Autor Wątek: 40 Czy 48 Godzin ?  (Przeczytany 29354 razy)

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 17, 2006, 20:02:33 »
jrg - liczyć każdy umie trochę lepiej trochę gorzej :D
u mnie wymyślili nawet średnią miesięczną po ok. 208h w miesiącu (48h tydzień),
ale już od 1 stycznia 2006 r. jest zgodnie z ustawą a więc 40h tygodniowo i urlop liczy się tak jak 8-godzinnym nie wlicza się dni wolnych od pracy do urlopu. :P
Pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline nokia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 17, 2006, 20:15:10 »
Jak jest liczony urlop w systemie zmianowym oraz chorobowe.

Offline firepol12

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 18, 2006, 19:57:12 »
Panowie całe te śmieszne godziny to parodia i długo to nie wytrzyma to musi padnąć. Zmiana czegoś co moim zdaniem funkcjonowało b.dobrze jest chore. Nasze Wasze kochane zwiąki tak zaczeły mieszać tak, że wnie długim czasie znikną z podziału bojowego łóżka i skończy się sielanka 15 latek i na emeryturkę, do tego też się dobiorą. Nikt na to nie pozwoli aby strażak pracujący 160 godz. średnio w miesiącu z czego ok. 1/3 prześpi, szedł po 15 lata na emeryturkę. WIWAT ZWIĄZKI ZAWODOWE !!!!!. to im wszystko zawdzięczamy. A wystarczyło tylko dać wszystki strażakom solidne podwyżki do podstawy (szczególnie chodzi  mi o podział bojowy) i wszystko było by w pożadku.
 

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 18, 2006, 23:09:33 »
To co firepol12, sugerujesz, że bedzie aż tak źle?
Ciekawe kto bedzie chciał pracować za marne grosze jak nam wszystkie przywileje zabiorą.
Ja myśle, że az tak źle nie bedzie. Jaka narazie odstajemy od uninych strażaków, w tyle oczywiście. Więc czy może być gorzej???

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 18, 2006, 23:33:43 »
firepol12 -
Już nie jesteś pierwszy który pieprzy 3 po 3.
Zadziwia mnie to że kiedyś ktoś napisał że związki są mało aktywne.. gdy napisałem że przyczyniły się do skrócenia czasu służby ktoś odpowiedział mi że takie były wymogi UE a związki nic do tego nie miały.
A tu pan firepol12 twierdzi zupełnie co innego....  :o więc jednak ja miałem rację...:)
Ale do rzeczy:
Cytuj
Zmiana czegoś co moim zdaniem funkcjonowało b.dobrze jest chore.
jeżeli jako jedyni w Polsce zapieprzaliśmy 240 godzin (czasem więcej ) w miesiącu to to było bardzo zdrowe. Było wyśmienicie, wręcz wspaniale. Policja 160, SG 160 a Straż 240 i to za mniejsze pieniądze..... Bardzo zdrowy układ.
Cytuj
Nasze Wasze kochane zwiąki tak zaczeły mieszać tak, że wnie długim czasie znikną z podziału bojowego łóżka i skończy się sielanka 15 latek i na emeryturkę, do tego też się dobiorą.
No właśnie widać jak traktujesz pracę w straży: SIELANKA !!! Najważniejsza rzecz na świecie : łóżko.
Kolego ty chyba przychodzisz do straży wypocząć, ale wyobraź sobie że są w tym kraju JRG co mają po 1600 i więcej wyjazdów rocznie a w dzień remonty, szkolenia, prace gospodarcze itp. Jeśli są wyjazdy w nocy tak sobie nie poleżą.
Cytuj
Nikt na to nie pozwoli aby strażak pracujący 160 godz. średnio w miesiącu z czego ok. 1/3 prześpi, szedł po 15 lata na emeryturkę.

