Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 532589 razy)

Offline strażakL

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #100 dnia: Styczeń 18, 2006, 21:29:37 »
Widzę Panowie, że są wielkie chęci, zaczyna przybywać odpowiednich kontaktów, a pomysł z rzecznikiem spraw obywatelskich to też nie jest zły pomysł. Myślę, że jak uzbieramy te potrzebne 100 000 tysięcy głosów będzie dobrze, ale mam nadzieję, że będzie ich sporo więcej. Zaczynajmy więc kręcić ten ustawodawczy kołowrotek, miejmy w końcu swoje prawdziwe prawa.                                          Pozdro ogniomistrz1

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #101 dnia: Styczeń 18, 2006, 21:39:34 »
Cytuj
Wysłalem meila z zapytaniem do ZGZOSP o projekt ustawy króry był w ubiegłej kadencji skierowany do sejmu i nic -ciszaaaa. Pytałem o to osobę która była wówczas seketarzem Komisji Organizacyjno-Prawnej oraz zaprosiłem ja do naszej dyskusji i dalej nic. Czyli że mają nas .......
Podczas ostatniej nocnej mojej zmiany w pracy miałem chwile na różne przemyślenia i nasunęła mi sie myśl, a może zwroćić sie jescze o pomoc do Pana Prezydenta RP.




Jezus powiedział: O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.
pan prezydent ma teraz ważniejsze sprawy niż my, aktualnie próbuje wprowadzić wadzę absolutna, w końcu juz ród kaczyńskich jest przy władzy. ja nadal nie moge zrozumieć czemu w związku nie maja projektu tej ustawy?? pozdrawiam

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #102 dnia: Styczeń 18, 2006, 21:46:54 »
nie maja... a raczej nie chca jej udostępnic. bawią sie w politykowanie, a nie po to powstał związek. w tej chwili jest potrzebny do rozgrywek politycznych a nie do zabiegania o nasze interesy. to smutne:(
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #103 dnia: Styczeń 19, 2006, 12:24:35 »
...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2023, 21:13:13 wysłana przez strażak sam-olsztyn »

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #104 dnia: Styczeń 19, 2006, 13:44:22 »
Wszystko ok! Z małym "-": otóż, nie każdy może mieć ukończony kurs medyczny w związku z własnym zdrowiem. Dlatego jeśli weszłaby ta ustawa i punkt 3. musiałby być spełniony - to automatycznie wykluczy tych właśnie osobników, w tym między innymi i mnie :(  <_< A tego bym nie chciał...


Pozdrawiam

Ps. Gratulacje za pomysł "Strażak sam-olsztyn"... B)  

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #105 dnia: Styczeń 19, 2006, 13:48:06 »
dlatego wszystko jest do ustalenia. a mam pytanie czemu np Ty i jeszcze niektozi niemoga iść na taki kurs??

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #106 dnia: Styczeń 19, 2006, 13:50:56 »
Cześć,

moim zdaniem powinny się znaleźć przede wszystkim zapisy wprowadzające zachęty (np ulgi w podatku, albo zusie albo np brak koniecznośći ponownego badania czy szkolenia z BHP strażaka ochotnika (tylko krótkie szkolenie tzw stanowsiskowe)) dla pracodawców, zatrudniających strażaków.
Zachęty powinny być na tyle znaczące by przynalezność do OSP było dodatkowym argumentem na CV przemawiającym za przyjęciem danego delikwenta do pracy.
Tym samym bycie w straży zacznie być oplacalne też dla samych kandydatów bo łatwiej im będzie znaleźc prace... i będziemy mogli przebierac i wybrzydzać na kandydatów :).

Dodatkowe dni wolne na udział w szkoleniach dla ochotników ale wszystko z jakąś rekompensatą dla pracodawców.
Obowiązek posiadania w zakladzie pracy przeszkolonych z pierwszej pomocy medycznej przy uznawalności naszych kursów też by był ciekawy.

Jeśli o mnie chodzi to ja bym szedł na domaganie się korzyści pośrednich tak jak napisałem powyżej - bezpośrednio to mamy ekwiwalnet i są z nim tylko kłopoty.
Jeśli już jakieś obciążenia dla gmin to może zwolnienie z podatku od gruntów czy budynków (np jedna z rat). Coś takiego już kiedyś było praktykowane bo pamiętam ze jak byłem mały to tata z tego korzystał.

