsadzenie OSP należących do KSRG umiejscowionych w małych wsiach gdzie nie ma zakładów pracy. Moja jednostka ma ten problem że w weekend i święta na alarm zgłasza się tyle ludzi że można obsadzić dwa samochody, a w tygodniu w godz 8-16(18) stawia się 1-2 osoby.

Co myślicie?

Offline Fredek

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 448
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #871 dnia: Maj 14, 2015, 08:26:43 »
Panowie. Wydaje mi się, że nie tędy droga, patrzę na zachód i tam też to różnie działa. Obowiązki mają większe a z zapewnieniem obsady w godzinach rannych w mniejszych miejscowościach też jest kłopot. Radzą sobie inaczej, chcesz pracę w firmie, której właścicielem jest gmina czy ma jakieś udziały, najpierw musisz się zdeklarować chęcią wstąpienia do OSP oraz wykonać badania lekarskie. Jeśli się nadajesz do straży to dostaniesz pracę. Warunek wstąpienia do OSP jest na pierwszym miejscu. Sytuację znam pionieważ stanął przed nią mój mieszkający w Niemczech, na Bawarii szwagier. Nikt takim postawieniem sprawy się nie oburza, ponieważ jest to zrozumiałe, że straż musi mieć zapewnioną obsadę ale tam samorząd ponosi większą odpowiedzialnośc za bezpieczeństwo niż u nas, nie ma PSP.
W mojej gminie najmniej problemów ma jednostka, w której służą ludzie pracujący na miejscu, w domu kultury to dwaj kierowcy. Kiedyś o to zabiegaliśmy w urzędzie gminy, myślę, że z podwójną korzyścią, potwierdzoną po latach ale można by jeszcze w szkołach, przedszkolach powiązać zatrudnienie woźnych, konserwatorów ze służbą w OSP. Jeden z kierowców w mojej jednostce pracuje w wodociągach, w razie alarmu przy nieobecności pozostałych, też, choć z opóźnieniem dociera na alarm. To się sprawdza.
Po za tym jako mieszkańcy gminy zapewniając takie zatrudnienie nikomu nie robimy łaski, ponieważ to te jednostki w pierwszej kolejności niosą nam pomoc, sami powinniśmy być takim rozwiązaniem zainteresowani.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2015, 08:38:46 wysłana przez Fredek »

Offline Fistach

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.341
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #872 dnia: Maj 14, 2015, 09:24:27 »
@Fredek bardzo ciekawe rozwiązanie!

Firma Saurus w Finlandii ma siedzibę niedaleko jednostki straży pożarnej (400 moze 500 m od niej). W razie wyjazdu część pracowników Saurusa jedzie do akcji.

Rozwiązanie, które przytoczyłeś podoba mi się również z innego powodu - dajemy pracę lokalnej społeczności.

Offline GP_Rbk_Chka

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 271
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #873 dnia: Maj 14, 2015, 19:28:03 »
Jak zwykle powinno być przy tematach dotyczących poprawy mobilizacji stanu osobowego OSP podczas alarmu, pragnę przypomnieć, że wśród parlamentarzystów mamy osoby mocno identyfikujące się z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, przede wszystkim członków ZG ZOSP RP. Często i chętnie uczestniczą oni w uroczystościach strażackich, fotografują się przy nowych wozach, itp. Niektórzy przypominają, że największe braki jeśli chodzi o OSP to samochody ratowniczo- gaśnicze, a oni robią wszystko żeby współfinansować zakup nowych wozów. Cóż, nowy GBA lśni, a że do akcji pojechało dwóch strażaków, to szczegół.

