Autor Wątek: tytuł ratownik medyczny  (Przeczytany 13508 razy)

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 15, 2012, 14:10:14 »
:) dowiedzialem sie kilku istotnych rzeczy nie trace uprawnien itp. ale po jakiego grzyba sa dodatkowe punkty za RM przy naborze jak praktycznie nic to nie wnosi pozytecznego , po co nam te uprawnienia wogole w PSP ? teraz nasunelo mi sie to pytanie Pozdrawiam  :szalony:
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline taschoon

  • to sem ja
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
  • TO NIE LUDZIE TO WILCY!!!
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 15, 2012, 20:38:37 »
rafał.bula źle mnie zrozumiałeś chodzi mi o to aby wszystkich traktować jednakowo. Jeżeli masz dodatkowe obowiązki to chociaż dziękuję można powiedzieć i o to mi chodzi. Dowódca akcji musi wiedzieć o co chodzi w działaniu roty i na pewno to wie /może nie wszyscy/ i dlatego jakoś tą akcją kieruje bo wie, że ma dwuosobowe "komplety".
Jeżeli chodzi o RM to zaczynasz od Pierwszej Pomocy, później masz KPP i następnie wszystko co dotyczy RM i tu jest pies pogrzebany. Natomiast jeżeli chodzi o procedury KSRG to wszyscy rozwijają się na temat ujednolicenia naszych z PRM a nic się z tym nie robi. Patrząc na procedury KSRG do działań to sporo się pokrywa ale też wiele jest nadmiernie rozbudowanych.
Oczywiście KPP to nie EKG i leki itp jednak Ratownik Medyczny KPP już ma powiedzmy 'ogarnięte" jak aspirant pracę w rocie. Dodatkowo jesteśmy zobowiązani do udzielania pomocy zgodnie ze zdobytą wiedzą i nabytymi umiejętnościami i każdy RM na miejscu zdarzenia będzie działał inaczej niż ratownik po KPP bo i tak powinien robić.

Dla prostoty sprawy nie uważam, że RM to ktoś lepszy od innych itp itd,  tylko powinno się traktować ludzi jednakowo i może dlatego tak mnie to wkurza. Ogólnie to w naszej firmie panuje rozpierducha i trzymanie innym palca w dupie, lecz to nie moja bajka i z tym walczę.
P.S. dalej będę bawił się w RM bo to lubię, nawet jak na mnie psy wieszają za byle co.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.954
    • JRG SGSP
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 15, 2012, 20:51:50 »
Tu się z wiekszością zgodzę poza jednym - jeśli jadę w 6-osobowym zastępie do wypadku z osobą poszkodowaną to nie będę wszystkich traktować jednakowo, tylko ratownik pojdzie pierwszy do osoby poszkodowanej. Przecież na tym m.in. polega rozsądek dowódcy, żeby wykorzystywać we właściwy sposób umiejętności swoich ludzi. Podobnie jeśli mam w ekipie zawodowego pilarza to będzie pierwszy do działań przy drzewkach. Elektryk przy działaniach związanych z elektrycznością. Mechanik przy kwestiach technicznych. Itd.

A jeśli rzeczywiście poza akcjami Twoja działalność jest wyróżniająca się spośród innych osób, to od tego są właściwi przełożeni żeby znalazło to odbicie w dodatku.

Offline tomek08

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Strażak Tom ! Ściera i ON :D
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 21, 2013, 14:56:41 »
Witam !

w 2011 roku ukonczylem medyczna szkole policealna z dyplomem technik Ratownik Medyczny i odrazu dostalem sie do SAPSP i w tym roku koncze, jak to jest teraz? zaczne pracowac ze stopniem ml. asp w strazy i zeby dyplom nie przepadl trzeba isc do pracy? wogole ktos z was tak pracuje, da rade to polączyc?

Po drugie czy slyszeliscie o nowinkach ze na kazdej zmianie podzialowej ma byc ratownik medyczny? to prawda czy farmazon? po aspirantce i jako rat. med dostaje sie 7 grupe ale bez mozliwosci wiekszej podwyzki czy to o awans chodzi do konca pracy? wiecie cos na ten temat?

Pozdrawiam !

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 21, 2013, 15:24:10 »
Po drugie czy slyszeliscie o nowinkach ze na kazdej zmianie podzialowej ma byc ratownik medyczny? to prawda czy farmazon? po aspirantce i jako rat. med dostaje sie 7 grupe ale bez mozliwosci wiekszej podwyzki czy to o awans chodzi do konca pracy? wiecie cos na ten temat?
Kolega chyba przespał trochę zajęć w szkole.
Zgodnie z obowiązującym przepisem kwalifikacyjnym:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet;?id=WDU20090540448&type=2&name=D20090448.pdf

Po szkole przysługuje Ci od razu etat starszego ratownika (grupa 4, w sumie tylko na to stanowisko możesz trafić), po trzech latach służby możesz awansować (choć nie musisz) na dowódcę zastępu (siódma), po kolejnych dwóch na dowódcę sekcji (ósma).

A co do tego, że na każdej zmianie ma być ratownik medyczny - możliwe, że dojdzie do takiej sytuacji, z uwagi na treść nowych (pewnie niebawem wejdą w życie) wytycznych w zakresie organizacji ratownictwa medycznego w KSRG, wprowadzenie funkcji instruktora ratownictwa medycznego oraz miejskiego/powiatowego koordynatora ratownictwa medycznego PSP.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2013, 15:27:50 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 21, 2013, 15:48:40 »
Co do zachowania uprawnień zawodowych, rat.med. ma obowiązek doskonalenia się i aktualizacji wiedzy = zdobycie 200 punktów edukacyjnych w 5-letnim okresie rozliczeniowym. Zobacz TUTAJ

Brak jest przepisów co w sytuacji gdy takowych punktów rat.med. nie posiada. Niemniej  potencjalny pracodawca może nie zatrudnić rat.meda, który nie posiada wypełnionej po brzegi edu-punktami książeczki.

Polecam także zdobycie doświadczenia w Pogotowiu czy SOR z uwagi na przeniesienie tego doświadczenia do swojej JRG. Nadto pogłębia się relacje, wyjaśnia zasady, co przekłada się na bardziej efektywną współpracę pomiędzy służbami. Niemniej, z całą pewnością jest niedocenione przez przełożonych.

Bonusem jest zdobycie doświadczenie w PRM (min 3lata) i/lub PSP (min 5lat) dzięki czemu możesz podjąć dodatkowe zajęcie jako instruktor KPP.
 
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline tomek08

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Strażak Tom ! Ściera i ON :D
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 21, 2013, 15:58:09 »
sheldon :D

Ja wiem ze po szkole przysluguje niby st. ratownik i 4 grupa choc zdarzaja sie przypadki ze chlopaki ida na ratownika i 3 grupe dostaja bo znam takich, w szkole mowili o tych nowinkach ze jesli wejdzie to w zycie to strazak dodatkowo jako ratownik medyczny na danej zmianie podzialowej zacznie odrazu na 7 grupie ale bez mozliwosci pojscia wyzej, tu chodzi mi o stopien ml. asp. czyli jakby to weszlo od 1 stycznia ale niestety nie weszlo, to mialbym szanse wskoczyc odrazu na 7 grupe po szkole

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 21, 2013, 16:04:07 »
Tutaj jednak przepisem nadrzędnym jest przytoczony przepis kwalifikacyjny - a nigdzie nie zanosi się na zmianę tego dokumentu  -_- A to właśnie on określa na którą grupę/stanowisko możesz trafić i kiedy.
Jeśli to o siódmej grupie byłoby prawdą, musiałoby znaleźć się w nim, a nie w żadnym innym, niższym (zarządzenia KG itp.) dokumencie.  -_-
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline fido1384

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 31, 2013, 10:28:58 »
witam, przecież już obowiązują nowe przepisy odnośnie rat med w psp i jest mowa o tym, iż mają być powoływani koordynatory instruktorzy oraz każda jednostka JRG oraz OSP - KSRH ma mieć kategorię rat med a,b, lub c, już teraz niewiem skąd je wziołem wczoraj czy z tego forum, czy z forum związku, ale jak ktoś chce moge posłać na maila :)
Dobry ratownik, to bezpieczny ratownik

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 01, 2013, 00:45:26 »
O wkłuciach i intubacjach możemy na razie zapomnieć...

Cytuj
"Do czasu wprowadzenia jednoznacznych rozwiązań legislacyjnych, strażacy posiadający kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego, wypełniają zadania z zakresu ratownictwa medycznego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy."
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2013, 19:57:40 wysłana przez kamaras »

Offline fido1384

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 01, 2013, 08:39:37 »
no właśnie do czasu, czyli coś mi się wydaje, że będą dążyć do tego żeby PSP wykonywała coraz więcej zadań RM, przykładem choćby jest możliwość posiadania respiratora, takie mam wrażenie, ale dokładnie nie siedzę w temacie PSP niestety, jak ktoś coś wie wiecej to niech się też wypowie :)
Dobry ratownik, to bezpieczny ratownik

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 01, 2013, 09:19:13 »
Respirator jest w straży od dawna i w skali kraju jego używanie jest promilem promila.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline fido1384

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 01, 2013, 10:53:10 »
aham to niewiedziałem :) no ale reasumując jak sie czyta te wytyczne, to wyglada jakby zmierzało w kierunku zwiększenia roli PSP w RM
Dobry ratownik, to bezpieczny ratownik

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 01, 2013, 11:45:03 »
nie zwiekszenie tylko jego uregulowania.
byc moze model kierunek modelu francuskiego :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline fido1384

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 01, 2013, 11:48:10 »
francuskiego tzn? możesz rozwinąć trochę?
Dobry ratownik, to bezpieczny ratownik

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 01, 2013, 11:57:53 »
wypadki - straz i pogo
w domu - pogo
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 01, 2013, 22:52:53 »
Jedyny sensowny model to taki oparty na kryterium obszaru chronionego....