Autor Wątek: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku  (Przeczytany 10600 razy)

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« dnia: Sierpień 05, 2012, 13:22:19 »
Witam serdecznie,
jakie macie techniki rozwijania linii przy wchodzeniu do płonącego budynku?
Czy rozwijacie sobie dla przykładu dwa odcinki przed wejściem a później ciągniecie je za sobą?
A może rozwijacie jeden przed siebie, a drugi bierzecie do ręki?
Powiedzmy, że jest to akcja, gdzie pali się dom jednorodzinny lub jakiś mniejszy zakład pracy.
Chodzi o to, aby było nam jak najwygodniej. Ustalmy, że nie używamy szybkiego natarcia.
Zapraszam do dyskusji.
Pozdrawiam

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 05, 2012, 15:51:40 »
Normalnie - tak jak rzemiosło karze... Rozdzielacz przed wejściem a dalej jak komu wygodniej...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2012, 16:34:07 »
Rozdzielacz przed wejściem to znaczy gdzie ? 

Dalej jest kilka metod , niektóre bardzo skuteczne od kasetonów , po węże zwinięte w ślimaka .

Temat ciekawy i jest o czym dyskutować 

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2012, 16:49:25 »
Usytuowanie rozdzielacza jest wypadkową wielu czynników i mając jakieś doświadczenie robi się to już intuicyjnie. Moim zdaniem miejsce należy tak dobrać, żeby było względnie blisko wejścia do budynku, w miejscu widocznym i dostępnym, tak żeby w każdej sytuacji otwarcie lub zamknięcie nie zajmowało zbyt dużo czasu (bo nie ma się co oszukiwać - przy rozdzielaczu nikt na stałe siedzeć nie będzie). Jednocześnie rozdzielacz musi być w miejscu bezpiecznym a także nie może przeszkadzać w prowadzeniu działań, ewakuacji, a w zimie stwarzać dodatkowego zagrożenia wylewającą się wodą która staje się lodem.

Co do sposobów rozwijania linii: jest ich bardzo wiele i jak słusznie zauważył MIKO jest to ciekawy temat. Niemniej w przypadku budynku jednorodzinnego najprostsze rozwiązania mogą być najlepsze, a więc w momencie gdy rota przygotowuje się do wejścia, to druga rota rozwija na podwórku lub ulicy linię od rozdzielacza z dwóch (trzech?) odcinków i układa ją tak żeby się nie plątała. Kasetony są świetne, ale przy wyższych budynkach, a "ślimak" to przy ograniczonej przestrzeni. Podobnie zresztą z innymi sposobami - nie ma idealnego, każdy jest dopasowany do warunków lokalnych ale też ważne jest to żeby był przede wszystkim dla strażaków wygodny i sprawny.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2012, 17:21:16 »
Usytuowanie rozdzielacza jest wypadkową wielu czynników i mając jakieś doświadczenie robi się to już intuicyjnie. Moim zdaniem miejsce należy tak dobrać, żeby było względnie blisko wejścia do budynku, w miejscu widocznym i dostępnym, tak żeby w każdej sytuacji otwarcie lub zamknięcie nie zajmowało zbyt dużo czasu (bo nie ma się co oszukiwać - przy rozdzielaczu nikt na stałe siedzeć nie będzie). Jednocześnie rozdzielacz musi być w miejscu bezpiecznym a także nie może przeszkadzać w prowadzeniu działań, ewakuacji, a w zimie stwarzać dodatkowego zagrożenia wylewającą się wodą która staje się lodem.

Co do sposobów rozwijania linii: jest ich bardzo wiele i jak słusznie zauważył MIKO jest to ciekawy temat. Niemniej w przypadku budynku jednorodzinnego najprostsze rozwiązania mogą być najlepsze, a więc w momencie gdy rota przygotowuje się do wejścia, to druga rota rozwija na podwórku lub ulicy linię od rozdzielacza z dwóch (trzech?) odcinków i układa ją tak żeby się nie plątała. Kasetony są świetne, ale przy wyższych budynkach, a "ślimak" to przy ograniczonej przestrzeni. Podobnie zresztą z innymi sposobami - nie ma idealnego, każdy jest dopasowany do warunków lokalnych ale też ważne jest to żeby był przede wszystkim dla strażaków wygodny i sprawny.

Ślimak (nazywam to pakietem wężowym - odcinek + prądownica) jak dla mnie jest świetnym rozwiązaniem niezależnie jaki to pożar - bierzesz odcinek z prądownicą i możesz wziąć jeszcze 2 kolejne odcinki. Super jak masz mało miejsca (np. klatki schodowe). Niestety nie mogę przekonać do tego naczelnika aby mieć taki jeden pakiet złożony. Kaseton też fajna sprawa zwłaszcza na duże odległości (możesz przenieść 6 odcinków!) ale trochę miejsca w skrytkach to zajmuje.