Problem obsady jest stary, poważny, ciągle lekceważony. Pracodawcy nie chcą wypuszczać strażaków z pracy, bo mają z tego tytułu straty i żadnych korzyści, strażacy nie opuszczają stanowiska pracy na alarm, bo boją się utraty pracy lub zwolnienia. Rozwiązania obniżające wysokość składek płaconych przez pracodawcę może powodować patologie, jeśli nie będzie obarczone dodatkowymi unormowaniami. Pytanie: Czy potrzeba nam kolejnych fikcyjnych "strażaków"? Nie wystarczą ci którzy przychodzą po punkty w naborach? Podobnie z pracownikami miejskimi. Chcemy z niewolnika robić pracownika, czy na siłę wciskać ludzi po spółkach miejskich? Nie każdy ochotnik ma predyspozycje, wiedzę i umiejętności do pracy na stanowiskach oferowanych przez urzędy i ich spółki, a nie każdy pracownik tychże może zostać 100%- owym strażakiem. I jesteśmy niemalże w punkcie wyjścia.
Wracając do kwestii zwolnienia pracownika na alarm wzamian przywilejów fiskalnych, to pojawia się jeszcze jeden problem. Są okolice i jednostki, gdzie w godzinach porannych i południowych dzieje się relatywnie dużo i dość często. Ale są też jednostki wyjeżdżające rzadziej. Podam za przykład rejon mojej JRG, gdzie w okolicy mamy 3 jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, jednak ze względu na bliskość JRG, dysponowanie do działań jest stosunkowo niewielkie. Czy więc rzeczony pracodawca odczuje korzyść ze zwolnienia pracowników na czas akcji, skoro będą to np. 2-3 wyjazdy w skali roku w godzinach 7.00-15.30? Jeśli nie, to i tak nie zgodzi się na udział w akcji. I mamy... punkt wyjścia. Sprawa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje, a pomocy ze strony "wodzów" nie widać.
Z tego co obserwuję, ludzie nie do końca rozumieją funkcjonowanie systemu ochrony przeciwpożarowej, nie zdają sobie sprawy z tego, jaka jest obecna pozycja OSP. Jeżeli- tak jak w mojej okolicy- ludzie będą twierdzić że po co straże ochotnicze, skoro w mieście mamy PSP, to życzę nam powodzenia w zbieraniu ekipy na przedpołudniowy alarm :)

@Basior7776, to rozwiązanie z przywilejem dla jednych kosztem drugich, to dziwna sprawa. Po pierwsze, dziś każdy nowy ma uprawnienia do pracy w aparatach, sporo ma ratownictwo techniczne. No to teraz tak: u nas KPP robi niewielu i stopniowo, bo finanse, czas, inne przeszkody. Wodnego nigdy nie było i pewnie nie będzie, kierowania ruchem drogowym nie ma ani jeden ochotnik z mojej gminy. I mamy problem, bo nie ma strażaków- ratowników. O problemie z X akcjami na miesiąc napisałem wcześniej. No cóż, nie powiesz czy w czerwcu nie wyjedziemy rano do akcji ani razu, czy będzie to po dwa razy w tygodniu. Dzisiaj potrzebujemy rozwiązań, ale dopracowanych i przemyślanych.
Plus ratio quam vis

zyraf

 • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #874 dnia: Maj 14, 2015, 21:08:29 »
Spali się dom, będą ofiary, przyjedzie TVN to i władza pochyli się nad problemem dlaczego dwa piękne nowe wozy OSP do pożaru nie wyjechały a PSP gnało 20min do zdarzenia....
Póki się kula to będzie się kulało - to takie Polskie "jakoś to będzie"

Offline Basior7776

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 532
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #875 dnia: Maj 14, 2015, 21:11:42 »
Potrzeba inicjatywy oddolnej która by uderzyła w ZG ZOSP, naświetlenia problemu w mediach itp. Bo na forum to tylko można pogadać i co najwyżej błotem się obrzucić  :szalony: czasami ustalając coś poważniejszego i mającego sens bytu, ale kto to zobaczy? 
No właśnie @zyraf, problem się sam naświetli przy okazji jakiejś tragedii... A jak wiadomo winny jest na końcu łańcucha i jest nim rząd ustanawiający prawo.

Offline hasici99

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 462
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #876 dnia: Maj 14, 2015, 23:33:35 »
Spali się dom, będą ofiary, przyjedzie TVN to i władza pochyli się nad problemem dlaczego dwa piękne nowe wozy OSP do pożaru nie wyjechały a PSP gnało 20min do zdarzenia....
Póki się kula to będzie się kulało - to takie Polskie "jakoś to będzie"

Takie sytuacje powtarzają się regularnie. Na moim terenie doszło do takiej akcji niedawno. Strażak, który jako jedyny jest kierowcą nie wyjechał bo był w tym czasie na służbie w JRG. Jednostka jest w KSRG, ma nowy samochód, ludzie się zebrali i lipa...
Panowie niestety morał z tego taki że OSP nigdy nie zastąpi PSP. Może być służbą wspomagającą i to wychodzi nam najlepiej. W naszym kraju system na dzień dzisiejszy działa bardzo sprawnie i nie szukajmy wzorów za granicą bo nie wszystko to co na zachodzie jest super.
Weźmy pod uwagę fakt że 90% OSP mieści się na wioskach, w których praktycznie nie ma zakładów pracy. Większość młodych ludzi jeździ do większych miejscowości. Jak wyobrażacie sobie dojazd kilka - kilkanaście kilometrów do remizy w razie pożaru? Negatywne skutki będą odczuwalne tylko i wyłącznie przez nas samych, naszych bliskich i naszych sąsiadów.

