Autor Wątek: Stabilizacja pojazdów  (Przeczytany 263149 razy)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #175 dnia: Styczeń 10, 2014, 19:42:41 »
Fistach - wrzuciłeś fotkę bez choćby cienia komentarza w kontekście stabilizacji; wypadałoby się zgłębić; IMHO z reszty fotek wynika, że pojazd oparty o mercedesa i vana jest stabilny (rzut pionowy środka ciężkości zawiera się w trójkącie wyznaczonym przez trzy najdalej położone punkty jego podparcia)  a osoby (dodatkowo opieram się na notce redakcyjnej) opuściły ten pojazd o własnych siłach, a już na pewno nie było konieczności operowania narzędziami hydro; mimowolnie nasuwa mi się pytanie, czemu mają służyć takie wrzutki? wbrew pozorom w tych wszystkich najbardziej efektownych pionizacjach pojazdów często nie ma potrzeby stabilizacji, a osoby podróżujące tymi pojazdami opuszczają je przed przybyciem podmiotów ratowniczych; inna sprawa to okoliczność braku stabilności układu pojazd-punkty podparcia, co nie zawsze występuje przy zdarzeniach tego typu; zagrożeniem nie jest brak stabilności statycznego układu, a wymuszanie jego dynamiki, chociażby poprzez oddziaływanie przyłożona siłą lub przerwanie ciągłości konstrukcji; to trzeba przewidywać i przed tym się zabezpieczać, zamiast przeć bezmyślnie na stabilizację; takie samo podejście mam do odłączania baterii i zakręcania butli LPG; priorytetem ratowniczym powinno być ratowanie osób poszkodowanych (nawet z odstąpieniem od zasad powszechnie uważanych za bezpieczne, a taką zasadą jest wykonywanie dostępu i ewakuacja po uprzedniej stabilizacji); wszystko inne schodzi na dalszy plan i może być wykonane później; stabilizowanie pojazdów zawsze i w każdej sytuacji jedynie dla sztuki jest chore; pięknie się sprawdza na manewrach i ćwiczeniach, ale bądźmy szczerzy - jak często faktycznie przed wykonaniem dostępu i ewakuacją jest to wrobione? tak bez napinania się i ściemniania;)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #176 dnia: Styczeń 10, 2014, 19:52:32 »
Fistach - wrzuciłeś fotkę bez choćby cienia komentarza w kontekście stabilizacji; wypadałoby się zgłębić;
A co tu jest do zgłębiania ? Zakładasz scenariusz 1 osoba w aucie na dole, dwie w tym na górze - i działasz - masz sprzęt, żeby to wykonać prawidłowo? Obstawiam, że 99,99% jednostek nie ma.

osoby podróżujące tymi pojazdami opuszczają je przed przybyciem podmiotów ratowniczych;
No właśnie - problemy są kiedy te osoby tych pojazdów nie opuszczą - i wcale nie trzeba do tego auta na dachu czy na kołach.

priorytetem ratowniczym powinno być ratowanie osób poszkodowanych (nawet z odstąpieniem od zasad powszechnie uważanych za bezpieczne, a taką zasadą jest wykonywanie dostępu i ewakuacja po uprzedniej stabilizacji);
Właśnie po to stabilizujemy pojazdy aby nie musieć tego robić w odstępstwie od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne. A poza tym wszyscy mamy do kogo wracać.

wszystko inne schodzi na dalszy plan i może być wykonane później; stabilizowanie pojazdów zawsze i w każdej sytuacji jedynie dla sztuki jest chore; pięknie się sprawdza na manewrach i ćwiczeniach, ale bądźmy szczerzy - jak często faktycznie przed wykonaniem dostępu i ewakuacją jest to wrobione? tak bez napinania się i ściemniania;)

Pytasz o średnią krajową czy o średnią pojedynczych jednostek?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #177 dnia: Styczeń 10, 2014, 21:16:40 »
staram się nie generalizować, ale wytłumacz mi w jakim celu mam stabilizować solidnie podparty układ? dostrzegasz do czego doprowadza takie ślepe parcie wg utartego schematu? abstrahuję w tym momencie od pracy z hydro i naruszania konstrukcji pojazdu, gdyż nie zawsze jest to konieczne do przeprowadzenia ewakuacji osób poszkodowanych; i uwierz mi, że z pierwszej łapanki w tym cyrku się nie znalazłem a dostęp do poszkodowanych i ich ewakuację w warunkach realnych wykonywałem raczej nie rzadziej niż kol. MIKO, chociaż na pewno nie spędziłem tyle czasu na efektownych szkoleniach jako ich organizator czy choćby uczestnik; niestety ale na przykładzie tego wątku widać jak rozjeżdża się teoria z praktyką (nie twierdzę, że do końca poprawną); niewielu jednak ma odwagę do tego się przyznać; dalsza dyskusja raczej nie ma sensu, gdyż jesteś na etapie fascynacji tym wycinkiem ratownictwa i nie dasz się przekonać, że nie jest to clou działań ratowniczych; ja pamiętam oszołomów zafascynowanych ifex-em, który miał stać się naszym głównym orężem w zwalczaniu pożarów - coś z tego pozostało? a też miało być pięknie... wykonywanie stabilizacji zdarza się, że jest konieczne, by w bezpieczny sposób wykonać dostęp i ewakuację, ale najczęściej jest zbędne i twierdzę tak w oparciu o swoje własne obserwacje, a skalę porównawczą mam nie małą;
co do średniej krajowej i poszczególnych jednostek - i tu, i tu można spotkać typów dla których podstawą jest odłączenie baterii; a później taki zbija szybę, zamiast ją sobie opuścić... albo traci czas na poszukiwanie baterii, wykonanie dostępu do niej, w czasie gdy poszkodowany wymaga natychmiastowej ewakuacji; to jest kwestia priorytetów i na tym trzeba się skupić przy omawianiu takich zagadnień jak stabilizacja; nieprecyzyjne ich określenie, a niekiedy wręcz odwrócenie ich hierarchii powoduje, że efektywność naszych działań  pozostaje pod znakiem zapytania; ale za to jest efektownie, dużo klocków, podpór i w ogóle wzór konspekt z plansz webera czy innego lukasa; dojeżdżając na miejsce zdarzenia mnogiego nawet całą zmianą (u mnie na wsi to aż siedmiu ratowników) jest wiele pilniejszych rzeczy do zrobienia niż wykonanie stabilizacji; a nawet jeśli ma się kompanię indian, to czynności te są wykonywane równolegle; podstawą jest trafne rozpoznanie i identyfikacja zagrożeń - jeżeli stabilność układu pojazd-punkty podparcia jest wątpliwa i jest konieczność oddziaływania na ten układ siłą, która może spowodować przemieszczenie elementów układu zagrażające ratownikom lub poszkodowanym, to należy wykonać stabilizację, aczkolwiek dopuszczalne jest działanie w kontratypie - tak faktycznie to większość pożarów wewnętrznych u mnie na wsi związana jest z odstąpieniem od zasad powszechnie uznawanych za bezpiecznych i jakoś idzie z tym żyć... ale pewnie średnia krajowa jest korzystniejsza;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #178 dnia: Styczeń 10, 2014, 21:42:42 »
@lang ale dlaczego mnie wciągasz w dyskusję w której nie biorę obecnie udziału .

Skąd czerpiesz opinie ? Byleś , widziałeś , robiłeś , próbowałeś , czy tylko Ci się wydaje ?

Pomijam że wiedze masz nikłą w temacie to jeszcze na siłę chcesz dyskredytować kierunkując dyskusję na rzeczy nieistotne .

Ratownictwo  to sztuka kompromisów @lang   a  nie sztuka cwaniactwa .

Czyli dobry jest ten KDR który dopuści do jak najmniejszej liczby kompromisów , a nie ten który minimalizuje i się nie narobi.  Ty lubisz minimalizować twoja sprawa .

Pomijam że w wielu takich przypadkach dobry KDR będzie stabilizował obiekty choćby w celu doskonalenia swoich ludzi . Problem w tym że w tym przypadku dla wykonania stabilizacji nie potrzeba sprzętu markowego . Wystarczy pas transportowy za 50 zł bo w stabilizacji występuje pojęcie nie tylko podpierania obiektów ale również ich spinania w celu zabezpieczenia i ustabilizowania , znoszenia punktów swobody itd itd .  A zdarzyć może się wszystko i historia zna różne przypadki  , wystarczy że w jednym z samochodów strzeli opona i to wystarczy czasami by przesunąć je na tyle by ratownikowi czy poszkodowanemu zmiażdżyć rękę .

itd itd . 

Szkoda literek bo dyskusja o niczym 

 


Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #179 dnia: Styczeń 14, 2014, 16:59:30 »

Zdjęcie z ćwiczeń, ale pozoracja jest bardzo ciekawa ( pomijam dyskusje, czy stabilizować czy też nie  :rofl:)

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #180 dnia: Luty 05, 2014, 18:05:38 »

Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #181 dnia: Luty 09, 2014, 11:06:03 »
Stabilizacja samochodu przy użyciu drabin w praktyce:
http://www.youtube.com/watch?v=Mw4HM7gim0c



[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #182 dnia: Luty 10, 2014, 08:54:21 »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #183 dnia: Luty 11, 2014, 19:42:27 »
Wczorajszy tragiczny wypadek. Dwie kolumny zablokowane by stabilizować wrak pojazdu.

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #184 dnia: Luty 11, 2014, 20:40:39 »
Wczorajszy tragiczny wypadek. Dwie kolumny zablokowane by stabilizować wrak pojazdu.
Więcej fotek:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.513671128752272.1073741865.298097060309681&type=1

i doznałem szoku :
Cytuj
Akcja ratownicza trwała siedem godzin i uczestniczyło w niej 69 ratowników w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z warszawskiej JRG 10 oraz sekcja ratownictwa medycznego z JRG 8.
 

Czy tak naprawdę stabilizuje SRGT JRG 10 W-wa ? to ich standardowe wyposażenie ?????

