Autor Wątek: System GPS w naszych jednostkach  (Przeczytany 24456 razy)

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 06, 2012, 09:25:44 »
No więc ustawiłem sobie mapę Abakusa w wersji 3.0 i dane mi pokazuje, to co mogę zrobić w mapie Abakusa a to co mogę zrobić w Elte przy moim obecnym poziomie wiedzy zdecydowanie wskazuje na lepsze rozwiązanie Abakusa (mogę się mylić ale o Elte wiem niewiele bo nikt tej wiedzy nie przekazuje i dlatego, co powtarzam taka jest moja opinia). Dane z karty zdarzenia trafiają na terminal więc też to działa, pytanie teraz skąd się biorą błędy i te dane idą często z opóźnieniem albo w jedną albo w drugą stronę. Ale skoro nikt nie interesuje się problemem a firmie nie zależy na wyjaśnieniu tego problemu to jak mogę mieć dobrą opinię o tych terminalach  :pyt:
Automapa jest bardzo dobra ale musi być aktualna ale dalej to jest tylko dla kierowcy a co z Dyspozytorem  :pyt: Skoro poszły takie pieniądze na to to dlaczego znowu SK zostały pominięte co do bardzo przydatnych narzędzi pracy  :pyt:
RejestrGPS w takim razie do niczego nie jest potrzebny, czyli jak pisałem - nie powinien był trafić na SK (co w wielu komendach oznacza po prostu stale włączony komputer i kogoś komu zawsze można coś zlecić w tej materii).
To dyspozytor chciałby także dostać własną kopię automapy??? Bez przesady - terminalem i geolokalizacją pojazdów nie rozwiąże się wszystkich problemów dyspozytora.


Cytuj
SWD nie jest tylko narzędziem statystycznym i tyle, tak jak sobie go uzupełnisz i skonfigurujesz tak będzie się na tym programie pracowało. Dlatego ponawiam pytanie czy pracujesz na jakimś SK czy w innym wydziale  :pyt:
O geolokalizacji nie chcę nawet dyskutować bo jej po prostu nie mamy i tylko nam się kity wciska pt. rozwiązania tymczasowe.
Pozycję masz, status masz... więc nie chcesz dyskutować? Co jeszcze potrzebujesz? Napisałem - SWD z prawdziwego zdarzenia. Dlaczego system nie podpowiada SIS do zadysponowania?

Cytuj
Chodziło mi o prezesa Abakusa. Choć to również Jarosław K.
Ok mea culpa, czyli jak rozumiem nie ma komu tego pana prezesa przycisnąć i podpisać umowy dbającej o interes SP. Tylko pytanie czy to błąd pana prezesa czy nasz  :pyt:[/quote]
Napisałem wyraźnie. Jedynym rozwiązaniem proponowanym przez Abakusa jest rozbudowa serwerowni, więc jaką chcesz podpisywać umowę? Może na zupełnie nowe SWD. Do trzech razy sztuka, może się w końcu coś uda. Może tym razem DB2 IBMa?

Cytuj
Tak to prawda, tyle że budżet idzie od góry i pewne standardy powinny także iść od góry a za tym i środki na zapewnienie tego standardu. No ale skoro nie możemy od lat sobie poradzić z łącznością cyfrową to co tu wymagać ...
Ale to komendant decyduje o tym, że ważniejsze jest inwestowanie w kadrowców, organizacyjnych, kolejne pojazdy gaśnicze itp niż porządna łączność i informatyka.

Cytuj
Oczywiście to pytanie otwarte i to do przełożonych ... to mam rozumieć że nie było komu pomyśleć o czymś lepszym tylko wybrano pierwsze lepsze, nie do końca przemyślane rozwiązanie  :pyt:
Gdybyśmy myśleli o czymś lepszym to nie było by po prostu nic.

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 06, 2012, 09:30:01 »
Cytuj
Dopóki SWD nie będzie systemem wspierania czasu rzeczywistego a jedynie narzędziem statystycznym nie przekonasz się o zaletach geolokalizacji.
Tym zdaniem potwierdziłes moje przypuszczenia , że Twoja wiedza o SWD jest bardzo powierzchowna. Powtarzasz opinie które są wręcz śmieszne dla osób które znają ten program nawet doś przeciętnie. Nie trzeba byc ekspertem aby dostrzec w nim całkiem sporo mozliwości wspomagania przy podejmowaniu decyzji. Trzeba tylko zapoznac się z nim, skonfigurowac i uzupełnic dane które  później nam się moga przydac - bo bez nich najcudowniejszy program w niczym nam nie pomoże.
Ten wątek nie jest jednak o SWD , więc zostań lepiej przy owych GPSach. Może od Ciebie dowiem się cokolwiek co mi ułatwi pracę z tymi urządzeniami, bo na ową firme trudno liczyc ....

Proste pytanie. Dlaczego system nie podpowiada SIS do zadysponowania? Z geolokalizacją mógłby robić to znacznie skuteczniej. Rozumiem, że komunikatorem, dysponowaniem obcych sił i zmianą szaty graficznej jesteście usatysfakcjonowani i uważacie, że to dobrze wydane parę milionów złotych? A dodatkowo teraz po kilka tysięcy z każdej komendy za coś co powinno się należeć w ramach wsparcia wymuszonego na wszystkich komendach w kraju?
Wątek nie jest o SWD, ale przekładanie na elte gps wszystkich braków swd nie ma najmniejszego sensu.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 08, 2012, 10:07:20 »
utrzymanie tego sprzętu i uaktualnianie map kosztuje grube pieniądze , miało ułatwiać nam prace a w większości jednostek nie działa jak powinno :gwiazdki: dodatkowo rozładowuje akumulatory :krzyk:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 08, 2012, 13:30:12 »
Cytuj
Systemu Elte nie dane było mi poznać od dobrej strony i mimo że twierdzisz że pójdą po wszystkich mediach to niestety u nas się zacinają, dane są dosyłane z opóźnieniem i zbyt dużo jest składowych na nie żebym ten system uważał za dobry.

Wystarczy zmienić ustawienia , można ustawić częstotliwość wysyłania danych w czasie jazdy np. co 100m lub co 5s ustawić można również częstotliwość wysyłania pozycji podczas postoju.
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline kristof998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 08, 2012, 14:38:35 »
Mam pytanie czy ten system jest przewidziany do jednostek OSP z KSRG Małopolski w KP twierdzą że tak więc czy był już przetarg lub gdzie zamontowano już GPS w OSP ?

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 08, 2012, 15:29:03 »
Kolego kristof998    OSP nie ma czego zazdrościć . Ja u siebie w OSP tego systemu bym nie założył :straz:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 08, 2012, 17:22:00 »
Do OSP na pewno nie będą kupowane. Po prostu kupując nowe samochody uzgodnijcie z KW jaki i na jakich zasadach.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 08, 2012, 21:09:41 »
Ja do siebie do OSP również tego nie założę ze względu choćby na to że widziałem jak jest wykonana instalacja elektryczna. Nie pozwolę montować na wozach w naszym garażu takiej partaniny.

Cytuj
RejestrGPS w takim razie do niczego nie jest potrzebny, czyli jak pisałem - nie powinien był trafić na SK (co w wielu komendach oznacza po prostu stale włączony komputer i kogoś komu zawsze można coś zlecić w tej materii).
To dyspozytor chciałby także dostać własną kopię automapy??? Bez przesady - terminalem i geolokalizacją pojazdów nie rozwiąże się wszystkich problemów dyspozytora.

Skoro tak twierdzisz to znaczy że nie zdajesz sobie sprawy z tego że na M/PSK komputery i tak chodzą 24/24. Przesadą jest zakupowanie takiego systemu i pozbawianie potrzebnego narzędzia pracy Dyspozytora. Skoro już mamy system lokalizacji swoich pojazdów to Dyspozytor powinien mieć taką samą mapę na SK, daje to kolejne możliwości sprawniejszej pracy. Na chwilę obecną wielokrotnie korzystamy z map publicznych (bo innych nie mamy a to chyba jakiś żart) w trakcie przyjmowania zgłoszeń bo często ludzie są przejezdni i nie wiedzą gdzie są, zresztą sami mieszkańcy też wielokrotnie z racji silnych emocji i stresu nie potrafią podać dokładnej lokalizacji. Dobra mapa na SK to ułatwia bo np. na podstawie zdjęć satelitarnych można pokierować Dowódcę w stronę jakiejś polnej drogi w stronę pożaru w lesie itd. czy wypytywać osobę jadącą autem o charakterystyczne skrzyżowania.
Naprawdę to nie jest rozwiązywanie wszystkich problemów SK tylko danie kolejnego narzędzia pracy.

Cytuj
Pozycję masz, status masz... więc nie chcesz dyskutować? Co jeszcze potrzebujesz? Napisałem - SWD z prawdziwego zdarzenia. Dlaczego system nie podpowiada SIS do zadysponowania?

Tylko to nie jest prawdziwy system geolokalizacji, to tylko jego fragment i w przypadku przyjmowania zgłoszenia akurat najmniej ważny.
Czego potrzebuję ?? W pełni sprawnego systemu lokalizacji numerów osób dzwoniących na numery alarmowe z podaniem choćby współrzędnych z GPS i tego potrzebują Dyspozytorzy wszelkich służb ratowniczych w Polsce. Wtedy mając konkretne dane lokalizacyjne mogę swój wóz wysłać właśnie w to miejsce i to wtedy byłby system.
Potrzebuję dobrych map współpracujących z tymi terminalami i GPS żebym mógł np. wskazać lub wysłać współrzędne najbliższego hydrantu dla Dowódcy.
Założenie kilku GPS i terminali które najprawdopodobniej są źle skonfigurowane i do tego nikt z firmy nie kwapi się żeby to poprawić składa się na moją opinię o tych urządzeniach - tego też jakoś chyba nie chcesz przyjąć do wiadomości. Nie te czasy że Strażacy będą się cieszyć bo dostali urządzenie z ograniczonymi możliwościami, wielu z nas zdaje sobie sprawę jak takie systemy kupuje się gdzie indziej i że na sukces składa się wiele elementów połączonych w całość i wymagają porządnego produktu/narzędzia a półprodukty ich nie zadowalają.
W przypadku Elte GPS dostaliśmy system o ograniczonych możliwościach, bez możliwości nauki, a jeszcze Ty twierdzisz że monitor map jest niepotrzebny no to już wybacz ...
Nie każda KP ma certyfikat na mapy Abakusa i mapy systemu Elte, skoro są jego integralną częścią to mają być i koniec.
Nie wiem to jakaś mania wielkości czy co ?? Pozycję aut ma widzieć KW i jakiś tam wydział z danej KP a najbardziej zainteresowani i z tym pracujący czyli Dyżurni SK to nie ??

Cytuj
Napisałem wyraźnie. Jedynym rozwiązaniem proponowanym przez Abakusa jest rozbudowa serwerowni, więc jaką chcesz podpisywać umowę? Może na zupełnie nowe SWD. Do trzech razy sztuka, może się w końcu coś uda. Może tym razem DB2 IBMa?

Nie ja podpisuje jakieś umowy tylko ktoś wyżej. Co niby mamy jeszcze podpisywać ?? Zostawmy może w końcu od SWD, ono akurat mi działa (działa też na poziomie całego Kraju i jest w końcu jednolity sposób przesyłania informacji i chociażby katalogowania SiS) a napisz proszę konkrety o Elte które pomogą mi ten system lepiej poznać i skonfigurować jeśli wiesz jak. Wątek o SWD jest oddzielnie i jeśli chcesz coś wiedzieć lub masz co do niego wątpliwości to pisz proszę tam.
Jak już naprawdę chcemy się czegoś konkretnie przyczepić to proponuję SPD to to wymysł nad wymysły i tam to w arcyciekawy sposób kasa popłynęła ale to już oczywiście oddzielny temat.

Cytuj
Ale to komendant decyduje o tym, że ważniejsze jest inwestowanie w kadrowców, organizacyjnych, kolejne pojazdy gaśnicze itp niż porządna łączność i informatyka.

O tym także już pisaliśmy w oddzielnym wątku i w kilka osób zgodnie stwierdziliśmy że jakiś nadzór nad tymi sprawami od góry powinien być. To samo łączność itd. no ale przecież wygodniej i oszczędniej było w wypadku akurat łączności w większości wypadków takie komórki polikwidować i zlecić to firmom zew. - efekty coraz bardziej widać. Jednak to temat również na oddzielny wątek.

Cytuj
Gdybyśmy myśleli o czymś lepszym to nie było by po prostu nic.

E nie chce mi się wierzyć że nie ma lepszego rozwiązania.

Podsumowując dajmy sobie spokój wycieczki w kierunków innych tematów i poproszę o konkretne wypowiedzi na tematy dotyczące gps, ich konfiguracji itd. bo na pewno wielu ludziom życie to być może ułatwi i być może zmienią zdanie co do Elte.
Jak narazie poza ogólnikami na temat dobroci tego systemu nie przedstawiono żadnych szczegółowych opisów co zrobić żeby było lepiej więc ja w dalszym ciągu nie mam podstaw do zmiany mojej opinii o tej firmie i ich produkcie.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 09, 2012, 09:04:03 »
Ja do siebie do OSP również tego nie założę ze względu choćby na to że widziałem jak jest wykonana instalacja elektryczna. Nie pozwolę montować na wozach w naszym garażu takiej partaniny.
Na szczęście to nie Ty będziesz o tym decydował.

Cytuj
Skoro tak twierdzisz to znaczy że nie zdajesz sobie sprawy z tego że na M/PSK komputery i tak chodzą 24/24. Przesadą jest zakupowanie takiego systemu i pozbawianie potrzebnego narzędzia pracy Dyspozytora.
Napisałem, że rejestrGPS nie jest Ci potrzebny. To co Ci jest potrzebne dostajesz w module integrującym z SWD. Problem jest z Tobą, że chciałbyś wszystko. Ale skoro tak jest to powinieneś dostać jeszcze SPD.

Cytuj
Skoro już mamy system lokalizacji swoich pojazdów to Dyspozytor powinien mieć taką samą mapę na SK, daje to kolejne możliwości sprawniejszej pracy.
Targeo.pl - ta sama mapa co w automapach, czyli to samo co widzi kierowca na terminalu. Ale po co skoro - potrzebujesz po prostu dobrej mapy a nie tej samej.