Offline GP_Rbk_Chka

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 271
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #877 dnia: Maj 15, 2015, 01:11:33 »
Panowie niestety morał z tego taki że OSP nigdy nie zastąpi PSP. Może być służbą wspomagającą i to wychodzi nam najlepiej. W naszym kraju system na dzień dzisiejszy działa bardzo sprawnie i nie szukajmy wzorów za granicą bo nie wszystko to co na zachodzie jest super.
OSP nie ma zastępować PSP, tylko być filarem ratownictwa. Bez niej ciężko wyobrazić sobie równoległe działania po dwóch stronach powiatu przy kilkuosobowych stanach zmianowych na JRG. Niefajnie pewnie jest też czekać w pomiętym samochodzie na pomoc, która wyruszyła z Jednostki 30-40 km od miejsca zdarzenia. Mobilne OSP radzą sobie, ale mogłoby być jeszcze szybciej, sprawniej. To wymaga przmyślenia i działania, a nie bezsensownego nicnierobienia. Nie udawajmy że nie ma problemu, bo jest. Z brakiem naśladowania wzorów z zagranicy wyjdzie jak z nowym ubraniem i projektowaniem od podstaw tego, co już dawno istnieje... Jeśli wzorce są dobre, to warto z nich korzystać dla tworzenia swoich podstaw. Niekoniecznie na zasadzie ctrl+c, ctrl+v.
Plus ratio quam vis

Offline Ratownik1989

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 40
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #878 dnia: Czerwiec 01, 2015, 06:18:09 »
Niedobór ludzi w OSP jest też zależny od samej atmosfery w OSP. Mój przykład: Komendant jest asp. PSP, potrafi dowodzić ludźmi, a co najważniejsze potrafi to wszystko zorganizować. Praktycznie co roku mamy jakiś wyjazd integracyjny z rodzinami gdzie płaci się od osoby po 50 zł. Zapewnione jest zakwaterowanie (najczęściej 3 dniowe) wyżywienie i atrakcje. Dla młodych jest dopłata na obozy nie tylko strażackie. Często spotykamy się na ogniskach i grillach, impreza sylwestrowa itd.. I jakoś się to kręci, zawsze jest obsada na samochód czyli te 5-6 osób zaś popołudniu czasami przybiega 15 osób i część nie jedzie bo nie ma miejsca w autach. Staramy się w miarę wolnego czasu szkolić i doskonalić swoje umiejętności. To działa, a w sąsiedniej OSP chłopaki chcieli zrobić imprezę sylwestrową to im komendant powiedział, że muszą zapłacić za wynajem sali (!). Jeden chciał zrobić chrzciny dziecka na sali to o otrzymał podobną odpowiedź : "gdyż wszystko kosztuje, a OSP biedna.." U nas pokrywa się w takiej sytuacji jedynie koszty prądu i wody przez chętnego. Było EURO2012 wstawiliśmy duży telewizor, rozstawiliśmy stoliki i była super atmosfera dla każdego kto chciał...
         Można robić ulgi dla pracodawców i inne pomysły, ale straż trzeba czuć i lubieć to, bo żadne zachęty nie pomogą jeśli ktoś tego nie chce robić. To już bardziej opcja dofinansowania kat "C" prawa jazdy w zamian za określoną w skali roku procentową ilość wyjazdów przez okres np.: 5 lat.  lub inne kursy, które przydadzą się w straży i cywilu. A skąd kasa? A ta na zniżki dla pracodawców (podejrzewam, że wtedy byśmy miej 5 mln osób w OSP na papierze, a pracodawcy i tak by to mieli w D...e bo liczyli by tylko na obniżenie kosztów zatrudnienia) to skąd?

zyraf

 • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #879 dnia: Czerwiec 01, 2015, 15:37:59 »
Ha
Trafiłeś w jeden z bardziej czułych punktów. Leśnych dziadków trzymających się kurczowo stołka prezesa i naczelnika nie brakuje i toną razem z okrętem bo nikt młody do takiej bandy zgredów dołączyć nie chce.
Moje OSP na szczęście działa prężnie ale duża w tym zasługa kolegów, którzy na co dzień działają w PSP lub są na emeryturze i przenoszą pewne wzorce. Brak problemów z kasą też pozwala na organizowanie wielu rzeczy oraz solidne zakupy sprzętu. Nie zmienia to faktu, że "rano" szału nie ma jeżeli chodzi o ilość ludzi do wyjazdu. Praca, szkoła eliminuje wielu natomiast wieczorem to obsady tyle, że trzy wozy wyjadą a i tak nie każdy się załapie.