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #185 dnia: Luty 11, 2014, 22:32:08 »
i doznałem szoku :
Cytuj
Akcja ratownicza trwała siedem godzin i uczestniczyło w niej 69 ratowników w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z warszawskiej JRG 10 oraz sekcja ratownictwa medycznego z JRG 8.
 
Czy tak naprawdę stabilizuje SRGT JRG 10 W-wa ? to ich standardowe wyposażenie ?????

superfire, czy naprawdę uważasz, że ratownicy na miejscu czekali ze stabilizacją na przyjazd SGRT z warszawskiego Tarchomina za Otwock (ok. 45 km)???  :gwiazdki:


IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #186 dnia: Luty 11, 2014, 23:03:31 »
Cytuj
superfire, czy naprawdę uważasz, że ratownicy na miejscu czekali ze stabilizacją na przyjazd SGRT z warszawskiego Tarchomina za Otwock (ok. 45 km)???  :gwiazdki:

:-) napisałem tak aby sprowokować dyskusję ...Nie o to mi chodzi wiadomo ,że JRG 10 nie była pierwszą jednostką  na miejscu ale napisane jest  , że akcja trwała 7 godzin . a na zdjęciach raczej mi to wygląda na końcówkę akcji a stabilizacja wygląda tak jakby zrobił ją 1 zastęp z tego co miał pod ręką (+ za pomysłowość) . Proszę mnie nie łapać za słowa ponieważ nie znam szczegółów a staram sobie wyobrazić przebieg akcji. Jeśli ktoś zna szczegóły proszę je opisać . Gdybam: dojeżdża 1,2 zastęp stabilizuje dostępnymi środkami OK . Załóżmy , że po ok1,5 h dojeżdża SGRT i wszystkie osoby są już ewakuowane i nic już nie trzeba poprawiać tak było ?

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #187 dnia: Luty 13, 2014, 09:45:06 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #188 dnia: Luty 17, 2014, 18:42:14 »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #189 dnia: Marzec 19, 2014, 08:53:57 »
Akurat nie chodzi o stabilizację pojazdów ale stabilizację stodoły - myślę, że ciekawe podejście

więcej zdjęć i informacji http://www.lublin112.pl/strazacy-uratowali-stodole-zdjecia/
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2014, 09:17:37 wysłana przez Sylwek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #190 dnia: Marzec 19, 2014, 19:53:08 »
Nie jestem specjalistą od stabilizacji budynków ale wydaje mi się że nie tak się to robi :)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #191 dnia: Marzec 19, 2014, 20:39:15 »
o podporach rusztowych, przyporach, punkcie swobodnym i o newtonowskich zasadach dynamiki to koledzy od stodoły mają mgliste pojęcie; a tak na serio, to w przypadku tego obiektu jedyne rozsądne działanie to kontrolowane zawalenie konstrukcji lub wygrodzenie i czekanie, aż natura dokona dzieła zniszczenia; obiekt całkowicie niezgodny z zasadami sztuki budowlanej na moje małowprawne oko nie do uratowania; ewakuacji mienia bym się nie podjął działając w ramach podmiotu ratowniczego, gdyż na to nie pozwalają uprawnienia KDR - jak ktoś nie wierzy, to niech sobie przypomni, w jakich sytuacjach można odstąpić od zasad powszechnie uważanych za bezpieczne; pewnie zaraz ktoś wyskoczy z widłami na plecach, ale sorry - nie robi to na mnie wrażenia; podsumowując - chłop debil postawił coś, co cudem przestało dłużej niż dziesięć lat, to niech się stosunkuje z tym czymś;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #192 dnia: Marzec 19, 2014, 21:32:26 »
Nie jestem specjalistą od stabilizacji budynków ale wydaje mi się że nie tak się to robi :)
:D

Pomijając ten żarcik, to @lang ma rację. Ten budynek był nie do uratowania. Wykonana stabilizacja zakładała, że budowla ma 'działający' szkielet, a ze zdjęć widać, że jedyne co trzyma się kupy to więźba dachowa. (te słupki między bramami - mega sprawa :D)
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #193 dnia: Marzec 23, 2014, 18:24:03 »
gratuluje kreatywności, ale chyba trochę przegięli  :gwiazdki:

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #194 dnia: Marzec 23, 2014, 19:36:48 »
gratuluje kreatywności, ale chyba trochę przegięli  :gwiazdki:
chyba nasadka byłaby lepsza :)
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #195 dnia: Marzec 23, 2014, 20:14:47 »
Skąd pochodzi zdjęcie? Polska jednostka czy jakieś zagraniczne?

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #196 dnia: Marzec 23, 2014, 20:56:00 »
Jakieś zagraniczne - ktoś wrzucił na FB.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #197 dnia: Marzec 23, 2014, 21:45:33 »
Dreamliner polskich STARów  :gwiazdki:


Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #198 dnia: Kwiecień 08, 2014, 17:00:51 »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #199 dnia: Kwiecień 10, 2014, 15:15:54 »

Gdynia w akcji