Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 531472 razy)

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 10, 2006, 10:51:58 »
Jakiś czas temu i Pedros i Hunter juz proponowali jakieś działania w tej sprawie. Ja raczej studziłem te zapały.  Ale kto wie może przyjdzie mi przyznać, że to ja się myliłem. Główny problem jaki widzę to fakt, że jest tu nas za mało.  Żeby być skutecznym potrzeba dużo więcej ludzi i nie tylko w formie podpisów. Ale deklaruję, że jeśli będziemy coś robic to ja się przyłączam.  

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 10, 2006, 11:59:13 »
na naszych posłów to chyba nie ma co liczyć . W sobotę na spotkaniu opłatkowym dla powiatu ( był prezes Pawlak) zapytałem jedynego obecnego posła a mamy ich z powiatu trzech o kole poselskim strażaków to nie wiedział nawet o co chodzi a już nie mówiąc o jakichś projektach ustawodawczych.  

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 10, 2006, 14:59:08 »
O kole poselskim strazaków przypomną sobie przed następnymi wyborami.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2006, 15:22:10 wysłana przez strazakg »

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 10, 2006, 15:43:39 »
Witam.
Obawiałem sie w zasadzie, że zostanę zbesztany przez większość za odstępstwo od czci i wiary. Tym czasem wielu z Was, jak się okazuje, ma taki sam pogląd jak ja.
Cóż, okres młodzieńczej fascynacji pożarnictwem minął w moim przypadku już dawno. Dziś podchodzę do tego chłodno, traktując działalność w moim przypadku jako obowiązek którego się podjąłem składając przyrzeczenie. Kształcę się w tej dziedzinie, bo wchodzi to w zakres tego obowiązku, ale czy będzie komu ta wiedzę przekazać, kto podzieli się nią z następnymi?
Problem zaczyna się już podczas pozyskiwania nowych kadr. Nie ma się czemu dziwić – nie mamy atrakcyjnych propozycji dla młodzieży. OTWP (sztandarowy przykład) to projekt  tylko dla nikłego odsetka  i to w zasadzie są tylko Ci, którzy się tym w jakiś sposób interesują. Sport pożarniczy – to dziś niemodne, tym bardziej, że młodzież ma kłopoty z wykonaniem przewrotu w przód – przewrót w tył to już czarna magia.
Pozyskiwanie członków starszych, to już inny problem. Bo tak w zasadzie cóż mogę takiemu człowiekowi zaproponować oprócz dodatkowej roboty za friko, nauki, problemów w pracy i w domu, nie dając nic w zamian. Czasy czynów społecznych już się dawno skończyły. Są ludzie którzy posiadają w Prawie Jazdy wręcz cały alfabet – przydali by mi się tacy. Na moje propozycje dotyczące działalności odpowiadają: „Stary nie mam czasu”, „ OK, jak skończę remontować chałupę” (czyt. - czyli nigdy), czy wręcz proste, jakże męskie „Popierdoliło Cię?”.
Panowie, na dzień dzisiejszy moja jednostka S2, działająca w KSRG posiada 15 strażaków biorących udział w akcjach + 5 strażaków „działaczy”.  I oczywiście problem z kierowcami.
Tym czasem nasze władze wymyślają kategoryzację JOTów, które to niby mają czemuś służyć, ale tak naprawdę to nie wiadomo czemu. Panowie, do dzisiaj nie potrafię zrozumieć, jak ta kategoryzacja sprawi, że zaroi się u mnie od gości chcących działać w straży. I jeszcze zagadka – którą kategorię spełnia moja jednostka???
Dla naszych władz strażacy z JOTów  w zasadzie nie istnieją na co dzień. Wszak efektowniejsze są orkiestry, defilady i licytowanie się kto i gdzie zaprenumerował większą liczbę „Strażaka”. Tymi od roboty można pochwalić się przy okazji powodzi, albo wielkiego pożaru – no bo jakże inaczej – to nasi chłopcy.
