Autor Wątek: Stabilizacja pojazdów  (Przeczytany 261705 razy)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 13, 2012, 11:34:26 »
Na razie dwa przykłady z kursu ratownictwa technicznego w jakim biorę udział...

tu autko z dachu miało powędrować trochę do góry -  jak widać - udało się  :rolleyes:

Czy rączka od pasa na podporze nie powinna być w pozycji zaryglowanej?
W pasach którymi się bawiłem zawsze trzeba było zatrzaskiwać rączkę żeby ją zabezpieczyć.

Czego używacie i jak długo trwa wykonanie otworów w karoserii do zaczepienia pasu podpory? Czy tak wykonany otwór nie rozrywa się i nie grozi poluzowaniem podpory?

Co do posta powyżej - nasi zdolni kierowcy jeżdżą szybko i coraz szybciej - obawiam się, że takich trudnych zdarzeń może być coraz więcej.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2012, 11:37:56 wysłana przez Sylwek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 13, 2012, 13:10:46 »
Mechanizmy pasów w tych podporach są jednostronnego działania , by je odbezpieczyć trzeba pociągnąć specjalną dźwignię i maksymalnie ją otworzyć , w każdej innej pozycji pas utrzymuje obciążenie . Są plusy i minusy takiego rozwiązania 

Otwory w karoserii są powszechną metodą montowania/sprawiani podpór – jedną z kilku dostępnych

Weber ma do robienia otworów specjalny przyrząd , można Holiganem, niektórzy promują wiertarki akumulatorowe z koronkami, tu uczono się wykonywać to narzędziami hydraulicznymi i tak to wykonano ( nacięcie nożycami i powiększenie otworu ramieniowym .


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 13, 2012, 13:16:18 »
Narzędziami hydraulicznymi

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline dred

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 03, 2013, 22:51:08 »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 03, 2013, 23:00:19 »
http://ratownictwo.opole.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=4967:śmiertelny-wypadek-koło-nysy&Itemid=96

niezłe ;)

skoro pokazujemy anty-przykłady to mam kolejny:

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 06, 2013, 22:13:14 »

Cytuj

niezłe ;)

skoro pokazujemy anty-przykłady to mam kolejny:

to jeszcze jeden http://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=30806&mode=search

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 10, 2013, 16:10:05 »
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oK98gjyBqZY
Czyżby Opole wyciągnęło wnioski po popisowej akcji ?
http://www.youtube.com/watch?v=cN8Cln2QAzo

Nie do końca ....mieć czym pracować to bardzo ważne ale jeszcze ważniejsze jest właściwe użycie sprzętu....


Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 10, 2013, 16:18:53 »
Nie do końca ....mieć czym pracować to bardzo ważne ale jeszcze ważniejsze jest właściwe użycie sprzętu....

Właśnie nie mogłem tych zdjęć znaleźć z tymi podporami!! Świetnie, że to wrzuciłeś :D

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 10, 2013, 18:48:54 »
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oK98gjyBqZY
Czyżby Opole wyciągnęło wnioski po popisowej akcji ?
Z tego co wiem od strażaków, zakleszczona była ręka osoby poszkodowanej.
Dźwignięcie w ten sposób pojazdu miało na celu jej szybkie uwolnienie.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 10, 2013, 18:52:43 »
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oK98gjyBqZY
Czyżby Opole wyciągnęło wnioski po popisowej akcji ?
No właśnie, z tak krótkiego filmu nic nie wynika. Oczywiście są błędy - ci cywile uczestniczący w podnoszeniu samochodu, no i można było zrobić to powiedzmy.. delikatniej.
Ale nie krytykowałbym od razu całości, ponieważ nie wiemy czemu samochód został uniesiony.
Ciekawostka - francuscy strażacy np. w celu ustabilizowania samochodu delikatnie go podnoszą rękami (w kilku) z jednej strony po czym podkładają stabilizatory.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 10, 2013, 20:43:27 »
Niestety mieć podpory to nie wszystko trzeba umieć je stosować – niestety  pokazana stabilizacja jest błędna , a podpory użyte nie właściwie .

Co do unoszenia pojazdu celu stabilizacji siłami mięśni strażaków . Nie wiem co uczą w Francji wiem natomiast że uczą tak niektórych naszych Szkołach a ja tracę dużo czasu na szkleniach by wprowadzić właściwe postępowanie . 

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 10, 2013, 20:46:20 »
Ciekawostka - francuscy strażacy np. w celu ustabilizowania samochodu delikatnie go podnoszą rękami (w kilku) z jednej strony po czym podkładają stabilizatory.
Też to widziałem tylko nie wiem czy konkretnie u Francuzów. Nie mam za to pojęcia po co to robią. :cooo:

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 11, 2013, 20:36:13 »
Bo zazwyczaj pasujący stopień klocka stabilizującego jest trochę za wysoko, czyli budę do góry i wsuwamy klocek - fajne, logiczne, ale niebezpieczne... Lepiej wsunąć niższy stopień, a potem opróżnić opony, powoli... Chyba, że powietrza już nie ma - po wypadku lub w wyniku nadgorliwości ratowników, którzy pierwszym ruchem przebili/przecięli opony... Tu też obowiązuje zasada "primum non nocere": przede wszystkim nie szkodzić... Ale jak nazwa wskazuje stabilizacja to stabilizacja - co się zdarzyło, to niejako "zamrażamy"... Bo nawet niewielki ruch może doprowadzić do niebezpiecznych przemieszczeń wtórnych - i konstrukcji (przerwanie przewodów paliwa, zwarcie..) i poszkodowanego... Oczywiście bywają  wyjątki...

