Autor Wątek: Alarmowanie OSP przez PSP  (Przeczytany 10851 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 11, 2012, 19:49:07 »
Zaraz zaraz a Wy to na księżycu mieszkacie czy w podobno profesjonalnej formacji PSP pracujecie  – co ma OSP udowadniać Dyspozytorowi kto to k………… jest ? Może jeszcze mam list z podaniem i pięcioma załącznikami napisać by mnie zadysponował do zdarzenia i piwo pocztą wysłać  ?

Podobno w ramach nadzoru nad KSRG jednostki OSP działające w tym systemie podawane są kontrolom przez zespoły inspekcyjne KW/KP/KM powołane przez odpowiednich Komendantów . I jeśli w wyniku kontroli i stwierdzonych nieprawidłowości zespół nie wnosi o wstrzymanie dysponowania , ograniczenie rodzaju zdarzeń dla jednostki itd. to Pan Dyspozytor ma g……….. do oceniania OSP za pulpitu i nie twórzcie nowych zasad których niema .

Podobnie Pan Dyspozytor w przypadku swoich obaw , stwierdzonych nieprawidłowości ma obowiązek sporządzić stosowną notatkę do swojego przełożonego , tak jak KDR czy Dowódca JRG w stosunku do OSP na swoim terenie .

Natomiast subiektywne oceny i na ich  bazie podejmowane decyzji to może robić sobie Pan Dyspozytor po pracy jakiego piwa się napije .

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 11, 2012, 20:02:42 »
Miko podpisuję się pod tym co napisałeś.
Ale nie do końca :)
Dyspozytor też się uczy, które jednostki są mobilne, rzetelne i te jednostki jeżeli pojawia się zdarzenie w ich terenie alarmuje.
Jeżeli trafi się "czarna owca" i dyspozytor parę razy się od nich odbije -bo jednostka ma problemy z stanem osobowym, sprzętowym i z tego powodu nie wyjeżdża, to jak by się nie starał naczelnik  wydz. operacyjnego ( po kontroli w jednostce i stwierdzeniu, że w dniu kontroli wszystko jest w najlepszym porządku) to w głowie dyspozytora jeżeli ma dwie równorzędne jednostki OSP rodzi się pomysł alarmowania tej mobilniejszej (nawet jak ma do zdarzenia ciut dalej).
Pozdrawiam

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 11, 2012, 20:43:10 »
Jooooooo ale sporządza się na tą okoliczność notatkę , a  w cywilizowanym kraju informuje o takiej decyzji  OSP – wówczas :

1.może się odnieść do opinii decyzji może wytłumaczyć , przedstawić swój punkt widzenia , specyficzną sytuacje itd.
2.może podjąć działania by się zmobilizować  i podnieść jakość i skuteczność .
3.nie zadaje głupich pytań dlaczego pojechała inna OSP

Ale to w kraju cywilizowanym – w kraju odwrotnym najlepiej by o życiu i mieniu obywateli decydowało widzimisię – bo jeśli nie zostały stworzone dokumenty i nie trafiły do OSP do wiadomości z możliwością odniesienia się, to jest to partyzantka a nie profesjonalna formacja ratująca społeczeństwo tego kraju co wielu pasuje .

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 11, 2012, 21:18:02 »
Jeżeli trafi się "czarna owca" i dyspozytor parę razy się od nich odbije -bo jednostka ma problemy z stanem osobowym, sprzętowym i z tego powodu nie wyjeżdża, to jak by się nie starał naczelnik  wydz. operacyjnego ( po kontroli w jednostce i stwierdzeniu, że w dniu kontroli wszystko jest w najlepszym porządku) to w głowie dyspozytora jeżeli ma dwie równorzędne jednostki OSP rodzi się pomysł alarmowania tej mobilniejszej (nawet jak ma do zdarzenia ciut dalej).

A co ma piernik do wiatraka? Może akurat w tej konkretnej chwili się zmobilizowali i siedzą w remizie przebrani i gotowi do rozpoczęcia ćwiczeń i wyjadą do zdarzenie a 2 minuty?

Co Ty byś zrobił, gdyby od Twojej  JRG w odległości 1km było zdarzenie, ale gość na MSK by wiedział lepiej, był uprzedzony i wysłał tam inną JRG. Co Ty byś zrobił? Szczerze!!

