Autor Wątek: Pismo KG PSP ws. uchylenia niektórych zapisów "Systemu szkolenia...OSP" z 2006 r  (Przeczytany 6714 razy)

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Ciekaw jestem jak interpretujecie treść niniejszego pisma z KG PSP?
Pismo poniżej w załączniku.


[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2012, 17:58:24 wysłana przez Butel »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
A z jaką datą jest to pismo i do kogo dotarło.
Czyli, że nadal można organizować szkolenia uzupełniajace dla tych strażaków, którzy nie zdąrzyli uzupełnić swoich kwalifikacji. Dodatkowo zabrano KM/KP możliwość szkolenia dowódców i naczelników. Tak to rozumiem.
Ale śmieszy mnie tempo prac nad zmianami w systemie szkolenia. W sierpniu 2010 roku miałem okazję i nie tylko ja wysyłać pismo w sprawie uwag do nowego systemu szkolenia. Mija już póltora roku i jakoś cisza. Tylko gdzieś od czasu do czasu słychać że trwają pracę. Co ci ludzie tam robią? Za co im płacą? Czy to takie trudne? Zwolnić ich. Proponuję oddać to mi a za tydzień (bo nie będę sie śpieszył) będą mieli gotowy nowy system szkolenia. I jeszcze go tutaj poddamy konsultacji społecznej :).

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
A z jaką datą jest to pismo i do kogo dotarło.
Dodatkowo zabrano KM/KP możliwość szkolenia dowódców i naczelników. Tak to rozumiem.

Do Nas jeszcze nie dotarło.

Cytuj
Dopuszcza się prowadzenie szkoleń dowódców i naczelników OSP w komendach M/P PSP.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Ale tu nie jest problem treści – tu jest problem jak zawrzeć treści w takim minimum żeby PSP się nie narobiła szkoląc OSP z mocy ustawy .

Tak jak nie OSP wina że nie zostały uzupełnione kwalifikacje OSP – po prostu machina PSP nie wydoliła , pomimo próby i nadal promowania szkoleń Internetowych .
A to już pisałem że sprzątaczka, stróż na bramie musi mieć w realu szkolenie BHP , strażak OSP wystarczy że poczyta i zda test w którym może nie być słowa o BHP w tym wymiarze programowym .

Ale …………….. każdy komendant KG/KW/KM/KP  mówi że kieruje profesjonalnym KSRG szkoda że nie profesjonalnie szkolnym .

Pozdrawiam

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Pismo jest z dnia 2.03.2012 roku a do nas dotarło 9.03.2012 roku.
Po mojemu to ktoś (czyt. KG PSP) robi wielką łaskę, że zezwala na kontynuację (do)szkolenia tych członków OSP, którzy mają szkolenia "starego typu", a nie zauważa istoty problemu. A istotą jest to, że po pierwsze - odebrano tym ludziom uprawnienia nabyte (czyli kursy dowódców OSP, naczelników OSP i operatorów sprzętu OSP), zmuszając ich do uzupełnienia kwalifikacji na dwóch dodatkowych szkoleniach (czyli strażaków-ratowników OSP cz. 1 + ratownictwa technicznego), a po drugie - błędnie oszacowano czas niezbędny na uzupełnienie kwalifikacji przez tych strażaków (w ciągu pięciu lat). W moim powiecie nadal wielu chętnych nie zdążyło tego uczynić, mimo że organizujemy po kilkanaście (!!!!), uczciwie prowadzonych w pełnym wymiarze, szkoleń nowego typu w każdym roku!

Ja także, podobnie jak kolega kwas, wysłałem w sierpniu 2010 roku obszerne pismo z uwagami do programu szkolenia OSP, a na przełomie maja i czerwca 2011 roku posłałem do KW pismo z uwagami do przesłanego nam (do KP) do oceny nowo ułożonego projektu programu szkolenia OSP i od tej pory... CISZA!!!
To są po prostu zwykłe jaja, że zarówno KG PSP jak i ZG ZOSP RP nie potrafi przez prawie dwa lata poprawić (zmodyfikować) programu szkolenia z 2006 roku napisanego przez kilku, jak się wydaje niezorientowanych w rzeczywistych, występujących "na dole" czyli w powiecie aspektach szkolenia OSP, członków "spec-zespołu" ds. szkolenia OSP.   
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2012, 21:18:06 wysłana przez jasiuf »

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Niestety tak to u nas jest ... i tylko głową w mur chyba pozostaje walić.
Znam już przypadki że w wyniku "odebrania uprawnień nabytych" ludzie się zirytowali, stwierdzili że nikt z nich wariata strugać nie będzie, nie wyrazili zgody na kolejne dość czasochłonne szkolenia i podziękowali za dalszą współpracę rezygnując z wyjazdów do akcji rat. gaśniczych ... bo przecież już nie mogą ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Panowie szkolić trzeba i to jeszcze dużo więcej – jednak poziom i ilość godzin musi być odwrotnie proporcjonalna do obecnych . Czyli przyzwoicie trzeba wyszkolić dowódców OSP i naczelników OSP by mogli doskonalić umiejętności w jednostkach ewentualnie weryfikowane przez PSP – ale do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć tak z jednej strony jak i z drugiej . Pominę już temat Komendanta ZOSP bo to dalej stanowisko niewiadomo do czego służące .

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Oczywiście że trzeba się szkolić, bo sprzęt coraz nowszy, bo wchodzą nowe rozwiązania itd. itd.

Tyle tylko że organizowanie szkoleń gdzie większość czasu to nudne wykłady nie wnoszące nic nowego, straszenie tym że jak nie zrobi się takiego a takiego kursu to się kategorycznie zabroni jeździć, wymyślanie nie wiadomo jakich egzaminów powoduje tylko to że ludzie się zniechęcają. Nie dość że Ci ludzie poświęcają swój prywatny czas na to żeby działać społecznie, wielokrotnie nic z tego nie mają to jeszcze się ich straszy konsekwencjami prawnymi.

Sytuacja powinna być diametralnie inna, powinno się takie szkolenia organizować które zachęcą do działania, czy nawet doprowadzić do tego że jak się dany członek OSP doszkoli to będzie miał np. deko wyższy ekwiwalent.
Szkolenie ludzi którzy już kursy i egzaminy na szeregowych pozdawali powinny opierać się o jak największą ilość godzin praktyki z nowym, ciekawym sprzętem, pokazywać że można działać szybciej, sprawniej itd.

Zrobienie kursu który nic nowego nie wnosi powoduje że ludzie zaczynają taki kurs bagatelizować, ignorować i niestety twierdzić że jest to do niczego nie potrzebne bo to tylko strata czasu a nic nowego i tak się nie nauczą.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
A czy moglibyście mi odpowiedzieć na proste pytanie (nie ukrywam, że zwyczajnie nie mam czasu czytać całego programu):

Czy na dzień dzisiejszy strażak który ma kurs szeregowego starym trybem (bez aparatów) może brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych czy też zmiana polega tylko na tym, że nie nie może brać na dzień dzisiejszy udziału, ale za to może zrobić tylko "kurs na aparaty" i już będzie mógł brać udział (bez konieczności robienia całego kursu szeregowych od podstaw"?

Z góry dzięki za odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2012, 10:54:27 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
A czy moglibyście mi odpowiedzieć na proste pytanie (nie ukrywam, że zwyczajnie nie mam czasu czytać całego programu):

Czy na dzień dzisiejszy strażak który ma kurs szeregowego starym trybem (bez aparatów) może brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych czy też zmiana polega tylko na tym, że nie nie może brać na dzień dzisiejszy udziału, ale za to może zrobić tylko "kurs na aparaty" i już będzie mógł brać udział (bez konieczności robienia całego kursu szeregowych od podstaw"?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Okres przejściowy 5 lat był dla strażaków, którzy ukończyli kursy przed dniem 31 grudnia 2006 r.
Ze względu na brak możliwości przeszkolenia przez KM/P wszystkich ze starymi kursami w tym okresie przejściowym, wydłużyli jeszcze ten czas.

Musi zrobić kurs uzupełniający o aparaty ODO.

www.psp.krakow.pl/osp/szkolenia/system_szkolenia_zmiany.pdf
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2012, 11:27:49 wysłana przez grzela »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Na dzień dzisiejszy jeśli ma starye szkolenie szeregowych to może brać udział w działaniach ale nie może używać aparatów. Mówiac króto ma zaliczony tylko nowy kurs szeregowych część I. Zrobi szkolenie na aparaty do rozszerza mu się ten kurs z automatu i na część II.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
No to nadal nic nie wiem, bo jest różnica zdań... :)

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Przeczytaj sobie IV rozdział Systemu szkolenia...

IV.   KWALIFIKACJE I UPRAWNIENIA
1. Uprawnienia  do   wykonywania  czynności   ratowniczo  -   gaśniczych,   udzielania
pierwszej   pomocy   medycznej,   prowadzenia   działań   z   zakresu   ratownictwa
technicznego  oraz  innych  działań  specjalistycznych,   a  także  pełnienia  funkcji
dowódczych,    strażak   ratownik   Ochotniczych   Straży   Pożarnych   nabywa   po
ukończeniu poszczególnych rodzajów szkoleń.
2. Udział w szkoleniach specjalistycznych odbywa się na zasadzie fakultatywności,
w zależności od: rodzajów zagrożeń opisanych w powiatowych planach ratowniczych
oraz posiadanego sprzętu.
3. Ukończenie   szkolenia   według   „Programu   Szeregowców   Ochotniczych   Straży
Pożarnych" jest równoznaczne z ukończeniem szkolenia strażaków ratowników
Ochotniczych Straży Pożarnych część I.

4. Ukończenie   szkolenia   według   „Programu   Szeregowców   Ochotniczych   Straży
Pożarnych" oraz szkolenia przygotowującego do pracy w aparatach oddechowych, a
także szkolenia z zakresu bhp jest równoznaczne z ukończeniem szkolenia strażaków
ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych część II.

Stąd wniosek, że mając stare szkolenie mozesz jeździć do działań.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Tak, tylko w rozdziale I opisana jest organizacja szkolenia i wyróżnia się, oprócz szkoleń specjalistycznych (l.mn.) i szkoleń dowódczych (l.mn.), szkolenie podstawowe (l.poj.). Wniosek dla mnie, że szkolenie podstawowe jest jedno, które akurat może zostać realizowane w rozbiciu na dwa moduły. (oba realizowane w ciągu 2 lat).

I przynajmniej ja nie znalazłem nigdzie stwierdzenia, że ukończenie "Szkolenia podstawowego strażaków ratowników OSP cz. I" (lub spełnienie tego warunku na mocy pkt. 3 rozdziału IV) pozwala na branie bezpośredniego udziału w akcjach.

To, że może, to już jest raczej w domyśle, ale poprawcie mnie jeśli się mylę, bo analiza tekstów prawnych mi nie wychodzi.... :gwiazdki:

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
A to już wynika z ustawy o ochronie ppoż gdzie jest mowa o wieku i szkoleniu. Dlatego szkolenie I stopnia upoważnia do wyjazdów. Tak interpretuje to u mnie i urząd i KP i sami strażacy

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
No więc czytam:

USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej:
Cytuj
Art. 19. 1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadają aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.

No więc idę do tego art. 28 ust. 1:
Cytuj
1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala
rada gminy w drodze uchwały.

I się zawieszam, bo tu jest o ekwiwalencie a nie o udziale w akcjach....

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Błędem było podzielenie materiału i powstają kontrowersje .

Prawidłowo powinno być :

1.   Szkolenie podstawowe strażaka OSP
2.   Szkolenie uzupełniajże strażaka OSP dla osób które uzyskały uprawnienia przed wejściem w życie przedmiotowego regulaminu szkoleń .

W mojej ocenie szkolenie strażaka cz.I nigdy nie powinno się odbyć ( i u mnie chyba nigdy nie za funkcjonowało ) ponieważ jest wybrykiem i pomyłką tego programu .. Nie można szkolić na raty, zakładając częściowe uprawnienia – to nie tylko AODO , ale i np. przecinarki i pilarki itd.

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
A to już wynika z ustawy o ochronie ppoż gdzie jest mowa o wieku i szkoleniu. Dlatego szkolenie I stopnia upoważnia do wyjazdów. Tak interpretuje to u mnie i urząd i KP i sami strażacy

Zgadza się, mając ukończony zarówno stary kurs szeregowców OSP (odpowiadający obecnemu szkoleniu podstawowemu strażaka-ratownika OSP cz. I) ,
jak i nowe szkolenie podstawowe strażaka-ratownika OSP cz. I można brać udział w działaniach ratowniczych ale bez korzystania ze sprzętu ODO
oraz pił mechanicznych do drewna i do stali i betonu (bo uprawnienia do używania tego sprzętu otrzymuje się dopiero po ukończeniu nowego
szkolenia podstawowego strażaków-ratowników OSP cz. II.   

