Służba > Forum zawodowców

Kto Wie Jak Rozumieć "czynności Niecierpiące Zwło

(1/3) > >>

mirek1:
Nigdzie nieznalazłem zapisu ,jak należy rozumieć zapis ,, czynności niecierpiące zwłoki", i ewentualnie jak rozliczać ten czas przy działaniach jako czas ponad wymiarowy, poza normalnym czasem służby, do czasu ewentualnej podmiany w miejscu działań,zakończenia działań, czy powrotu do koszar lub opuszczenia miejsca pracy. Czy są to nadgodziny do odbioru? Czy ku chwale ojczyzny jak starają sie nam wyjaśniać ten temat przełozeni z KM. :huh:  

lang:
Zapewne chodzi Ci o rozporządzenie regulujące czas służby. Zapis ten jest klasycznym zwrotem niedookreślonym i moim zdaniem należy rozumieć przez to właśnie takie sytuacje, które wymieniłeś. Co do rozliczania tego czasu - moim zdaniem powinien być ewidencjonowany jako godziny ponadnormatywne i tak chyba właśnie jest, ale dopiero po 1 lub 2 godzinach. Tzn. tak było jakieś trzy lata temu.

gosc:
Witam. To co opisujesz u nas wpisuje się w książce podziału bojowego jako pozostawieni w służbie i są to nadgodziny, oczywiście jeżeli jest powyżej godz. Pozdrawiam.
 

mirek1:
Gosc.!A umnie pozostawieni w słuzbie to ,ci tylko co pełniąsłużbę  kolejne 24 godziny. Nikt nie wie jak ugryźć ten temat.A może należy prowadzić dodatkową ewidencję takich godzin.Czy tylko do czasu zakończenia akcji, czy do powrotu do strażnicy , czy do czasu przekazania sprzetu, pojazdu kolejnej zmianie itd?????
A Tak właściwie "Co rozumieć przez ten zapis"?bo głównie mi oto chodzi o wykładnie prawna tego sformułowania.!!!

retro:
Mirku1. A skąd wziąłeś zapis 'czynności niecierpiące zwłoki'?
Kolega Lang ma rację, tak przynajmniej było w moim jrg

ustawa z dnia 24 sierpnia 91 r o PSP, rozdział 5 "Służba w PSP", ART.35.5 informuje:
"Zmianowy rozkład czasu służby strażaka polega na wykonywaniu zadań służbowych i pełnienia dyżurów, trwających nie dłużej niż 24 godziny, po których następują co najmniej 24 godziny wolne od służby".
Czyli bezpośrednio po służbie nie mogą zostać strażacy schodzący ze służby. Wypełnieniu tej luki służą właśnie wprowadzone dyżury domowe. Zgodnie z ustawą czas służby można przedłużyć ponad normę w stanie podwyższonej gotowości operacyjnej ale w takim przypadku godziny zabrane są oddawane w stosunku 1:1. (art.35.10)
 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej