Autor Wątek: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji  (Przeczytany 18609 razy)

Offline ignacy b

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 699
Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 23, 2006, 08:23:47 »
1/. Treści postów- tak już jest na forach anonimowych, że się można naczytać rózności...
2/. Procedura w hipotermii zapisana w wytycznych jest przekonująca - opracowana przez znawców zagadnienia- ogrzany tlen - postulowałem wyposażenie grup ratownictwa wodnego w ogrzewacze mieszaniny oddechowej - bo ci ludzie rzeczywiście mogą uratować np. dziecko spod lodu - bez reakcji... no to trzeba wentylować tlenem wdychanym przez nos ratownika metodą usta - usta - ew. przez maskę worka samorozprężalnego - ( wtedy przez nos albo z rurką u-g) - bo bezpośredni kontakt z ustami wyziębionego jest nieprzyjemny...
3/. Chyba nawet rurki krtaniowe - (tak jak maski - dopuszczone przez wytyczne) - nawet napisano doktorat o zastosowaniu tych rurek przez strażaków u dzieci (!) - ale na razie to nie ratownicy kupują sprzęt, a przekazanie pudełka rurek to nie to samo, co drabiny - nawet regionalna telewizja nie przyjedzie...
4/. Jest zasada - ponieważ ponad 80% szkoleń ratmed w PSP odbyło sie przy wykorzystaniu komercyjnych podmiotów zewnętrznych - że właściwy terytorialnie koordynator weryfikuje i dopuszcza na piśmie podmiot szkolący do szkolenia - żeby ratownicy mieli szanse zdać egzamin. Ponadto informacje o egzaminach miały spływać do KCKR dla umożliwienia wizytacji celem zachowania jednolitości i spójności systemu szkolenia w kraju. KG PSP nie była  w stanie wyegzekwować tych informacji, co akurat nie stanowi już problemu, bo koordynatora krajowego zwolniono z powodu reorganizacji, której nie było. I zamiast pozyskiwać koordynatorów szczebla powiatowego ( np. miejscowy szef pogotowia " skazany" na współpracęez PSP) - utrudnia się życie koordynatorom - i się "wykruszają" - cóż - sprzęt kupiony to znaczy, towarzyszu, że ratownictwo medyczne jest... Może relacje prasowe o tragediach i procesach uzmysłowią wagę zagadnienia, skoro własna aktywność intelektualna nie wystarcza.....
5/. NZK w domach - nie chcę krakać ( obiecywać?), ale to jest nasza przyszłość - na razie  z AED - jeżeli PSP może być wcześniej , niż zesp. rat med - to dlaczego ma nie jechać ... Ale legislatorzy poszli jeszcze dalej zapisując takim podmiotom, jak PSP "kwalifikowany transport" do szpitala..... regulacja rzeczywistości na podstawie urojeń to zjawisko u nas coraz częstsze...
6/. Moje zdanie na temat perspektyw ratmed  dla każdego strażaka jest takie: poszerzenie zakresu ratmed w PSP
( w przyszłości, po zdobyciu doświadczenia !!!!!) : udrożnienie na wyższym poziomie ( maski krtaniowe itp.), AED, i ew. wlew 1000 ml krystaloidów do żyły obwodowej  ( wkłucie w dobrą żyłę można wyszkolić, jak są trudności, to nawet piel. anest. może nie dać rady) lub szpiku - kilka osób z nzk i w ciężkim wstrząsie może uda się uratować,  nigdy nie transport - jak już przemieszczamy poszkodowanego to zawsze  ewakuacja!
7/. Na razie często żle unieruchamiamy kończyny, kołnierze - dosyć dobrze, rozpoznanie wstrząsu - coraz lepiej, pasy noszy nadal się wloką,  taktyka ratmed - lepiej w praktyce niż w opisach,  meldunki - powoli się poprawiają, zawartość PSP R- 1 - czasami bardzo duże braki - nikt nie pilnował...!!!

Offline bulon

 • Elitarny spamer :)
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.521
 • Płeć: Mężczyzna
 • www.heartsaver.pl
  • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 23, 2006, 10:47:50 »
4h 4t czyli skrot edukacyjny dla
odwracalnych przyczyn zatrzymania krazenia
hipoksja,
hipowolemia,
hiper/hipokaliemia,
hipotermia,

odma prężna,
tamponada serca,
przedawkowanie leków lub zatrucie,
zmiany zakrzepowo-zatorowe

po polsku to sie rozmywa ale po angielsku literki pasuja do skrotow.


Cytuj
Chciałem Ci przypomnieć , że w straży zarówno tej Państwowej jak i Ochotniczej , są przede wszystkim  Strażacy-Ratownicy .
dziekuje za ta wskazowke, zawsze sadzilem ze supermani ale sprowadziles mnie na ziemie- odnosnie czego to przypomnienie bo tego typu sformulowanie regularnie tluke na tym forum?
wydaje mi sie ze sie dosyc dobrze w tym moemncie zgadzamy

Cytuj
Ratownictwo medyczne które przypisane jest jednostką ochrony przeciwpożarowej jest tylko jednym z kilkunastu  zadań , może nie mniej ważnym niż inne jednak strażak musi posiadać potężny zasób wiedzy z wielu dziedzin .

zasob wiedzy z ratowncitwa emdycznego strazak jest tylko nieco rozszerzonym tematem pierwszej pomocy ktora powinni umiec wszyscy na calym swiecie.
mysle ze kazdy strazak sobie z tym powinien radzic.


Cytuj
Podstawowym błędem Ratownictwa Medycznego w strukturach jednostek ochrony przeciwpożarowej nie tylko tych z KSRG jest brak zróżnicowania w kwalifikacjach

sa lekarze ktorzy pelnia role koordynatorow i starzacy ratownicy ktorzy pelnia role ratownikow.
pielegniarze nigdy nie pchali sie do strazy a ratownciy medyczni po szkole to dosyc nieuregulowany zawod i ciezko by minister SWiA robil to co nalezy do ministra zdrowia.
a mimo to tworca rozporzadzenia o ksrg wlozyl tam zespoly ratmed posiadajace wlasne srodki lokomocji.


Cytuj
Co do wytycznych ERC to prędzej czy później znajdą się w procedurach , szczególnie że nowe są ułatwieniem
tzn ktore elementy ERC2005?
mysle ze kurs pierwszej pomocy medycznej dla ksrg jest takim kursem gdzie mozna spokojnie nuaczac pomiedzy bls ktory zostal splycony do poziomu edukacjisredniointeligentnego szympansa a poziomem als. bls w erc2005 jest dla absolutnego laika a strazak nim nie jest po kursie.
jedyne co mozna zmienic to 15:2 na 30:2 tylko nie do konca wiadomo czy w takich przypadkach z jakimi straz do czynienia jest to korzystne i potrzebne !
a teraz szczegolna moim zdaniem uwaga- erc 2005 zastrzeglo ze erc 2000 nie traca na waznosci.

Cytuj
Na kilku zajęciach ocenialiśmy skuteczność AED . Przyjmując że AED co chwila prowadził  analizie rytmu , to po pierwszej , góra drugiej nie skutecznej defibrylacji dla ratowanego bezpieczniejsze było odłączenie defibrylatora i prowadzenie dalszego RKO bez kolejnych prób do czasu przybycia zespołu z lekami i manualnym defibrylatorem

czyzbys zachecal na podstawie swoich badan do rezygnacji ze stosowania standardow?

Cytuj
Jak któryś z kolegów zauważył procedury są wzorowane na BLS i BTLS i tak zostanie jeśli te procedury będą się zmieniać to KSRG prędzej czy później też . Nie może być różnych standardów
erc 2000- udrazniamy drogi oddechowy- (jama ustna+odchylenie),kontrola opddechu,dwa skuteczne wdechy, kontrola oddechu,15 ucisniec
erc2005-kontrola oddechu, 30 ucisniec,2 wdechy...

co ma robic strazak wg ciebie?
erc2005 to maxyalne splycenie dla laika, poto by wiecej osob ktore maja malo czau i rzadko sie tego ucza.
natomiast strazak ma czas by to powtarzac i poswiececi czas na glugi kurs.
oza tym erc to tylko towarzystwo ktore cos zaleca i jest na tyle szanowane ze kazd uwaza ze to na nich nalezy sie wzorowac. ale ie trzeba i nic do tego nie zobowiazuje! to jest tylko nieformalna spoleczno-srodowiskowa zgoda na to.
ale w ksrg wlasciwsze jest pozostanie przy tym co jest z opcja zmiany stosunkuucisniec ale nawet erc 2005 tego nie wymagaja.