Tak naprawdę, gros ludzi w ogóle nie pojmuje o co chodzi z tymi OSP. Dla nich strażak, to strażak. Wiedzą coś tam o wolontariacie, ale oświecani, ze to właśnie taka forma działalności, robią wielkie oczy, po czym nastepuje olśnienie - „To takie ORMO, jak za milicji?”
Zespół parlamentarny. Hmm, temat rzeka. Póki będą w nim grały pierwsze skrzypce względy polityczne, nic większego niż 1% nie osiągniemy. Zresztą jak się z nim skontaktować? Kiedyś próbowałem – za wysokie progi dla zwykłego obywatela.
Ustawa o OSP? To jest chyba to, co w pewnych kwestiach rozwiązało by i wyjaśniło wiele spraw. Ale będąc realista powiem – nie za tej kadencji. Potrzebna jest w tym przypadku tragedia na miarę powodzi w 97, kiedy to zaczyna się mówić o bezpieczeństwie w Państwie nie tylko przez pryzmat policji. Niestety, taka jest prawda.
Niemniej, jak najbardziej namawiam do indagowania lokalnych polityków różnej maści i poglądów, naświetlając sprawę – bo tak prawdę mówiąc to wdzięczny temat na kampanię wyborczą.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline mrovka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 10, 2006, 16:47:35 »
słyszałem kiedyś że mieli w polsce wprowadzić dla osp coś takiego jak półzawodostwo. ale to mi sie tylko o uszy obiło. przychylam sie do opinii większości że coś z władzą trzeba zrobić, a taki szok by sie jej przydał. nie mówie że chce powodzi czy innej klęski ale chyba tylko taka katastrofa by przemówiła do rozsądku tym którzy niby to działają na nas :blink: . wtedy jakby strażacy nie pomagali to by sie działo dopiero. a tak dopiero o nas przypominają sobie, jak już ktoś powiedział, na wybory albo jak sie coś stanie, coś zapali.... a potem jeszcze narzekają że 'czemu tak długo jechaliśmy, przecież można było jeszcze więcej uratować' i takie inne.
 ludzi też coraz mniej działa w osp i w mojej jednostce też. ostatnio sie zdażyło że wszyscy już byli ale nie było żadnego kierowcy i wyjazd się przedłużał. takich sytuacji nie powinno być. a słyszałem że w innych gminach ochotnicy maja jakies pieniądze i pełnią dyżuru w strażnicach. płacone mają bo kto by cały dzień siedział za darmo...
więc zacznijmy zbierac podpisy i może coś wspólnymi siłami zdziałamy, a akcję można też rozpowszechnić i nagłośnić przez internet bo jest najpotężniejszym chyba źródłem przekazu, maile, fora, strony komunikatory....
tylko jak w każdym dziele potrzeba kogoś do koordynacji kto bedzie nad wszystkim czuwał i kierował, bo bez tego bedzie bałagan i pewnie nic nie zdziałamy.....

pozdro for all

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 10, 2006, 18:02:58 »
Cytuj

tylko jak w każdym dziele potrzeba kogoś do koordynacji kto bedzie nad wszystkim czuwał i kierował, bo bez tego bedzie bałagan i pewnie nic nie zdziałamy.....

pozdro for all
od tego to chyba powinien być ZOSP, a co oni robią to zostawię bez słów gdyż każdy zna chyba odpowiedz. pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2006, 09:53:44 wysłana przez strażak sam-olsztyn »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 11, 2006, 17:06:45 »
Witam!

No a co by miało w takiej ustawie być? Co byście chcieli zmienić?
Jakie macie oczekiwania?

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 11, 2006, 19:18:15 »
Zmiana sposobu finansowania, urzędy gmin nie wszędzie dawają radę.
Ulgi podatkowe dla pracodawców zatrudniających strażaków.
Rozwiązany właściwie problem z kierowcami.
swoje miejsce winien znaleźć również dla siebie związek.
Powinny być zorganizowane wreszcie normalne szkolenia, itd.