U ciebie pewnie się i śpi... u mnie się czuwa, jakby można było spać to by nas nawet atom nie ruszył.  Śpi się w domu. I nie wiem czy nawet  1/5 się czuwa ( ty czyt. śpi) bo często się jeździ w nocy do akcji, a jesli się nawet nie jedzie to jak cię zerwie dzwonek to wystarczy.... Kto to jest ten "Nikt" który nie pozwoli żebyśmy nie przechodzili na emerytury po 15 latach ??? I jaka jest to emerytura ??? 40 % zarobków?? Powiedz ilu jest chętnych na odejście z takim uposażeniem ??? jeśli ktoś ma tylko 15 lat i odchodzi to albo pracuje gdzieś dodatkowo za niezłe pieniądze, albo ma własną firmę lub jest z domu bogaty. Pozostali i tak ciągną dłużej.
A teraz najlepsze:
Cytuj
WIWAT ZWIĄZKI ZAWODOWE !!!!!. to im wszystko zawdzięczamy. A wystarczyło tylko dać wszystki strażakom solidne podwyżki do podstawy (szczególnie chodzi mi o podział bojowy) i wszystko było by w pożadku.
No popatrz jakie to proste.... rewelacja !!! Kolumb II !!! To powiedz odkrywco czemu nikt przez tyle lat nie dał nam tych pieniędzy ?? Wychodzi na to że dawali wszyscy nam takie podwyżki tylko tradycyjnie ZZ nie chciały ich zaakceptować bo wolały krótszy czas pracy - no nie ?? Kto miałby nam dać większe podwyżki za to jak sam napisałeś spanie w nocy za tę sielankę? Kto ? Ówczesny czerwony rząd ? Pan Miler Leszek odrzucił 150 euro/ na głowę z UE dla służb mundurowych bo stwierdzil że po trzech latach rząd nie da rady utrzymać wypłat na tym poziomie z budzetu. Jakby to on miał mieć ten problem za trzy lata.... śmieszny gość.
Napisz proszę w jaki sposób można było wydrzeć pieniądze za tak długi czas pracy ?? I dlaczego napisałeś że (szczególnie chodzi mi o podział bojowy)?? Przecież biurowi nie pracują 240 godzin więc oni nie powinni dostać nic. Nieprawdaż ?
I znowu zrodziłby się problem i znowu krzyczałbyś że to wszystko przez Związki zawodowe... no nie ??
Wiesz co trochę cię rozumiem, tez znam kilku gości co narzekają że maja za dużo wolnego. Ale ich argumentem jest to że nie umyją sobie prywatnego auta... :(
A tak na koniec to zabraniem łóżek straszyli nas już bardzo dawno, chyba 2-3 lata temu. U ciebie dopiero teraz zaczęli ? Trochę do tyłu jesteście... (a tak na marginesie nie sądzę żebyś pracował na podziale)
Pozdrawiam
PS. Dla mnie osobiście możemy pracować nawet 250 godzin ale teraz wiadomo że czas nadpracowany ponad 160 godzin trzeba oddać lub zapłacić a przedtem czas pracy strażaka był regulowany wymogiem służby... czyli do vivatu...jeśli taki wymóg... ale wtedy było to zdrowe a teraz pracujemy krócej i jest chore...
 

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 19, 2006, 12:16:02 »
gedeon 100% poparcia twojego postu- zaoszczędziłeś mi czas na odpisanie do tego gościa

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 08, 2006, 10:41:29 »
Cytuj
gedeon 100% poparcia twojego postu- zaoszczędziłeś mi czas na odpisanie do tego gościa
Bartku...widze że poglądy Ci się zmieniaja a poza tym Twoja swiadomośc jest coraz wieksza...czyzbyś z buntownika stał sie dorosłym strazakiem???? jeśli tak to gratuluję przemiany.........
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 08, 2006, 13:02:17 »
Cytuj
Panowie całe te śmieszne godziny to parodia i długo to nie wytrzyma to musi padnąć. Zmiana czegoś co moim zdaniem funkcjonowało b.dobrze jest chore. Nasze Wasze kochane zwiąki tak zaczeły mieszać tak, że wnie długim czasie znikną z podziału bojowego łóżka i skończy się sielanka 15 latek i na emeryturkę, do tego też się dobiorą. Nikt na to nie pozwoli aby strażak pracujący 160 godz. średnio w miesiącu z czego ok. 1/3 prześpi, szedł po 15 lata na emeryturkę. WIWAT ZWIĄZKI ZAWODOWE !!!!!. to im wszystko zawdzięczamy. A wystarczyło tylko dać wszystki strażakom solidne podwyżki do podstawy (szczególnie chodzi mi o podział bojowy) i wszystko było by w pożadku.

O kurde, a ten gość skąd się urwał ? Czy to jest strażak czy tylko udaje strażaka.

