Autor Wątek: Kurs podstawowy-pytanie  (Przeczytany 8409 razy)

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 15, 2013, 00:48:24 »
Czy jest sens wstapienia do osp skoro straznica jest 5-10 min samochodem, a planuje wyjazd na studia poza miasto za 6-7 miesiecy? Dla nich nie ma problemu (zapraszaja mnie na kurs podstawowy), a ja w sumie nie moglbym jezdzic na akcje (za daleko).

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 15, 2013, 01:04:52 »
U mnie taka sama sytuacja @REEN. Szkoleń nigdy za wiele, na pewno się kiedyś przyda. Jak nie w innej OSP, to dla dodatkowych pkt. do PSP.

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 15, 2013, 01:21:33 »
Pkt do osp sie nie licza w sgsp (o ile sie dostane), a po drugie mialbym za maly staz. No nic, pojde i pogadam z nimi. Chodzilo mi o generowanie kosztow na moje szkolenie/wyposazenie.

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 15, 2013, 11:25:22 »
Spokojnie, niedługo zaczną przychodzić do prezesów i naczelników takie pisma jak ostatnio u mnie.
"Na badania proszę skierować tylko tych ratowników, którzy są aktywnymi członkami OSP, biorącymi udział w akacjach rat-gaś".
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 15, 2013, 21:03:00 »
POL102: przy badaniach do kursu podstawowego to lekko idiotyczne pismo ;p

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 15, 2013, 21:08:35 »
A tak swoją drogą (nie wiem czy tak wszędzie jest): dla mnie największym idiotyzmem programu kursu podstawowego jest przymus zaliczenia komory dymowej. Kilku moich kumpli jest teraz na tym kursie i wszyscy mówią tam jednym głosem, że to bez sensu. Chłopaki z PSP są tego samego zdania bo akurat specyfika naszego powiatu jest taka, że większości z nas nigdy się to nie przyda. Nno ale cóż..."gwiazdorzy" ze stolicy mają swoje fantazje...

Offline woytu89

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 15, 2013, 21:32:27 »
Kolego DUDI1, powiedz mi, gdzie i kiedy ten kurs był (jest), gdzie obowiązkiem było zaliczenie komory dymowej ? Bo chyba nie masz na myśli tego blaszanego kontenera? Po wtóre, ja jestem z powiatu kieleckiego, w dodatku z jednej z gmin ościennych Kielc (do JRG1 jakies 10km) i nie wyobrażam sobie, żeby strażak nie posiadał umiejętności użycia i względnego obycia z AODO. Wiele razy w akcji używałem ja jak i moi koledzy.

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 15, 2013, 21:39:32 »
Nno właśnie w "jedynce" chłopaki będą to zaliczać. Do tego mają zajęcia w AODO na terenie naszej KP. Więc myślę, że to by spokojnie wystarczyło tym bardziej, że ćwiczą w zadymionych pomieszczeniach. Sam jestem zdziwiony, że wprowadzono taki wymóg bo nigdy wcześniej czegoś takiego nie było.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2013, 21:44:47 wysłana przez dudi1 »

Offline saravi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 17, 2013, 19:49:44 »
Kurs podstawowy strażaka ratownika trwa 85 godzin z egzaminem (przetestowane ;-), w tym wykłady, zajęcia praktyczne, komora oraz egzamin teoretyczny i praktyczny. Co do rozłożenia całego kursu widzę, że jest "pełna dowolność" zapewne uwarunkowana mocą przerobową PSP ;-)

Co do pytania o te części, to obecnie o ile mi wiadomo już nie ma podziału na cz.I i cz.II i już nie będzie, chyba że na życzenie. Robione są kursy cz.II tzw. uzupełniające mające na celu doszkolenie już przeszkolonych wcześniej druhów, którzy mieli zrobioną tylko cz. I tak by nie musieli powtarzać wszystkiego na nowo.