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 11, 2006, 23:06:02 »
Moim zdaniem na żadną ustawę nie mamy co liczyć. Panowie posłowie mają tysiąc innych ważniejszych spraw na głowie niż działalność OSP, potrzebne jest wielkie trzęsienie ziemi żeby zauważyli że istniejemy i w miarę sił i środków staramy się działać. Panowie posłowie wolą dyskutować o czwartej RP, za chwilę zmienią nam godło na kaczkę w mocherowym berecie która stoi w beciku. Jeszcze trochę to przeniosą nam stolicę do Torunia. Panowie posłowie wolą bawić się na balach i ścigać z policją niż widzieć cokolwiek poza czubkiem własnego nosa. Aby OSP w siłę rosła trzeba nam posła a nie osła.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2006, 23:55:47 wysłana przez tomek2 »
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 12, 2006, 08:55:27 »
tomek2: święte słowa!!! ale według mnie to i tak trzeba chociaż sprubować ;) .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2006, 09:18:13 wysłana przez strażak sam-olsztyn »

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 12, 2006, 09:35:28 »
tomek2     i         strażak sam-olsztyn (poprawil sie ;))       i      reszta
JASNE JEST ZE POSŁOWIE PATRZĄ NA CZUBEK SWOJEGO NOSA NAWET CI KTÓRZY SĄ "CZŁONKAMI OSP"
JAK NA STARCIE POWIEMY SOBIE TO SIĘ NIE UDA NIE PRZEJDZIE I CZEKAJMY NA TRAGEDIE W KRAJU
TO POWIEM NIE DO CHOLERY LUDZIE !

ktoś na tym forum miał podpis ze nie ma siły większej niż serce ochotnika
nie potrafią się nami należycie zając ZRÓBMY TO SAMI powtarzam jeszcze raz mamy po swojej stronie społeczeństwo a społeczeństwo to my nasze rodziny znajomi to wszystko to potrzebne nam podpisy
to co sensey napisał to PRAWDA  proponuje najpierw spisać ustawy które nas dotyczą i rozporządzenia fakt moze i wśród posłów nie mamy teraz poparcia ale oni to politycy a sensem polityki jest posiadanie władzy i zauważcie mając po swojej stronie społeczeństwo (podpisy i opinie publiczną - TV, prase, radio a dotrzeć z łatwościa mogą do nich straże posiadające status OPP) a któraś partia się skusi z prostego powodu GŁOSY i poparcie dla takiej partii wzrośnie i nawet gdyby to miał być pan G... z LPR-u  :D  czy Lepper  :D to dobra grunt zeby osiągnąc sukces PS kto pogada z Rydzykiem?? :D
SPRÓBUJMY nie sądze ze to zrobimy szybko ale nawet tylu ilu nas tu jest na tym forum moze zacząć
faktem jest ze musi być koordynator tych działań dobrze gdyby to był Związek ale raczej jeśli chodzi o ich pomoc jestem sceptyczny
JEŚLI SĄ SZCZERE CHĘCI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE
a w tym roku wybory samorządowe i nasze ale głównie te samorządowe spóźniliśmy się z tym przed sprintem na wiejską to teraz chociaż nie zaśpijmy będą wybory do władz samorządowych wykorzystajmy to
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2006, 09:49:12 wysłana przez najmłodszy_PREZES_osp »
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 12, 2006, 11:18:37 »
Popatrzyłem rano w TV i słabo widzę ten nasz cały sejm. Panowie osłowie sami nie wiedzą co jest grane. Tak że problemy OSP na pewno w tym momencie nie są dla nich pierwszo ani nawet daleko planowe. Panowie osłowie zaczynają się martwić o swoje diety. :angry:  
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 12, 2006, 12:27:01 »
Panie Tomku jak jedziesz do pożaru i widzisz wielki ogień to zawracasz?
Jeśli tak - to zdejmij ten mundur i nie przynoś nam wstydu.
A jeśli nie - to nas przynajmniej nie zniechęcaj.

