Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 412938 razy)

Offline romiwe

• Weteran
  • *
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1360 dnia: Październik 28, 2021, 09:10:21 »
Nie chce ale musze  ktoś może mi powiedzieć czy ktoś przyłączył się do Akcji oddolnej   https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/gor%C4%85ca-dyskusja-pos%C5%82%C3%B3w-nad-funduszem-sprawiedliwo%C5%9Bci-z%C5%82odziejstwo-ho%C5%82ota/ar-AAQ1eV8?ocid=msedgdhp&pc=U531

cyt"– Dzisiaj po godzinie 10 w całej Polsce w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych strażacy wyszli przed swoje jednostki, włączyli sygnalizację świetlną i dźwiękową. Takich filmików przesłanych do nas jest bardzo wiele. To oddolna akcja – przekonywał Wójcik..... "

Offline agad

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #1361 dnia: Listopad 17, 2021, 20:16:28 »
Słuchajcie mam pytanie.
Jaki akt prawny reguluje zasady BHP strażaków OSP?

Offline kwas

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #1362 dnia: Listopad 18, 2021, 07:20:49 »
Jeśli chodzi o OSP, to w tej chwili żaden wprost nie wspomina. Ale PSP podchodzi do tego w ten sposób, że rozporządzenie w sprawie bhp w straży obowiązuje i PSP i OSP, gdyż opisuje kwestie dotyczące również działań ratowniczych. Dopiero proponowana ustawa o OSP reguluje tą kwestię.

Offline janosik

• Strażak Sam
  • *
  • OSP & PSP
« Odpowiedź #1363 dnia: Listopad 18, 2021, 17:22:51 »
Art. 29a ust 4 ustawy o PSP (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001940/O/D20211940.pdf)
Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2, mają odpowiednie zastosowanie do
innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.

Offline Strażak wro

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #1364 dnia: Listopad 18, 2021, 21:57:37 »
Art. 29a ust 4 ustawy o PSP (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001940/O/D20211940.pdf)
Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2, mają odpowiednie zastosowanie do
innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.
Świetna uwaga, i merytoryczna, bo też się nad tym zastanawiałem.
Ten zapis ustawy wskazuje, że nowe rozporządzenie BHP ma zastosowanie także dla OSP. Zwracam więc uwagę na obowiązek sprawdzania, każdorazowo przed wyjazdem, skrytek itp. a także mocowania sprzętu na dachu pojazdu (zwłaszcza ten dach jest niebezpieczny i warto tam zaglądać). Rozporządzenie wskazuje odpowiedzialnego za to, tj. kierowcę.

Mam jeszcze wątpliwość co do konieczności posiadania dokumentów pojazdu (dowód rejestracyjny, polisa) wykorzystywanego przez OSP oraz prawa jazdy. W prywatnym aucie nie musisz już wozić, bo jest CEPiK. Inna sprawa, że przy kolizji trudno spisać oświadczenie bez tych dokumentów. Coś było na ten temat ostatnio, w korespondencji z KG, ale muszę dokładnie doczytać. Może być, że trzeba ale w PSP, bo odniesienia w ustawie do OSP nie ma.

Offline oliwier

• VIP
  • *
« Odpowiedź #1365 dnia: Listopad 18, 2021, 23:06:11 »
A ja się z tym nie zgodzę.
Ustawa dotyczy strażaków PSP tylko i wyłącznie.
Stosowane tego zapisu do innych formacji jest nadinterpretacją i próbą wybrnięcia z braków podstawy prawnej.
Gdyby ten zapis pojawił się w u. o o.p.poż. sytuacja była by zgoła inna ponieważ w/w ustawa dotyczy wszystkich jop.
Więc tutaj ogromna rola KG aby przedstawić to rozwiązanie w MSWiA i nadać mu odpowiednią ścieżkę legislacyjną.

PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)