Autor Wątek: Cenzura Na Forum?  (Przeczytany 11825 razy)

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 07, 2005, 10:06:28 »
Wiesz co Cieniu! Śmieszny jesteś...
A gdybym Ci powiedział ile razy Ty mnie obraziłeś to (zakładając że masz równo pod sufitem) schował byś się i już tu więcej nie pojawiał...

 

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 07, 2005, 12:54:40 »
A to ciekawe  widzę że dalej nie pojmujesz spieram się z tobą specjalnie . Czy zakładając te posty nie myślałeś  że będą sie ciebie pytać czy spierać się nie myślałeś o tym to po co jest forum myślałem że pare kwestji sobie wyjaśniliśmy i tu nie ma nic do obrazy to nie to jest moim celem ja nikomu nie zamykam ust . Ale do  adminów mam inne oczekiwania jeśli ujawnić swego stanowiska w danym temacie to niech choć nie przeszkadzają  i nie chodzi mi o wulgaryzmy bo to normalne tylko o treść postów  bo nie może być tak że masz prawo głosu pod warunkiem  że głos będzie zgodny z głosem admina  bo to farsa.   FORUM JEST WŁAŚNIE POTO BY PYTAĆ, DYSKUTOWAĆ ,SPIERAĆ SIĘ  . Anie wypowiadać tylko pochlebne opinie.  . Inne prawa i obowiązki ma admin inne forumowicz  i trzeba o tym pamiętac od nich też można czegoś wymagać . To przecież prawa i obowiązki. Wolał byś same pochlebstwa czytać na twoje posty jaki sens ma wtedy dyskusja to admin powinien stać na straży praworządności jeśli jest taka konieczność przywoływać do porządu  a nie wyrażać opini dla kogoś obraźliwych  bo text typu to siedź na dupie jest wysoce nie stosowny w jego wydaniu  mówie o bulonie . Co myślisz że na zmianie nie dyskutujemy nie spieramy się i jakoś jak ktoś nie flugnie komuś  nikt się nie obraża  lecz nie wolno tego dowódcy on musi być ponad tym nie wchodzić w spory na dole  to tylko spory i mondry d-ca tak robi .Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2005, 13:09:05 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 07, 2005, 13:07:34 »
Spieraj się spieraj ile chcesz, tylko trochę najpierw poczytaj i się zastanów, bo większość wpisujesz bez zastanowienia, a już po kilku postach sam zaczynasz osbie przeczyć.
A sposób w jaki to robisz jest ewidentnie dla wielu innych obraźliwy - to jedno.
Drugie to to, że pisz może trochę przejrzyściej, bo czasami w głowę trzeba zachodzić, co autor miał na myśli...

Tyle, więcej na ten temat nie powiem, bo mam ciekawsze rzeczy do roboty...:)
Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 07, 2005, 13:14:10 »
mylisz się  cały czas twierdze  że jest mało kasy i małe stany osobowe na realja twojej metody a przy tym nie wiedza nawet bhp nie zwalnia nas z odpowiedzialności. Powiesz może że się wymondrzam  możliwe lecz pare spraw znam z praktyki  i nie zawsze wygląda to tak kolorowo jak piszesz to tacy jak ja  zap.......ją  spoceni i brudni  nie jednokroć  nadstawiają własną  dupe przy akcji nie kto inny. Dla tego mam prawo wypowiadać swoje wątpliwości.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2005, 13:20:47 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 07, 2005, 13:25:23 »
Cytuj
Spieraj się spieraj ile chcesz, tylko trochę najpierw poczytaj i się zastanów, bo większość wpisujesz bez zastanowienia, a już po kilku postach sam zaczynasz osbie przeczyć.
A sposób w jaki to robisz jest ewidentnie dla wielu innych obraźliwy - to jedno.
Drugie to to, że pisz może trochę przejrzyściej, bo czasami w głowę trzeba zachodzić, co autor miał na myśli...