Moje podejrzenia są takie, że nawet jak jesteś strażakiem służącym w podziale bojowym to najpewniej służysz w jednostce która to ma wyjazdów jak łysy włosów na głowie.  Stawiam jednak na to, że jesteś jakimś zakamufłowanym "strażakiem" biurowym któremu to gul skacze na sama myśl o zaistniałych zmianach.

A powiedz no mi jeszcze strażaku co stoi na przeszkodzie aby teraz w tej sytuacji kiedy wszyscy pracujemy po 40 godz/tyg zrobić solidne podwyżki ? Teraz kiedy doczekaliśmy się normalności jako takiej jeśli chodzi o czas pracy strażaka zmianowego.

Bardzo ładnie wypunktował Ciebie Geddeon, oczywiście Ty mu nie odpowiesz ponieważ nie masz żadnych argumentów na potwierdzenie tego co piszesz. No może poza faktem, że zabiorą nam łóżka :D:D:D

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 09, 2006, 18:52:32 »
łóżka zabiorą może jak zmienią system,
zresztą już nie jeden straszył tym tematem !!
co zrobią z pokojami ?? zresztą kto ma czas na sen chyba tylko jakiś zakamuflowany pseudostrażak - spać to można w domu bez stresu i koło połowicy jeśli się ją ma !!! :D
40 godzin tygodniowo z możliwością podwyższenia do 48 godzin (w miesiącu) - ile to jest -  4 tygodnie razy 8 godzin to chyba 32 godziny toć to jedna służba i parę godzin a nie 2 jak zapisali w rozporządzeniu, chyba że się mylę to niech mnie ktoś "wyprostuje"
Pozdr :D  
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2006, 18:56:57 wysłana przez stępień »
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline AC_strazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 15, 2006, 10:03:38 »
Cytuj
witam !
mam pytanie jak pracowaliście w tym półroczu, 40 czy 48 godz. w tygodniu.Ewentualnie proszę o wskazanie województwa.
Witam. Koleżanki i Koledzy szeroko omawiacie problem 40 czy też 48 godzin pracy, należy więc zwrócić uwagę również na to co dzieje się w krajach UNI, a sokro i my również jesteśmy członkiem tej wspólnoty to czy aby nasze władze nie będą dążyć do ujednolicenia przepisu. Polecam lekturę wyroku sądu w sprawie 48 godzinnego czasu pracy w niemczech.

http://www.cspsp.pl/wdp/biuletyn/numer_05_...iedz_wyrok.html

Pozdrawiam B)  

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 15, 2006, 10:17:19 »
No Panowie a warszawa od 1 lutego wraca do 48 godzin..... bez komentarza

Offline keram998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 15, 2006, 13:06:33 »
Emer
A jaki jest powód tych zmian ?

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 15, 2006, 13:16:53 »
he... pojęcia nie mam, i tego nie jestem w stanie rozumiec, bo nikt tego nie uzasadnił, zapis w ustawie jest taki ze kom. moze przedłuzyc do 48 zeby zapewnic ciąfłość słuzby, ale nigdzie nia ma napisane co tzn "ciągłość służby", a pozatym nie rozumiem dlaczego jednym powiecie  sie pracuje 40 a w sasiednim 48...?

Ja nie narzekam bo moge pracowac nawet więcej, nie mam nic przeciwko, chodzi jednak o sam fakt wyjasnienia i uzasadnienia tej decyzji, bo to jest ciekawe jak niektórzy maja wolną rękę do defeniowania przepisów.

A niestety ludzie zaczynają się domagać wyjaśnień, dlaczego częśc polski pracuje po 40 a inna częśc po 48 a wszyscy biorą te same pieniądze....?

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 15, 2006, 15:45:24 »
ogniowy a do czego ty pijesz?---pogląd na temat zz mam wyrobiony zreszta jak poczytasz to będziesz wiedział jaki-ogólnie negatywny, a to że gość głupoty pisze to już inna sprawa

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 16, 2006, 08:05:29 »
emer - nareszcie jakiś komendant wziął odpowiedzialność za swoje czyny (48 godz. ) i myślę że każdemu dał do ręki odpowiedni papier (decyzję) w którym wyjaśnia dlaczego to zrobił !!  :D
A może dał im dodatek służbowy większy za nadgodziny !! (równy płacy strażaka za 1 służbę) :D  
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 16, 2006, 08:43:14 »
1. Do jednostek dosżły tylko pisma o zwiększeniu vczasu pracy z uzasadnieniam takim ze dopusza to ustawa i nic konkretnie

2. o jakim kolwiek dodatku mozna zapomniećo bo czegos takiego nie ma!

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 16, 2006, 16:17:58 »
Cytuj
A niestety ludzie zaczynają się domagać wyjaśnień, dlaczego częśc polski pracuje po 40 a inna częśc po 48 a wszyscy biorą te same pieniądze....?

Oj ludziska, o czym w  piszecie ?

48 godzin to czas jaki można średni / tygodniowo przepracować. W PSP jest okres rozliczeniowy półroczny a w firmach cywilnych kwartalny. Już w tamtym roku było wyjaśnienie, ze obowiązuje 40 godz tydzień , można go przedłużyc do 48 godz z uwagi na ciągłość służby lecz trzeba wiedzieć, że te nadliczbowe 8 godzin trzeba oddać w późniejszym okresie czasu tzn w okresie rozliczeniowym (półrocznym)

Jeśli jakiś Komendant twierdzi inaczej to znaczy, że kłamie.  

Offline andrej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 16, 2006, 16:43:37 »
prosze o odpowiedz :ph34r:
jakim systemem pacuja w CPR w waszym woj. albo powiatach
czy praca w systemie 12 godz. jest lepsza  od 24 godz.
Dlaczego podkarpacie należy do królików doświadczalnych jeśli chodzi o system pracy :ph34r:  

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 16, 2006, 18:11:01 »
no Panie Mch, bardzo mądry jestes! więc odpowiedz mi w jakim okresie  oddadzą te nadgodziny skoro mamy zrobić grafik służb na okres rozl;iczeniowy półroczny po 48!!!!!! i nigdnie nie ma napisane ze oddadza :):)

Offline seba1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 16, 2006, 18:44:43 »
Cytuj
więc odpowiedz mi w jakim okresie  oddadzą te nadgodziny
Bo nie oddadzą , zakładają, że nikt nie odda sprawy do sądu i jakoś to będzie. Udało się w drugim półroczu 2005 roku więc i w tym się uda.

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 17, 2006, 11:46:15 »
Cytuj
no Panie Mch, bardzo mądry jestes! więc odpowiedz mi w jakim okresie oddadzą te nadgodziny skoro mamy zrobić grafik służb na okres rozl;iczeniowy półroczny po 48!!!!!! i nigdnie nie ma napisane ze oddadza

Ej, Panie emer a co tu ma mądrość do rzeczy ? Z tego co piszesz wnioskuję, iż jako d-ca zmiany robisz grafiki i pewnie d-ca jednostki lub komendant kazał Tobie abyś uwzględnił normatyw 48 godzin / tygodniowo, czy tak ?

Jesli tak to niestety ale robisz duży błąd. Jako osoba na stanowisku kierowniczym z góry zakładasz, iż bedzie zachwiana ciągłość służby. Pytam po czym tak wnosisz ? Zauważ, że Ty z góry zakładasz, iż wystąpi problem "ciągłości służby" a tego robić nie wolno. Raz jeszcze powtarzam, przepis o 48 godz/tyg mówi tylko i wyłącznie o fakcie, iż możesz miec (w uzasadnionych przypadkach) 8 nadgodzin w tygodniu, odrębny przepis stanowi ile tych wszystkich nadgodzin możesz mieć w ciągu roku (to nie jest tak, że możesz miec ich full)

I na koniec. Ty mnie się pytasz kiedy wam Komendant odda te nadgodziny ? Zauważ, ze Twój Komendant (może jego przełożeni) źle interpretuje ten zapis lub robi to celowo  i według tego pewnie was będzie rolował ile się da a Ty bedziesz jednym z jego narzędzi (świadomym lub nie) robiąc w ten sposób grafiki. Sprawa się rypnie jak ktoś się poskarży w inspekcji pracy a wtedy nawet Tobie może się dostać jakąś grzywnę. Jak myslisz, czemu w innych rejonach kraju liczą w grafikach 40 godz/tygodniowo ?

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 17, 2006, 11:56:38 »
Mch:

"... harmonogram czasu pracy w miesiącu styczniu pozostaje bez zmian, weryfikacji dokonujemy w harmonogramach od 01.02.2006 do końca okresu rozliczeniowego tj. do 30.06.2006.
W związku z powyższym czas służby strażaka w I półroczu to suma godzin pracy w styczniu (40 h tygodniowo) i godziny pracy w okresie 01.02 do 30.06 br(wg 48 godzinnego tygodnia pracy)..."