Co do obowiązku przeznaczania określonych kwot to wyraźniej należałoby nakreślić i rozliczać pieniądze przeznaczane przez zakłady ubezpieczeniowe - podobno część pieniędzy przeznaczają na ochronę p. poż iszkoda by związek za to budował pomniki.

Możliwość przekazywania części dochodu przez firmy z odliczeniem od podatku na ochronę p. poż i całe ratownictwo... a może i dalej przez osoby indywidualne.

Poprawa ustawy o OPP tak by straże mogły ez na tym skorzystać (kiedyś na forum były prowadzone wyliczenia, że się nam jako jednostkom OSP tego nie uda w obecnym stanie zrobić).

Dodatkowa sprawa to wprowadzenie standardów jakości udzielania pomocy (np dojazd pomocy medycznej z konkretnym wyposażeniem tyle a tyle minut, dojazd pierwszego wozu gaśniczego z określonym wyposażeniem i ilością ludzi tyle a tyle minut itp.) z wyraźnym określeniem kto tę odpowiedzialność ponosi (np gospodarz gminy lub powiatu), by np ktoś kto uległ wypadkowi w miejscowości X i nie dostał na czas potrzebnej kompetentnej pomocy (określonej przez odpowiedni zapis prawny) mógł się domagać odszkodowania np od gminy, lub powiatu za to że pomoc nie przyszła na czas.

Możliwość przerzucenia części odpowiedzialność na podstawie umowy na straż ochotniczą przez zarząd powiatu lub gminy byłaby cenna dla zarządów i strażacy tez by się stali cenni i wyposażenie w sprzęt dla nich było obowiązkowe.

Na razie tyle moich pobożnych życzeń, Sylwek

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #107 dnia: Styczeń 19, 2006, 13:54:22 »
Cytuj
Cześć,

moim zdaniem powinny się znaleźć przede wszystkim zapisy wprowadzające zachęty (np ulgi w podatku, albo zusie albo np brak koniecznośći ponownego badania czy szkolenia z BHP strażaka ochotnika (tylko krótkie szkolenie tzw stanowsiskowe)) dla pracodawców, zatrudniających strażaków.
Zachęty powinny być na tyle znaczące by przynalezność do OSP było dodatkowym argumentem na CV przemawiającym za przyjęciem danego delikwenta do pracy.
Tym samym bycie w straży zacznie być oplacalne też dla samych kandydatów bo łatwiej im będzie znaleźc prace... i będziemy mogli przebierac i wybrzydzać na kandydatów :).

Dodatkowe dni wolne na udział w szkoleniach dla ochotników ale wszystko z jakąś rekompensatą dla pracodawców.
Obowiązek posiadania w zakladzie pracy przeszkolonych z pierwszej pomocy medycznej przy uznawalności naszych kursów też by był ciekawy.

Jeśli o mnie chodzi to ja bym szedł na domaganie się korzyści pośrednich tak jak napisałem powyżej - bezpośrednio to mamy ekwiwalnet i są z nim tylko kłopoty.
Jeśli już jakieś obciążenia dla gmin to może zwolnienie z podatku od gruntów czy budynków (np jedna z rat). Coś takiego już kiedyś było praktykowane bo pamiętam ze jak byłem mały to tata z tego korzystał.

Co do obowiązku przeznaczania określonych kwot to wyraźniej należałoby nakreślić i rozliczać pieniądze przeznaczane przez zakłady ubezpieczeniowe - podobno część pieniędzy przeznaczają na ochronę p. poż iszkoda by związek za to budował pomniki.

Możliwość przekazywania części dochodu przez firmy z odliczeniem od podatku na ochronę p. poż i całe ratownictwo... a może i dalej przez osoby indywidualne.

Poprawa ustawy o OPP tak by straże mogły ez na tym skorzystać (kiedyś na forum były prowadzone wyliczenia, że się nam jako jednostkom OSP tego nie uda w obecnym stanie zrobić).