Tyle, więcej na ten temat nie powiem, bo mam ciekawsze rzeczy do roboty...:)
Witek
Bo  PSP to nie ochronka tylko twarda szkoła życia i obrażać tu się nie ma co  co innego admin musi panować nad emocjami. Ale jako cywil nie bardzo to rozumiesz strażacy to twardzi ludzie  i nie raz szorstcy. Do tego trzeba przywyknąć na początku mnie też to raziło to nie kółko różańcowe lecz PSP. Nie dochdzi to do ciębie że nie raz ty lub ja nie koniecznie mamy racje. A poczytałęś trochę przepisy BHP  że bezmyślnie klepiesz tą procedure ewakuacji ,Szybka ewakuacja głową w przód przed okno po drabinie .Powtażam zrub to przy poprawne ustawionej drabinie i z aparatem na plecach bez asekuracji na bank leżysz na ziemi nie można nie widzieć obowiązujących nas przepisów w stanacz może mają inne przepisy my musimy trzymać się swych tym bardziej na czwiczeniach to tak trudne do zrozumienia poprawiaj nasze bezpieczeństwo co ci się nawet chwali . Ale w oparciu o nasze przepisy BHP chłopie to taki trudne. Albo zmień przepisy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2005, 13:46:14 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 07, 2005, 13:41:47 »
ja tam wrzucilem juz go do KF i wam tez radze
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 07, 2005, 13:47:50 »
Cytuj
ja tam wrzucilem juz go do KF i wam tez radze
Wytłumacz mnie ciemnemu co to KF . Pozdrawiam
Pozdrawiam Cięń em.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 07, 2005, 14:33:27 »
Cień... Masz Moje Poparcie!!!  

a co do tematu wyzej moj post wyszerpujaco przedstawia moje zdanie!

Ps. do WITOLDA:   zacznij sie zastanawiac co ulepszyc w naszych WARUNKACH a nie patrz cały czas na dzielnych amerykańskich strazaków w Relity TV

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 07, 2005, 15:01:42 »
Czyżbyć Cieniu chciał wprowadzić cenzurę na tematy rozpoczynane na forum przez Witka?

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 07, 2005, 15:08:41 »
Sorry...ale o so chodzi?????????????????????????????
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 07, 2005, 15:31:04 »
Ogniowy wg. mnie po prostu w górę^ i jeszcze ewntualnie:
TU ;) Chyba, że jakieś animozje wew. co do niektórych?
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2005, 15:35:37 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 07, 2005, 15:47:23 »
Cytuj
Ogniowy wg. mnie po prostu w górę^ i jeszcze ewntualnie:
TU ;) Chyba, że jakieś animozje wew. co do niektórych?
Pozdr.
Aaaa...teraz jestem bardziej w temacie...dzienks...moim zdaniem przed skasowaniem , zablokowaniem tematu powinien powisieć z opisem moda ze zostanie skasowany lub usuniety z podaniem punktu jaki on narusza w regulaminie.Zawsze można wywalić go w kosmos...do działu Tematy skasowane...w którym bedą tytuły i adnotacja admina lub moda ....o co chodzi..
Skoro zamieścił regulamin, stosowanie go jest dwustronne...jeśli autor wątku poprosił o skasowanie , mozna przytoczyć jego słowa...co za problem..uczciwość i praworządność rodzi powazanie i zaufanie ....
Tego modom i adminom życzę z całego serca...
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 07, 2005, 16:09:37 »
Cytuj
Ps. do WITOLDA:   zacznij sie zastanawiac co ulepszyc w naszych WARUNKACH a nie patrz cały czas na dzielnych amerykańskich strazaków w Relity TV
Emer! Ja nie wiem, dlaczego ciągle to powtarzam, ale zrobię to jszcze raz. Część tych materiałów ma cel informacyjny (jak to się robi tam - tu zgoda - nie zawsze da się wykorzystać od razu), a część, np:
Pomoc poszkodowanemu strażakowi w strefie zadymionej
lub to:
Ewakuacja poszkodowanego strażaka w strefie niebezpiecznej (trzy artykuły)

to są rzeczy które w ogóle nie zależą od tego czy my Polacy czy Amerykanie i te na pewno da się wykorzystać. Odpowiedz mi jak facet z jajami czy to jest coś czego w naszych warunkach się nie da zrobić/nauczyć? Odpowiedz...