Cytuj
Na chwilę obecną wielokrotnie korzystamy z map publicznych (bo innych nie mamy a to chyba jakiś żart) w trakcie przyjmowania zgłoszeń bo często ludzie są przejezdni i nie wiedzą gdzie są, zresztą sami mieszkańcy też wielokrotnie z racji silnych emocji i stresu nie potrafią podać dokładnej lokalizacji. Dobra mapa na SK to ułatwia bo np. na podstawie zdjęć satelitarnych można pokierować Dowódcę w stronę jakiejś polnej drogi w stronę pożaru w lesie itd. czy wypytywać osobę jadącą autem o charakterystyczne skrzyżowania.
Naprawdę to nie jest rozwiązywanie wszystkich problemów SK tylko danie kolejnego narzędzia pracy.
Czyli oczekujesz, że każdy obywatel będzie miał system GPS który Ci prześle swoją pozycję skoro wypisujesz tu takie oczekiwania.
A co masz do map publicznych, po publicznych drogach też Ci odpowiada jazda? Potrzebujemy warstw z danymi strażackimi - hydranty, drogi dojazdowe itp. i oprogramowania które pozwoli je nałożyć na publiczne mapy. Tego należy oczekiwać od SWD.

Cytuj
Tylko to nie jest prawdziwy system geolokalizacji, to tylko jego fragment i w przypadku przyjmowania zgłoszenia akurat najmniej ważny.
Co system elte gps ma do przyjmowania zgłoszenia?

Cytuj
Czego potrzebuję ?? W pełni sprawnego systemu lokalizacji numerów osób dzwoniących na numery alarmowe z podaniem choćby współrzędnych z GPS i tego potrzebują Dyspozytorzy wszelkich służb ratowniczych w Polsce. Wtedy mając konkretne dane lokalizacyjne mogę swój wóz wysłać właśnie w to miejsce i to wtedy byłby system.
Patrze temat WCPRów.

Cytuj
Potrzebuję dobrych map współpracujących z tymi terminalami i GPS żebym mógł np. wskazać lub wysłać współrzędne najbliższego hydrantu dla Dowódcy.
Oczekuj tego od modułu mapowego SWD.

Cytuj
Założenie kilku GPS i terminali które najprawdopodobniej są źle skonfigurowane i do tego nikt z firmy nie kwapi się żeby to poprawić składa się na moją opinię o tych urządzeniach - tego też jakoś chyba nie chcesz przyjąć do wiadomości. Nie te czasy że Strażacy będą się cieszyć bo dostali urządzenie z ograniczonymi możliwościami, wielu z nas zdaje sobie sprawę jak takie systemy kupuje się gdzie indziej i że na sukces składa się wiele elementów połączonych w całość i wymagają porządnego produktu/narzędzia a półprodukty ich nie zadowalają.
Jakie systemy kupuje się gdzie indziej?

Cytuj
W przypadku Elte GPS dostaliśmy system o ograniczonych możliwościach, bez możliwości nauki, a jeszcze Ty twierdzisz że monitor map jest niepotrzebny no to już wybacz ...
Nie każda KP ma certyfikat na mapy Abakusa i mapy systemu Elte, skoro są jego integralną częścią to mają być i koniec.
Monitor map, rejestrGPS na pewno nie jest monitorem map. Obsługa map oczywiście jest (jest funkcja z korzystania map onlinę czego zapewne nie wiesz) i pozwalają na pracę, ale skoro standardem na SK jest SWD to tam należy się kierować.

Cytuj
Nie wiem to jakaś mania wielkości czy co ?? Pozycję aut ma widzieć KW i jakiś tam wydział z danej KP a najbardziej zainteresowani i z tym pracujący czyli Dyżurni SK to nie ??
Widzieć a dawać uprawnienia do widzenia jest dużą różnicą.

Cytuj
Nie ja podpisuje jakieś umowy tylko ktoś wyżej. Co niby mamy jeszcze podpisywać ??

Sam zasugerowałeś, że trzeba by podpisać umowy z abakusem.

Cytuj
Zostawmy może w końcu od SWD, ono akurat mi działa (działa też na poziomie całego Kraju i jest w końcu jednolity sposób przesyłania informacji i chociażby katalogowania SiS) a napisz proszę konkrety o Elte które pomogą mi ten system lepiej poznać i skonfigurować jeśli wiesz jak. Wątek o SWD jest oddzielnie i jeśli chcesz coś wiedzieć lub masz co do niego wątpliwości to pisz proszę tam.
To napisałem, SWD jest systemem statystyczno-archiwizującym. A powinien wspomagać podejmowanie decyzji. Dlaczego SWD nie podpowiada sił i środków?

Cytuj
Jak już naprawdę chcemy się czegoś konkretnie przyczepić to proponuję SPD to to wymysł nad wymysły i tam to w arcyciekawy sposób kasa popłynęła ale to już oczywiście oddzielny temat.
Rozumiem, że wolałeś tysiące tabelek z terminem na następny dzień.

Cytuj
E nie chce mi się wierzyć że nie ma lepszego rozwiązania.
Słucham w takim razie. Jakie inne lepsze rozwiązanie jeśli chodzi o łączność z terminalami proponujesz? Wybrane to działający (lepiej lub gorzje) GPRS za 10zł/miesiąc - i to cały koszt - słucham Panie niedowiarku co lepszego Pan proponuje?

Cytuj
Podsumowując dajmy sobie spokój wycieczki w kierunków innych tematów i poproszę o konkretne wypowiedzi na tematy dotyczące gps, ich konfiguracji itd. bo na pewno wielu ludziom życie to być może ułatwi i być może zmienią zdanie co do Elte.
Jak narazie poza ogólnikami na temat dobroci tego systemu nie przedstawiono żadnych szczegółowych opisów co zrobić żeby było lepiej więc ja w dalszym ciągu nie mam podstaw do zmiany mojej opinii o tej firmie i ich produkcie.
Napisz jeszcze, że elteGPS nie robi kawy to będzie komplet.
Coś zostało poczynione i działa. Idąc Twoim tokiem rozumowania - wywaliliśmy ostatnio kilka/kilkanaście milionów na SWD i uważasz, że system działa i jest super. A od systemu lokalizacji pojazdów oczekujesz, że załatwi wszystkie Twoje problemy?

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 09, 2012, 09:59:11 »
 a to że zanim monitor ELTE zdąrzy sie uruchomić ,( jeśli zdarzenie jest na terenie miasta) to my już jesteśmy na miejscu ^_^ to przewidział producent :pyt:  :szalony:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 09, 2012, 10:16:06 »
Cytuj
Na szczęście to nie Ty będziesz o tym decydował.

Na szczęście będę miał i to sporo do powiedzenia w tej kwestii, a jak już się ktoś uprze żeby to zakładać to tylko w mojej obecności i na pewno nie pozwolę robić tego bez obecności przedstawiciela/serwisanta firmy od której mamy auto. Więc zostanie to przypilnowane i niech Cię głowa o to nie boli.

Cytuj
To napisałem, SWD jest systemem statystyczno-archiwizującym

Podtrzymuję opinię że tego programu nie znasz i tyle, pisz o nim w odpowiednim wątku.

Cytuj
Rozumiem, że wolałeś tysiące tabelek z terminem na następny dzień.

Jak by jeden z drugim gdzieś na górze w końcu nauczył się na podstawie tego co jest w SWD wyciągać odpowiednie dane to przestali by nas męczyć durnowatymi tabelkami. A jaki by  program byśmy nie mieli po Komendach durnowate tabelki dalej krążą.

Cytuj
Słucham w takim razie. Jakie inne lepsze rozwiązanie jeśli chodzi o łączność z terminalami proponujesz? Wybrane to działający (lepiej lub gorzje) GPRS za 10zł/miesiąc - i to cały koszt - słucham Panie niedowiarku co lepszego Pan proponuje?

Choćby to co napisałem już wcześniej, przejście na przekazywanie tych danych na naszym, niezależnym, wydzielonym kanale radiowym. WTEDY JESTEŚMY NIEZALEŻNI OD FIRMY ZEW. OBSŁUGUJĄCEJ LINIE GSM, PRZY POCZĄTKOWYM NAKŁADZIE FINANSOWYM PÓŹNIEJ NIE MAMY JUŻ KOSZTÓW CO MIESIĄC BO ZA TAKĄ TRANSMISJĘ SIĘ NIE PŁACI, BO W ZASADZIE CAŁY KRAJ JEST POKRYTY SIECIĄ NASZEJ ŁĄCZNOŚCI KWESTIA DOKONFIGUROWANIA TEGO CO TRZEBA.


Cytuj
Czyli oczekujesz, że każdy obywatel będzie miał system GPS który Ci prześle swoją pozycję skoro wypisujesz tu takie oczekiwania.

Nie chcę wiedzieć gdzie jest każdy obywatel i nikt nie musi ze sobą mieć GPS. Oczekuję że dostanę narzędzie do lokalizacji tego obywatela który wzywa pomoc a  nie jak obecnie muszę często zgadywać gdzie on jest.
Yeti CPR jeszcze długo nie będzie i nie wiem czy w ogóle powstaną przy tym co się obecnie dzieje więc nie patrzę w tym kierunku tylko pisze co mi jest potrzebne do sprawniejszej pracy poprawiającej bezpieczeństwo obywateli.




Do reszty pytań przestaje mi się chcieć odnosić bo po prostu prosiłem o podanie sposobów na konfigurację Elete tak żebym zmienił zdanie a Ty znowu o ogólnikach. Do tego trwanie w przekonaniu że służby ratownicze spokojnie mogą korzystać z publicznych map bo tak jest taniej i wygodniej, przekazywanie danych po komercyjnych liniach, korzystanie z publicznych nadajników GSM to mi ręce opadają ...
Przepraszam a gdzie bezpieczeństwo, gdzie niezależność od kanałów przesyłu danych które dużo szybciej można złamać, obejść i wprowadzić fałszywe dane. Gdzie bezpieczeństwo i niezależność w przypadku dużych katastrof, okresów wzmożonego obciążenia linii - święta, sylwester itd.
A tak szumnie się mówi o pełnym przygotowaniu do Euro o bezpieczeństwie a nawet porządnej wspólnej łączności z resztą służb ratowniczych nie mamy.

GPS na wozach są potrzebne i tego nikt nie neguje ale jeśli jest to produkt-bubel a o tym decyduje niestety również sposób instalacji, obsługa klienta, dodatkowe oprogramowanie do nich itd. więc co z tego że ten GPS jest super nieziemskim urządzeniem jak cała reszta szwankuje i klient z tego nie jest zadowolony.
Proszę mnie jako osobę pracującą z tym systemem zacząć traktować poważnie, proszę w przypadku forum o podanie sposobów na takie ustawienie tych urządzeń żeby działały lepiej skoro firma ma nas w ............

Inaczej zdania nie zmienię i tyle i zapewnianie w ogólnikach jaki to świetny system nic nie zmieni bo nie mamy możliwości się o tym przekonać. Ktoś ten system wybrał, ktoś za niego zapłacił więc niech zacznie od firmy Elte wymagać tego żeby ten system zaczął dobrze funkcjonować bo przy osobistym zgłaszaniu problemów z ich produktem firma Elte brzydko mówiąc nas olewa.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 09, 2012, 11:16:55 »
podobne doświadczenia do moich http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,18441.0.html   w temacie GPS
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 09, 2012, 17:32:54 »
Na szczęście będę miał i to sporo do powiedzenia w tej kwestii, a jak już się ktoś uprze żeby to zakładać to tylko w mojej obecności i na pewno nie pozwolę robić tego bez obecności przedstawiciela/serwisanta firmy od której mamy auto. Więc zostanie to przypilnowane i niech Cię głowa o to nie boli.
No to pogratulować - chyba masz za dużo czasu.

Cytuj
To napisałem, SWD jest systemem statystyczno-archiwizującym
Cytuj
Podtrzymuję opinię że tego programu nie znasz i tyle, pisz o nim w odpowiednim wątku.
Podtrzymasz ją wskazując przydatność tego systemu jako wspomagającego dowodzenie. Jeśli nie wiesz co to znaczy to przytoczę Ci odrobinkę teorii: "wspomaganiem decyzji – próbą wyznaczenia rozwiązania najlepszego przy danym zasobie wiedzy i informacji o możliwych konsekwencjach.". Dlaczego SWD tego nie czyni? A powinien - dysponując taką ilością danych, dodatkowo wspieraną dzisiaj przez geolokalizacje.

Cytuj
Jak by jeden z drugim gdzieś na górze w końcu nauczył się na podstawie tego co jest w SWD wyciągać odpowiednie dane to przestali by nas męczyć durnowatymi tabelkami. A jaki by  program byśmy nie mieli po Komendach durnowate tabelki dalej krążą.
SWD jest całkowicie automatycznie zasysane do SPD. Nic co jest w SWD nie jest wymagane do wprowadzenia ręcznie do SPD - a reszta? Może zapomniałeś, że straż to nie tylko odbieranie telefonów (którego notabene za chwilę nie będzie) i dysponowanie kolejnych zastępów...

Cytuj
Choćby to co napisałem już wcześniej, przejście na przekazywanie tych danych na naszym, niezależnym, wydzielonym kanale radiowym. WTEDY JESTEŚMY NIEZALEŻNI OD FIRMY ZEW. OBSŁUGUJĄCEJ LINIE GSM, PRZY POCZĄTKOWYM NAKŁADZIE FINANSOWYM PÓŹNIEJ NIE MAMY JUŻ KOSZTÓW CO MIESIĄC BO ZA TAKĄ TRANSMISJĘ SIĘ NIE PŁACI, BO W ZASADZIE CAŁY KRAJ JEST POKRYTY SIECIĄ NASZEJ ŁĄCZNOŚCI KWESTIA DOKONFIGUROWANIA TEGO CO TRZEBA.
Widać nie wiesz o czym piszesz. Cyfrowa łączność radiowa za chwilę, jak w każdym cywizlizowanym kraju do nas zawita a tu proszę będzie taki kolega inwestował w analog. Gratuluję wyobraźni. Rozumiem, że 2 litry ropy miesięcznie są porównywalne z Twoją inwestycją???


Cytuj
Do reszty pytań przestaje mi się chcieć odnosić bo po prostu prosiłem o podanie sposobów na konfigurację Elete tak żebym zmienił zdanie a Ty znowu o ogólnikach.


Zobacz do instrukcji obsługi - F1.

Cytuj
Do tego trwanie w przekonaniu że służby ratownicze spokojnie mogą korzystać z publicznych map bo tak jest taniej i wygodniej, przekazywanie danych po komercyjnych liniach, korzystanie z publicznych nadajników GSM to mi ręce opadają ...
To o czym piszesz o lata świetlne przerasta użytkowaną przez nas technologię i archaiczny SWD.

Cytuj
Przepraszam a gdzie bezpieczeństwo, gdzie niezależność od kanałów przesyłu danych które dużo szybciej można złamać, obejść i wprowadzić fałszywe dane. Gdzie bezpieczeństwo i niezależność w przypadku dużych katastrof, okresów wzmożonego obciążenia linii - święta, sylwester itd.
A tak szumnie się mówi o pełnym przygotowaniu do Euro o bezpieczeństwie a nawet porządnej wspólnej łączności z resztą służb ratowniczych nie mamy.
Dramat. Co chcesz zabezpieczać? "Kup mi fajki w drodze powrotnej" na radiu? Już dzisiaj dziennikarze wiedzą wcześniej od nas o zdarzeniach.

Cytuj
GPS na wozach są potrzebne i tego nikt nie neguje ale jeśli jest to produkt-bubel a o tym decyduje niestety również sposób instalacji, obsługa klienta, dodatkowe oprogramowanie do nich itd. więc co z tego że ten GPS jest super nieziemskim urządzeniem jak cała reszta szwankuje i klient z tego nie jest zadowolony.
Wskaż lepszy system, po raz drugi mówię.

Cytuj
Proszę mnie jako osobę pracującą z tym systemem zacząć traktować poważnie, proszę w przypadku forum o podanie sposobów na takie ustawienie tych urządzeń żeby działały lepiej skoro firma ma nas w ............

Dzwoń do KW i tam się tego domagaj. W końcu jak w pierwszym akapicie napisałeś - jesteś decyzyjny.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 09, 2012, 17:42:06 »
Czy Wy żyjecie z głową w chmurach? Ciocia Unia Wam tego nie kupi do OSP. Jak sobie sami nie kupicie to mieć nie będziecie....
(Chyba bym musiał z remizy na głowę upaść, żeby wydawać pieniądze z budżetu OSP na nikomu niepotrzebne badziewie...)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 09, 2012, 17:48:52 »
Czy Wy żyjecie z głową w chmurach? Ciocia Unia Wam tego nie kupi do OSP. Jak sobie sami nie kupicie to mieć nie będziecie....
(Chyba bym musiał z remizy na głowę upaść, żeby wydawać pieniądze z budżetu OSP na nikomu niepotrzebne badziewie...)

No to cię zaskoczę, temat był poruszany:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,18475.0.html

http://www.osp.szemrowice.pl/index.php?id=aktualnosci&art=20

Cytuj
Pojazd ten jest wyposażony w sprzęt umożliwiający mu podjęcie wszelkich wstępnych działań z zakresu : gaszenia pożarów , ratownictwa technicznego , ekologicznego i medycznego . Posiada najnowsze środki łączności do komunikacji z Powiatowym Stanowiskiem Kierowania i Wojewódzkim Stanowiskiem Kierowania Państwowej Straży Pożarnej poprzez graficzny terminal statusów ELTE – GPS

http://www.osp.szemrowice.pl/zdjecia/SCANIA%20-%20OSP%20-%20Szemrowice%20038-2.jpg

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 09, 2012, 17:59:22 »
No to sami sobie kupili kaganiec na własną odpowiedzialność :D

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 09, 2012, 18:51:38 »
potwierdzam , namierzanie działa prawidłowo  :zamknij:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 09, 2012, 21:06:10 »
kamaras popieram oczywiście, szkoda kasy na takie badziewie jak są ważniejsze sprawy do zrealizowania w remizie.

Cytuj
No to pogratulować - chyba masz za dużo czasu.
Po prostu w mojej OSP dbamy o sprzęt i poważnie zastanawiamy się nad każdym jednym zakupem, więc mogę stwierdzić że wiele z zakupów robionych przez dobre OSP są bardziej wyważone i trafne niż te w PSP. Po prostu w PSP niestety, ale często nie słucha się uwag Strażaków którzy na jakimś sprzęcie mają pracować i kupuje się coś co może i jest dobre ale akurat w danej JRG są ważniejsze potrzeby a ten kupiony sprzęt mógłby być kupiony później albo wcale. Wobec powyższego na chwilę obecną nie ma mowy o zakupie systemów gps do naszych wozów w OSP. Szkoda pieniędzy na coś co nie działa jak trzeba a są pilniejsze potrzeby.

Cytuj
Może zapomniałeś, że straż to nie tylko odbieranie telefonów (którego notabene za chwilę nie będzie) i dysponowanie kolejnych zastępów...
Cytuj
Podtrzymasz ją wskazując przydatność tego systemu jako wspomagającego dowodzenie. Jeśli nie wiesz co to znaczy to przytoczę Ci odrobinkę teorii: "wspomaganiem decyzji – próbą wyznaczenia rozwiązania najlepszego przy danym zasobie wiedzy i informacji o możliwych konsekwencjach.". Dlaczego SWD tego nie czyni? A powinien - dysponując taką ilością danych, dodatkowo wspieraną dzisiaj przez geolokalizacje.
Cytuj
Widać nie wiesz o czym piszesz. Cyfrowa łączność radiowa za chwilę, jak w każdym cywizlizowanym kraju do nas zawita a tu proszę będzie taki kolega inwestował w analog. Gratuluję wyobraźni. Rozumiem, że 2 litry ropy miesięcznie są porównywalne z Twoją inwestycją???

Oczywiście że Straż to nie tylko odbieranie telefonów ale bez SK działań Straży by nie było w ogóle przy takim podziale ról jak mamy obecnie. Wszystkie akcje zaczynają i kończą się na poziomie M/PSK. Najważniejsze elementy Straży to Podział Bojowy i Stanowiska Kierowania - te dwa elementy to pierwsza linia działania i tyle, reszta ma za zadanie zapewniać albo możliwość jak najskuteczniejszego działania tych elementów lub tym działaniom w ogóle zapobiegać (Prewencja). Przy czym nie ma tu co się rozwodzić nad tym bo każdy element tego złożonego systemu ratownictwa ma swoją rolę i tyle, jedne mniejszą inne większą ale są potrzebne. Ale to także odbieganie od tematu GPS.

Co do SWD to od początku mojej kariery zawodowej pracuję od razu z tym systemem i to co oferuje znacznie ułatwia mi pracę. System nie zdecyduje za  nikogo co gdzie wysłać a już tym bardziej przy naszych obsadach osobowych, które zmuszają Dyspozytorów do kombinowania jak koń pod górę żeby połapać koniec z końcem. Dobrze uzupełniona baza SWD gwarantuje mi wiedzę co kto ma, do tego mogę sobie porobić odpowiednie pliki/procedury w katalogach SWD i przyjmując zgłoszenie mam wyświetloną w dodatkowym okienku np. charakterystykę danego obiektu, jeśli opracuję i załączę taki plik to nawet mam osobną mapkę z najbliższymi jednostkami i co tam sobie jeszcze wymyślę i podepnę do SWD to będę miał. Kłania się tutaj to co dostanie się z Operacyjnej i Prewencji. Więc dla mnie ten system podpowiada co mam robić, ale te podpowiedzi będą wynikały z tego co sam wcześniej opracuję i to ja będę decydował co zrobić. Nikt inny tego za nas nie zrobi, bo każdy teren chroniony ma inną charakterystykę. Tyle z praktyki a nie teorii.
Do tego mam w głowie słowa Kolegi który wszystkiego mnie nauczył o pracy na PSK że SWD to w końcu program pisany pod polskie realia i do tego jest przystosowany. Wcześniej pracowano u nas na Nordicu i okazało się że mimo świetności tego oprogramowania które działało na terenach Skandynawii do naszych realiów się nie nadawało zupełnie i jak tylko się dało został ten system wymieniony.

Jeszcze trzy słowa co do łączności, napisałem kilka postów wcześniej że to tylko pomysł i napisałem także że już dawno powinniśmy mieć łączność cyfrową. O przejściu na łączność cyfrową słyszałem dobre 5 lat temu a Kolega z PSK ponad 10 lat temu ... dalej jej nie ma i chyba szybko nie będzie. Do tego żeby było ciekawiej nawet nie wykorzystujemy na chwilę obecną pełnych możliwości analogowego systemu łączności ...
Zgłoszenia odbierać jeszcze długo, długo będziemy bo nikt tego za M/PSK nie zrobi póki nie ruszą CPR, a prędko to nie nastąpi. Miało być to już ze 2 lata temu, potem się przesunęło, potem znowu się przesunęło i na chwilę obecną zgłoszenia z 998 odbieramy bez zmian a 112 do końca 2013, co pewnie potem znowu się przedłuży. Ale to także poza tematem GPS a temat CPR też jest w oddzielnym wątku.

Cytuj
Dramat. Co chcesz zabezpieczać? "Kup mi fajki w drodze powrotnej" na radiu? Już dzisiaj dziennikarze wiedzą wcześniej od nas o zdarzeniach.

To to najmniejszy problem choć i tak uważam że łączność powinna być kodowana i dziennikarze nie powinni podsłuchiwać naszych korespondencji.
A pomyślałeś choćby o tym że przejmując kontrolę nad serwerem w dowolnej komendzie i kontrolę nad kilkoma programami można w kluczowym momencie sparaliżować działania systemu ratowniczego (zaalarmowanie zdalne iluś tam jednostek, wysłanie dziwnych danych na gps i wysłanie wozów gdzie indziej itd. a jeszcze prostsza sprawa to całkowite spowolnienie pracy serwera jakimś programem) ??
Praca na wydzielonych sieciach poza publicznym internetem znacznie poprawiła by to bezpieczeństwo a i szybkość wymiany informacji.

Cytuj
Wskaż lepszy system, po raz drugi mówię.
Sprawdzę co ma u nas PR i podam bo z tego co widziałem oprogramowanie podające pozycję auta itd. jest dużo lepsze jak to Elte.

Cytuj
W końcu jak w pierwszym akapicie napisałeś - jesteś decyzyjny.
Decyzje podejmuje wraz z Zarządem w OSP a to zupełnie inna para kaloszy.

Cytuj
Zobacz do instrukcji obsługi - F1.
Hehe ciekawa odpowiedź, zerknij na wątek o SWD i zobacz jak tam ludzie sobie pomagają wyjaśniając niektóre sprawy. Instrukcja zostawiona przez firmę Elte także pozostawia wiele do życzenia a forum jest między innymi po to żeby sobie pomagać i dzielić się wiedzą.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 09, 2012, 22:11:54 »
Musze przyznac że nasz forumowy kolega X  wzbudza mój podziw.   Świetnie sobie radzi z  rozmydlaniem tematu i wyciąganiem dyskusji w rózne strony , tak aby tylko unikac głownego wątku.  Marnujesz się tutaj , w polityce masz masz szanse zrobic karierę ;)
A tak nieco powazniej to juz pisałem że mam wrażenie że Twoja wiedza na temat SWD jest bardzo mglista. Teraz mogę dodac że podobnie jest z wiedza dotyczącą specyfiki pracy na SK , czy CPR . O OSP nawet nie wspominam....
O CPRach słysze od co najmniej 5 lat, o łączności cyfrowej od 15 ... proszę Cię wiec , nie opowiadaj mi co to wkrótce będzie  i jak to będzie wspaniale. Wolę stapac twardo po ziemi i zajmowac się tym co już mam , a nie tym co może kiedys będzie .
 Nawet jesli kiedyklwiek ( wg mnie nie nastapi to w najbliższych latach , a może nawet i nigdy ) pozbawią SP odbierania telefonów alarmowych 998, to funkcje dzisiejszych SK i tak ktos będzie musiał pełni -  może w innym układzie terytorialnym , może mobilnie z miejsca akcji , ale zadania będa musiały byc wypełniane. Jednak aby miec pojęcei o specyfice pracy na danym stanowisku i pracy tam wykonywanej trzeba zdobyc włąsne doświadczenie , albo przynajmniej opierac się na doswiadczeniu tych którzy je juz maja. A Ci co je mają widzą sens GPS, tyle ze takich które pomagają w pracy. 
 
A wracając do głównego wątku  , to nikt tu nie neguje potrzeby posiadania tego typu urządzeń w SP ( PSP i OSP ) , bo przeciez mamy XXI wiek , więc nie jest to nic nadzwyczajnego. Jesli więc jesteś wstanie cokolwiek podpowiedziec aby ułatwic pracę z tymi urzadzeniami to podpowiadaj , wszyscy będą Ci wdzięczni . Odpuśc sobie jednak inne tematy , bo to nie ten watek, a na dodatek cięzko wmówi nam że czarne jest białe ;)

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 10, 2012, 08:21:34 »
Po prostu w PSP niestety, ale często nie słucha się uwag Strażaków którzy na jakimś sprzęcie mają pracować i kupuje się coś co może i jest dobre ale akurat w danej JRG są ważniejsze potrzeby a ten kupiony sprzęt mógłby być kupiony później albo wcale. Wobec powyższego na chwilę obecną nie ma mowy o zakupie systemów gps do naszych wozów w OSP. Szkoda pieniędzy na coś co nie działa jak trzeba a są pilniejsze potrzeby.
Czy system gps aktualnie wdrażany/wdrożony w PSP ma sens dla PSP? Jeśli chodzi o jego kluczowe założenia to wątpię. Jego niewątpliwą zaletą dla liniowych-uczciwych strażaków jest krycie ich tyłków, ponieważ rejestruje sprawy czasami niezbędne w celu wykazania prawidłowości działań. Terminal który widzicie w swoich samochodach to najmniej znacząca część tego systemu. To, że się nie włącza to problem instalatora -zapewniam Was, że kluczowy element systemu czyli sterownik działa non-stop i pozycja jest STALE zapisywana. Jeśli nie macie zasięgu GPRS - nie ma problemu, jak się pojawi prześle wszystko - spokojnie nawet cały miesiąc się zmieści. System aktualnie powinien obsługiwać cały COO i to jest to na czym KG na prawdę zależało. To, że niektóre komendy w całości już są zaopatrzone to tylko na plus. Bo na prawdę dobrze skonfigurowany serwer będzie pomocny. Co innego, że nowe SWD w większości kraju po prostu nie działa tak jak powinno - ale cóż. Kolega wyraził obawy co do programu spowalniającego pracę - masz przykład SWD2.5 w połączeniu z SWD3. Niestety tak jest w całym kraju i abakus dwoi się i troi, żeby wymyślić na kogo tu zwalić winę.

Cytuj
Najważniejsze elementy Straży to Podział Bojowy i Stanowiska Kierowania - te dwa elementy to pierwsza linia działania i tyle, reszta ma za zadanie zapewniać albo możliwość jak najskuteczniejszego działania tych elementów lub tym działaniom w ogóle zapobiegać (Prewencja).
A komendant to wrzód?

Cytuj
Co do SWD to od początku mojej kariery zawodowej pracuję od razu z tym systemem i to co oferuje znacznie ułatwia mi pracę. System nie zdecyduje za  nikogo co gdzie wysłać a już tym bardziej przy naszych obsadach osobowych, które zmuszają Dyspozytorów do kombinowania jak koń pod górę żeby połapać koniec z końcem. Dobrze uzupełniona baza SWD gwarantuje mi wiedzę co kto ma, do tego mogę sobie porobić odpowiednie pliki/procedury w katalogach SWD i przyjmując zgłoszenie mam wyświetloną w dodatkowym okienku np. charakterystykę danego obiektu, jeśli opracuję i załączę taki plik to nawet mam osobną mapkę z najbliższymi jednostkami i co tam sobie jeszcze wymyślę i podepnę do SWD to będę miał. Kłania się tutaj to co dostanie się z Operacyjnej i Prewencji. Więc dla mnie ten system podpowiada co mam robić, ale te podpowiedzi będą wynikały z tego co sam wcześniej opracuję i to ja będę decydował co zrobić.
Nic nie podpowiada, tylko wyświetla informacje na podstawie których możesz coś wykoncypować. Tyle osiągniesz z 3 tabel excela i jednej bazy danych przez www. System powinien podpowiedzieć Ci różne warianty, przewidywane skutki, zrobić coś, żeby była pewność, że o niczym nie zapomnisz. SWD tego nie potrafi - ponieważ, od 10 lat jest pisany przez strażaków. A jego modernizacja polegała na zmianie szaty graficznej, mechanizmów już działających i dodaniu gadżetów typy komunikator...

