Autor Wątek: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012  (Przeczytany 11224 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 18, 2012, 20:08:59 »
20 godzin ćwiczeń trudno oddać w krótkim filmie, do tego uczestnicy skupili się na ćwiczeniach, a nie filmowaniu, a w niektórych miejscach z uwagi na warunki trudno było filmować lub robić zdjęcia konwencjonalnym sprzętem .

Ale może film zainspiruje by organizować podobne warsztaty.

Na pewno warto !

PS. Zdjęcia kamerą na hełmową kręcone przez @Kube. – dzięki

[youtube]http://youtu.be/nRkHiyjWJjA[/youtube]
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2012, 20:14:43 wysłana przez MIKO »

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 18, 2012, 20:52:04 »
nie ma za co MIKO :) - cała przyjemność po mojej stronie
teraz już wiem, na co zwracać następnym razem mając kamerę na głowie uwagę...ale to był mój debiut więc proszę o wyrozumiałość  :rolleyes:
następnym razem będzie lepiej  -_-

a Miko ślicznie to poskładał  :mellow:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 23, 2012, 11:27:35 »
Koledzy (no i koleżanki),
ćwiczenia, materiały - rewelacja. Nic tylko pozazdrościć i żałować, że mimo zaproszenia nie mogłem uczestniczyć. No cóż, może odbiję sobie na "Mieszkaniówce 2013" a raczej na pewno!

Nie jest generalnie łatwo pozyskać obiekt bo to nie do końca zależy od pomysłu organizatorów, ale jednak jak się chce to się ma. A Bartek to jest mistrz zamieszania (w pozytywnym sensie) bo i obiekt i Dragon i sprzęt i materiał palny (no ja rozumiem, że wspólnymi staraniami) i - co uważam za najważniejsze - zebrał ludzi, którzy chcą, mogą i jeszcze do tego zrobią!

Nic tylko gratulować!  :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz:

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 24, 2012, 22:05:43 »
jeszcze jeden filmik...tym razem mojego autorstwa  :szalony:

http://www.youtube.com/watch?v=PTPsXUTSpKo&feature=youtu.be
Brotherhood - work together, survive together...

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 27, 2012, 14:08:10 »
jeszcze jeden filmik...tym razem mojego autorstwa  :szalony:

http://www.youtube.com/watch?v=PTPsXUTSpKo&feature=youtu.be

Super, że wrzuciłeś film ale zdjęcia trochę za szybko się przesuwają. Z każdą minutą filmów człowiek coraz bardziej żałuje, że nie był na tych ćwiczeniach :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 27, 2012, 14:20:13 »
No w przyszłym tygodniu będzie może kolejny film, z kolejnych warsztatów  -_-

http://www.kmpsp.poznan.pl/2012-07-25/warsztaty_rit_2102_zapowiedz

Większość Instruktorów  z „mieszkaniówki:  poszerzona o gości. Naszych kolegów, Autorów książki "Podstawy Zabezpieczenia i Ratowania Strażaków Podczas Wewnętrznych Działań Gaśniczych" oraz @Ignaca który rozwinie problematykę ratownictwa medycznego w tym zakresie .
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2012, 14:25:37 wysłana przez MIKO »

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 27, 2012, 15:29:14 »
Super, że wrzuciłeś film ale zdjęcia trochę za szybko się przesuwają.

Przy następnym postaram się poprawić :) - to był pierwszy film od baaaardzo długiego czasu więc proszę o wyrozumiałość  :rolleyes:
No i to bardziej zwiastun, prolog czy sequel miał być a nie prezentacja dokładna co tam było...taka zajawka raczej :)
Ale za to podkład w 100% trafiony chyba  :fiuu:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 31, 2012, 00:57:15 »
A moje subiektywne odczucie odnośnie tego epizodu przeszukania budynku jest inne  MIKO.
Myślę,że przy zachowaniu racjonalnej taktyki to założenie by się udało.
Jeżeli widać oznaki zewnętrzne pożaru to nie tylko przeszukanie w pierwszej fazie jak sobie założyliście ale również rota z nawodnioną linią gaśniczą udającą się wyłącznie na prowadzenie działań gaśniczych na  pierwszą kondygnację  zadymioną z pominięciem w miarę czystych pożarowo kondygnacji,które mogą przeszukiwać  roty bez linii gaśniczej.
Po drugie na co zdało się dokładne opisywanie pomieszczeń  przez przodowników rot  - oprócz burdelu w eterze i próby wyczekania swojej kolejki, aby przekazać jakąkolwiek informację przez poszczególnych ratowników nie zdało żadnego egzaminu. Wszyscy wiemy jaka jest korespondencja z człowiekiem ubranym w AODO szczególnie mało doświadczonego w boju.
 Moim zdaniem więcej absorbowała ratowników próba dokładnego opisania pomieszczeń -może powinni przestać "paplać" i rzetelnie zająć się przeczesywaniem pomieszczeń.  Dziwne, że na innym stanowisku ale bez dziwacznej korespondencji ludzie bardzo dobrze dawali sobie radę  z wyszukaniem pożaru,  poruszaniem się czy poszukiwaniem ludzi (pachołków :)) w dymie.
Kolejna sprawa - jak można opisać pomieszczenie w którym się pali, próbując tam wejść nie mając zabezpieczenia w postaci nawodnionej linii gaśniczej.( wiele rot wchodziło do pomieszczenia gdzie był symulowany pożar i próbowało opisać pomieszczenie)
Założenie jest proste. Przekazujemy krótkie czytelne informacje ( jestem na piętrze x, sprawdzam pomieszczenia, nikogo (źródła pożaru) nie znalazłem, przemieszczam się na kondygnację itd. bez zbytniego wodolejstwa.
Są to moje subiektywne odczucia - jestem człowiekiem i mam prawo do oceny jak i do pomyłki :).
Pozdrawiam
P.S. Być może powinienem to napisać w wątku "mieszkaniówka 2012".

Moderator: Przeniesione z wątku: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,19341.0.html /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2012, 09:29:27 wysłana przez Sylwek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 31, 2012, 02:02:44 »
Po pierwsze nie było zewnętrznych oznak pożaru – celowo wybrany szczelny budynek z oknami i pożar po przeciwnej stronie od wejścia – więc było jak było  – stwierdzenie że jak by były,  jakby nic tu nie wnosi bo odnosimy się do konkretnej sytuacja , realnej bo nie musi ich być .

No nie do końca również tak było jak piszesz , bo uczestnicy mieli prawo dobrać i zażyczyć sobie sprzęt jaki potrzebowali . Nawet na filmie widać że ta nawodniona linia była – jak ktoś jej nie miał to nie moja wina , nie zbudował , nie używał do zabezpieczenia również , prośba była tylko by nie gasić bo są kolejni uczestnicy . 

Nikt również nie polecił ( ba nie było żadnych poleceń co do taktyki )  by przeszukiwać kondygnację poniżej pożaru . To kolejna ciekawostka do rozważania, dlaczego tak robiono , ale jeden z uczestników podniósł że może ktoś spontanicznie ewakuował się z wyższych kondygnacji i tam przebywa . Wola uczestnika  należy ją uszanować –  na warsztatach nie narzucamy rozwiązań – pozwalamy , wręcz namawiamy by sprawdzić i jak w twoim przekonaniu jest słuszne możesz je wykorzystywać lub nie. Nikogo do niczego nie zmuszamy – w bardzo podobny sposób robimy my – analizujemy to co widzimy i wyciągamy to co Nas zainteresowało .

Błąd który jakby zrobiliśmy to że powiedzieliśmy że w budynku jest bezpiecznie . I teraz problemem np. staje się ocena zachowań uczestników . Poruszanie się po obiekcie dość niebezpieczne , w każdym razie dalekie od standardu bezpieczeństwa  na stojąco w zadymieniu bez oceny ewentualnych otworów itp.   I teraz dyskusyjne jest czy w prawdziwej akcji będzie identycznie , czy uczestnicy zasugerowali się naszymi słowami . Jednak ocena innych ćwiczeń oraz akcji raczej  wskazuje że nie zachowanie pewnych zasad bezpieczeństwa może być normą .

Łączność radiowa – no właśnie o to chodzi i taki był cel , by wprowadzić dodatkowe utrudnienie . I faktycznie były przypadki że oderwała ona uczestnika od metodycznego postępowania . Już prawie znalazł drzwi ale metr przed nimi druga rota zawołała że idzie piętro wyżej więc odpuścił dalsze metodyczne postępowanie i udał się za nimi . Jednak jeśli następuje jak piszesz problem w komunikacji na ćwiczeniach dwóch rot i KDR – to co jak tych rot będzie 5-10 . To był element zadania który wykorzystamy już  dziś na kolejnych warsztatach z ratowania strażaków przez strażaków ponieważ wniosek jest bardzo ciekawy i oczywisty .

Wszyscy przeszukiwali bez linii gaśniczej . Dokładnie nikt nie wziął ze sobą linki ratowniczej , a co z tym związane nie asekurował się na niej ( nie oznaczał pozycji za jej pomocą) .  Do tego jak sam potwierdzasz wszyscy mieli problem z trzecią metodą ustalania pozycji rot przez KDR za pomocą łączności radiowej , a co z tym związane podjęcie ewentualnej akcji ratowniczej i odnalezienie potrzebujących pomocy ratowników było by trudne .

Mogę zagwarantować że jeśli wstawili byśmy do tego biurowca prawdziwe wyposażenie , to z 17 zespołów minimum 1 a podejrzewam że ok. 5 by miało spore problemy z uwagi na gwałtowną zmianę sytuacji pożarowej z wszystkim możliwościami , które kryją się pod tą ogólną nazwą  szczególnie że budynek naprawdę szczelny  . A to jest już problem .

Dla tego nie można nazywać czegoś bezsensownego z założenia , a próbować ocenić ewentualne cele i skutki . I jeśli konieczność prowadzenia łączność w twojej ocenie było powodem że nie przeszukano prawidłowo budynku , to masz kilka możliwości np. jej zakazać bo rozprasza , albo doskonalić by nie rozpraszała . Możesz przemyśleć wyciągnąć wnioski i o to tu chodzi , przecież nikt nie powiedział że masz taką łączność prowadzić w czasie prawdziwej akcji – jak na razie w tym kraju wolny wybór.

Ale cel warsztatów to nie wykład i rozwiązania podane na tacy – a właśnie sprawdzanie i potwierdzanie różnych rozwiązań , szukanie problemów itd. itd. itd. W miarę bezpiecznie i w spokoju można sprawdzić , ocenić wiele rzeczy .

Ale rozumie że problemem jest odwrotność od standardu w tym kraju który skazany jest na sukces – tu cel jest wręcz odwrotny im więcej błędów , problemów tym większa wartość poznawcza i doskonalenia. 

PS. @Sylwek jak możesz przenieś te dwa ostanie posty do tematu o warsztatach – muszę uciekać już i nie zdarzę .


Moderator: Przeniesione z wątku: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,19341.0.html /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2012, 09:29:43 wysłana przez Sylwek »

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 31, 2012, 11:46:25 »
MIKO zgdzam się z Tobą, że są to warsztaty (chwała i szacunek dla Was za zorganizowanie - myśle, że w Polsce niewiele takich powstaje)  - każdy jest Panem swojego losu i może wprowadzać swoją koncepcję i przemyślenia.
Warto by jednak było te wszystkie tezy jakie zostały przedstawione zebrać (łącznie z tymi, które się nie sprawdziły - z odpowiednim komentarzem) i stworzyć skrypt, który można by wykorzystać do szkolenia następnych pokoleń strażackich :).
Nie chciałbym, aby mój wcześniejszy post został odebrany jako zarzut - tak jak Wy próbuje dokonać analizy poszczególnych epizodów warsztatów .Sam wyniosłem sporo ciekawych spostrzeżeń a przede wszystkim rozwiązań.
Pozdrawiam gorąco organizatorów.
 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 02, 2012, 07:23:42 »
Wszystko się zgadza.

Jednak tematu skryptów i materiałów nie chciał bym rozwijać bo po co psuć fajną atmosferę . 

A więc skrypty w ramach obowiązków służbowych i czasu służbowego niech napiszą Ci co mają za to płacone w ramach swoich obowiązków służbowych od Biura Szkoleń KG zaczynając .

Z chęcią poczytam .

PS. Dodam tylko że spotkaliśmy się na RIT-2012 z @Ignacym który potwierdził nasze spostrzeżenia w tym z prowadzenia łączności . Jest to w pełni wytłumaczalne z punktu medycznego i twoje spostrzeżenia są słuszne, że łączność stanowiła tam problem . A co z tym związane trzeba by opracować wnioski, zalecenia, może metody szkoleniowe . Ty będąc na warsztatach sam je zidentyfikowałeś , a reszta ratowniczej polski, no cóż jak nie przeczyta na forum to niech zapuka do KG może ktoś tam już to robił i ma skrypty 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2012, 07:53:00 wysłana przez MIKO »

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 02, 2012, 08:46:07 »
PS. Dodam tylko że spotkaliśmy się na RIT-2012 z @Ignacym który potwierdził nasze spostrzeżenia w tym z prowadzenia łączności . Jest to w pełni wytłumaczalne z punktu medycznego i twoje spostrzeżenia są słuszne, że łączność stanowiła tam problem . A co z tym związane trzeba by opracować wnioski, zalecenia, może metody szkoleniowe . Ty będąc na warsztatach sam je zidentyfikowałeś , a reszta ratowniczej polski, no cóż jak nie przeczyta na forum to niech zapuka do KG może ktoś tam już to robił i ma skrypty 

A może ktoś coś napisze o tych warsztatach RIT-2012? Zawsze max[] zaczynał temat, ale że ludzi nie znam, to nie wiem czy był tym razem. No bo czekam na jakieś fotki, nawet zajawkowe na początek na forum czy może z jakiegoś info na jakiejś stronie, bo mam obiecane kompletne na płytce jak już zostaną zebrane.

To jak? Kto zakłada wątek? Albo dopisuje w istniejącym?  :straz:

Pozdrawiam,
Sajmonoski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 02, 2012, 10:19:31 »
Niestety tym razem mnie nie było ale kuba. godnie mnie zastąpił i wątek rozpoczęty :)
Swoją drogą również czekam na zdjęcia i filmy!!!

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 02, 2012, 10:30:59 »
Na bieżąco i bez wodolejstwa mogę tylko powiedzieć, że 31 lipca braliśmy udział w akcji podczas pożaru budynku mieszkalnego w naszej miejscowości - miałem możliwość w jakimś zakresie wykorzystać tam to, czego dowiedziałem się właśnie na warsztatach.  :mellow:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Warsztaty ratownicze - Mieszkaniówka 2012
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 15, 2012, 18:15:12 »
Pojawiły się now filmy

[youtube]http://youtu.be/CA07-vNqyzc[/youtube]

[youtube]http://youtu.be/ZPCbHbEUBog[/youtube]

[youtube]http://youtu.be/h80MzljlhbU[/youtube]