Dodatkowa sprawa to wprowadzenie standardów jakości udzielania pomocy (np dojazd pomocy medycznej z konkretnym wyposażeniem tyle a tyle minut, dojazd pierwszego wozu gaśniczego z określonym wyposażeniem i ilością ludzi tyle a tyle minut itp.) z wyraźnym określeniem kto tę odpowiedzialność ponosi (np gospodarz gminy lub powiatu), by np ktoś kto uległ wypadkowi w miejscowości X i nie dostał na czas potrzebnej kompetentnej pomocy (określonej przez odpowiedni zapis prawny) mógł się domagać odszkodowania np od gminy, lub powiatu za to że pomoc nie przyszła na czas.

Możliwość przerzucenia części odpowiedzialność na podstawie umowy na straż ochotniczą przez zarząd powiatu lub gminy byłaby cenna dla zarządów i strażacy tez by się stali cenni i wyposażenie w sprzęt dla nich było obowiązkowe.

Na razie tyle moich pobożnych życzeń, Sylwek
nono. to jest dobre Sylwek co napisałes. absolutnie się z tym zgodzę. noto zaczyna się cos dziać. pozdrawiam

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #108 dnia: Styczeń 19, 2006, 15:06:36 »
A take Polske nam właśnie chodzi - piszecie wreszcie co nam potrzeba. Dodam coś od siebie:
- finansowanie JOT z MSWiA - łącznie z gospodarką paliwową, wynagrodzeniami, przeglądami technicznymi pojazdów i sprzętu, zakupem sprzętu, wyszkoleniem itd.
- w jednostkach należących do KSRG kierowcy na etacie, latem dyżur ich całodobowy w OSP,
- komendant gminny i naczelnicy z KSRG również na etacie.
- pozostali kierowcy z mniejszych jednostek umowa cywilno-prawna,
- władza OSP wybierana odgórnie, a nie jak do tej pory oddolnie,
- Naczelnik i komendant odpowiadają za gospodarkę finansową jednostek
- własne ośrodki szkolenia albo prawo do korzystania z ośrodków będących własnością PSP,
- W każdej jednostce OSP należącej do KSRG ma być minimum 7 rat. medycznych,
- Powołanie powiatowych komisji lekarskich którzy przeprowadzą właściwe badania lekarskie - EKG i USG
- Ustanowienie normalnego przelicznika z tytułu wynagrodzenia za udział w akcji tak aby wszędzie było jednakowo,
- członek OSP u którego wykryto alkochol, natychmiastowo zostaje wykluczony z OSP i nie ma prawa do odwołania,
- wiek 18-60 może zostać,
- OSP mają obowiązek, corocznych kontroli hydrantów na swoim terenie działania, prowadzenia pogadanek we wszystkich szkołach będących na swoim terenie itd.
- ograniczona ilość członków w JOT.
- każdy członek ma prawo do własnego umundurowania,
- stopnie w OSP nadaje komendant gminny na wniosek naczelnika,
- stawka ekwiwalentowa dla dowódców większa, dla szeregowych mniejsza,

To co napisałem to tylko zamysły i wiem że wszystko to nie przejdzie.
Jak skończą się nam już pomysły to potem wybierzemy te konkretne i najważniejsze, i wówczas można z nimi do prawników iść. Pozdrawiam

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #109 dnia: Styczeń 19, 2006, 16:57:02 »
koledzy, nie zapominajcie,ze taka ustawa miałaby uregulowac wszystkie sprawy związane z OSP. boje sie, ze my mamy zbyt wąskie pole widzenia. piszemy tutaj tylko o naszych problemach. Bardzo dobrze,ze tak jest. Ale to co przeczytałem powyzej mozna uregulowac nowelizacja juz istniejących przepisów... Najwazniejsze,ze mamy juz wytyczony kierunek. Bez osób znajacych się na ustawodawstwie nic nie zrobimy. Musimy miec kogos do pomocy:)
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #110 dnia: Styczeń 19, 2006, 18:34:33 »
Zyczenia są jak najbardziej zasadne. Ale moim zdaniem żeby można było coś wskórać trzeba je troche urealnić do Polski. Niestety jesteśmy biednym krajem.
Priorytetem powinny być ulgi dla pracodawców, którzy zatrudniają ochotników. W zamian za to pracodawca powinien zwalniać strażaków do zdarzeń i np. na dwa tygodnie w ciągu roku na szkolenia. Kolejną bardzo ważną rzeczą według mnie powinno być ujednolicenie wypłacania ekwiwalentu ratownikom.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2006, 18:35:44 wysłana przez strazakg »