Dla mnie z tego wynika, iz do końca okresu rozliczeniowego ma być po 48 tygodniowo, i nie ma tu miejsca na dodatkowe odniory godzin pomnadnormatywnych. Jeśli się myle to prosze abyś mnie poprawił.


Pozdrawiam

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 17, 2006, 20:25:03 »
Cytuj
W związku z powyższym czas służby strażaka w I półroczu to suma godzin pracy w styczniu (40 h tygodniowo) i godziny pracy w okresie 01.02 do 30.06 br(wg 48 godzinnego tygodnia pracy)..."

Napisz może coś więcej na ten temat, skąd to przyszło, kto się pod tym podpisał i jaką podstawę prawną podał. Napisz też w jakim mieście (Komendzie) to ma obowiążywać.

Takich co to interpretują jak chcą rózne akty prawne jest na pęczki, ich po prostu trzeba na nowo do szkoły wysłać.


Tutaj klejam stanowisko SK NSZZ "Solidarność" było ono konsultowane z prawnikami Komisji Krajowej.

 Stanowisko nr 1 / 2006 w sprawie sposobu rozliczania czasu służby
Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” przedstawia następujące stanowisko w sprawie sposobu rozliczania czasu służby:

Podstawowym przepisem regulującymi normatyw czasu służby jest art.35 ust.1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. W powiązaniu z Dyrektywą 88/2003/UE z dnia 4 listopada 2003r. oraz z rozdziałem „Czas Pracy” zawartym w polskim Kodeksie pracy wynika jednoznacznie, że normatywem rozliczającym czas pracy (służby) w Polsce jest 40-sto godzinny tydzień pracy (służby).
Zarówno Dyrektywa jak i Kodeks pracy dopuszcza przedłużenie czasu pracy (służby) do 48 godzin tygodniowo, co oznacza, że nie zwiększa się normatywu a jedynie ilość godzin do przepracowania w danym tygodniu. Wobec powyższego pracodawca-komendant ma prawo przedłużyć czas pracy (służby) do 48 godzin tygodniowo pod warunkiem, że normatyw, który obowiązany jest przepracować strażak wynosi 40 godzin tygodniowo, zaś każda godzina powyżej tego normatywu jest godziną nadliczbową, która musi być zwrócona w okresie rozliczeniowym.
 
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2006, 20:28:52 wysłana przez MCh »

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: 40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 18, 2006, 20:06:35 »
MCh wszystko pięknie i ładnie opisałeś nawet cytat stanowiska SKNSZZ Solidarność ale dlaczego nie można napisać tak ustawy lub rozporządzenia aby inni nie mogli interpretować inaczej ??
Co kraj to obyczaj co inny stołek to inna interpretacja ale popieram Cię co poniektórzy powinni wrócić się do szkoły !! ^_^
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: 40 Czy 48 Godzin ?
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 18, 2006, 23:00:09 »
Cytuj
MCh wszystko pięknie i ładnie opisałeś nawet cytat stanowiska SKNSZZ Solidarność ale dlaczego nie można napisać tak ustawy lub rozporządzenia aby inni nie mogli interpretować inaczej ??

Stępień, uwierz mi, ustawa jest pisana językiem prawników. Zaręczam Tobie, że zdecydowana większość Komendantów, Dowódców , Kadrowych itp. dobrze wie jak ją czytać i jak rozumieć. Nawet jak by się gdzieś zdarzyło i któryś z Komendantów miał problem ze zrozumieniem to i tak ma do swojej dyspozycji prawnika, przy każdej KM/KP powinien taki byc zatrudniony. Problem leży gdzie indziej, przykro to pisac lecz twierdzę, ze wielu Komendantów nadużywa w tej sytuacji swojego stanowiska. Najlepiej jest udawać, że "ja tak zrozumiałem" lub "tak licze bo w innym powiecie też tak liczą"

Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji to poproście o interwencję ZZ, jeśli nie na poziomie KM/KP to próbujcie na szczeblu wyższym w zależności jaką macie tam strukturę. Inna sprawa jeśli związków u was nie ma lub nie należycie do nich. W tej sytuacji możecie wystąpić do Inspekcji Pracy, oni powinni skontrolować ewidencję czasu służby i w razie uchybień w tej materii spowodować aby sytuacja ta zmieniła się.