Autor Wątek: Awans na mł. kpt.  (Przeczytany 27577 razy)

Offline paawel998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Awans na mł kpt.
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 04, 2012, 23:13:31 »
Na studia poszedłem, na urlopie jeździłem na zajęcia, nie prosiłem o delegacje, wszystko za własne pieniądze i po co?
To trzeba było iść na SGSP a nie teraz żale wylewać, ja też byłem w SGSP za własne pieniądze i jeździłem na urlopie i na WS-kach, po co a no właśnie po to żeby skończyć szkołę pożarniczą która mi daje określone prawa, oprócz tego zrobiłem jeszcze jeszcze inny kierunek (taki który mnie akurat interesował). I jak teraz czytam takie żale kombinatorów co to "wikliniarstwo", turystykę (potrzebną w straży do oprowadzania wycieczek z przedszkola) albo inny niebywale potrzebny w PSP kierunek robili a teraz płaczą że chcą za to mł. kpt. to aż mnie krew zalewa. Idź na SGSP, pomęcz się kilka lat i będziesz się cieszyć stopniem oficerskim. Skoro jesteś aspirantem to chwile musiałeś się w tej SA (szkoła policealna dająca tytuł technika) pomęczyć to teraz pomyśl jak by to było gdyby strażak z 3 letnim stażem powiedział że on też ma zrobioną szkołę policealna z tytułem technika ale nie SA i by się żalił że w takim razie jemu tez się należy. W Polsce panuje jeszcze system awansowania na oficerów jak za komuny, na zachodzie jest to całkiem inaczej rozwiązane - gdy chcesz awansować i spełniasz określone wymagania to musisz ukończyć kolejne szczeble kursów.




właśnie przez takich jak Wy ,,po SGSP", i ,,Thor" straż stoi w miejscu. A co w tym złego żeby podofiecr został aspirantem, myślisz że podoficer to jest głupszy od ciebie, a czegoż to takiego wyjątkowego uczą w tej sgsp. Ja nic złego nie widzę w tym żeby awansowali podoficerowie na aspirantów i potem dalej, ludzie z doświadczeniem nawet czasem większym od nas, a sgsp czysta teoria wykorzystasz może 20% tego co ci tam wcisneli, oby takich jak ty jak najmniej.

hehe podoficer czy aspirant nie jednego po sgsp nauczył obsługi szlamówki bo nie miał pojęcia jak się za nią zabrać  :)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Awans na mł kpt.
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 05, 2012, 00:13:03 »
hehe podoficer czy aspirant nie jednego po sgsp nauczył obsługi szlamówki bo nie miał pojęcia jak się za nią zabrać  :)
Nie przesadzaj, każdy jak przyjdzie na jednostkę czy to aspirant po SA, czy ** po SGSP powinien (uważam wręcz, że musi) nauczyć się obsługi sprzętu na jednostce. A od kogo ma się tego uczyć? Zapomniał wół jak cielęciem był....
Wracając do szkoły, każdy jest kowalem swojego losu, powinien wiedzieć co chce w życiu robić. SGSP nie jest trudna pod względem nauki niż inna uczelnia techniczna, ale niestety trzeba się poświęcić i jeździć do Wawki te 4 lata. Za to później jest spokój.
EGO = 1 / wiedza

Offline Nitro

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Awans na mł kpt.
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 05, 2012, 14:25:20 »
SGSP wymaga na pewno więcej niż prywatna Ochrona Środowiska czy Turystyka w końcu daje wykształcenie pożarnicze. Oczywiście nasze przepisy dają możliwość awansu po skończeniu uczelni cywilnych i kto może to z tego korzysta. Ale uważam że mł.kpt kończący uczelnię SGSP na kierunku właściwym dla jego zawodu powinien mieć większą możliwość awansu. Bo są tacy specjaliści co łącznie z aspirantką kończą zaocznie inżynierskie studia cywilne na niewyszukanym kierunku i tylko czekają aż im gwiazdki z nieba spadną.  Albo celowo zamiast iść na SGSP wybierają łatwiejszą i mniej płatna uczelnię. Sorki w szpitalu bez medycyny  lekarzem nie zostaniesz jak masz wyższe wykształcenie  po AWFie.  Nie czepiam się strażaków, którzy swoje odsłużyli już i wiedzy nabyli poprzez lata pracy ale młodzież  powinna trochę spokorniec i nie uważać, że wszystko się należy. W mojej komendzie II kategorii komendant wszystkim chętnym dawał pozwolenie i zgłosiło sie 4 osoby z których 3 ukończyło SGSP.

Offline Thor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
  • Niezwykle zwykły
Odp: Awans na mł kpt.
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 05, 2012, 14:45:59 »
Do kolegi gościa "po SGSP" i kolegi "Thor". Skoro jesteście oficerami, to zapewne orientujecie się, że własne chęci, pieniądze to nie wszystko. Nawet jak chcesz sam za swoje studia zapłacić, nie brać na nie delegacji to i tak potrzebujesz zgody komendanta, który często powie po prostu, że nie ma dla jednego i drugiego stanowiska oficerskiego. A w takim przypadku to nawet najlepsze chęci zdadzą się na nic. Więc nie próbujcie tu kolegi strofować, bo same chęci nie wystarczą. Kiedy opór jest z góry to nawet najlepszego potrafią zniechęcić i trzymać zamiast dać mu możliwość dokształcenia kierunkowego w PSP.

niestety to prawda bo byłem w tej samej sytuacji. przekonałem 01 że nic nie traci jednym podpisem i dostałem zgodę bez urlopu i na własny koszt. zresztą wielu moich kolegów miało podobnie, nieliczni dostawali urlop szkoleniowy


właśnie przez takich jak Wy ,,po SGSP", i ,,Thor" straż stoi w miejscu. A co w tym złego żeby podofiecr został aspirantem, myślisz że podoficer to jest głupszy od ciebie, a czegoż to takiego wyjątkowego uczą w tej sgsp. Ja nic złego nie widzę w tym żeby awansowali podoficerowie na aspirantów i potem dalej, ludzie z doświadczeniem nawet czasem większym od nas, a sgsp czysta teoria wykorzystasz może 20% tego co ci tam wcisneli, oby takich jak ty jak najmniej.

przez kogo? przeze mnie kolego? ja nie wymyślam na co dzień tekstów rozporządzenia. jest przepis, są wymogi no to trzeba je spełnić. niestety w moim przypadku musiałem iść na SG żeby być oficerem i pracować na podziale
nie nauczyli mnie tam nic szczególnego i pewnie nie wykorzystam ogromu wiedzy w praktyce bo 10 razy więcej nauczyłem się w aspirantce i pracując na podziale, ale myślę że teorii po studiach cywilnych tym bardziej nie wykorzystasz. nieraz musiałem się uczyć bzdur, męczyłem się jak i moi starsi koledzy, więc zgina mnie w pół jak widzę tu na forum żale typu, oni dostali to czemu ja nie mogę... nasuwa się tekst japońskiego koszykarza "bitch please"



Nie przesadzaj, każdy jak przyjdzie na jednostkę czy to aspirant po SA, czy ** po SGSP powinien (uważam wręcz, że musi) nauczyć się obsługi sprzętu na jednostce. A od kogo ma się tego uczyć? Zapomniał wół jak cielęciem był....
Wracając do szkoły, każdy jest kowalem swojego losu, powinien wiedzieć co chce w życiu robić. SGSP nie jest trudna pod względem nauki niż inna uczelnia techniczna, ale niestety trzeba się poświęcić i jeździć do Wawki te 4 lata. Za to później jest spokój.

popieram
Jeśli na niebo nie zasługuję, to w piekle przynajmniej nie będę bezrobotny

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 373
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 24, 2012, 12:28:01 »
I jak tam Panowie wiadomo już u Was w jednostkach kto awansuje czy jak zwykle w maju się okaże

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 24, 2012, 14:39:24 »
Już ćwiczą przed promocją, więc już wiedzą.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

observer-chapter

  • Gość
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 24, 2012, 19:01:15 »
NIC nie wiadomo. Awanse nie zeszły jeszcze. Ćwiczą Ci, którzy są po dziennych i zaocznych SGSP. Znając życie informacja będzie na przełomie kwiecień/maj ( 27 lub 30 ), bo po co dać czas na obszycie munduru i zorganizowanie wyjazdu.

Offline Haix

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 214
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 26, 2012, 12:57:06 »
lubelskie już wie

Offline dante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 26, 2012, 13:24:56 »
Pomorskie też już wie...
27-28.04 o 9.00 ćwiczenia na boisku SGSP, 30.04-13.00 próba generalna. 4.05 - 8.30 trzeba być w SGSP o 9.00 wręczenie aktów nadania stopnia i o 13.00 uroczystość na placu Piłsudskiego. Na próbie generalnej mundury wyjściowe + sznur + rogatywki.   

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 26, 2012, 15:59:08 »
na Mazowszu też dziś pismo zeszło

Offline zak998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 27, 2012, 17:39:40 »
Gratulacje awansów chłopaki!!!
Jaki akt prawny mówi o tym że aspirant awansowany na młodszego kapitana po studiach cywilnych (np: SGSP zaoczne tytuł: inżynier) straci uprawnienia KDR (liniowe)??? Jest to w ogóle nie logiczne, czy ta patologia nadal istnieje. Może ktoś zna kulisy stworzenia tego paradoksu.

POZDROWIONKA

Offline chaossss

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 27, 2012, 18:38:22 »
Cytuj
Ustawa o PSP

Art.63.

4. Stanowiska oficerskie, z zastrzeżeniem ust. 5, mogą zajmować również strażacy
posiadający wykształcenie wyższe o kierunku przydatnym w Państwowej Straży
Pożarnej oraz:
1) tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskanie uznania kwalifikacji do
wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie,
nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach
członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) –
stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji
Szwajcarskiej, kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego
technika pożarnictwa lub
2) ukończone przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2
lit. a.
5. Stanowiska oficerskie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi mogą
zajmować strażacy posiadający wykształcenie wyższe o kierunku przydatnym w
Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają tytuł zawodowy technika pożarnictwa
i ukończyli przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt
2 lit. a.

Dla mnie z tego zapisu wynikają następujące wnioski:
- technik pożarnictwa + studia cywilne - może być oficerem jeżeli zajmuje stanowisko nie związane z kierowaniem działaniem ratowniczym
- technik pożarnictwa + studia cywilne + przeszkolenie zawodowe (SGSP) - może być oficerem na stanowisku związanym z kierowaniem działaniem ratowniczym
- reszta absolwentów SGSP - może być oficerem na stanowisku związanym z kierowaniem działaniem ratowniczym

Więc chyba z tego wynika (chociaż pewny nie jestem - nie jestem prawnikiem:p) że aspirant może kierować działaniem a oficer po studiach cywilnych bez przeszkolenia - nie może kierować


Z innej beczki to dziwi mnie zachowanie naszych władz (KGPSP) - osoby które ukończyły II stopień na SGSP, po studiach cywilnych (otrzymali tytuł magistra inżyniera pożarnictwa - furtka aktywna przez dwa lata), nie otrzymały pierwszego stopnia oficerskiego:/

Ciekawe dlaczego :angry:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2012, 19:07:53 wysłana przez chaossss »

Offline zak998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 28, 2012, 15:38:23 »
Kolego chaossss, ja znam osobiście osoby które dostały młodszego kapitana za studia cywilne po SGSP. Pierwszy przypadek to kolega ukończył studia I stopnia 2005 i dostał tylko inżyniera, później była furtka od lutego 2009 do października 2011, o której już wspomniałeś i poszedł z inżynierem na II stopień SGSP i dostał mgr inż. pożarnictwa i w tamtym roku dostał mł. kpt.  mając tylko kurs podoficerski - uzupełniający. Drugi znajomy ukończył te same studia tylko,że wczesnej (dwa pierwsze roczniki jak powstał kierunek cywilny inżynierii bezpieczeństwa pożarowego gdzieś do 2003 dostawali inż i mgr pożarnictwa będąc w cywilu) i dostał w tym roku mł. kpt. bez aspirantki tylko po kursie podoficerskim i ze stażem w PSP gdzieś 5 lat.
Na przestrzeni 10 lat po tym samym kierunku stacjonarne I stopnia dla osób cywilnych na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego nadano 4 różne tytuły zawodowe oraz w tym samy czasie inne tytuły dla cywili i funkcjonariuszy PSP.
To wszystko nadaje się do rozpatrzenia przez rzecznika praw obywatelskich ponieważ konstytucja RP mówi Art. 70. Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia.
Nie ma bardziej zakręconego systemu kształcenia i awansowania jak ma nasza kochana PSP.

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 28, 2012, 16:56:18 »
Na układy nie ma rady jak to mówią... :rolleyes:

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 28, 2012, 20:25:17 »
Awans na kapitana PSP i dalej do roboty Panowie na podziale bo już ludzi brakuje.Przepis kwalifikacyjne sprytnie Was zablokuje.Jeśli któryś nie będzie poci...tkiem to niestety ale zaczyna niziutko.A jednostki jeszcze dziś są zapchane oficerami,aspirantami i podoficerami.Reforma blisko i daleko dla Was i dla nas.

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 29, 2012, 18:58:35 »
Nie chcę zaczynać nowego wątku, mam pytanie odnoszące się do tematu: Gdyby powinęła mi się noga na maturze, do SG bym się nie dostał, ale dostałbym się do SA, to jakie są możliwości dalszego awansu na stopnie oficerskie po ukończeniu SA, czym są uwarunkowane ?
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 29, 2012, 20:13:39 »
Wszystko zależy od decyzji komendanta czy i po jakim czasie cię na studia zaoczne puści. Po drugie musisz mieć maturę z matematyki + fizyka/chemia, aby studiować zaocznie na SGSP (mundurowe). Stopień oficerski można dostać dopiero po skończeniu SGSP mundurowych.

Offline zak998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 01, 2012, 15:57:29 »
Jeszcze jedno pytanko, czy znacie strażaków z technikiem pożarnictwa oraz z tytułem zawodowym inżynier (bez pożarnictwa) po studiach cywilnych wydział inżynierii bezpieczeństwa pożarowego po SGSP, którym odmówili awansów na pierwszy stopień oficerski??? A jak otrzymali awans to czy to są uprawnienia  do zajmowana stanowisk oficerskich związanych kierowaniem działaniami ratowniczymi zgodnie z Art. 36. ust.3 ustawy o PSP czy bez uprawnień KDR Art. 36. ust.4.
Z góry dzięki.

Offline chaossss

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 01, 2012, 16:59:37 »
Kolego zak998
Jak dla mnie to absolwenci IBP dla osób cywilnych są traktowani tak samo jak inżynierowie po każdej innej uczelni.
W ustawie o PSP masz rozgraniczenie na inżynierów pożarnictwa i "pozostałych" inżynierów. Jeżeli ma kierunek przydatny dla PSP i nie zajmuje stanowiska związanego z kierowaniem działaniem (a najważniejsze to dobry układ :o) to dostanie pierwszy stopień oficerski. W woj. małopolskim z tego co widziałem to mgr inż. pożarnictwa nie dostali pierwszego stopnia (mimo że spełniali wszystkie niezbędne kryteria), a technicy pożarnictwa po studiach cywilnych na stanowiskach związanych z KDR dostali :rofl:.