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Czy ktoś z Was posiada może oryginał tego pisma i może go zamieścić na forum ??? Mianowicie chodzi mi o wersję z nagłówkiem KGPSP, znakiem pisma itp. - jeżeli było kierowane bezpośrednio na adres danej komendy to adres ten może być zamazany.

W mojej komendzie po ostatniej inspekcji przygotowano wykazy członków danej OSP mogących brać udział w działaniach ratowniczo - gaśniczych. No i tak się stało że 2 osoby mam zaznaczone na czerwono (nie mogące brać udziału w zdarzeniach). Jeden z nich to kierowca,  a drugi zwykły strażak. Oczywiście wykazy te trafiły do systemu SWD i jeżeli by pojechali do akcji to dyspozytor nie może ich wpisać w meldunek.
Osoby te posiadają szkolenie podstawowe wg starego systemu szkolenia, ale niestety nie zdążyły ukończyć szkolenia uzupełniającego (brak możliwości wpasowania się w termin, brak miejsc na kursie - limity wprowadzone przez komendę dla danej OSP). No i chciałbym na podstawie tego pisma wyprostować tą sytuację ale niestety jakoś nie mam w zwyczaju posługiwać się "kopią pisma, skopiowaną z kopii pisma, mało tego wyrwanej z całości dokumentu".

Nie ukrywam że w związku z wysoką palnością traw, sytuację mam podbramkową (mieć jednego kierowcy więcej, a nie mieć - tego chyba nie muszę tłumaczyć, dodatkowo niechcę pozbywać się osoby z szeregów która obrazi się na kolejny nieuzasadniony wymysł KPPSP) więc proszę o szybką odpowiedz. Nie ukrywam że mam również chęc zobaczenia zdziwionych min młodych oficerów PSP z operacyjnej (jedynych nieomylnych, a nie do końca znających realia ochotniczego pożarnictwa) na widok tego pisma i usłyszenia ich tłumaczenia. Myślę że również interpretacja mojej komendy przyczyni się do wyjaśnienia tego jak narazie tajemniczego pisma
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Dla mnie dziwne jest to że te 2 osoby nie mogą brać udziału w działaniach posiadając szkolenie podstawowe. W końcu zgodnie z systemem szkolenia stary system szkolenia bez uzupełnienia jest tożsamy z nowym systemem część I. Uważam że w twojej komendzie nadinterpretują przepis.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Dla mnie dziwne jest to że te 2 osoby nie mogą brać udziału w działaniach posiadając szkolenie podstawowe. W końcu zgodnie z systemem szkolenia stary system szkolenia bez uzupełnienia jest tożsamy z nowym systemem część I. Uważam że w twojej komendzie nadinterpretują przepis.
masz rację. Ale ciężko się gada z klientem z operacyjnej na zasadzie "słyszałem gdzieś tam że coś tam". Wolałbym mieć ten papier i im to pokazać. Myślę że jak zwykle uznali że to pismo niczego nie zmienia i pozostali przy starym myśleniu. A jednak ma znaczenie.

Oni po prostu się opierają na tym piśmie z 2007 roku odnośnie zmian w systemie szkolenia, gdzie pisze że w ciągu pięciu lat należy uzupełnić szkolenie. Okres ten minął i stwierdzili że te stare kursy już się nie liczą i te osoby które nie ukończyły szkoleń uzupełniających po prostu są traktowani jako nowo wstępujący w szeregi OSP. Dla mnie totalna bzdura - no ale jak przekonać jak nie dokumentem
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2012, 10:36:41 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
na priv wysłałem CI prośbę o adres email to wyślę kwit jaki mam. Chyba nie przeczytałeś

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Pismo KG PSP ws. uchylenia niektórych zapisów "Systemu szkolenia...OSP" z 2006 r
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 03, 2012, 18:34:16 »
ja się podepnę pod temat ale z trochę innej strony...moja żona rozmawiała dzisiaj z zastępcą komendanta naszej PSP i powiedział on,że żadne kursy poza podstawowym oraz naczelników PSP nie interesują w myśl zmiany przepisów. Resztę trzeba we własnym zakresie tylko skąd brać środki? Macie jakieś podstawy prawne do tego co mowił?
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Pismo KG PSP ws. uchylenia niektórych zapisów "Systemu szkolenia...OSP" z 2006 r
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 03, 2012, 19:13:29 »
O ile dobrze zrozumiałem twoje pytanie to:
Ustawa o ochronie ppoż a dokładniej art. 35. Szkolenia członków OSP prowadzi nieodpłatnie PSP.
A co do kursów to podstawą jest System szkolenia strażaków OSP ...