I też już gdzieś pisałem, że właśnie teraz pracujemy z kolegami nad tym jak te elementy wprowadzić w PSP (z uwzględnieniem stanu takiego jaki jest). Ślamazarzy się praca ale takie życie...(przy okazji trwają prace nad rzeczami bardzie szczegółowymi i też w pełni dającymi się zastosować w naszych realiach)

A mam wrażenie, że większość kłótni jakie się tu wywiązują to nie dlatego, że fundamentalnie się z czymś nie zgadzamy, tylko dlatego że część osób, pisze, że wszystko to co ktoś robił/napisał jest do d... a nie raczy nawet przeczytać, pomyśleć i zastanowić się...(już nie wspomnę o wypisywaniu postów nie na temat, w sposób niezgodny z regulaminem i o durnym pieprzeniu o cenzurze). Wydaje się niektórym, że jak nie mogą robić co im sie rzewnie podoba, czyli, że jak nie ma anarchii to już jest cenzura...jak dla mnie to mała mania prześladowcza i nic więcej...

Witek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2005, 17:08:26 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 07, 2005, 17:14:26 »
piekne slowa witold, nic dodac nic ujac ;)
pozdro
szymon
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2005, 17:15:27 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 07, 2005, 17:15:00 »
witku!

Juz kiedys o tym wspominałem ale powtórze raz jeszcze, ja tego co Ty proponujesz nigdy nie negowałem ani nie byłem przeciwnikiem, w prost przeciwnie uwazam, iż  należy uczyc sie nowych rozwiązań, nowych m,etod, i tak jak to chciałes odpowiem: owszem nie raz sie zastanawiałem nad tym co piszesz, analizowałem to! i uwazam, zesą ok jednak wiesz co mnie cholernie irytuje....... takie zaslepienie amyrykańskimi strażakami!! wkurza mnie to bo nie cierpie tego kraju, wiem ze to bardzo subiektywne zdanie, ale na tym polega demokracja ze kazdy ma wolnosc słowa! wiec uwazam ze mam do tego prawo! jak równiez takie samo prawo ma kazdy-aby wyrazic swoja opinie.

a cp do sedna sprawy: nie patrzmy slepo na amerykanów, dlaczego nie moze byc tak ze to oni od nas czegos sie uczą, a co to polscy strazacy sa gorsi...?

pozdrawiam

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 07, 2005, 17:17:43 »
emer: jestes spoko gosc. i potrafisz prowadzic dyskusje. zdobyles moj szacunek tym, ze po protu mowisz co ci lezy na sercu (USA). i nie negujesz wszystkiego dlatego, ze kojarzy ci sie negatywnie (subiektywnie) ale stawiasz sprawe jasno, zamiast zapedzac sie w jakies pogmatwane tlumaczenia, ktore w koncu sa obalane.
pozdrawiam
szymon
p.s. to tez juz bylo pisane, ale: jakbym umial niemiecki to bym z niemiec doswiadczen szukal, bo tak jak my od nich tak oni od nas moga sie uczyc (zreszta w europie to nawet chca sie od nas uczyc), ale pewnych kwestii nie poruszalismy w polskiej strazy jak dotad, a wraz z witkiem uwazamy ze warto (no nie tylko z nim), wiec dany nam przez Boga talent wykorzystujemy bezinteresownie dla dobra ogolu.
pozdro2
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2005, 17:20:24 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 07, 2005, 17:21:13 »
Pozdrówka da wszystkich, i wybaczcie ale ja kończe tą dyskusje bo wydaje mi sie ze powiedziałem wszystko a dalsze zagłebianie nie ma sensu:)

Pozdrawiam

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 07, 2005, 17:24:28 »
Cytuj
a cp do sedna sprawy: nie patrzmy slepo na amerykanów, dlaczego nie moze byc tak ze to oni od nas czegos sie uczą, a co to polscy strazacy sa gorsi...?
Oczywiście dlaczego nie? To w takim razie zacznij robić coś, co Oni zechcą wziąć od nas! Albo zacznij na ichni język (no niestety, pomijając ich słabe zdolności do nauki języków obcych, tak się przyjęło, że to właśnie angielski jest tym wiodącym na tym świecie) przekładać coś, co jest świetne w naszej wiedzy pożarniczej! Ja tego nie zrobię, bo to Ty jesteś zawodowcem. Gorąco zachęcam i nie ma w mych słowach ani krzty ironii.

Co do amerykanizmu! Ja może bardziej lubię ich niż Ty, ale wierz mi, że nie jestem zaślepiony i też (jak już wspominałem) staram się to dopasowywać do naszych obecnych realiów. Tylko chodzi o fachowość, a fachowość nie może zależeć od  miejsca w którym ktoś mieszka, od koloru skóry. Ja mam wrażenie (mogę się mylić i absolutnie nie mam Ciebie na myśli), że jakbym się podał za zawodowca, bo odzew byłby trochę inny. Nie mówię, że od razu pełny zachwytu. A tak co rusz słyszę po chwili dyskusji, że jak Ty ochotnik możesz mnie zawodowca pouczać.

I na koniec..w życiu nie oglądałem Reality TV..:)

pozdrawiam Cię serdecznie...

Witek

 

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 07, 2005, 18:25:31 »
Miałem kolegę w technikum - kujona. Nikt go nie lubiał. Ale na sprawdzianach jak się siedziało obok niego i ściągło to później była ocena pozytywna.

Przykład napisany wyżej odnosi się do tej USA naszej. Czy ich lubimy czy nie, jeżeli mają dobre pomysły, to czemu coś od nich nie ściągnąć?

Pozdrawiam Witka

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 07, 2005, 18:49:35 »
Panowie! Proponuje zakończyć tę dyskusje jak i spory na forum odnośnie cenzury. Jestem tu już trochę i jakoś jej nie odczuwam!

PS. Nikt do pisania czy przeglądania forum nie jest zmuszony.. jeżeli uważasz je za cenzurowane to nikt cię tu nie trzyma.. "popisz na onecie" :lol:

Można też założyć swoje forum.. i go nie "cenzurować"

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 07, 2005, 19:08:09 »
dobrze mowisz, tym bardziej, ze to niejako z nieporozumienia wszystko wyniklo ... ale padlo troche ciekawych wypowiedzi ...
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 07, 2005, 19:30:44 »
Ciekawych wypowiedzi, ale dyskusja zeszła na inny temat, dlatego proszę się trzymać tematu.

Pozwole sobie jeszcze coś dopisać.

Witku, masz moje poparcie, My strażacy z Polski nie różnimy się od strażaków z USA, fakt dysponują oni lepszym sprzętem, ale tak jak My, chcą ratować ludzi i ich dobytek, jeżeli posiadają dobre, ciekawe i przydatne rozwiązania to i my z nich skorzystajmy. No i niekiedy z ich sposobów korzystamy. Witek odwala kawał wspaniałej roboty, powinniście docenić jego prace, nawet jeśli jest "ochotnikiem". Jeżeli nie lubicie USA, spoko dobra, jeżeli nie lubicie tego co robi Witek, to proszę, nie interesujcie się Tym i zachowujcie się jakby tego nie było. Bo wiadomo, że krytykować każdy potrafi.
 
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 07, 2005, 19:47:33 »
Dzięki wszystkim za poparcie, ale żeby nie było niedomówień:
- ja się krytyki nie boję, wręcz przeciwnie...z przemyślanej krytyki zawsze wychodzi coś dobrego!
- to, że ktoś pisze treści obraźliwe pod moim adresem, jeszcze nie znaczy, że czuję się strasznie obrażony. Szczerze powiedziawszy po mnie to spływa..:) I tak będę robił swoje, a najważniejsze dla mnie jest to, że nie robię już tego sam (od dłuższego czasu)

Co to tematu tej dyskusji:

Panowie i Panie: Dyskutujmy. Powiem więcej: kłóćmy się, a jeśli to ma pomóc porzucajmy trochę mięsem. Niech często się robi "gorąco" na tym forum. Moim zdaniem z gorących dyskusji zawsze coś dobrego wyniknie.
Tylko trzeba się trzymać pewnych reguł, które wszystkim ułatwią życie, czyli:
- trzymajmy się tematów w granicach rozsądku,
- czytajmy, zanim coś napiszemy
- nie piszmy bez zastanowienia na wszystkie możliwe tematy

Jednym słowem...trzymajmy się regulaminu.

Pozdrowienia dla wszystkich...

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 08, 2005, 14:44:19 »
A która według ciebie krytyka jest przemyślana  lub nie.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Cenzura Na Forum?
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 08, 2005, 15:14:51 »
Cytuj
A która według ciebie krytyka jest przemyślana  lub nie.
Taka, która jest przynajmniej zgrubnie spójna logicznie i która bierze pod uwagę całość moich wypowiedzi na dany temat, a nie tylko mały ich wycinek lub przykład.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl