Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 532874 razy)

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #150 dnia: Luty 01, 2006, 22:41:18 »
Druchowie zacznijmy wysyłac zapytania do wszystkich posłów , senatorów czy robią cos w naszej sprawie OSP czy wiedzą co to jest itd. zapchajmy im skrzynki pytaniami może teraz przed wyborami to zaczną cos obiecywać. A co do zmiany prezesa za Pawlaka na Leepera to czemu nie może być ciekawie . Podpisy będę zbierał,działajmy . Pozdrawiam

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #151 dnia: Luty 03, 2006, 08:17:22 »
Niestety jak zauważyliśmy - wyborów nie będzie, bo jak już się domyślałem od uchwalenia budżetu "chamskie mordy" się dogadały.
Skoro zacząłem pesymistycznie :) pociągnę tamat dalej w takim tonie... sorki

Mówi się o Ustawie o Ratownictwie Medycznym i że nam to pomoże?? Może ktoś mi odpowie w jaki sposób?? Ustawa regulować będzie wyłącznie współdziałanie jednostek stricte "RATOWNICTWA MEDYCZNEGO". My nadal działamy na podst. ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Co do dodatkowych kwot dla KSR - możemy zapomnieć... politycy wolą becikowe  senioralne. Że nikt nie pomyślał o "ochotnikowym". Miałby też wyborców  :blink:
Politycy dawno temu (hmm, niektórzy nie pamiętają tych czasów) ustanowili, że OSP mogą sprzedawać alkohol na terenie swojej gminy bez ubiegania się o zjednorazzowe zezwolenia w Urzędach Gmin. Niektóre OSP z tego skorzystały zakadając w remizach nawet całkiem eksluzywne "puby". Niektóre jednostki nie miały takiej możliwości - np. z powodów obiektowych. Łatka pijaków dzięki temu została nam przyklejona poxipolem - nie da się tego oderwać.
Dopóki w Związku siedzą "dziadkowie", którzy myślą wyłącznie jakie zdjęcie umieścić w strażaku: czy z pogrzebu, czy z poświęcenia dzwonnicy, czy przekazania sztandaru - dobrze nie będzie.
To Zarząd Główny powinien dążyć do poprawy sytuacji - my się rozwijamy - ONI NIE!! Ale kto spija śmietankę za naszą pracę?? Odpowiedzcie sobie sami.
Na zakończenie coś optymistycznego: "Za jakieś 150 lat będzie lepiej"  ;)
 

Offline jaroskwaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #152 dnia: Luty 04, 2006, 22:50:27 »
Sorry jeżeli narażę sie na krytykę , ale jeden temat, może i nie w temacie - chodzi o kasę:
- Niewiele bo niewiele, ale czy próbowaliście" ?
Miesięcznik STRAŻAK - styczeń 2006 r. - " Jak obliczyć i przekazać 1 % podatku dla strażaków "
Kasa niewielka lecz jeżeli nakłonić większą ilość osób okaże się, że parę groszy dla jednostki jest !
Wiem, ze zarzucicie mi biurokrację i "zakładanie" własnej kasy w imię "czego" ?, ale ta kasa , raz , że trafi do Was w 70 % to dwa , że można otrzymac indywidualnie zwrot podarowanej kwoty od US, a w razie niedopłaty ta kwota jest odliczana od Waszego należnego dla Pani Zyty podatku.
Pozdro dla wszystkich.

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #153 dnia: Luty 04, 2006, 23:31:06 »
chyba spadłes z ksiezyca!!! ale wypaliles z tym 1%!! wogole nie w temacie. o tym juz dawno pisalismy i nie musielismy czytac Strażaka. jestes tu nowy wiec dostaniesz tylko ostrzezenie:) następnym razem jak znowu bedziesz chcial napisac cokolwiek, to sprawdz czy piszesz na temat!! Jesli nie, to masz u mnie żółta kartke:)
Wracając do tematu, to dokopał się już ktoś do tego projektu ustawy?
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #154 dnia: Luty 05, 2006, 10:19:56 »
Ja słyszałem że o oddziale wojewódzkim naszego zwiazku w toruniu cos może sie znajdowac. od poniedzialku bede probowal sie skontaktowac z tym biurem. pozdrawiam

Offline Galik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #155 dnia: Luty 07, 2006, 10:15:50 »
Jestem ciekaw co musi się zdarzyć żeby powstała ustawa o ochotniczych strażach pożarnych.
Mam nadzieje że nie będzie tak jak w przypadku jak ustawy o ratownictwie medycznym że musiała się zdarzyć tragedia w Katowicach żeby powstała w nieco ponad tydzień  ustawa z którą były problem przez kilka lat.

Obecny system funkcjonowania OSP jest niewydolny zwala na nas tworzenie mnóstwa papierków do sądów, urzędów skarbowych i.t.p. my w końcu nie jesteśmy księgowymi oraz nie znamy się na kodeksie postępowanie administracyjnego. Szczęśliwe są jednostki które posiadają tak wykwalifikowane osoby. My mamy nieść pomoc a nie zastanawiać się czy w terminie złożyliśmy  odpowiednie oświadczenie do urzędu i czy trzeba je składać.

Jesteśmy w przepisach gorzej traktowani niż inne służby ratownicze (np. GOPR). Oni mają swoją ustawę. Rozporządzenie Ministra Pracy nakłada obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas podczas akcji ratowniczej i szkoleń na pracodawce GOPR-owców. Dla strażaków ochotników ma to wypłacać gmina. A wiadomo jak to jest z płaceniem jakichkolwiek pieniędzy przez urzędy gminy.  Opierają się na tym że wypłacają ekwiwalent za udział w akcjach (w mojej gminie 1 PLN za 1h!). A gdy ktoś zarabia więcej niż wynosi ekwiwalent to zaczynają się wielkie problemy. Żeby nie było wątpliwości, jestem przeciwnikiem płacenia tego ekwiwalentu bo rodzi on różnego rodzaju patologie w naszej społeczności. Ale nie może być też tak że biorąc udział w akcjach tracimy swoje dochody z pracy. Straż nam jeść nie da.

Potrzeba napisać takie przepisy żeby pracodawcy opłacało się  zatrudniać strażaka a przynajmniej żeby na tym nie tracił. Bo w końcu  gdzieś gdzie naprawdę będzie potrzebna nasza pomoc jej zabraknie bo wybierzemy pracę lub pracodawca nas  nie zwolni.

Jest wiele spraw do uregulowania. Co z tego że ustaw o ochronie przeciwpożarowej nakłada na urzędy gminy umundurowanie ochotników jak nie ma niczego co by pozwalało na egzekwowanie tego przepisu. i.t.p.

Mi osobiście nie podoba się  włączenie tylko części jednostek do KSRG. Bo powoduje podział na tych LEPSZYCH i GORSZYCH. Ci Lepsi mają lepszy dostęp do pieniędzy i do szkoleń i.t.p. a nie o to w końcu chodzi. Fakt faktem że część jednostek jest tylko do celów kulturalno-oświatowych ale takie prędzej czy później powinny przestać istnieć. A ci ludzie będą mogli przecież wykazać się przecież w innych stowarzyszeniach a nie tracić fundusze działalności ratowniczej.

Myślę że taka ustawa jest konieczna żeby nasza organizacja mogła normalnie funkcjonować. Zmieniają się czasy i zmieniają się zadania i struktura. Na obecnych regulacjach prawnych już dalej funkcjonować normalnie się nie da. Myślę że tu już jest  pole do popisu dla Związku. Wszystko co jest na przykład zawarte w przepisach o JOT-ach powinno być w ustawie a nie uchwale stowarzyszenia. Uchwała stowarzyszenia nie ma żadnych skutków wiążących  ani dla urzędu gminy ani dla PSP. To tak samo jakbym napisał w uchwale zarządu OSP że chcę od gminy 100 milionów. Burmistrz będzie miał dużo śmiechu.

Teraz trochę z innej beczki. W władzach związku jest za mało typowych ochotników którzy na co dzień spotykają się z naszymi problemami, za to jest pełno przedstawicieli agencji,  różnych instytucji, przedstawicieli partii i emerytowanych strażaków PSP którzy chcą się tylko gdzieś tam publicznie pokazać a tak naprawdę nie mają pojęcia jakimi problemami żyjemy. Przepraszam nie mam nic do emerytowanych strażaków PSP bo większość z nich jest siłą napędową naszych jednostek, ale są tacy którzy nic nie robią jedynie gdzieś na imprezie chcą się pokazać i skasować pieniądze z delegacji. Zbliżą się kampania i warto o tym pamiętać.

GALIK

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #156 dnia: Luty 07, 2006, 11:53:27 »
Galik zapoznaj sie z tym tematem.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #157 dnia: Luty 07, 2006, 12:58:44 »
Temat rozpoczęty przez Galika "Kilka zdań" wraz z jedną odpowiedzią przeniosłem tutaj.
Przyczyna: tematy dotyczą tego samego problemu.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2006, 13:00:14 wysłana przez SenseY »