Jedne jeszcze tylko pytanie: czy wiedząc, że w wypadku ucierpiał ktoś bliski Tobie (czego z CAŁEGO serca Ci NIE życzę) i sytuacja faktycznie byłaby sytuacją zagrożenia życia, że chociażby udrożnienie dróg oddechowych ratowało by komuś życie, to czy też byś wiedział lepiej i "znał" jednostki OSP i wysłał te Twoim zdaniem lepsze, albo wysłał tylko JRG bo przecież Ty lepiej wiesz, że OSP jest do niczego i to nic że "straż" na miejsce dojedzie "ciut" później?

Całą resztę tego co bym chciał napisać napisał MIKO i to jemu się piwo należy a nie dyspozytorowi!  :piwo:

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 11, 2012, 21:44:47 »
@Witold bo w tym kraju się niektórym popierdoliło w ocenie sytuacji i uprawnień do czego ostatnio kilka razy się odniosłem, choć następne kwiatki leżą – władza nie próżnuje ma plany w stosunku do swoich 3800 małych JRG . 

Raz w tygodniu dostaje pismo umoralniające z PSP – jakie SOI mam mieć w OSP , jakie badania , kursy , sprzęt i wyposażenie i z jakim znaczkiem, jak inspekcja będzie wyglądać i w jakim czasie i za ile punktów musze wyjechać do protokołu itd. .

W drugą stronę nawet analizy z śmierci mojego kolegi strażaka OSP nie mogę otrzymać , mało tego moja KM PSP nie chce mi nawet odpisać,  że mi jej nie przekaże w celu wykorzystania w procesie szkoleniowym  OSP choć wystąpiłem na piśmie. W dupie mają KPA w stosunku do czarnych murzynów którzy powinni być wdzięczni że mogą zapierdalać dla chwały Komendantów . A i składać hołd Dyżurnemu że w przypływie dobrej woli wysłał ich ratować obywateli , a zawsze mógł mieć subiektywną ocenę ich umiejętności  bo są sposoby na  niepokorne OSP .

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 11, 2012, 22:23:52 »
Szczerze.
To jeżeli wiedziałbym, że moje dupowate JRG nie jest w stanie wyjechać (a znałbym własną jednostkę na wskroś) i liczyć na szczęście, a nuż może się uda (kłania się profesjonalne podejście do tematu- profesjonalna służba),to wolałbym jednostkę, która jest dalej ale w pełnej gotowości po 1 min.
Witold trochę przejaskrawiłeś temat - wiadomo, że jak coś się dzieje w miejscowości, w której stacjonuje jednostka OSP czy nawet te 2-5 km - to wzywa się nawet te co do których wiemy, że może być różnie z obsadą, jednocześnie alarmując kolejne jednostki, żeby nie zostać z przysłowiową ręką w nocniku,w przypadku  braku  możliwości wyjazdu.
Poza tym zgadzam się z Wami w pełni.
Trzeba tylko podejść po ludzku do tematu .
Pozdrawiam

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 11, 2012, 22:31:05 »
Cytuj
Witam, ktoś orientuje się w przepisach , czy powiatowe PSP ma obowiązek alarmowania miejscową, gminną (inna gmina) OSP-KSRG o każdym zdarzeniu na terenie gminy, czy też nie musi tego robic.
Chodzi mi o to, że ostatnio miały miejsce dwa wypadki samochodowe na terenie naszej gminy do których nie zostaliśmy wezwani
wypadki miały miejsce na terenie waszej gminy, a ile jest jednostek w waszej gminie? Czy nie zadysponowano was jednostkę z KSRG a zadysponowano inną OSP?

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 12, 2012, 08:49:21 »
Witold trochę przejaskrawiłeś temat - wiadomo, że jak coś się dzieje w miejscowości, w której stacjonuje jednostka OSP czy nawet te 2-5 km - to wzywa się nawet te co do których wiemy, że może być różnie z obsadą, jednocześnie alarmując kolejne jednostki, żeby nie zostać z przysłowiową ręką w nocniku,w przypadku  braku  możliwości wyjazdu.