Offline arturo1984

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Nowe technologie w ratownictwie
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 11, 2013, 21:26:15 »
Jeśli stopień klocka stabilizującego znajduje się za wysoko/za nisko, zawsze można położyć go odwrotnie (jak na zdjęciu). Producent dopuszcza takie rozwiązanie.
Nowe technologie w ratownictwie - http://firemandreams.blogspot.com/

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 11, 2013, 22:17:32 »
nie tylko dopuszcza. takie są nawet założenia. działa to w układzie z drugim klockiem (takim małym klinem) zazwyczaj na sznurku, którym dodatkowo klinuje się stabilizator.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 11, 2013, 23:07:00 »
Wiem że dopuszcza – ale mizerna stabilizacja – zresztą stabilizacja klinami schodowymi nie jest szczytem skuteczności i uniwersalności .

Ja chciałem jednak tylko zauważyć , że Państwo / Obywatele wyposażają strażaków w sprzęt za setki tysięcy złotych i wypada się zacząć nim posługiwać .

Dlatego nie dźwigamy samochodu , nie kopiemy i nie dobijamy klinów na siłę że się samochód trzęsie z poszkodowanym i nie spuszczamy powietrza .  Do delikatnego uniesienia , dopasowania i opuszczenia samochodu na stabilizację służy rozpieracz ramieniowy . Robi się to szybko i bezpiecznie , na pewno bezpieczniej niż chwytanie za nadkola , czy dziurawienie opon co i tak z reguły mało co daje . I nawet na gruncie nieutwardzonym wystarczy płytka z sklejki  10x20x2 cm i świetnie to wychodzi.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 12, 2013, 07:09:57 »
Bo zazwyczaj pasujący stopień klocka stabilizującego jest trochę za wysoko, czyli budę do góry i wsuwamy klocek - fajne, logiczne, ale niebezpieczne...
No to wiem. Tylko mając na wyposażeniu kliny schodkowe, proste i podkłady - wraz z narzędziami hydraulicznymi - oraz bagaż umiejętności nie ma potrzeby tak cudować (i psuć sobie pleców).

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 12, 2013, 08:11:29 »
Unoszenia rozpieraczem uczono mnie jeszcze na studiach w SGSP i nadal to obowiązuje. Często jednak stosuje się też metodę spuszczania powietrza z kół (nie przebijani opon), co nie wymaga konieczności unoszenia samochodu. Co do metody Francuzów, hm.. bardziej mi to przypominało pracę właśnie rozpieraczem, 3-4 kolesi zapierało się plecami o bok auta po czym unosili go na kilkadziesiąt mm. chwytając pod progiem a nie za nadkola. I faktycznie robili to z wyczuciem, przynajmniej tak wyglądało. Dowodzący kontrolował całą akcję a kolejna osoba umieszczała we wskazanych miejscach podkłady stabilizujące. Zaletę widziałem w tym jedną - dużo szybciej to wykonali, niż jakąkolwiek inną metodą. W zasadzie była to pierwsza czynność jaką wykonywali po wyjściu z samochodu, żadnego sprzętu tylko to sztangi  :rofl:
Inna kwestia, że były to tylko ćwiczenia, a założenie ogólne było z góry znane. Przy faktycznym zdarzeniu stabilizacja jest rozpatrywana po konkretnej ocenie sytuacji przez KDR.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 13, 2013, 21:23:08 »
@zero-11 średnio raz w tygodniu prowadzę zajęcia z ratownictwa technicznego.  I jak słyszę propozycję spuszczania powietrza z kół mówię żeby wykonali – jeszcze nie zdarzyło mi się by ktoś to zrobił i miał „spuszczacz powietrza” obojętnie co się ma kryć pod tą nazwą . :rofl:   

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 18, 2013, 10:53:33 »
Kawał amerykańskiego strażaka  ^_^ mówi o stabilizacji. Jest też tajemniczy "spuszczacz powietrza" - dobra nazwa  :rofl:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1ZhJzDRm7XY[/youtube]

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 18, 2013, 10:55:00 »
@zero-11 średnio raz w tygodniu prowadzę zajęcia z ratownictwa technicznego.  I jak słyszę propozycję spuszczania powietrza z kół mówię żeby wykonali – jeszcze nie zdarzyło mi się by ktoś to zrobił i miał „spuszczacz powietrza” obojętnie co się ma kryć pod tą nazwą . :rofl:

Zwykly klucz do zaworów, dostępny za 5 zł u wulkanizatora. Żaden problem się zaopatrzyć.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 18, 2013, 11:38:28 »
@zero-11 średnio raz w tygodniu prowadzę zajęcia z ratownictwa technicznego.  I jak słyszę propozycję spuszczania powietrza z kół mówię żeby wykonali – jeszcze nie zdarzyło mi się by ktoś to zrobił i miał „spuszczacz powietrza” obojętnie co się ma kryć pod tą nazwą . :rofl:

Zwykly klucz do zaworów, dostępny za 5 zł u wulkanizatora. Żaden problem się zaopatrzyć.

No ale nikt się nie zaopatrzył - w każdym razie ja nie spotkałem - ale jak już będziecie u tego wulkanizatora po kluczyk to zobaczcie jakie ma obcęgi do wentylków "Spuszczacze powietrza"   :rofl:

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 23, 2013, 19:03:32 »
wypadek z dziś z Poznania...nie żebym się czepiał, ale poszkodowany był podobnoż uwięziony w pojeździe...siłą woli trzymali go na boku czy jakimś innym sposobem ?



Brotherhood - work together, survive together...

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 23, 2013, 19:52:49 »
może wisiał w pasach.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Stabilizacja pojazdów
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 23, 2013, 20:14:44 »
mnie chodziło sam pojazd...nie o to w jakiej pozycji był poszkodowany  :rolleyes:
Brotherhood - work together, survive together...