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #158 dnia: Luty 08, 2006, 22:40:01 »
Co do 1% dla strażaka to widnieje na paru serwisach strażackich takowa informacja i wychodzi na to, że ochotnicy wiedzą jedynie o tej 'akcji'. Czy nie lepiej zorganizować kampanie reklamową w Telewizji, Radiu o '1% dla strażaków ochotników" - ze świetnym  krótkim filmikiem ( tutaj można gdybać ile się da, pomysłów jest wiele ). Oczywiście Media by w jakiś sposób nas wsparły, a związek zamiast budować pomniki, przeznaczył trochę na takową kampanie! Jest wiele sposobów, przykładowo [ wyślij sms o treści strażakosp na numer 72..., kosz jednego sms to 2,44 ] + reklama w radio internetowym, normalnym i TV ... Pieniądze idą do głównego konta i są dzielone na odpowiednie jednostki, a pamiętajcie, zawsze to już coś! Tyle jest pomysłów moi drodzy, ale bez pomocy odpowiednich władz sobie nie poradzimy. <_<  
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #159 dnia: Luty 09, 2006, 07:18:36 »
Porta, nie zauwazyles,ze my tu rozmawiamy o czyms innym?
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #160 dnia: Luty 09, 2006, 10:22:29 »
Rozmawiamy o przyszłość OSP, a wiesz dobrze, że z funduszami ciężko w każdej OSP, także piszę także na temat, czyli jak nakłonić społeczeństwo do pomocy ;-)
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #161 dnia: Luty 09, 2006, 11:53:00 »
wczytaj sie dokładnie o jakiej przyszlości mówimy. o 1% są inne posty i tam mozesz się wypowiadac
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #162 dnia: Luty 09, 2006, 13:03:09 »
Nie rozśmieszaj mnie, przedstawiam pomysły, które można zrealizować przy pomocy 'rewolucji', aby ludzie dowiedzieli się o naszej sytuacji ... W ten sposób, może uda nam się wywrzeć na władzach nacisk ... Dobra kończmy, bo znowu ktoś mnie za coś opiepszy, a ja jestem skłonny wybuchnąć. <_<  
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Firewoman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #163 dnia: Luty 10, 2006, 11:02:38 »
Porta ma rację jeśli społeczeństwo nie zobaczy na prawdę jaka jest nasza sytuacja obawiam się że będzie krucho. W stastystykach z zeszłego roku przy organizacji harcerstwa w iloi zebranych pieniędzy, to my znikneliśmy. Zresztą wiekszość ludzi nie wykorzystało jeszce swojego 1%, trzeba ich tylko odpowiednio ukiernkować.
O wymieraniu jednostek słyszymy ostatnio coraz częściej. Niedługo żeczywiście dojdzie do dego że nie będzie miał kto wyjechać do akcji biorąc pod uwagę, że ludzie też pracują.
Z 30 moich rówieśników zostało nas troje, reszta wyjechała za granicę w poszukiwniu pracy.
U nas nawet wszystko dobrze się trzyma, ale w tych słabszych, mniej licznych jednostkach jeśli tak dalej pójdzie to czarno widzę przyszłość. A młodzież zamiast zrobić coś porzytecznego dla społeczeństwa woli iść pod sklep się upić, i jak to oni mówią "jak mi ktoś dobrze zapłaci, to mogę pojechać"
Normalnie ręce opadają :blink:  

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #164 dnia: Luty 10, 2006, 20:35:13 »
Dostałem dzisiaj srugi nr Strażaka a na str. 6 rewelacja. Relacja z posiedzenia komisji Prawno-Organizacyjnej . Jednym z tematów był powrót do ustawy o OSP i Związku oraz zmiany w ustawach obowiązujących . Jednak się zawiodłem chodzi o to aby w sposobie finansowania więcej środków przeznaczać na utrzymanie etatów związkowych kosztem dotacji dla OSP . Jestem teraz w 100% przekonany gdzie ma nas wszystkich Zwiazek- w ........ .

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #165 dnia: Luty 13, 2006, 18:01:11 »
Słuchajcie, przecież to My tworzymy ten związek i możemy sami coś zdziałać, tzw. zrobić rewolkę i ustawić tam kogo trzeba.  
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #166 dnia: Luty 14, 2006, 19:35:29 »
No przecież nasz Prezes ZG ZOSP nie siedzi tam za darmo tak jak to jest na samym dole tej organizacji czyli w gminach itp.  
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #167 dnia: Luty 15, 2006, 11:32:09 »
Pomimo że jednym z moich zawodów jest - politolog :) mam dość tej pseudopolityki...
Ostatnio nie miałem czasu na postowanie, ale moją uwagę przyciągnął fakt prawnych uregulowań WOPR i TOPR... ciekawe, ciekawe.
Zastanawiam się po tych zapisach:

<1. Organizowanie pomocy oraz ratowanie osób, które uległy wypadkowi lub
są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia w górach, należy
w szczególności do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – specjalistycznych
stowarzyszeń o zasięgu ogólnokrajowym – w zakresie określonym w
statutach tych organizacji.>

<2. Organizowanie pomocy oraz ratowanie osób, które uległy wypadkowi lub
są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na wodach, należy
w szczególności do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego –
specjalistycznego stowarzyszenia o zasięgu ogólnokrajowym – w zakresie
określonym w statucie tej organizacji.>

To zapisy z ustawy o kulturze fizycznej, he he he.
Rozbawia mnie szczególnie to że te "stowarzyszenia kultury fizycznej" posiadają, hmm... w szczególności organizowanie pomocy.
Co z OSP??????? Czy to nie one gaszą w pierwszej kolejności lasy, pola, ratują ludzi na drogach, czy zaczynają akcję ewakuacyjną??? Tylko że OSP ma ograniczone możliwości i "KOLOSALNE" dotacje od samorządów, a my?? Ochłapy z pańskiego stołu.

Więc aby stworzyć ustawę o OSP, lub jak kto woli JOT-ach (tak byłoby lepiej) trzebaby było przewrócić dotychczasowy zastój do góry nogami... Nikt na to nie pozwoli, zwłaszcza jak jest przy żłobie
SMUTNE, ALE JAK ZWYKLE PRAWDZIWE :(

Offline dyzio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #168 dnia: Luty 19, 2006, 12:55:34 »
Myślicie koledzy że nawet jak byśmy zebrali odpowiednią liczbe głosów a nawet więcej to jest nadal nie możliwe :angry:

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #169 dnia: Luty 24, 2006, 00:26:21 »
no to sobie pogadaliśmy i to całkiem sporo. I co?
 

Społeczna inicjatywa ustawodawcza to tylko hasło propagandowe.
Można złożyć projekt, ale jest to tylko projekt i musi on przejść całą procedurę legislacyjną, To znaczy, że jeżeli zostanie ustawa uchwalona, to na pewno nie ta która była projektem.
Pomysł wywarcia nacisku, szczególnie przed wyborami samorządowymi jest niezły, ale jak piszecie związek już się tym zajął.
Przed wyborami przepychanki będą ogromne. znam przypadki gmin, w których ludzie mieszkający najbliżej straży, będą tworzyć grupy nacisku w celu zlikwidowania syreny alarmowej, bo jest za głośna.
chcecie zmian?
wystarczy petycja z ogromną ilością podpisów, by parlament zajął się sytuacją OSP, które stoją na straży naszego bezpieczeństwa (jeszcze przed wyborami samorządowym).
później trzeba będzie tylko wyegzekwować złożone obietnice.
Straszak jest już w przepisach.

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #170 dnia: Luty 24, 2006, 11:24:58 »
No to zorganizujmy się w jakiś możliwy sposób i do dzieła z tą petycją.
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline Wocik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #171 dnia: Marzec 03, 2006, 14:00:56 »
Jestem za. Pod petycją podpiszę się dwiema rękami. Myślę, że na tym forum znajdzie się jakiś prawnik lub ktoś inny, kto to odpowiednio zredaguje.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #172 dnia: Marzec 03, 2006, 20:39:45 »
nie powinno mieć znaczenia, czy zmiany o których mówimy będą w ustawie o ochronie przeciwpożarowe, czy w odrębnej ustawie o OSP. W ustawie o ochronie przeciwpożrowej są już przepisy o odszkodowaniu dla strażaka OSP na podobnych zasadach co PSP. W 2003 uległem cięszkiemu wypadkowi, za 20% utraty zdrowia dostałem 3000 zł. dziś bym dostał ponad 8000 tys. zł. Różnica jest znaczna, ustawa mówi równiez o odszkodowaniu za szkody w mieniu prywatnym strażaka OSP w związku z udziałem w akcji ratowniczo-gaśniczej. Pieniądze są w komendach wojewódzkich, ale bynajmniej nie poto by trafiły do strażaków OSP. Jeżeli ktoś słyszał o wypłacie tego odszkodowania niech da znać.
Petycja taka nie ma wielkich wymagań formalnych, nie mósi jej pisac prawnik. Napiszmy konkretne postulaty, jak to zrobił np. Mike, a potem zbierzmy to wszystko do kupy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2006, 20:44:45 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #173 dnia: Marzec 05, 2006, 20:20:08 »
dzisiaj mialem zjazd gminny związku. w dyskusji poruszylem temat, o ktorym tu rozmawiamy. podjęlismy uchwałe, która przekazemy dalej. chcemy zmian w ustawodawstwie. na zjeżdzie byl pewien poseł, który nas poparl i obiacal poruszyc temat w poselskim kole strazakow. moze tak wszyscy zaczniemy dzialac na zjazdach?? wtedy sa pewne szanse,ze cos sie ruszy w tym temacie.
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline Wocik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #174 dnia: Marzec 05, 2006, 20:45:32 »
Brawo myśliwy. Ja niestety nie mam posłów u siebie. Ale jestem pełen podziwu dla Waszych działań.
Pozdrawiam