Pożarnictwo > Ratownictwo Medyczne

Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji

<< < (2/9) > >>

Ajax:
pagon zgadzam się z Tobą, niemal w pełni. Puty istnieje odrębnie, coś takiego jak Pogotowie Ratunkowe - nie starajmy się na "siłę" ich w pewnych sprawach /działaniach/  wyręczać /zastępować/ po prostu często mam wrażenie - wychodzimy przed orkiestrę  <_< Nie jestem prawnikiem - prawo jako takie miałem tylko 2 - latka i tak odbiega ono mocno obecnie od rzeczywistości, pozatem zazdroszczę zajęć z lekarzem :) Kiedyś próbowałem, coś takiego na stałe również wprowadzić u siebie, jednak moi decydenci mieli inne spojżenie nt. :( Cóż...  trudno sam nic nie zdziałam, a wielu to po prostu "zwisa"
Pozdr.

ignacy b:
Odpowiedzi:
1/. chodzi o AED - automatyczne defibrylatory zewnętrzne
2/. Poszkodowany bez czynności życiowych ewakuowany z płonącego mieszkania poza strefę zagrożenia, resuscytowany przez strażaków, poszkodowany z nagłym zatrzymaniem krążenia, resuscytowany przez strażaków, strażak z krwotokiem tętniczym zatamowanym przez kolegów - oni ( i wielu innych )  przeżyli dzięki działaniom ratmed PSP  - kto tu wyszedł przed jaką orkiestrę ?
3/. Zajęcia z lekarzem to rozwiązanie prawie idealne, kłopot w tym, że decydenci aktualnie nie ratują ( a niektórzy nigdy nikogo nie ratowali) i  nie rozumieją powagi sytuacji. Cała nadzieja w postawie ratowników z podziału - już niedługo zdobędą doświadczenie, które upoważni ich do zadawania pytań - może to uzmysłowi rangę problemów....  

Ajax:

--- Cytuj ---2/. Poszkodowany bez czynności życiowych ewakuowany z płonącego mieszkania poza strefę zagrożenia, resuscytowany przez strażaków, poszkodowany z nagłym zatrzymaniem krążenia, resuscytowany przez strażaków, strażak z krwotokiem tętniczym zatamowanym przez kolegów - oni ( i wielu innych ) przeżyli dzięki działaniom ratmed PSP - kto tu wyszedł przed jaką orkiestrę ?
--- Koniec cytatu ---


To obecnie po tylu różnych kursach, szkoleniach, od gimnazjum począwszy itd...powienien umieć - teoretycznie każdy obywatel - ale kto się odważy /zdecyduje/. To już zupełnie inna bajka i tu moim zdaniem tkwi sedno sprawy. Każdy /niemal/ ponoć ma obowiązek i co? Pog.Rat. + PSP :( Napewno nie!
Pozdr.

Witold:

--- Cytuj ---W defibrylację się nie "bawimy" bo polskie prawo zabrania używać defibrylatora przez osoby inne niż lekarz!
--- Koniec cytatu ---
oraz, w nawiązaniu do:


--- Cytuj ---Puty istnieje odrębnie, coś takiego jak Pogotowie Ratunkowe - nie starajmy się na "siłę" ich w pewnych sprawach /działaniach/ wyręczać /zastępować/ po prostu często mam wrażenie - wychodzimy przed orkiestrę
--- Koniec cytatu ---

OK. Ja wiem, żem ochotnik więc niejako z założenia chcę robić raczej więcej niż mniej, ale nie do końca się zgodzę z wychodzeniem przed orkiestrę w nawiązaniu do defibrylatora. Wspomniał już Pan Ingacy, a ja tylko podam jeszcze jeden przykład.
W tym roku, daty nie pamiętam ale to była druga połowa roku, w Stanach (bo gdzieżby indziej ;) ), strażak został porażony prądem (poszkodowana osoba cywilna też). Obecny na miejscu paramedyk, używając defibrylatora naprzemiennie dla obu poszkodowanych, przywrócił im akcję serca. Nie jestem lekarzem, ale z tego co pamiętam, migotanie komór można zwalczyć tylko defibrylatorem, a do migotania dochodzi często właśnie na skutek porażenia prądem. Naprawdę przepraszam, że zanudzam, ale to chyba też w interesie strażaków, żeby taki posiadać (automatyczny oczywiście).
Nie wiem jak to jest wg. prawa. Na kursie, który zaliczyłem w listopadzie, omawiana była obsługa AED. Podobno gdzieś w PSP testowane są AED i w przyszłości mają wejść do PSP w zestawach R3. Ma ktoś jakieś konkretniejsze na ten temat informacje?

ignacy b:
W województwie łódzkim rusza program pilotażowy wyposażenia wszystkich JRG w AED. Po kilkunastu miesiącach będziemy mieli obraz współpracy z pogotowiem i społeczeństwem. Chodzi m.in. o to aby dyspozytor pogotowia, wiedząc, że strażacy mogą być na miejscu zdarzenia wcześniej niż zesp rat med - zgłosił do MSK prośbę o zadysponowanie PSP.  Podobno liczą się minuty... Mam nadzieję, że pogotowie - z innego niby-systemu, doceni możliwości PSP i  będzie je wykorzystywać... Jeżeli nie, to trzeba się będzie  mocno zastanowić, czy stać nas na urządzenia, które bedę nieprzydatne ( przynajmniej tak długo, jak zgłoszenia o stanach nagłych wpływają do dyspozytorni pogotowia....)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej