Pożarnictwo > Ratownictwo Medyczne

Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji

(1/9) > >>

Witold:
Cześć,

W jednej z poprzednich dyskusji wspomniałem o zmianach w wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Odpowiedzi nie stwierdziłem ani jednej (na postawione przeze mnie pytanie), więc pozwólcie, że otworzę nowy topic.
Otóż zmiany jakie wprowadzono do wytycznych wyglądają następująco (źródło:
Podsumowanie zmian, pdf)

Całość wytycznych można znaleźć pod takim adresem: http://www.prc.krakow.pl/wyty/wyt2005.html


Główne zmiany w zakresie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych:

• Decyzję o rozpoczęciu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) podejmuje się, gdy poszkodowany nie reaguje i nie oddycha prawidłowo.
• Ratownicy powinni być nauczani układania rąk centralnie na klatce piersiowej, a nie czasochłonną metodą identyfikacji łuku żebrowego.
• Każdy oddech ratowniczy powinien być wykonywany przez 1 sek., a nie 2 sek.
• W przypadku osoby dorosłej stosunek uciśnięć klatki piersiowej do oddechów wynosi 30:2. U dzieci powinno się zastosować ten sam stosunek, gdy RKO prowadzona jest przez pojedynczego ratownika.
• W przypadku dorosłych pomija się 2 początkowe oddechy ratownicze i uciska klatkę piersiową 30 razy natychmiast po potwierdzeniu NZK.

Główne zmiany w zakresie automatycznej defibrylacji zewnętrznej:

• Programy publicznego dostępu do defibrylacji (Public Access Defibrillation -PAD) są zalecane w miejscach, gdzie spodziewane użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (Automated External Defibrillator AED) przez świadków NZK wynosi więcej niż 1 raz w ciągu dwóch lat.
• Po jednej defibrylacji (minimum 150J przy stosowaniu defibrylatora dwufazowego lub 360J przy użyciu jednofazowego defibrylatora) należy natychmiast podjąć RKO i prowadzić przez 2 min. bez przerw na analizę rytmu, sprawdzenie oznak życia, czy obecności tętna.

Główne zmiany w zakresie zabiegów resuscytacyjnych u dzieci

BLS u dzieci
• Ratownicy niemedyczni oraz ratownicy medyczni działający w pojedynkę, będący świadkami NZK u dzieci, powinni prowadzić BLS zachowując stosunek 30 uciśnięć klatki piersiowej do 2 oddechów. Należy rozpocząć od 5 oddechów ratowniczych i kontynuować RKO w stosunku 30:2, tak jak w BLS u dorosłych.
• Dwóch, lub więcej ratowników medycznych powinno zastosować RKO w stosunku 15:2 u dzieci, u których nie ma jeszcze cech pokwitania. Ścisłe ustalenie wieku pokwitania jest niewłaściwe i niepotrzebne. Jeśli ratownik uważa, że poszkodowany jest dzieckiem powinien zastosować wytyczne dla dzieci
• U niemowlęcia (poniżej 1 roku życia) technika uciskania klatki piersiowej pozostaje niezmieniona: uciśnięcia klatki piersiowej wykonuje się dwoma palcami jednej ręki w przypadku jednego ratownika, a w przypadku dwóch lub więcej ratowników kciukami, równocześnie obejmując dłońmi klatkę piersiową. Technika z użyciem jednej lub dwóch rąk może być użyta w zależności od preferencji ratownika.
• U dzieci powyżej 1 roku życia można zastosować AED. Zalecane jest stosowanie urządzeń obniżających dostarczaną energię u pacjentów między 1 a 8 rokiem życia.

*****

Z tego co wyczytałem w wytycznych KSRG nt. ratownictwa medycznego, wytyczne te nie omawiają wprost elementów takich jak stosunek uciśnięć do wdechów, więc moje pytanie jest następujące:

Według których wytycznych powinni obecnie postępować strażacy KSRG? Według wytycznych nowych (2005) czy nadal wg. starych (2000)?

Osobiście stosowny kurs odbyłem całkiem nie dawno, bo w listopadzie, na którym to kursie uczono jeszcze wg. starych wytycznych, bo nowych jeszcze nie było. Jak to wiec jest teraz?.

Witek

ignacy b:
Nowe wytyczne budzą szereg wątpliwości, zwłaszcza w aspekcie praktyki polskich strażaków. Oficjalnie ogłoszone były 15-12-2005, a w pierwszym tgodniu stycznia 06 odbędzie się spotkanie koordynatorów rat-med PSP w celu wypracowania strategii działania w tej sprawie - np.  jakie pisma i do kogo. Potem prawdpodobnie Komendant Główny otrzyma szereg wniosków i propozycje nowych procedur - i jak je wprowadzi, to będą obowiązywać.....

pagon:
Wszystkie procedury medyczne stosowane w PSP są wzorowane na innych, zewnętrznych. Stosowane przez nas (PSP) procedury nie nadążają za tymi "zewnętrznymi".
Tak czy inaczej PRC ma większą więdzę, praktykę i doświadczenie w resuscytacji niż PSP. Na pewno "większe głowy" są w PRC niż w PSP.
Rola PSP ogranicza się do skopiowania i dostosowania ogólnie stosowanych procedur pierwszej pomocy.

U mnie w JRG już uczymy się nowych procedur.

ignacy b:
A konkretnie, to jakich procedur - co z wentylacją tlenem, jak wyglada cykl resuscytacyjny - czy uciśnięcia i oddechy, czy oddechy i uciśnięcia, a konkretnie, jak kończymy 5 cykl - na uciśnięciach czy 2 wdechach? A czy w przypadku zatrzymania krążenia w mechaniźmie niedotlenienia ( najczęściej w praktyce PSP), a nie nagłej śmierci sercowej nie należy zaczynać od oddechów - tak jak u dzieci? a kiedy defibrylować, jak się przybywa na miejsce zdarzenia i zatrzymanie krążenia nie było obserwowane - po  5 cyklach czy po 2 minutach i dlaczego ? Proponuję zaczekać na decyzje Komendanta Głównego co do ew. modyfikacji  wytycznych....  

pagon:
Decyzje KG w sprawie modyfikacji będą napewno, ponieważ nie będzie On chciał być inny od wszystkich. Na pewno się dostosuje do "otoczenia". To tylko kwestia papierkowej roboty (zerżnięcia przez pracowników KG nowych procedur i dania do podpisu 01).

--- Cytuj ---U mnie w JRG już uczymy się nowych procedur.
--- Koniec cytatu ---
Rozwijając temat to te zajęcia prowadzi lekarz- wyjazdowy z pogotowia.


--- Cytuj ---(...) a kiedy defibrylować, jak się przybywa na miejsce zdarzenia (...)
--- Koniec cytatu ---
W defibrylację się nie "bawimy" bo polskie prawo zabrania używać defibrylatora przez osoby inne niż lekarz!

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej