Autor Wątek: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM  (Przeczytany 20578 razy)

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 06, 2012, 03:12:49 »
PSP niestety zapomina o jednostkach GLM-owych, z drugiej strony- tak jak piszecie- samochód samochodowi nie równy. Moim skromnym zdaniem klasyczny Defender nie jest przykładem samochodu do budowania zaopatrzenia. Fakt, jest to auto terenowe, ale z ograniczoną ładownością. Dobrze pomyślany samochód mógłby przewozić motopompę, dwie szlamówki, niagarę i komplet węży wszelakich. Ale żeby pomyśleć od razu o ich rozwijaniu a nawet tymczasowym zwijaniu, rewelacyjne byłoby stare, proste zwijadło. Rzecz prawie tak samo zapomniana jak wspominane przez was "brezenty", a mogłaby się okazać zbawieniem. Często samochody- nawet te certyfikowane w Józefowie, wożą całą kupę zbędnego przy akcji powietrza. Możnaby zagospodarować część miejsca pod takie właśnie zwijadło, pozwalające na szybkie rozwinięcie paru odcinków W75.W mojej okolicy dwa razy spotkałem się z ideą wykorzystania takiego urządzenia, niestety obydwa na ćwiczeniach.

Przykład I: OSP Lipnica Mała na manewrach w obiekcie kulturalnym miała za zadanie zbudowanie PCW. Lokalizacja była gotowa (zbiornik brezentowy), ukształtowanie terenu sprzyjające. Spory dystans pomiędzy kolejnym GBA, do rozwinięcia linii wykorzystano prostą przyczepkę i ich "GLM-a". Zdjęcie: http://img707.imageshack.us/img707/5222/defzezwijadem.jpg
Zdjęcie cyknąłem akurat jak samochód podjeżdżał celem rozpoczęcia zwijania węży. Jest to o tyle niefajna sprawa, że po powrocie do remizy ktoś musi zostać i porozkładać je do suszenia, ale przecież i tak ktoś musi to zrobić, takie życie.

Przyklad II: tegoroczne ćwiczenia w Zakopanem, wariant "leśny". OSP Murzasichle rozwija linię główną z podobnym zwijadłem, tyle że mocowanym i przewożonym w skrytce Magirusa (zapewne patent orginalny, stosowany przez poprzedniego właściciela). Zdjęcie: http://grzegorzp.ionic.pl/data/media/225/DSC05428_kopia.jpg
Na tej fotce nawet można zauważyć, że woda już goni strażaków. Dwie osoby są w stanie w miarę szybko i sprawnie sprawić spory odcinek linii.

Nigdy nie widziałem wykorzystania tego typu sprzętu przy akcji. Może dlatego, że w "moim" rejonie operacyjnym nikt nie korzysta z takiego przeżytku. Ale popatrzcie, dając jednostce GLM-a i przeznaczając ją typowo do budowy PCW, może warto pomyśleć o takich rzeczach. Po co kupować samochód z myjką, skoro strażacy i tak jej nie użyją w działaniu (autko szosowe typu Transit, pewnie do znacznej ilości pożarów traw i tak trzeba gonić na piechotę z tłumicami). Jest to marnowanie miejsca, zwłaszcza jeśli jest to OSP która nawet we własnej miejscowości nie dojeżdża pierwsza. A czemu na przykład nie można zabudować klasycznej przyczepki jednoosiowej stelażami na zwijadła? 4 takie zwoje W75 to byłby zapas aż za nadto, nie trzeba też żadnych dodatkowych kategorii do prowadzenia samochodu. Może ktoś już na to wpadł, może druhowie takie lub inne ciekawe patenty wprowadzili w życie majstrując przy swoich autach, może są jednostki S-1 dysponowane bez zastanowienia do budowy punktu czerpania, ale niestety nie jest to regułą. Chciałbym też choć raz zobaczyć prawdziwe manewry z zaopatrzenia wodnego, nie na zasadzie "dwa prądy do wyczerpania zbiornika pierwszego samochodu, potem przelewacie tyle ile mu brakuje".
Plus ratio quam vis

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 06, 2012, 09:52:15 »
Ale to wszystko już było/jest – stosowane na co dzień na terenie niektórych powiatów – i co tego że tam nie brakuje wody do pożaru – czy ktoś kogoś z tego rozlicza ?

NIE

Są zwijadła jako przyczepki, wózki wężowe doczepiane do wozów , przyczepki z wężami W110 i W75 w harmonijkę , motopompami, zbiornikami brezentowymi 10 m3  itd. itd. jest wiedza i doświadczenia. 

I co z tego ? Kogo to interesuje z przełożonych ?

Przecież łatwiej akceptować że się spaliło z powodu braku wody .

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 06, 2012, 10:39:33 »
Przykład I: OSP Lipnica Mała na manewrach w obiekcie kulturalnym miała za zadanie zbudowanie PCW. Lokalizacja była gotowa (zbiornik brezentowy), ukształtowanie terenu sprzyjające. Spory dystans pomiędzy kolejnym GBA, do rozwinięcia linii wykorzystano prostą przyczepkę i ich "GLM-a". Zdjęcie: http://img707.imageshack.us/img707/5222/defzezwijadem.jpg
Zdjęcie cyknąłem akurat jak samochód podjeżdżał celem rozpoczęcia zwijania węży. Jest to o tyle niefajna sprawa, że po powrocie do remizy ktoś musi zostać i porozkładać je do suszenia, ale przecież i tak ktoś musi to zrobić, takie życie.

Niektórym się wydaje, że linię szybkiego natarcia wymyślono po to aby nie suszyć węży...
Faktycznie lepiej jest dowozić wodę i czekać aż samo zgaśnie z braku paliwa niż potem w remizie siedzieć i rozwijać suszyć a potem zwijać odcinki...

Nigdy nie widziałem wykorzystania tego typu sprzętu przy akcji. Może dlatego, że w "moim" rejonie operacyjnym nikt nie korzysta z takiego przeżytku.

Czy przeżytek to nie wiem - są fajne rozwiązania np. firmy Barth Feuerwehrtechnik:





Wózki te są fajne bo nie zajmują miejsca w środku samochodu; można je doposażać w sprzęt do zabezpieczenia miejsca zdarzenia (np. pachołki, lampy, stojaki hydrantowe itp.).

Bardzo fajna sprawa.

ktośtam

  • Gość
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 06, 2012, 20:09:21 »
No dobra a jak się to wszystko ma do strat ciśnienia w liniach wężowych, nawet 110 na 2km to trochę wyleci, czy zwyczajne gcba wystarczą? Dzięki za wyjaśnienia.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 06, 2012, 20:34:32 »
A nie słyszałem by coś wylatywało z węży ?

A na 2 km podałem wykaz sprzętu który jest wystarczający i nie dlatego że mi się to wydaje , a dlatego że to wyliczyłem i sprawdziłem  na fizycznych rozwinięciach .

ktośtam

  • Gość
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 07, 2012, 10:07:42 »
Dzięki za odpowiedź, rozumiem że np. M8/8 można podać wodę na każdą odległość w terenie płaskim bo nic z odcinka nie wylatuje, a mówią na kursach wszelkiej maści o stratach ciśnienia w liniach wężowych. Nie każdy ma możliwość fizycznie sprawdzić jak to realnie wygląda.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 07, 2012, 13:44:22 »
Tylko straty ciśnieni nie mają nic wspólnego z wylatywaniem czegoś z linii bo nic nie wylatuje , a co z tym związane moje zdziwienie stwierdzeniem .

Zaplanowane 4 GCBA klasy 5/32 są wystarczające by rekompensować w linii straty na tyle by utrzymać wydajność na poziomie 2600-3000 l/min

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 07, 2012, 13:57:54 »
Dzięki za odpowiedź, rozumiem że np. M8/8 można podać wodę na każdą odległość w terenie płaskim bo nic z odcinka nie wylatuje, a mówią na kursach wszelkiej maści o stratach ciśnienia w liniach wężowych. Nie każdy ma możliwość fizycznie sprawdzić jak to realnie wygląda.

Bo straty ciśnienia w liniach są i dlatego w linię wstawiasz kolejne pompy (moto czy auto), aby tą wodę sobie pchały dalej, tak od pompy do pompy.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

ktośtam

  • Gość
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 07, 2012, 14:35:06 »
Jestem usatysfakcjonowany. Dzięki.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 08, 2012, 22:05:08 »
Gwoli ścisłości, straty ciśnienia (ciśnienia, nie wody) w linii powstają przede wszystkim w wyniku zupełnie naturalnego działania siły tarcia podczas przepływu wody, niezależnie od szczelności. Co ważne jest ona tym mniejsza, im większa jest średnica węży/rur. Stad W110 (i większe - np. 150 mm w syst. Hytrans) jest efektywniejszy przy przesyłaniu wody na większe odległości.

Gdzieś mam stare książki z obszernymi tabelkami obrazującymi straty ciśnienia przy liniach różnej długości i rodzajów (wtedy jeszcze lnianych, lnianych-gumowanych i torlenowych ;).

Offline stvari

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 11, 2012, 01:58:27 »
Niemieckie inspiracje - przyczepki-zwijadła.







- 500 m. W75



- 400 m. W75

Przykładów jest wiele, wiele więcej.  -_-

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Małe jest piękne i efektywne –zaopatrzenie wodne w OSP GLM
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 20, 2012, 17:59:08 »
Jako że pochodzę ze szkoły bryg. A i W. z SGSP udało mi się coś wynieść z zajęć więc:
Na poligonie: magistrala W110- 1.5km, różnica poziomów tłoczenia 10m
I wariant: motopompa (chyba) M16/8 wydatek osiągnięta na wypływie ~1400l/min
II wariant: ten co wyżej tylko w połowie "wzmacniacz" w postaci GCBA 5/32 (przetłaczanie) wydatek osiągnięty ~2300l/min

Dla spragnionych wiedzy ciekawy materiał o dowożeniu: http://czytelnia.cnbop.pl/sites/default/files/czytelnia/files/pdf/258.pdf
I jeszcze na sam koniec o stratach w linii wężowej z materiałów do zajęć :)

[załącznik usunięty przez administratora]