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #111 dnia: Styczeń 19, 2006, 18:41:36 »
Otóż to pomysły Sylwka i Senseya są bardzo dobre, podobne rzeczy chodziły mi po głowie (nie rozumiem tylko zapisów o odgórnych wyborach i ograniczaniu ilości członków w JOT) ale nie wiemy co począć z tymi pomysłami.  Może zamiast nowej ustawy lepiej byłoby skupić się na poprawie przepisów istniejacych. Łatwiej byłoby nam  opracować inicjatywy ustawodawcze. Chodzi mi głównie o ustawę o ochronie przeciwpożarowej i rozporządzenia wykonawcze.  Może potrenujemy na czymś prostym, nabierzemy trochę doświadczenia i potem spróbujemy z czymś poważniejszym. Można by zacząć np od ulg dla pracodawców albo od stworzenia dobrego systemu szkoleniowego. Co wy na to.  Nie chodzi mi bynajmniej o zniechęcania kogokolwiek do pracy nad nową ustawą ale zgłoszone pomysły wymagają zmian w dużej ilości przepisów. Może zaczniemy je wyłapywać. I coś z tym robić.

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #112 dnia: Styczeń 19, 2006, 22:53:33 »
ksiwek ma rację, o tym samym myślałem piszac wcześniej. Ja jadnak będe się upierać przy opcji ograniczania liczby członków JOT. Nigdzie w europie nie ma tak,ze wszyscy jezdza do akcji. Nawet bogatych państw na to nie stac. W niemczech wygląda to tak, ze kazda jednostka ma indywidualnie okreslony stan osobowy. Reszta musi czekac na swoje miejsce. w tym czasie sa szkoleni, wykonują rózne prace. sa jakgdyby na stazu. bez sensu moim zdaniem jest szkolenie, badanie itd. całej jednostki. Jezeli strazacy będa mieli zagwarantowane zwolnienia z pracy na akcje itp. to po co w JOTie ma ich byc jakas potęzna ilość. To kosztuje. U mnie np. każdy strażak ma UPSa, buty(2 pary), koszarówkę, sztormiak, hełm, rękawice... nie wyobrazam sobie teraz wyposazac w taki sprzet wszystkich czynnych członków. w JOTie mam 22 osoby i oni taki sprzet posiadaja. reszta nie jezdzi na akcje i nawet nie dopomina sie o niego. Takze ograniczenie liczby członków JOT uwazam w pelni za uzasadnione:)
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #113 dnia: Styczeń 20, 2006, 08:02:12 »
To nie był zarzut.  Chodziło mi tylko o to, że ograniczone stany JOT można by było utrzymywać w sytuacji dobrej dyspozycyjności poszczególnych strażaków. Poczytajcie na forum jakie trudności są w OSP z obsadzeniem wszystkich wozów w godzinach pracy.  Jak brakuje młodych strażaków.  U mnie w JOT jest 30 osób i w godzinach to jeszcze czasem za mało.  Może są jednostki, w których takich problemów nie ma, ale w większości są.