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Pismo KG PSP ws. uchylenia niektórych zapisów "Systemu szkolenia...OSP" z 2006 r
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 04, 2012, 22:26:37 »
To, co wynika z tego pisma, że PSP mogą jeszcze przeprowadzać te kursy uzupełniające to prawda w naszym powiecie KP PSP już się zastanawia nad podaniem jakiegoś terminu na te szkolenia, ale to na spokojnie bo teraz zaczynaj kurs podstawowy.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pismo KG PSP ws. uchylenia niektórych zapisów "Systemu szkolenia...OSP" z 2006 r
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 05, 2012, 10:04:49 »
ja się podepnę pod temat ale z trochę innej strony...moja żona rozmawiała dzisiaj z zastępcą komendanta naszej PSP i powiedział on,że żadne kursy poza podstawowym oraz naczelników PSP nie interesują w myśl zmiany przepisów. Resztę trzeba we własnym zakresie tylko skąd brać środki? Macie jakieś podstawy prawne do tego co mowił?

Może z twoją żoną rozmawiał na temat przepisów kulinarnych :szalony:

Cytuj
Projekt z 2011
System szkolenia członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych

VII. PODMIOTY UPRAWNIONE DO PROWADZENIA SZKOLEŃ

1.Organizatorem szkolenia podstawowego strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkoleń specjalistycznych: z zakresu ratownictwa technicznego strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych, kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkolenia strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach jest komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej.

2.Dopuszcza się również realizację części zajęć szkolenia podstawowego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych w Ochotniczej Straży Pożarnej, wyznaczonej przez organizatora szkolenia.

3.Szkolenia strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych organizowane
w oparciu o programy szkolenia specjalistycznego Państwowej Straży Pożarnej oraz szkolenia dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych, Naczelników Ochotniczych Straży Pożarnych i Komendantów Gminnych ZOSP RP prowadzone są przez szkoły Państwowej Straży Pożarnej i komendy wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej.

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Pismo KG PSP ws. uchylenia niektórych zapisów "Systemu szkolenia...OSP" z 2006 r
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 05, 2012, 11:25:20 »
Tak się sklada ze moja żona jest dziennikarzem i jednocześnie członkiem OSP. Oboje się zdziwiliśmy bo mieliśmy wziąć udział w szkoleniu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i....klops. Podobno nie mają już obowiązku bo weszły zmiany przepisów a ja nie mam z czego zapłacić 800 zł za kurs, a dodam że oprócz nas miało miało iść jeszcze 12osób.
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pismo KG PSP ws. uchylenia niektórych zapisów "Systemu szkolenia...OSP" z 2006 r
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 05, 2012, 12:08:08 »
Tak się sklada ze moja żona jest dziennikarzem i jednocześnie członkiem OSP. Oboje się zdziwiliśmy bo mieliśmy wziąć udział w szkoleniu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i....klops. Podobno nie mają już obowiązku bo weszły zmiany przepisów a ja nie mam z czego zapłacić 800 zł za kurs, a dodam że oprócz nas miało miało iść jeszcze 12osób.

Od kiedy to komenda organizowała zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, a tym bardziej ze free?

Szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy nie organizuje KM/P nawet dla swoich strażaków:

Program kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej

Cytuj
1. Organizacja kursu
a) Kurs organizowany jest w szkołach Państwowej Straży Pożarnej oraz w ośrodkach szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej.
b) Zajęcia na kursie mogą prowadzić:
– lekarz systemu,
– pielęgniarka systemu,
– ratownik medyczny,
posiadający aktualną wiedzę i umiejętności z zakresu objętego ramowym programem kursu oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu medycznych czynności ratunkowych.
c) Zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie:
– psychologicznych aspektów wsparcia poszkodowanego prowadzi psycholog posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe;
– ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego, wodnego i wysokościowego prowadzi osoba posiadająca co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności ratowniczych w danym rodzaju ratownictwa.
d) Kierownikiem merytorycznym kursu, odpowiedzialnym za realizację kursu może być osoba, o której mowa w ppkt. b.