Autor Wątek: Gaśnice Obowiązkowo Czy Nie W Aucie?  (Przeczytany 10377 razy)

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Gaśnice Obowiązkowo Czy Nie W Aucie?
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 02, 2006, 17:29:32 »
Cytuj
Interesują nas, w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych.
 
Podaj podstawę prawną tego zainteresowania.
 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Gaśnice Obowiązkowo Czy Nie W Aucie?
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 02, 2006, 18:23:58 »
art.29 ust.1 pkt 2 - USTAWA  z dnia 28 października 2002 r.  o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Gaśnice Obowiązkowo Czy Nie W Aucie?
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 02, 2006, 20:54:30 »
Art. 6 cytowanej ustawy - Jeżeli przepisy umowy ADR zobowiązują właściwą władzę krajową lub upoważnioną przez nią organizację do wykonania odpowiedniej czynności administracyjnej lub czynności organizacyjno-technicznej, a nie zostało to określone w innych przepisach ustawy, czynności tych dokonują:
4. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - w sprawach:
a.sprawozdawczości wypadkowej,
b.nadzoru nad czynnościami ładunkowymi i postojem pojazdów z towarami niebezpiecznymi,
Art. 29.
1.Kontrolę przewozu drogowego towarów niebezpiecznych oraz wymagań związanych z tym przewozem, zwaną dalej "kontrolą", wykonują:
2) funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej - na terenie przedsiębiorcy posiadającego towary niebezpieczne,

Wzmianka o wyposażeniu ppoż. jest w punkcie 28 formularza listy kontrolnej – uniwersalnej dla wszystkich służb kontrolnych.

Stąd moja wątpliwość dotycząca kompetencji PSP - myślę, że uzasadniona.

Jaki minister wydał rozporządzenie o wyposażeniu w gaśnice pojazdów?
Nie MSWiA.
A przepisy wydane przez jakiego ministra możemy egzekwować?
Przez MSWiA.

Chyba, że ww. ustawa dawałaby nam taką możliwość wprost, ujmując to w zakresie kontroli PSP, a przecież tego nie robi.


Co Ty na to Azotox?
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Gaśnice Obowiązkowo Czy Nie W Aucie?
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 03, 2006, 09:45:42 »
Cytuj
Wzmianka o wyposażeniu ppoż. jest w punkcie 28 formularza listy kontrolnej – uniwersalnej dla wszystkich służb kontrolnych.
- w tym PSP.
Cytuj
Chyba, że ww. ustawa dawałaby nam taką możliwość wprost, ujmując to w zakresie kontroli PSP, a przecież tego nie robi.
- a dla innych służb robi?
 

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Gaśnice Obowiązkowo Czy Nie W Aucie?
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 03, 2006, 20:09:45 »
Azotox nie twierdzę bezwzględnie, że mam rację. Moje zdanie jest takie, że nie posiadamy kompetencji do egzekwowania czegokolwiek w wyniku kontroli. Ustawa, o której mówimy daje nam możliwość kontroli, ale jest to tylko forma rozpoznania ( co i w jakich ilościach jest przewożone).
W jaki sposób mamy wyegzekwować jakąkolwiek nieprawidłowość stwierdzoną przy takiej kontroli? Jaką podstawę prawną zastosować?
Ja takiej możliwości nie widzę dlatego uważam, że kontrole powinny być prowadzone z Policją lub Nadzorem Ruchu Drogowego, bo to oni mają pełne kompetencje egzekwowania nieprawidłowości, a PSP spisuje, notuje i gromadzi dane na własne potrzeby.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Gaśnice Obowiązkowo Czy Nie W Aucie?
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 04, 2006, 09:20:17 »
Z Nadzorem Ruchu Drogowego? Nie znam.
Z policją - bezprawie.
Jak podstawa prawna?
Cytuj
Art. 3.
W sprawach nieuregulowanych ustawą do przewozu drogowego towarów niebezpiecznych stosuje się umowę ADR.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Gaśnice Obowiązkowo Czy Nie W Aucie?
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 04, 2006, 20:17:34 »
Przecież wiesz o co chodzi.
Inspekcja Transportu Drogowego.