Zaliczanie komory rzeczywiście jest uciążliwe dla niektórych. W momencie braku pozytywnego zaliczenia komory, ale ukończenia całego kursu podstawowego zdania egzaminu końcowego i tak otrzymuje się zaświadczenie w którym to widnieje zapis "szkolenie podstawowe cz.I". Taka osoba jest uprawniona do wyjazdów, jednak nie będzie mogła uczestniczyć w innych szkoleniach następujących po podstawowym: ratownictwo techniczne, kierowca mechanik, naczelnik, dowódca itp. U mnie można podejść w innym terminie późniejszym do zaliczania komory, jak się uda to zaświadczenie na bazie dokumentacji ze szkolenia zostanie zmienione na "szkolenie podstawowe strażaka ratownika" czyli dawna cz.I i II.
Odważni nie żyją wiecznie, za to ostrożni nie żyją wcale!

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 17, 2013, 20:35:27 »
Jaką formę ma u Was egzamin praktyczny? Jakieś konkretne założenia, sytuacje powtarzane co kurs? Czy co roku co innego?

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 17, 2013, 21:46:47 »
@saravi.
Jakoś nie słyszałem by "mocnej" modyfikacji uległ system szkolenia z 2006 roku -system obowiązuję cały czas - nie pisz więc, że dawny jest zapis szkolenia strażaków ratowników OSP część I i II.
To komendy PSP decydują czy to ma być szkolenie jednoetapowe czy strażaków ratowników część I lub II - tutaj jest pełna dowolność.
Trzeba również dodać że po skończeniu części I masz dwa lata na zrobienie części II.
A wg programu szkolenia liczba godzin z egzaminem przy szkoleniu jednoetapowym wynosi 104 godziny a nie 85, co nie zmienia faktu, że rzadko te 104 godziny są rzeczywiście przestrzegane.
To,że nie będzie mogła osoba osoba po części I brać udziału w innych szkoleniach to pikuś -mimo,że może uczestniczyć w akcji, to nie może tykać się żadnego sprzętu mechanicznego czy AODO.
Pozdrawiam

Offline saravi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 17, 2013, 22:08:36 »
dzięki joker26
Upierać się nie będę przy swoim, jeżeli to co napisałam to błąd, cóż... opieram się na doświadczeniach i informacjach jakie otrzymuje z Komendy, zatem ta ich dowolność przeświadczyła mnie w tym co napisałam, po prostu organizują wszystko w jednym etapie. Co do ilości godzin to wiem doskonale, że powinno być więcej (patrząc na rewers zaświadczenia) u mnie pisali nawet po 106 ale nie chodzi o to kto da więcej :)
Pozdrawiam
Odważni nie żyją wiecznie, za to ostrożni nie żyją wcale!

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 17, 2013, 23:37:58 »
koledzy a jakie trzeba spełniać wymagania na kurs ratownictwa technicznego?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 18, 2013, 00:21:22 »
Polecam lekture :)
http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/KG_PSP.pdf
I wszystko jasne :)

Strażak90

  • Gość
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 27, 2013, 19:25:56 »
musisz mieć ukończony I i II stopień, aby zrobić RT

Offline shpaco

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 27, 2013, 23:41:50 »
po RT miałem szkolenie dowódców, a jaki jest następny "szczebel"? kierowca-mechanik?

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 28, 2013, 01:14:43 »
@shpaco, ciężko mówić że kurs kierowcy jest kolejnym szczeblem. To jakby oddzielna historia, podobnie jak KPP. Jeśli patrzeć na hierarchię, następny w tej drabince może być kurs naczelników :)
Plus ratio quam vis

Offline shpaco

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 28, 2013, 22:55:56 »
trochę mnie oświeciłeś   -_- a jakie wymagania trzeba spełnić aby móc iść na kurs KPP? poza tym iż trzeba wywalczyć w gminie fundusze...  -_-

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 28, 2013, 22:58:21 »
ja jak robiłem KPP trzeba było posiadać kurs podstawowy oraz legimke osp
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 29, 2013, 09:33:01 »
Z tego co pamiętam u mnie na KPP trzeba było mieć zaświadczenie o byciu czynnym członkiem OSP, zaświadczenie o zatrudnieniu na terenie naszego województwa i nie mogłeś mieć wyższego wykształcenia. Kurs robiony za unijne pieniądze więc i wymagania trochę dziwne.

Offline shpaco

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 29, 2013, 20:45:10 »
a wiesz może z jakiego programu unijnego te środki???  -_-

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Kurs podstawowy-pytanie
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 29, 2013, 22:02:30 »
Europejski Fundusz Społeczny to wiem na pewno. Nazwy programu nie znam. Polecam skontaktować się z firmą LINMED  z Krakowa.