Jak chcesz gadać o polityce to wejź na oneta i wpisuj sobie komentarze pod wiadomościami, a tego forum populistycznymi tekstami nie zaśmiecaj. Bo to co piszesz to nic innego jak populizm.

Chcemy jak najlepiej dla wszystkich ochotników i zamiast to wspierać to niszczysz nam chęci w samym zarodku. Ale wiedz że Ci się to nie uda. Aczkolwiek nauka dla nas że będą opory nie tylko na Wiejskiej ale i wśród samych strażaków, to boli, ale dobrze wiedzieć to teraz.

Nikt z nas się nie spodziewa że ustawa lada moment ma być, jak będzie za parę lat to będzie i tak sukces.

Jeżeli nie widzisz szans, to przynajmniej nie pisz tu głupot. Bo my nie możemy do śmierci czekać aż pojawi się w sejmie 460 uczciwych i wyrozumiałych posłów. Zawsze będą problemy, ale to nie oznacza że mamy zrezygnować. I potem co powiemy przyszłym pokoleniom? że pewien Tomek2 powiedział nam że nie da się nic wskurać więc nawet nie próbowaliśmy? Żenujące.



Ps. Związek zajął się naszym problemem - ogłosili konkurs radiowy ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2006, 16:41:08 wysłana przez SenseY »

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 12, 2006, 18:04:01 »
Uwaga. Ostatni zjazd zwiazku omawiał właśnie to o czym dyskutujemy, czyli projekt ustawy o  OSP. I co,  projekt został odzucony w sejmie. Czyli że projekt jest gotowy. Trzeba go tylko odzyskać, poddac ogólnej dyskusji, i ponownie próbować wprowadzic pod obrady sejmu ale jako projekt obywalelski czyli z wymaganą ilościa podpisów. Jeżeli go odrzucą to ponownie wprowadzić i tak w koł. Może w koncu nas zrozumieją , że my też jesteśmy potrzebni nie tylko w stanach dużego zagrożenia ale na codzień.
http://www.strazak.net.pl/06_2002/numer1_29.htm
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2006, 18:07:32 wysłana przez antoni »

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 12, 2006, 18:18:51 »
Cytuj




Ps. Związek zajął się naszym problemem - ogłosili konkurs radiowy ;)
widać że tylko Ty wiesz o nim. a możesz powiedzieć nieco więcej??


antoni:a gdzie szukać tego projektu, bo bym sobie z chęcią poczytał miła lekturę dla oka. z podpisami to raczej kłopotów nie będzie ;) .

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 12, 2006, 19:27:57 »
No właśnie, to może być dobry początek. Znaleźć tekst, opublikować go i poddać dyskusji.  Może spytamy bezpośrednio ZG. Jeżeli dostaną zapytanie od 100 osób pewnie się odezwą na stronie internetowej. Ja puszczę im zapytanie jutro.  Drugi etap to podpisy, trzeci pozyskiwanie sojuszników.  W wielu wypowiedziach słyszana jest krytyka faktu, że jesteśmy stowarzyszeniem.  Pytanie - jeśli nie to, to co ?  Inne organizacje ratownicze - TOPR, WOPRy, GOPRy to chyba też stowarzyszenia. Ale mają swoje przepisy. Może zapoznamy się z ich statusem prawnym i porównamy naszą sytuację.  No to do roboty !

