Autor Wątek: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR  (Przeczytany 42070 razy)

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 21, 2012, 19:29:54 »
Szkoda mi tej "wąskowątkowości" p. Robn i jemu podobnych. Zaatakował oskarżeniami o nie wiadomo co - że podziałowy strażak będzie musiał być na zmianę ratmedem z ampularium  i defibrylatorem. Mniemam, że Robn wie co to MCR wg ustawy o ratmed. Skąd ten atak?? (pytanie rodzi odpowiedź). Szkoda mi czasu i zaśmiecania wątku.
Mam inne wyobrażenie ratmeda w strukturach Straży Pożarnej. MSW ma możliwości dla stwarzania własnych struktur ratmed - chociażby dla własnego doskonalenia nie opartego tylko na teorii i recertyfikacjach. Przykład w każdym województwie Policja ma swoje karetki wyposażone nadwyraz sprzętowo.
W Straży potrzeby są - ćwiczenia gdzie trzeba się prosić o karetkę na zabezpieczenie, średnie i duże pożary, doskonalenie zawodowe, nauka kpp - aby była efektywna musi być oparta o praktykę.
A skąd ta praktyka ma przyjść? - z filmów, z opowiadanek ??
Prosta jest odpowiedź dlaczego powinniśmy się rozwijać. Ponieważ i pożary i miejscowe zagrożenia (które stanowią wiekszość zdarzeń) mogą mieć poszkodowanych wymagających pomocy-a to jak jakościowo się pomoże ma duże znaczenie-szczególnie dla ratowanego. Dlatego czy policjant, czy strażak czy ratownik medyczny czy przypadkowy przechodzeń powinni podjąć czynności ratujące i robić to tak, jakby chcieli aby im tak robiono gdyby oni umierali.
Nie zależy mi aby każdy strażak skończył szkołe medyczną i żeby potrafił wykonywac mcr. Jednak istnieje wg mnie potrzeba wzmocnienia jakości udzielanej pomocy no i dla ogólnosystemowych efektów - potraktować zastępy PSP jako zespoły P - które mają możliwość wykonania uciskania klp i potraktowania prądem-szczególnie w mniejszych miastach i małych miejscowościach, gdzie odległości są duże i czasy dojazdu pogotowia są ciężkie do zrealizowania.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 21, 2012, 20:42:53 »
Przykro mi ale @robn rozumiem , mało tego wie  co to MCR . Co do reszty to tworzycie takie  trochę wydumane akcje i problemy . Poszkodowany w miejscu nie dostępnym dla ZRM , no ok ale ten ZRM jest więc są leki i sprzęt , a co z tym związane jak jest taka potrzeba i Ratownik Medyczny/Pielęgniarz/Pielęgniarka  w strukturach KSRG  czuje się na siłach to na zlecenie Koordynatora Medycznego może wykonać  / podać itd. 

Miałem kilka takich przypadków gdy osoby spełniające kwalifikacje PRM jako systemowi pracujący w tym systemie , a będący na akcji w ramach KSRG w moim zastępie  podawali leki na zlecenie i z aplularium ZRM . I jakby nie stanowiło to problemu i nie wymusiło żebym od jutra te leki woził na wozie czy wnioskował o zmianę przepisów .   

Offline off

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 30, 2013, 16:52:09 »
Witam po przerwie!

Mam takie pytanie do osób znających przepisy. Na jakiej zasadzie działa ambulans w JOT specjalistycznej? Jeżeli JOT posiada ten pojazd, posiada także ratowników medycznych w strukturach JOT i wyjeżdżają oni zadysponowani do wypadku, to czy jadą oni jako stricte ratownicy medyczny czy jako strażacy ochotnicy uprawnieni do wykonywania medycznych czynności ratunkowych? Karetka jest wpisana do systemu. Jeśli ktoś zna konkretne paragrafy i regulaminy byłbym wdzięczny; potrzebuję tych informacji do pracy dyplomowej.

Pozdrawiam!

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 30, 2013, 19:31:47 »
Dosłownie, to ambulans działa na takiej samej zasadzie, jak inne furgony - wlewa się paliwo, rozrusznik i już... Ale w tym konkretnym przypadku należy sprawdzić dokumentację - czy to jest np. zespół ratownictwa medyczniego z kontraktem, czy środek transportu w dyspozycji OSP czy też może jeszcze coś innego. W standardach pojazdów ochrony p-poż nie ma ambulansu ani jego wyposażenia, kompetencje/zobowiązania ratowników KSRG ograniczone są do kpp... Ale - nie ma zakazu ratowania, czyli jak ktoś ma kompetencje - to trudno mu zabronić ratowania życia, zaniechanie wykorzystania umiejętności  może być nawet źle widziane. Ciekawe jest to, że jak ratownicy medyczni lub lekarze lub strażacy działają na poziomie pierwszej pomocy ( rko, intubacja, odsysanie, defibrylacje, wkłucia) - to koszty poniesione zwraca wojewoda - może to jest ścieżka rozwoju??

Offline off

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 30, 2013, 20:32:27 »
Zadzwoniłem do naczelnika jednostki (nie będę podawał jakiej) i wg tego co mi powiedział to strażacy ochotnicy z dyplomami ratmed w razie zadysponowania do np. wypadku jadą jako strażacy ochotnicy a na miejscu wykonują MCR. Jest to JOT specjalistyczny więc "wymogi organizacyjno-techniczne ustalane indywidualnie dla każdej jednostki". Próbuje dowiedzieć się czy tu jest furtka dla strażaka aby mógł wykonywać MCR.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 31, 2013, 00:07:56 »
O wkłuciach i intubacjach możemy na razie zapomnieć...

Cytuj
"Do czasu wprowadzenia jednoznacznych rozwiązań legislacyjnych, strażacy posiadający kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego, wypełniają zadania z zakresu ratownictwa medycznego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy."
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2013, 23:06:09 wysłana przez bulon »

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 01, 2013, 22:46:50 »
Spokojne, zarówno wkłucia, jak i intubacje można realizowac w ramach pierwszej pomocy. Tylko wypada umieć....

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 01, 2013, 23:03:37 »
Druga sprawa - panie doktorze w nowych procedurach w zestawie PSP-R1 znajduje się... NaCl 0,9% w dziesiątkach i 250ml. Jak się domyślam, służyć ma to do przemywania ran i do aparatu do płukania oka. W jaki sposób mamy uzupełnić torbę po zużyciu skoro w/w dostępne są wyłącznie na receptę ??

Jedno co mnie cieszy, to w/w zapis - czyli ktoś zauważa szybko rosnącą liczbę RM w straży pożarnej. Żeby tylko nie potwierdziły się obawy kolegów i nie zrzucili na Nas części obowiązków niewydolnego systemu PRM...
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2013, 23:08:15 wysłana przez kamaras »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 01, 2013, 23:07:17 »
Kupowałem kilkukrotnie NaCl 0,9% w 250ml  i nigdy nie było problemów ze sprzedażą w aptece. Chyba, że była to jakaś wersja niesterylna, niedozwolona do iniekcji. Ale nas przecież iniekcje nie obowiązują. W sumie to bardzo dobre pytanie.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2013, 23:10:54 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 01, 2013, 23:11:08 »
To chyba po znajomości bo bez recepty sprzedają tylko 5ml. :D
Ja potrzebowałem 10ml. do szkoły na zabiegi (I.V. I.M. S.C.) i tylko raz mi się udało kupić... Tak to zawsze problemy. Jedynie piątki sprzedają...
Ale igły, strzykawki i kaniule są już bez recepty :P

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 02, 2013, 09:05:51 »
O wkłuciach i intubacjach możemy na razie zapomnieć...

Cytuj
"Do czasu wprowadzenia jednoznacznych rozwiązań legislacyjnych, strażacy posiadający kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego, wypełniają zadania z zakresu ratownictwa medycznego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy."

Spokojne, zarówno wkłucia, jak i intubacje można realizowac w ramach pierwszej pomocy. Tylko wypada umieć....

Te dwa zdania chyba sobie przeczą... Nie chodzi mi tu o wywołanie jakiegoś sporu ale pytanie: Na jakiej podstawie można wykonać intubację - skoro w wytycznych wyraźnie pisze, że nie można.
Mam u siebie ratmedów, i chętnie ich przekonam do wykonywania intubacji ale jak wiadomo na wszystko w straży musi być papier. Więc - gdzie podstawa prawna takiego działania?

ratowacz45

  • Gość
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 02, 2013, 12:48:07 »
Ustawa o PRM precyzuje pojęcie pierwszej pomocy. Wyczytac mozemy, ze jest to zespol czynnosci wykonywanych w celu ratowania drugiej osoby z mozliwoscia wykorzystania ogolnodostepnych wyrobow medycznych. Kaniule, strxykawki, laryngoskop, rurki, ambu kwalifikuja sie do tego. Ustawa o PRM , w moim odczuciu jest ustawa nadrzędną nad wytycznymi PSP.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 02, 2013, 13:45:53 »
0,9% NaCl kupowano w aptekach i hurtowniach - wersje nie do iniekcji. Intubacja i wkłucia - nie ma obszaru sporu, należy po prostu przeczytać przepisy. Ja nie znalazłem, że nie wolno....

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 16, 2013, 13:01:41 »
na fejsie wywiązała się ciekawa dyskusja na tym profilu https://www.facebook.com/ratownik.med?fref=ts - oczywiście jesteśmy zasadniczo (żeby nie uogólniać) be, fe i wogóle niedobrzy  :szalony: :gwiazdki:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 14, 2014, 13:20:06 »
Temat odgrzewany ale z konkretnego powodu.
Projekt zmian w ustawie o ratownictwie medycznym z sierpnia 2014 jest jeszcze w konsultacjach społecznych. Z tego co można się domyślić ratownicy medyczni w strukturze Straży Pożarnej dalej będą traktowani jako ratownicy w rozumieniu ustawy o ratmed. Ciekawe dlaczego temat jest omijany przez ustawodawcę? Może ktoś wie?

Offline cejmer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 14, 2014, 18:30:41 »
Możecie sobie przeczytać zapis posiedzenia :
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/biuletyn.xsp?documentId=A07708DB1F393C18C1257C6E003E7A8C

Chciałbym się mylić, ale znając życie i mając świadomość jak to w naszej kochanej Ojczyźnie bywa, nie wydaje mi się żeby ratownicy medyczni mogli korzystać ze swoich uprawnień .

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 17, 2014, 19:55:41 »
Uważam, że idzie to w dobrym kierunku jeśli Komendantowi Skulichowi jako Komendantowi Głównemu zależy na tym, żeby 1100 ratmedow w PSP było ratmedami a nie ratownikami.

Offline Magik48

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 17, 2014, 21:43:52 »
Panowie MCZR w PSP na dzień dzisiejszy zdecydowanie NIE!
Brak uregulowań prawnych co do grupy  zaszeregowania Powiatowych / Miejskich Koordynatorów RM w KSRG oraz Instruktorów RM to kluczowy i nie rozwiązany problem.
Nie stwarzajmy kolejnych problemów. Większość z nas RM w służbie PSP wykształciło się za własne pieniądze niejednokrotnie musząc przebijać się przez różne mury. Przede wszystkim w  służbie jesteśmy strażakami a nie RM.
Służba RM  nie stwarza możliwości rozwoju zawodowego wiec pytam dlaczego maja mieć większy zakres obowiązków od zwykłego strażaka? W imię czego mają wykonywać MCZR, idei?

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 17, 2014, 23:39:11 »
Ano właśnie.... MCR na poziomie ratownika medycznego to katalog czynności wymagających odpowiedniego wyposażenia w sprzęt i leki - od karetki lub motorówki  począwszy, a na lekach narkotycznych skończywszy.... Deklaracje o MCR w PSP znamionują orientację nie zmąconą bliższą znajomością rzeczy.
Na szczęście nikt nie pyta o konkrety i można poprzestać na hasłach - jak np. poziomy gotowości ABC w zakresie ratmed, instruktorzy młodsi, starsi, asystenci kandydatów na sekretarzy koordynatorów powiatowych, czy jakoś tam... A jakość działań w zakresie ratmed nie rośnie, chociaż powinna, bo jest to zjawisko wkomponowane w codzienną praktykę...   

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 29, 2014, 13:10:50 »
Dla mnie mcr (może troche bardziej okrojone niż w ZRM) jest możliwe tylko należy odpowiednio to zorganizować. Są już ustalone poziomy gotowości w zakresie ratmed. Wystarczy wyznaczyć odpowiednio wyszkolone osoby, odpowiednie sprzęta (który cały czas są zakupywane sukcesywnie-skoro stać Nas na przenośne mierniki CO -np. ToxCO- w wydychanym powietrzu czego nie ma pogotowie) no i chęci ze strony dowodzących oraz brak lęku ze strony wykonujących. Żeby omówić konkrety należało by się razem spotkać i wymienić spostrzeżenia.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 29, 2014, 18:33:23 »
Czujnika CO czyli kapnometru u ciebie pogo nie ma. u mnie jest. a straz nie ma :P
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 29, 2014, 22:58:29 »
Czujnik CO to  nie jest kapnometr, któren mierzy CO2 (jeden tlen więcej w cząsteczce) - straż to ma, a PRM  mniej.... A co do CO2 to straż miewa detektory - dla ew. potwierdzenia prawidłowej wentylacji/resuscytacji.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 30, 2014, 01:39:59 »
Jacek - chciałeś błysnąć - nie wyszło :P

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 30, 2014, 22:22:25 »
w koncu! udalo ci sie trafić! tak dlugo czeekales by mnie trafic. dales rade dospac do rana bo tak piorunującej riposcie? ;)
dobrze, ze ty w koncu  blysnales :)

w zyciu nie sptokalem sie zeby w strazy byly czujniki zatrucia bo na co to strazy...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.