Niczego nie przejaskrawiłem. To było niedaleko mojej OSP: http://www.tvs.pl/23287,tragiczny_wypadek_w_przyszowicach_2_osoby_nie_zyja.html
Wyjechaliśmy tylko dlatego, że świadkowie zdarzenia dzwonili bezpośredni do strażaków i jeden z nich pojechał na rowerze pod remizę i załączył syrenę. Z remizy dzwoniłem na 998 i usłyszałem "możecie wyjechać"?

Na pismo z prośbą o wyjaśnienie dlaczego nie zostaliśmy zaalarmowani, otrzymaliśmy odpowiedź, że dyspozytor podejmuje decyzję w momencie zgłoszenia zgodnie z obowiązującymi procedurami, że procedury te dotyczą dysponowania SIS pierwszego rzutu PSP, zaś OSP są dysponowane po wykonaniu wszystkich czynności proceduralnych i że nie naruszono tych procedur podczas przedmiotowego zdarzenia. Dodali, że OSP miała zostać zaalarmowana za pomocą DSP "lecz strażacy tejże OSP zebrali się wcześniej i powiadomili Dyżurnego MSK o swojej gotowości przed oficjalnym ogłoszeniem alarmu". Dodali, iż ze względu na zasady funkcjonowania OSP nie można przewidzieć czasu w jakim zastęp będzie gotowy do wyjazdu.

Szczerze.
To jeżeli wiedziałbym, że moje dupowate JRG nie jest w stanie wyjechać (a znałbym własną jednostkę na wskroś) i liczyć na szczęście, a nuż może się uda (kłania się profesjonalne podejście do tematu- profesjonalna służba),to wolałbym jednostkę, która jest dalej ale w pełnej gotowości po 1 min.


Taką jednostkę się powinno rozwiązać, a przynajmniej dyscyplinarnie zwolnić ze służby jej dowódcę i komendanta.

Wybacz, ale jeśli tak to wszystko wygląda, to ja już nie wierzę ani trochę w ratownictwo profesjonalne w tym kraju. Przeziębiłem się, katar mam i kilka spraw trudnych na głowie, więc zniechęcony jestem z rana, ale KURWA... jeśli za pieniądze podatników ktoś ma czelność brać pieniądze za służbę i dysponować jednostki tak jak opisałem wyżej, albo nazywać się oficerem, komendantem itp. to ja dziękuję. W trochę bardziej cywilizowanym kraju, takie osoby zamyka się w więzieniach.

Ktoś pamięta, że żyje z pieniędzy podatników i powinien tym podatnikom (poszkodowanym) służyć? Ale co ja kurwa gadam, skoro nawet analizy ze śmierci strażaka OSP ochotnik nie ma prawa przeczytac...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2012, 10:35:05 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 12, 2012, 09:52:06 »
Ano nie masz prawa przeczytać bo jesteś ciemna masa do robot ewentualnie by ginąc w imieniu chwały.

Z tego co wiem moja KW PSP nie wyraziła zgody na udostępnienie analizy OSP – czekam za oficjalną odpowiedzią na piśmie zgodnie z KPA (musiałem się przypomnieć że taki kodeks obowiązuje w tym Kraju bo miała być ustana - dla Ochotnika szkoda papieru)  którą oczywiście zamieszczę na forum .

Ale tematu nie zostawię i poproszę o wyjaśnienie na początek departament kontroli MSW .

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 12, 2012, 11:18:46 »
Fragmenty przepisu:

.....2. Plany ratownicze wspomagają organizację działań ratowniczych i zawierają w szczególności:
 
.....

4) dane teleadresowe podmiotów ksrg i jednostek ochrony przeciwpożarowej niebędących podmiotami ksrg oraz innych podmiotów mogących wspomagać organizację działań ratowniczych;

5) wykaz sił i środków podmiotów ksrg i jednostek ochrony przeciwpożarowej niebędących podmiotami ksrg;

6) graficzne przedstawienie obszarów chronionych;



Rozdział 4

Dysponowanie do działań ratowniczych

    § 20. Dysponowanie do działań ratowniczych na miejsce zdarzenia uwzględnia następujące okoliczności:
 
1) możliwość podjęcia działań ratowniczych na miejscu zdarzenia w jak najkrótszym czasie;


Na szczęście wsystko jest jasne - nie ma priorytetu dla PSP - kto może być wcześniej na miejscu zdarzenia ( nawet spoza ksrg) - ten jest dysponowany.... To akurat dobry, racjonalny przepis...