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 12, 2006, 21:52:52 »
Kolego  "strażak sam-olsztyn" projektu trzeba szukac w zwiazku na pewno leży gdzieś w szufladzie albo na półce. Trzeba ich zasypać meilami tak jak proponuje "ksiwek" Ja też wyśle im meila z zaptaniem. Zastanawiam się jescze nad jednym, czy ktoś ze związku czyta nasze posty. A jak czyta to dlaczego nie ma zadnej reakcji , może z tą dyskusja byśmy sie przeniesli na strone zwiazku bo tam jescze czsami głos w dyskusji zabiera T. Poręba a on jest napewno pracownikiem etatowym zwiazku
Cytuj
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2006, 21:56:39 wysłana przez antoni »

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 12, 2006, 22:07:55 »
to jak będziecie pisać maile do związku to może zamieścicie link do tematu??!! ;)

a co do forum związkowego to tam można jeszcze innych zwolenników zyskać, a mianowicie innych ochotników którzy nie dotarli do naszego forum. pozdrawiam

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 12, 2006, 23:47:31 »
Dostało mi się jak młodemu. Chyba trochę niesłusznie, bo daleki jestem od zniechęcania kogokolwiek do działania , ale nie zamierzam posypywać głowy popiołem za moje wypowiedzi.  
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 13, 2006, 00:21:50 »
myślę że zawodowców też można wziąść pod uwagę , chyba nam pomogą??
mam parę pytań ?  
a)  czy uznajemy stary projekt czy może coś ewentualnie zmienimy (dopiszemy lub skreślimy)?? - np KSRG min. 2 osoby na etacie.
B)  kto się zajmie zbieraniem list z podpisami ?
c)  jak ma wyglądać taka lista (jednakowy wzór) ?.
d)  czy nie trzeba czasem 100 000 podpisów ??

   do dzieła !!  
pozdro


 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2006, 00:51:04 wysłana przez ogniomistrz1 »

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 13, 2006, 09:09:05 »
podajcie prosze mi maila do ZG chętnie napisze im maila
zbieraniem podpisów moge zając sie od zaraz :)
to link do forum ZG http://www.zosprp.pl//forum/index.php
zapraszam tam jest podobny temat ale załużmy go jeszcze raz
KOŃCZYMY KŁUTNIE I SPRZECZKI PRACUJEMY!!! :D

zapytam się radczyni o tą inicjatywe obywatelską i w szkole pogadam z profesorem od Podstaw Prawnych który jest konstytucjonalistą więc coś bedzie na ten temat mógł powiedzieć :P jak sie dowiem napisze
 
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 13, 2006, 09:10:14 »
na pewno jednym z zapisów który by nie przeszedł i w pierwszej wersji też być może przez ten zapis ustawa przepadła jest dodatek do rent i emerytur. Nie mam nic przeciwko temu tylko jak mozna stwierdzić że dana osoba jest lub byla członkiem OSP  i co najważniejsze  brała udział w działaniach ratowniczych. W jednostkach jest różne bo jak sie zmienia zarząd to mało kto żąda od ustępujących władz dokumentacji za lata ubiegłe. W gminach też takiego rejestru się nie prowadzilo a wprowadzanie zapisu który miałby być stosowany do tej grupy co teraz dziala jest krzywdzący dla tych z 20 letnim stażem. Ustawa musi powstać . Dziwne tylko że nikt nie próbował powtórnie wprowadzić jej pod obrady sejmu. W tej kadencji będzie ciężko bo każdy wie co sie wczoraj w sejmie działo.Jednak trzeba próbować. Należy zbierać podpisy .

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 13, 2006, 11:02:12 »
probowalem zdobyc projekt ustawy z ZG. dziwnym trafem nikt nic nie wie...szkoda słów
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 13, 2006, 11:05:00 »
PS. lista z podpisami musi zewierac następujące kolumny:
1. Lp.
2. Imie i nazwisko
3. Adres
4. PESEL
5. Podpis
No i musi być tytuł nad tabela, pod czym sie podpisujemy
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 13, 2006, 11:10:50 »
Cytuj
probowalem zdobyc projekt ustawy z ZG. dziwnym trafem nikt nic nie wie...szkoda słów
i tu chyba mamy przykład jak zależy na nas związkowi. ach mentalność tych ludzi ;) , dzieje sie coraz gorzej. :( . pozdrawiam