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #114 dnia: Styczeń 20, 2006, 11:08:22 »
W ostatnim numerze Strażaka jest wywiad z Pawłem Solochem i jest mowa o zmianach w przepisach ustawy o ochronie przeciwpożarowej i rozporządzeniach. nie wiem tylko z kim będą konsultowane te zmiany a mają one nas dotyczyć.
Moje propozycje są takie:
1.Ochrona prawna ochotników taka sama jak radnych samorządowych ( Radnego nie można zwolnić z pracy bez zgody rady )
2.Zastąpienie ekwiwalentu za udział w akcjach miesięcznym ryczałtem na każdego członka JOT -rodzaj diety ( zapobiegnie to patologiom typu -strażak podpalał żeby dostać ekwiwalent)
3. Jasny sposób finansowania OSP- dotacja celowa z budżetu państwa .
4.Rekompensata strat poniesionych prez pracodawcę w związku z nieobecnością strażaka.
4.Powołanie powiatowych ośrodkow szkolenia pożarniczego finansowanych przez starostwo powiatowe.
5. Ustalenie jasnych zasad przeprowadzania okresowych badań lekarskich.
6. W jednostkach KSRG naczelnik i kierowca na etatach nienormowany czs pracy.
7.Pelne umundurowanie dla członków JOT.
8.Określenie stanów osobowych JOT w zależności od posiadanego sprzętu.
9. Obowiązek uczestniczenia  członków JOT w ćwiczeniach organizowanych orzez naczelnika - warunek otrzymywania ryczałtu.
10.Wprowadzenie systemu szkoleń ciągłych. Ratownik będzie miał obowiązek uczestniczenia w ćwiczeniach organizowanych przez PSP i zdawania egzaminów sprawdzających z posiadanych kwalifikacji zapobiegnie to zjawisku wtórnego analfabetyzmu w straży.
11.Zmiany w prawie podatkowym dot. Organizacji Pożytku Publicznego .Wpłaty winny być przekazywane z Urzędu Skarbowego na rachunek organizacji wskazanej przez podatnika w zeznaniu rocznym PIT.
12.Wprowadzenie przepisów ustalających max.wiek pojazdu pożarniczego dopuszczonego do ruchu.

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #115 dnia: Styczeń 20, 2006, 12:17:46 »
zgadzam sie z prezesembogdanem i oczywiście z innymi propozycjami.
myśle że na początek wystarczy , tylko co dalej ?? bo ja nie mam pojęcia .
co z podpisami ?
co z projektem ?
może skontaktować się z panem z ostatniego numeru strażaka ??
 

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #116 dnia: Styczeń 20, 2006, 15:22:40 »
właśnie chodzi o to abyśmy złożyli propozycje. Wybierzemy najwazniejsze i potem zaczniemy pracować nad projektem. Będzie projekt to zaczniemy się martwić o podpisy.
Ogniomistrzu czy wiesz już jak rozmawiać z tym człowiekiem którego namierzyłeś?

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #117 dnia: Styczeń 20, 2006, 19:15:05 »
dla mnie najważniejsze to:
1. ulgi dla pracodawców zatrudniających strazaków
2. jasny sposób finansowania OSP
3. Jasny sposób szkolenia i obowiązków jednostek OSP

a z punktem 1 wiąże się moim zdaniem ograniczona liczba członków JOT, aby niebyło fikcyjnych członków którzy istnieją tylko na papierze
 

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #118 dnia: Styczeń 21, 2006, 09:07:20 »
Cześć,

w pierwszej chwili zastanawiałem się o co Wam chodzi z tym ograniczeniem ilości członków JOT - u ale po kilku postach musze Wam przyznać rację - JOT powinien mieć ograniczoną ilość członków, zgodnych z wymogami zapewnienia bezpieczeństwa i warunkami sprzętowymi jednostki. Wtedy byłaby konkurencja między ludźmi żeby do JOT-u się dostać i jak już by się ktoś dostał to musiałby się starać by z niego nie wylecieć. Wyposażenie członków JOT-u w sprzęt ochrony osobistej oczywiście tak jak strażaków PSP.

Moim zdaniem pojawiłby się jednak problem co zrobić ze starszymi, nieraz bardzo zasłużonymi strażakami, którzy już nie mogą brać udział w akcjach bo np lekarz ich nie dopuścił  - moim zdaniem dla nich nigdy nie powinno zabraknąć miejsca w remizie i też powinni być jakoś uhonorowani. Przywileje emerytalne, które by ewentualnie dostali nie wiem czy wszystkich by satysfakcjonowały... a mogłoby się też okazać że jak już taki ktoś by wyleciał z JOT-u dostał przywilej to nie miałby żadnej motywacji by działać w straży i tu coś trzeba wymyślić sensownego.

Kolejna sporawa to powoływanie odgórne władz OSP - trochę się zdziwiłem jak to zostało zaproponowane ale teraz to mi się wydaje że to raczej nie powinno być powoływanie tylko zatrudnienie przez odpowiedzialny na danym terenie urząd dowódcy, naczelnika, szefa czy jak go tam nazwać... w każdym razie kompetentnego człowieka do nadzoru nad JOT-em. Coś na kształt powoływania obecnie komendanta gminnego tylko z jaśniej sprecyzowanymi obowiązkami i wymaganiami.