tak jak ignac wspomnial BTLs i BLS to nazwy produktow sprrzedawanych na rynku.
i teraz pytanie0- czy tworcy BTLS wymyslili to wszystko samiczy rowniez opierali sie na swoich doswiadczeniach i wiedzy ktora wczesniej ktos im przekazal gdy jeszcze nie bylo BTLS ??
do czego zmierzam- to ze jego elementy sa w wytycznych ratmed ksrg nie oznacza ze wlasnie na nich bylo co wzorowane bo moze bylo na podstawie innech zalecen ale sa one zbierzne z ogonoswiatowym trendem w lecznictwie.


Cytuj
jeszcze jedno do kolegi Bulon jak kolego piszesz o leczeniu odwracalnych przyczyn NZK -  4H i 4T to nie jest to w procedurach KSRG i podaj kolegom o co  chodzi bo nie każdy skończył np. ACLS .             
nic nie trzeba konczyc by to wiedziec tylko w kazdej szkole medycznej o profilu ratmed powinno sie tego uczyc i niekoniecznie pod nazwa ACLS- btw- to kurs AHA a nie ERC ...
ciut inny produkt

Cytuj
Może pewnym problemem jest system szkolenia , ponieważ zdarzyło się że słyszałem o kursie parodii gdzie większość czasu poświęcono imitacji ran i ssaniu tabletek pluszczu w celu imitowania wydzielin , a uczestnikom nie przekazano podstawowych informacji na temat np. parametrów życiowych . Jednak podobnie jak w przypadku komentowanego przez Ciebie BLS to i tutaj przydała by się jakaś certyfikacja podmiotów szkolących .
osobiscie botykam sie z problemami egzaminacyjno szkoleniowymi dla grup spolecznych i moim zdaniem system szkolenia nie jest skuteczny.
sam skrot przed nazwiskiem "dr" nie jest rownoznaczny ze 100% jakoscia szkolenia podczas kursu.
brakuje certyfikowanych instruktorow.

Cytuj
I dlatego poruszanie ,a raczej rzucanie takich haseł mnie irytuje . KSRG nie jest od leczenia , a od ratowania , to pierwsze zostawmy lekarzom .           
 
bardzo popularne haslo, brakuje czesci o pielegniarkach.niestety leczeniem zajmuje sie i ratownik tylko pod inna nazwa- bo leczenie hipowolemii dla strazaka to bedzie tamowanie krwotoku a dla lekarza dodatkowo podanie plynow itd...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2006, 10:52:09 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 699
Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 23, 2006, 21:16:29 »
Co do zespołów szkolących - dobrze szkolą strażaków nauczycielki ze studiów medycznych i szkół pielęgniarskich, niektóre prywatne firmy z doświadczonymi w polu ratownikami i lekarzami, a np. zespoły złożone z lekarzy szpitalnych mają często niedużą skuteczność i spadają z rynku: "wiecie, panowie strażacy, zawał dolny, bradykardia, wstrząs - no atropina, stymulacja, ale trzeba rozważyć katecholaminy, dobra, to wy poćwiczcie na manekinie, a ja lecę na dyżur......" No i po to są koordynatorzy ratmed żeby pilnowali. Czasem jest trudno, bo trzeba wystąpić w obronie strażaka  przeciw własnemu środowisku - może też dlatego nie ma kolejek do stanowiska koordynatora....     

Offline czesiu-niesfora

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 26
Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 11, 2006, 21:45:14 »
Drodzy Czytelnicy!!!
nie obrażając nikogo lecz zamocno zagłębiamy się w sfere medyczną! Strażak to taki stwór, który powinien umieć poprawnie wyciągnąć ze strefy O poszkodowanego, poprawnie go ewakuować i utrzymać czynności życiowe - nic więcej.
Jeżeli będziemy coraz więcej strażakowi wbijać do głowy to w konicu ten osobnik padnie z przegrania umysłu ^_^ Na podziale bojowy powinien być minimum jeden ratownik med, który będzie miał do pomocy strażaków, a strażak niech pożądnie gasi i wycina poszkodowanych!!!