Więc w dzisiejszych czasach dalej najważniejsze to mieć dobry układ :wall:

Offline zak998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 01, 2012, 17:24:14 »
To ładne jaja. Na 100% chaossss nie dostali awansu ci po SGSP cywilnych z mgr inż. pożarnictwa????
Jak pisałem już wcześniej znam osobiście dwie osoby które dostały po SGSP cywilnych z mgr inż. pożarnictwa stopień oficerski mając tylko kurs podoficerski (uzupełniający).

Offline chaossss

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 01, 2012, 17:30:51 »
Po inżynierze z cywila i ukończonym II stopniem SGSP -> już wspomniana furtka w Ustawie o szkolnictwie wyższym -> czyli goście posiadali tytuł magistra inżyniera pożarnictwa i mieli stanowiska oficerskie - nikt nie dostał z woj. małopolskiego. Nie wiem jak w innych województwach :pyt:

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 01, 2012, 20:05:52 »
To ładne jaja. Na 100% chaossss nie dostali awansu ci po SGSP cywilnych z mgr inż. pożarnictwa????
Jak pisałem już wcześniej znam osobiście dwie osoby które dostały po SGSP cywilnych z mgr inż. pożarnictwa stopień oficerski mając tylko kurs podoficerski (uzupełniający).

Z tego co wiem, to 4 maja tego roku, będą promowani też podoficerowie z mgr inż. poż. Znam takie przypadki.   -_-

Pozdrawiam,
Garrity

zdziwiony

  • Gość
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 01, 2012, 20:25:55 »

Z tego co wiem, to 4 maja tego roku, będą promowani też podoficerowie z mgr inż. poż. Znam takie przypadki.   -_-


Nie tylko podoficerowie ale również funkcjonariusze w stopniu st. str. (czyli bez podoficerki)  :o co jest dla mnie totalnym absurdem, dla zainteresowanych rzecz się dzieje w woj. śląskim.

Offline chaossss

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 01, 2012, 20:29:15 »
Jak przeanalizujecie sobie Art. 53 Ustawy o PSP
Cytuj
2. Pierwszy stopień oficerski może być nadany strażakowi, który:
1) uzyskał tytuł zawodowy technika pożarnictwa w szkole Państwowej Straży
Pożarnej i nie będąc skierowanym do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej
uzyskał tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa albo
2) posiada wykształcenie wyższe, a ponadto:
a) odbył przeszkolenie zawodowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

lub
b) posiada tytuł zawodowy technika pożarnictwa albo
3) uzyskał uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa
w toku postępowania o uznanie, nabytych w państwach członkowskich
Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia
o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze
Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, kwalifikacji do wykonywania
zawodu regulowanego inżyniera pożarnictwa.


To wynika z tego, że podoficer może dostać pierwszy stopień oficerski jeżeli odbył w SGSP:
"Studia podyplomowe: DLA STRAŻAKÓW UBIEGAJĄCYCH SIĘ O PIERWSZY STOPIEŃ OFICERSKI W PSP"

Więc to, że podoficer dostaje mł.kpt. jest zgodne z prawem

Cytuj
zdziwiony
Nie tylko podoficerowie ale również funkcjonariusze w stopniu st. str. (czyli bez podoficerki)  :o co jest dla mnie totalnym absurdem, dla zainteresowanych rzecz się dzieje w woj. śląskim.

To już chyba przegięcie :o
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2012, 20:32:50 wysłana przez chaossss »

Offline Thor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
  • Niezwykle zwykły
Odp: Awans na mł. kpt.
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 03, 2012, 16:47:22 »


Nie tylko podoficerowie ale również funkcjonariusze w stopniu st. str. (czyli bez podoficerki)  :o co jest dla mnie totalnym absurdem, dla zainteresowanych rzecz się dzieje w woj. śląskim.

słyszałem że w tym roku nawet katecheta będzie oficerem :D to są dopiero jaja. pozdrówcie tego pana na jutrzejszej promocji...
Jeśli na niebo nie zasługuję, to w piekle przynajmniej nie będę bezrobotny