No to o co chodzi??

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 12, 2012, 11:25:15 »
Może się powtórzę, ale takie info sprzed 4 lat wystosował KW na teren powiatów, co prawda dotyczy wyjazdów poza teren chroniony:

Cytuj
Zasady dysponowania sił i środków  I rzutu uwzględniające możliwość podjęcia działań w jak najkrótszym czasie, bez konieczności respektowania obszarów działania komend powiatowych  (miejskich) PSP

1/. Dyżurny powiatowego (miejskiego) stanowiska kierowania PSP, zwany dalej dyżurnym A, po przyjęciu zgłoszenia warunkującego alarmowe dysponowanie sił i środków ratowniczych I rzutu do akcji, powinien niezwłocznie przeanalizować możliwość podjęcia działań przez najbliższe jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP, kierując się kryterium jak najszybszego podjęcia działań ratowniczych, bez konieczności respektowania obszarów działania komend powiatowych (miejskich) PSP.

2/. W przypadku stwierdzenia możliwości szybszej interwencji ze strony JRG z sąsiedniej KP (M) PSP, dyżurny A powinien powiadomić o tym fakcie właściwego dyżurnego, zwanego dalej dyżurnym B, żądając wydysponowania zastępu PSP I rzutu do wskazanych działań ratowniczych.

3/. W przypadkach gwarantujących najszybsze podjęcie działań przez inne jednostki ochrony przeciwpożarowej (szczególnie OSP z KSRG) należy uwzględnić dysponowanie takiego podmiotu w pierwszej kolejności. Niezależnie czy siedziba takiego podmiotu będzie zlokalizowana na terenie działania komendy powiatowej A czy B.

4/. Po wydysponowaniu zastępu I rzutu przez dyżurnego B, dyżurny A w zależności od treści otrzymanego zgłoszenia , może  wydysponować , (również w ramach I rzutu), do zdarzenia najbliższy zastęp ksrg lub PSP.

5/. Informację ze zdarzenia sporządza stanowisko kierowania komendy powiatowej (miejskiej) na terenie działania której powstało zdarzenie, po zebraniu informacji od KDR-a.

6/. Przez pojęcie „w możliwie najkrótszym czasie” , należy rozumieć przewidywalny przez dyżurnego czas podjęcia działań ratowniczych przez zastęp I rzutu, wynikający z szerszej analizy, uwzględniającej m.in. aktualny stan infrastruktury drogowej (np. awaria mostu czy roboty drogowe), warunki pogodowe rzutujące na przejezdność dróg (np. opady śniegu w warunkach górskich)  czy inne czynniki, a  nie tylko z parametru odległości między koszarami a miejscem zdarzenia. Analiza taka powinna być podjęta niezwłocznie po przyjęciu zgłoszenia, w możliwie krótkim czasie, nie wpływając przy tym na przekraczanie standardów czasowych alarmowego dysponowania zastępów PSP.

Offline Adriano

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Alarmowanie OSP przez PSP
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 20, 2012, 21:31:56 »
Dla odświeżenia tematu.
Jeżeli poszczególni Komendanci nie będą poważnie podchodzić do obsad swoich stanowisk kierowania przez funkcjonariuszy którzy chcą tam być a nie "muszą",  to takie kwiatki z dysponowaniem będą miały miejsce. Aż wreszcie się coś pierd.....nie.
Niejednokrotnie obsada SK nie zna swojego potencjału ratowniczego, boi się zadysponować jeden zastęp więcej itp.
A z drugiej strony nawet doświadczonym dyżurnym na słowo OSP jeży włos na głowie, poprzez swoje doświadczenia z nimi.
A więc w każdej formacji są "perełki" które psują dobre imię jednej i drugiej strony.
"Zapytać możesz - wiedzieć nie musisz"

اكد البروفسور يانوش دانتسكي رئيس قسم الدراسات العربية والاسلامية فى