Władze OSP całej moim zdaniem mogą zostać tak jak są (tu byłoby pole do działania dla seniorów, zaszczyty, uroczystości, wspieranie JOT-u na swoim terenie).

Coś by należało zrobić też ze związkiem by w końcu był ona nasz i dla nas... a nie my jego i dla niego!

Podtrzymuję to co napisałem o ulgach dla pracodawców - to bardzo ważna sprawa żeby strażak był postrzegany jako ktoś wartościowy a nie piąte koło u wozu. Wprowadzając obowiązkowe dodatkowe dni na szkolenie sprawimy że pisząc podanie o pracę będziemy musieli zatajać ze jesteśmy w straży a nie z duma to prezentować na CV,

Jako ochotnik nie chce dostawać kasy za gaszenie pożarów - jeśli już za coś to za szkolenie albo za czuwanie i nie musi to być kasa do ręki - może być ulga podatkowa. Nie cierpię jak ktoś po kilkugodzinnej nocnej akcji zaczepia mnie, niedospanego jeszcze przesiąkniętego dymem i ledwo patrzącego na oczy na chodniku i pyta co się stało a na koniec rzuca "no to za tyle godzin to ładnie zarobicie pewnie" (trochę przesadziłem bo nie często tak się trzeba narobić ale czasem trzeba a podejście ludzi jest właśnie takie). Nikt nie widzi że trochę trzeba czasem poczytać się podszkolić że sprzęt trzeba doprowadzić do porządku ubrania poprać ale ekwiwalent każdy widzi. Co do kryminogennego charakteru wypłacania ekwiwalentu to nawet szkoda się wypowiadać - uważam ze narobił nam naprawdę wiele złego i spowodował nadszarpnięcie opinii w społeczeństwie. Nawet w mojej gminie, kilku przedsiębiorczych się znalazło w jednej OSP co w lecie przynosili lewe kwity na pożary ściernisk do gminy... całe szczęście, że nie strzeliło im do zakutych łbów podpalać.

Kasę bezpośrednio powinni dostawać tylko Ci, którzy zapewniają gotowość bojową czyli kierowcy i dowódcy...

Sylwek

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #119 dnia: Styczeń 21, 2006, 19:18:50 »
Dawno mnie nie było ale moze zapowiada się PRZEŁOM
TRAFIŁEM NA ŚLAD PROJEKTU USTAWY

otóż pani pracująca w oddziale terenowym związku która jest też członkinią OSP z pobliskiego miasta mówiła  mi ostatnio ze WIE O TAKIM PROJEKCIE I MAJĄ GO U SIEBIE W OSP GDZIEŚ W PAPIERACH PO NIEDZIELI MAM DO NIEJ ZADZWONIĆ i będe wszystko wiedział jak coś to zeskanuje i udostępnie  :D
POZDRAWIAM
ps. zostaje na 5 latek na prezesie :) namówili mnie i jutro walne ;)
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #120 dnia: Styczeń 22, 2006, 20:32:32 »
witam. i co dalej drodzy druhowie z nasza inicjatywą?? czy przedstawiliście projekt tej fundacji??

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #121 dnia: Styczeń 23, 2006, 08:00:12 »
A tak przy okazji jestem bardzo ciekawy ilu z nas puściło maila do ZG ZOSP i czy ktokolwiek został zaszczycony odpowiedzią.  Ja zadałem kilka pytań dotyczących inicjatywy ustawodawczej, i co, i nic. Związek jest dla siebie a nie dla nas. Amen.  

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #122 dnia: Styczeń 23, 2006, 08:51:52 »
puscilem maila i otrzymalem odpowiedz... "nic nie rozumiemy, zabieramy sie za cos o czym nie mamy pojecia". to jest nieoficjalne stanowisko ZG...
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 23, 2006, 13:16:00 »
To może niech nas oświecą Panowie szlachta.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 23, 2006, 13:38:05 »
Strażak czasami tak ma że musi robić coś nie mając zbyt wiele o tym pojęcia. Stanowisko ZG jest stanowiskiem złym. Sami powinni taką ustawę poprowadzić, a oni zamiast chociaż wesprzeć nas to jeszcze utrudniają. Drodzy koledzy i koleżanki damy radę bez nich też. Niech budują sobie te nagrobki dalej.