Teraz dobrze?

Nie odpowiedziałeś jednak na moje wątpliwości.

Poza tym co wcześniej pisałem chciałbym zobaczyć strażaka w akcji jak po stwierdzeniu nieprawidłowości przystępuje do jej egzekucji.
Będziesz się szarpał z kierowcą, wogóle masz prawo go wylegitymować? Może wystawisz mandat? Tylko nie wiadomo na jakiej podstawie? A może decyzję administracyjną, tylko z jakim terminem wykonania i na jakiej podstawie?

To nie jest takie proste azotox.

Mamy dosyć swoich zadań, a wpieprzamy się w kompetencje innych.
Ktoś wpisał PSP w tą ustawę tylko zapomnieł dać jej narzędzie do wykonania tego zadania, a sami zaczynamy szukać możliwości jakby było to do czegoś nam potrzebne.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Gaśnice Obowiązkowo Czy Nie W Aucie?
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 05, 2006, 11:13:32 »
Cytuj
Poza tym co wcześniej pisałem chciałbym zobaczyć strażaka w akcji jak po stwierdzeniu nieprawidłowości przystępuje do jej egzekucji.
- nie musi tego robić.
Cytuj
Będziesz się szarpał z kierowcą, wogóle masz prawo go wylegitymować?
- nie miałeś chyba umowy ADR w ręce?
Cytuj
Mamy dosyć swoich zadań, a wpieprzamy się w kompetencje innych.
- nie wpieprzamy się. Ktoś nas wpieprzył.
Cytuj
Ktoś wpisał PSP w tą ustawę tylko zapomnieł dać jej narzędzie do wykonania tego zadania.
- nasze narzędzie to możliwość sprawdzenia stanu pojazdu pod względem spełnienia wymogów ADR. Zgadza sie jednak, jest ono trochę "tępe", można jednak jakoś sobie skutecznie poradzić.
Cytuj
sami zaczynamy szukać możliwości jakby było to do czegoś nam potrzebne
- jest to potrzebne, aby tykające bombki na kołach nie jeździły po naszym terenie.

Offline strażakL

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Gaśnice Obowiązkowo Czy Nie W Aucie?
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 11, 2006, 20:27:22 »
tak panowie, tylko wracajac do gasnic samochodowych producent podajac 5-io letni okres gwarancyjny nie pisze ze gwarancja obejmuje gasnice jako opakowanie, a nie srodek gasniczy znajdujacy sie w tejze gasnicy, tak wiec laik opacznie moze zrozumiec pojecie gwarancji i nie legalizowac gasnicy, ja nawet mialem przyklad policianta któremu wmówilem ze w trakcie trwania okresu gwarancyjnego nie mam obowiazku poddawac gasnicy badaniu. w koncu nie kazdy musi wiedziec ze proszek tez ma swój okres efektywnego dzialania

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Gaśnice Obowiązkowo Czy Nie W Aucie?
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 14, 2006, 17:36:45 »
Witam, trochę odgrzewam starego kotleta, bo mam pytanie. Post dot. wprawdzie gaśnic samochodowych, moje pytanie dotyczy takich, które znajdują się w aucie strażackim, jako podręczny sprzęt gaśniczy. Często zdarza nam się ich używać w mieszkaniach i niejeden dom przed pożarem a i zalaniem już uratowały (GLM, zamarznięte hydranty zimą itd). Ale nie o tym. Czy znacie podstawę prawną, która reguluje kwestię legalizacji takich gaśnic - cytowane wyżej rozporządzenie
w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
tego sprzętu raczej nie dotyczy. Szczerze mówiąc nie bardzo wiemy, jak często (czy w ogóle) trzeba je przeglądać i legalizować ani na jakiej podstawie.. 
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2006, 09:52:27 wysłana przez Tiger »