Co do kasetonów to właśnie w nich Niemcy trzymają mnóstwo węży na samochodach - problem (z wyglądu) polega na tym, że praktycznie nie mają węży zwiniętych w kręgi i dopiero z kasetonów pobierają ile im trzeba co dla mnie jest trochę bez sensu ale skoro im się to  spisuje to po prostu tylko tak tragicznie wygląda.

Fajnym patentem na sprawienie linii są wózki wężowe z których odcinki rozwijane są w miarę przesuwania wózka. Dodatkowym atutem jest to, że są to dodatkowe ilości odcinków trzymane na zewnątrz samochodu. U nas rzadko spotykane (w PSP nie widziałem - ale to nie znaczy że któraś jednostka tego nie ma - na pewno widziałem w OSP)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2012, 18:18:37 »
Wózki w  PSP zdarzają się jest na GCBA 9/6 w Gnieźnie świetnie się spisuje do budowy zaopatrzenia wodnego , kasetony również . To kwestia przyjętej taktyki . Ratownik z kasetonami za jednym podejściem może rozwinąć się na odległość 120 m i sukcesywnie się przedłużając wystarczy poćwiczyć .

Natomiast ustawienie rozdzielacza to zagadka .

Ktoś gdzieś napisał że musi być przed drzwiami – czyli dopisano że w pobliżu . Osobiście uważam że niekoniecznie . W obecnej chwili rzadko jest obsadzany stałą obsługą ( rozdzielaczowym ) wymusza to ilość zadań i często mała obsada .

Dlatego uważam że rozdzielacz powinien znaleźć się i owszem przed drzwiami , ale w miejscu umożliwiającym ocenę sytuacji i kierowanie działaniami . Najlepiej z skąd KDR chce nimi kierować często 20 m od drzwi w miejscu bezpiecznym i umożliwiającym ocenę sytuacji .

Zauważcie że okolice drzwi są obarczone wieloma zagrożeniami . Często rozdzielacz przeszkadza , ale i obsługa jest narażona na spadające elementy budynku .
Szyby,  dachówki , elementy wierzby dachowej .  Wypadająca szyba z okna potrafi naprawdę daleko szybować .

Jak obejrzycie uważnie film z „Mieszkaniówki – 2012”  jest tam pokazany element dyskusji na temat ustawienia rozdzielacza , jak i wąż zwinięty w ślimak niesiony przez strażaka . Jak dobrze pamiętam @max[]  -_-

« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2012, 18:25:09 wysłana przez MIKO »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2012, 18:21:35 »
Wózki w  PSP zdarzają się jest na GCBA 9/6 w Gnieźnie świetnie się spisuje do budowy zaopatrzenia wodnego , kasetony również . To kwestia przyjętej taktyki . Ratownik z kasetonami za jednym podejściem może rozwinąć się na odległość 120 m i sukcesywnie się przedłużając wystarczy poćwiczyć .

Ja tego MIKO nie negowałem - po prostu nie znałem konkretnej jednostki a nie chciałem strzelać. Podejrzewałem jednak, że w Gnieźnie jest coś takiego gdyż chłopaki są do przodu w tym zakresie niż reszta PSP :)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2012, 23:38:07 »
Nie bardzo podoba mi się to rozwinięcie (od pożaru do samochodu, strażak zostaje z prądownicą bez wody) ale wrzucam jako ciekawostkę - francuska torba na linię gaśniczą (w razie jak się komuś spodoba można pewnie złożyć linię odwrotnie i rozwijać się od rozdzielacza)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j499b_IM1Ds&feature=player_embedded#![/youtube]
i do kompletu linia zasilającą bo już się wyżej pojawiła w rozmowach
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0OrXNL72Z8E&feature=player_embedded#![/youtube]
i jeszcze do komplementu "ślimak" bo może nie wszyscy wiedzieli
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TIXPSlQoDig&feature=player_detailpage[/youtube]

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 06, 2012, 00:02:36 »
Tak jak MIKO napisał...w Gnieźnie wyniknęła dyskusja na temat rozkładania się z rozdzielaczem i doszliśmy podczas dyskusji, że
blisko wejścia nie znaczy, że ma leżeć w drzwiach lub za nimi - ma być na tyle blisko wejścia by nie utrudniać jego obsługi, ale na tyle daleko by nie zarobić niczym w głowę będąc w jego bliskości...dodatkowo strażak obsługujący rozdzielacz, powinien mieć ogląd całej sytuacji (mówimy o budynku). Tam kombinowaliśmy na różne sposoby zanim wybracowaliśmy własne wnioski...ale ułożenie rozdzielacza przed drzwiami (książkowo) utrudniało poruszanie strażakom...jeśli musiałaby być prowadzona ewakuacja - pierwsza starsza osoba by na nim się wywaliła najprawdopodobniej. Ustawienie za drzwiami w budynku również nie poprawiło sytuacji. Dopiero faktyczne odsunięcie go na kilkanaście metrów i ustawienie w linii wejścia dało pozytywne odczucia.
Brotherhood - work together, survive together...

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 06, 2012, 15:10:58 »
Potwierdzam robiłem na beduina :D

Wracając do temu, oprócz kasetonów i "pakieciaka", sprawdzony został również sposób z pojedynczym okręgiem i sznurkiem, który robił za rączkę - całkiem fajnie się rozwijało, minus gdy nam troche tego węża zostanie...

Jeżeli chodzi o kasetony:





Jak widać na załaczonych obrazkach, jest kilka sposobów a i może ona służyć nie tylko do przenoszenia prądownicy oraz węży...

Jeżeli chodzi o ślimak, akurat na filmiku Sylwka, ślimak zajął przestrzeń klatki, w prawdzie uporządkowany ale jednak. NA mieszkaniówce pokazany został sposób w którym strażak unosząc ślimak prz ścianie (utworzył się bardziej trójkąt) wysuwał/podawał wąż dzięki czemu zachowany był porządek a i drogi były "czyste".

Poruszana była również kwestia zabezpieczania linii wężowych, świetnie sprawdza się tak często przywoływana taśma i karabinek zamiast podpinki :)


Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 09, 2013, 09:28:50 »
Wczoraj i przedwczoraj mieliśmy prezentację toreb Quicklay Fire Attack. Dzisiaj W-wa, potem Kraków.

http://www.quicklayfireattack.com/

https://www.facebook.com/QuickLayFireAttack

Jak dla mnie bombow sprawa.

Wkrótce zdjęcia i art na stronie www.os-psp.olsztyn.pl i galeria na:
https://www.facebook.com/OsrodekSzkoleniaKomendyWojewodzkiejPspWOlsztynie

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 09, 2013, 19:43:40 »
Po dzisiejszej prezentacjiu nas: interesujący ten http://www.quicklayfireattack.com/ ale to już widzieliśmy a nawet używamy. Kwestia, że nie zapakowane w ładne i wygodne torby. W Polsce bluepack to kaseton, a redpack to tzw. "ślimak" spięty rzepami. Faktycznie, sposób australijski jest dość wygodny i w niektórych sytuacjach efektywniejszy, choć samo ułożenie odcinków to żadna nowość.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

rzetelnośćonline

  • Gość
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 09, 2013, 20:43:15 »
Po dzisiejszej prezentacjiu nas: interesujący ten http://www.quicklayfireattack.com/ ale to już widzieliśmy a nawet używamy. Kwestia, że nie zapakowane w ładne i wygodne torby. W Polsce bluepack to kaseton, a redpack to tzw. "ślimak" spięty rzepami. Faktycznie, sposób australijski jest dość wygodny i w niektórych sytuacjach efektywniejszy, choć samo ułożenie odcinków to żadna nowość.

No rozpieprzają mnie takie stwierdzenia! Ale u nas to już dawno widzieliśmy i stosujemy!!! Rzygać się chce czasem od tych pierdół.
Z miejsca nasuwa się pytanie. Gdzie Wy tak pięknie to stosujecie i używacie? Chyba tylko na ćwiczeniach, bo jakoś podczas Waszych działań nie zwróciłem uwagi na te sposoby, czy rozwiązania!
Rozróżnijmy ćwiczenia i działania !
Pozdrawiam
trol!

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 09, 2013, 21:36:31 »
No rozpieprzają mnie takie stwierdzenia! Ale u nas to już dawno widzieliśmy i stosujemy!!! Rzygać się chce czasem od tych pierdół.
Z miejsca nasuwa się pytanie. Gdzie Wy tak pięknie to stosujecie i używacie? Chyba tylko na ćwiczeniach, bo jakoś podczas Waszych działań nie zwróciłem uwagi na te sposoby, czy rozwiązania!
Rozróżnijmy ćwiczenia i działania !
Pozdrawiam
trol!

Panie trolu, następnym razem radzę dokładniej przyglądać się, jeśli oglądasz nasze akcje - nie ćwiczenia. Prawdę mówiąc niewielu pamięta kiedy w budynkach mieszkalnych rozwijało się z kręgu. Obecnie non-stop kaseton (czyli niebieska torba). "Cleveland pack" donoszony jest na górę, choć rzadko wymaga potrzeby użycia. Mam Ci wytłumaczyć co to "Cleveland pack (Cleveland load)"?
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2013, 21:40:07 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 10, 2013, 08:10:52 »
zero-11
jeśli o mnie chodzi, to wiem, że znacie i używacie :) dlatego prezentujący miał u was łatwiejsze zadanie, bo u nas musiał jeszcze tłumaczyć ideę cleveland lay ;)

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Rozwijanie linii przed wejściem do budynku
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 10, 2013, 08:49:08 »
żeby wszystko było dopowiedziane, nie neguję idei tego zestawu. Wręcz przeciwnie, jest bardzo praktyczny, dużo bardziej wygodny i funkcjonalny od tego, co już nasi strażacy (nie tylko w warszawskich jednostkach) używają. Natomiast sam sposób ułożenia węży i ich rozwijania (różnica w lay pack jest taka, że można rozwijać to z dwóch stron równocześnie, co w niektórych sytuacjach jest pomocne) jest taki sam.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!