Cytuj
Jeszcze trzy słowa co do łączności, napisałem kilka postów wcześniej że to tylko pomysł i napisałem także że już dawno powinniśmy mieć łączność cyfrową. O przejściu na łączność cyfrową słyszałem dobre 5 lat temu a Kolega z PSK ponad 10 lat temu ... dalej jej nie ma i chyba szybko nie będzie. Do tego żeby było ciekawiej nawet nie wykorzystujemy na chwilę obecną pełnych możliwości analogowego systemu łączności ...
Przypomnę - projekt nazywa się: OCSŁR i tu poczytasz ojego realizacji: http://cpi.mswia.gov.pl/portal/cpi/138/3143/OCSLR__etap_I.html

Cytuj
Zgłoszenia odbierać jeszcze długo, długo będziemy bo nikt tego za M/PSK nie zrobi póki nie ruszą CPR, a prędko to nie nastąpi. Miało być to już ze 2 lata temu, potem się przesunęło, potem znowu się przesunęło i na chwilę obecną zgłoszenia z 998 odbieramy bez zmian a 112 do końca 2013, co pewnie potem znowu się przedłuży. Ale to także poza tematem GPS a temat CPR też jest w oddzielnym wątku.
Do końca kwartału w kilku miastach wojewódzkich ruszą WCPRy - docelowo obejmujące całe województwa. Wszędzie zatrudnieni są już operatorzy którzy czekają właśnie na lokalizację i finalnie/sprawną wersję aplikacji.

Cytuj
To to najmniejszy problem choć i tak uważam że łączność powinna być kodowana i dziennikarze nie powinni podsłuchiwać naszych korespondencji.
A pomyślałeś choćby o tym że przejmując kontrolę nad serwerem w dowolnej komendzie i kontrolę nad kilkoma programami można w kluczowym momencie sparaliżować działania systemu ratowniczego (zaalarmowanie zdalne iluś tam jednostek, wysłanie dziwnych danych na gps i wysłanie wozów gdzie indziej itd. a jeszcze prostsza sprawa to całkowite spowolnienie pracy serwera jakimś programem) ??
Praca na wydzielonych sieciach poza publicznym internetem znacznie poprawiła by to bezpieczeństwo a i szybkość wymiany informacji.
A kto przed chwilą chciał wrzucać serwery elte na serwery SWD? Przejęcie kontroli nad serwerem w KM i KP - nic nie powinno zmienić - wszystko jest przechowywane na bazach oracle w KW, bez łączności z KW - system nie działa. Dopóki będą tacy dyżurni jak Ty - czyli gieroje którzy chcą się zajmować wszystkim, będą istniały zagrożenia o których napisałeś. Zapewniam Cię, że łączność kodowana nie ma najmniejszego sensu w przypadku stosowania się do instrukcji łączności w PSP.

Cytuj
Sprawdzę co ma u nas PR i podam bo z tego co widziałem oprogramowanie podające pozycję auta itd. jest dużo lepsze jak to Elte.
Niektórzy dostali terminale od CPI, niektórzy kupili sami - ale sprzęt z zupełnie innej półki i do zupełnie czegoś innego. Tam jest prowadzone pełna dokumentacja na tabletach - które są częścią tego systemu.

Cytuj
Decyzje podejmuje wraz z Zarządem w OSP a to zupełnie inna para kaloszy.
To na pewno jak całe województwo ma elte będziesz mógł wybrać platana. Tylko po co?

Cytuj
Hehe ciekawa odpowiedź, zerknij na wątek o SWD i zobacz jak tam ludzie sobie pomagają wyjaśniając niektóre sprawy. Instrukcja zostawiona przez firmę Elte także pozostawia wiele do życzenia a forum jest między innymi po to żeby sobie pomagać i dzielić się wiedzą.
W pierwszym akapicie napisałem Ci co jest kluczem tego systemu. Funkcjonalności których wymagasz - wymagaj od SWD. 1/4 do 1/2 ceny każdego terminala to właśnie koszt integracji z SWD!

Musze przyznac że nasz forumowy kolega X  wzbudza mój podziw.   Świetnie sobie radzi z  rozmydlaniem tematu i wyciąganiem dyskusji w rózne strony , tak aby tylko unikac głownego wątku.  Marnujesz się tutaj , w polityce masz masz szanse zrobic karierę ;)
Dziękuje.

Cytuj
... mam wrażenie że Twoja wiedza na temat SWD jest bardzo mglista. Teraz mogę dodac że podobnie jest z wiedza dotyczącą specyfiki pracy na SK , czy CPR . O OSP nawet nie wspominam....
Skoro tak uważasz... ;) Nie będę z tego błędu wyprowadzał.

Cytuj

 Nawet jesli kiedyklwiek ( wg mnie nie nastapi to w najbliższych latach , a może nawet i nigdy ) pozbawią SP odbierania telefonów alarmowych 998, to funkcje dzisiejszych SK i tak ktos będzie musiał pełni -  może w innym układzie terytorialnym , może mobilnie z miejsca akcji , ale zadania będa musiały byc wypełnianione.
To jest bardzo duży postęp - wcześniej, nikt nie mówił o jakiejkolwiek możliwości pracy bez SK w dzisiejszym kształcie.
Nadmienię, że WCPRy to kwestia miesięcy... w przeciwnym razie będziemy musieli mnóstwo pieniądzy zwrócić do Unii. A WCPRy to brak telefonów alarmowych na SK w dzisiejszej formie, także warto się na to przygotować, żeby wymagać od SWD tego czym tak na prawdę będzie się musiało zajmować SK czyli dysponowania SIS.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2012, 09:00:43 wysłana przez Butel »

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 10, 2012, 10:36:47 »
Kolego napisz w końcu coś co nam pomoże w konfiguracji systemu Elte, wskaż gotowe pomysły jeśli masz taką wiedzę a przestań pisać o wszystkim tylko nie o tym systemie.
Nigdzie nie pisałem też że chcę wszystko robić, tylko chcę mieć profesjonalne narzędzia do pracy a to spora różnica więc nie bardzo rozumiem twój przytyk i nie jest to zbyt kulturalne.
Nie łap też za słowa jak w przypadku
Cytuj
A komendant to wrzód?
i nie przekręcaj znaczenia mojej wypowiedzi bo doskonale wiesz o co mi akurat w tym wypadku chodziło.

Napisz w końcu coś konkretnego o systemie Elte a na tematy CPR, SWD i innych są osobne wydzielone wątki i tam dyskutuje się o odpowiednich problemach.



U mnie PR korzysta z aplikacji Finderonline, dokładnie tego systemu nie znam ale obserwując samo okienko aplikacji jest ono dużo czytelniejsze i bardziej przyjazne dla użytkownika niż Elte.



Przejrzałem stronę z informacjami o cyfrowym systemie łączności, a żeby nie było że coś przeoczyłem, ot i mamy takie kwiatki - no to jakoś mi nie wygląda na to że za chwilę już tuż tuż będziemy mieli łączność cyfrową. Ale to znów poza tematem wątku ...
Cytuj
W dniu 1 marca 2011 otrzymano stanowisko Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wskazujące, iż z uwagi na wyczerpanie limitu środków w ramach VII osi PO IG nie ma możliwości zakontraktowania projektu OCSŁR-1. W tej sytuacji, po przeanalizowaniu innych możliwości realizacji projektu CPI w dniu 13 kwietnia br. unieważniło postępowanie przetargowe

Cytuj
Projekt OCSŁR-1 – Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej etap I miał na celu zwiększenie bezpieczeństwa publicznego oraz zmniejszenie ewentualnych strat związanychz klęskami żywiołowymi czy aktami terrorystycznymi. Zgodnie z założeniami, projekt poprawić miał efektywność współdziałania służb porządku publicznego i ratownictwa oraz podmiotów zaangażowanych w obsługę  piłkarskich mistrzostw Europy EURO 2012 (obszar pokrycia systemu odnosił się do miast, na terenie których planowane jest rozgrywanie meczy piłkarskich EURO 2012 wraz z przyległymi do nich powiatami).

 Realizacja tego celu byłaby możliwa poprzez zapewnienie nowoczesnej, bezprzewodowej, cyfrowej platformy komunikacyjnej. Funkcjonalność platformy umożliwi wymianę korespondencji głosowej jak również mobilny i bezpieczny dostęp do zasobów bazodanowych, w tym danych SIS. Dzięki tym rozwiązaniom stanowiska dowodzenia będą w pełni nowoczesne co zagwarantuje im komunikację ze służbami znajdującymi się w miejscu zdarzenia.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2012, 10:47:17 wysłana przez azirafal »
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline dzidzio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 10, 2012, 17:47:15 »
nasza KW zapodała nam GPS wraz z mapami.Unia dofinansowała - założenia pomysłu fajne ale praktyka :D:D gdy jest wyjazd do miasta to wiadomo trzeba się ubrać aparaty i wiedzieć gdzie się jedzie z doświadczenia(cel)... zaczym się nawi włączy to już linia jest zrobiona a gdzie dane wklepać aby dojechać do celu...wedle założenia całego pomysłu mial to wklepywać dyspozytor...ale jak to praktyka :D:D: (pewnego razu jadąc do jakiegoś pierdziszewa to mapa nie mogla złapać wogóle sygnału i nic z tego nie wyszło) kupę kaski wydane a z funkcjonalności marność.. monitor służy jako wieszak :D:D:D dla dowódcy

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 10, 2012, 18:13:16 »
nasza KW zapodała nam GPS wraz z mapami.Unia dofinansowała - założenia pomysłu fajne ale praktyka :D:D gdy jest wyjazd do miasta to wiadomo trzeba się ubrać aparaty i wiedzieć gdzie się jedzie z doświadczenia(cel)... zaczym się nawi włączy to już linia jest zrobiona a gdzie dane wklepać aby dojechać do celu...wedle założenia całego pomysłu mial to wklepywać dyspozytor...ale jak to praktyka :D:D: (pewnego razu jadąc do jakiegoś pierdziszewa to mapa nie mogla złapać wogóle sygnału i nic z tego nie wyszło) kupę kaski wydane a z funkcjonalności marność.. monitor służy jako wieszak :D:D:D dla dowódcy
  dokładnie kolego u nas jest tak samo , nie używamy tego , a opłaty podobno co miesiąc za każdy wyjazd są za ten zbędny sprzęt
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 10, 2012, 18:54:33 »
Nadmienię, że WCPRy to kwestia miesięcy... w przeciwnym razie będziemy musieli mnóstwo pieniądzy zwrócić do Unii. A WCPRy to brak telefonów alarmowych na SK w dzisiejszej formie, także warto się na to przygotować, żeby wymagać od SWD tego czym tak na prawdę będzie się musiało zajmować SK czyli dysponowania SIS.
A sądzisz że obecnie to jakie jest głowne zadanie SK ? Kto w tej chwili się tym zajmuje jak nie SK ?
A co WCPR to w wielu województwach juz media uroczyście odtrąbiły ich powstanie. I działają w obrębie miasta w których mają siedzibę ....w tamtejszych KM tylko nieco to zmieniło sposób dotychczasowej pracy, a innych KP/M z terenu województwa praktycznie na chwile obecna nic sie nie mieniło. Owe WCPRy m aja olbrzymie problemy z "przetrawieniem" nr 999 , bo problemy o których duzo wcześniej mówiły dyspozytorki PR wydawały sie wymyślone lub wyolbrzymione , a teraz okazuje się że jednak naprawdę są prawdziwe.
Jeśli jednak SP ma byc wkrótce  pozbawiona mozliwości odbierania nr 998 to ciekawe po co wprowadzono te zmiany do ustawy :
Cytuj
W ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz
niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. Nr 11, poz. 59) wprowadza się następujące zmiany:
1) art. 7 otrzymuje brzmienie:
„Art. 7. Wojewoda może powierzyć, w drodze porozumienia, wykonywanie do dnia 31
grudnia 2013 r. zadań centrów powiadamiania ratunkowego innym podmiotom, w
szczególności jednostkom organizacyjnym Państwowej Straży Pożarnej, Policji lub
jednostkom samorządu terytorialnego.”;
2) art. 9 – 11 otrzymują brzmienie:
„Art. 9. Do czasu utworzenia centrów powiadamiania ratunkowego, jednak nie później niż
do dnia 31 grudnia 2013 r., informacje i dane, o których mowa w art. 78 ust. 1-3 ustawy z
dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, uzyskują również inne podmioty, którym
właściwy miejscowo wojewoda, zgodnie z art. 7, powierzył wykonywanie zadań centrum
powiadamiania ratunkowego.
Art. 10. Do czasu utworzenia centrów powiadamiania ratunkowego, jednak nie później niż do
dnia 31 grudnia 2013 r., dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest
obowiązany zapewnić kierowanie połączeń, o których mowa w art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 16
lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, do podmiotów, którym właściwy miejscowo
wojewoda, zgodnie z art. 7, powierzył wykonywanie zadań centrum powiadamiania
ratunkowego.
I włąśnie m.in dlatego uważam że M/PSK w obecnym kształcie szybko nie znikną ;)
Niemniej jednak wcale bym się nie smucił tym gdyby numery alarmowe odbierane na SK przełączono w inne miejsce.
I nawet mogę Ci wysłac flaszkę pod dowolnie wskazany adres,  jesli do konca tego roku w naszej KP przestaną byc odbierane połaczenia z nr 112 . A jesli tez przełączą 998 to wysle drugą ;)  Tylko czy napewno to bedzie z korzyścią dla osoby oczekującej na przybycie ratowników w konkretne miejsce ?
 A wracając do głownego tematu tego wątku , zapytam czy system GPS działajacy tak jak to opisują tutaj jego użytkownicy z róznych miejsc ( pojazd, SK) oraz regionów kraju  przyspiesza i ułatwia dotarcie z pomocą do osoby na nia oczekującą ? Pytam bo do tej pory słyszałem że to ma byc jego głowne i zarazem podstawowe zadanie. I czy takie działanie ułatwi cokolwiek pracę obsadom owych powstajacych WCPRów? 
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2012, 18:57:55 wysłana przez remfire »

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System GPS w naszych jednostkach
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 11, 2012, 08:55:11 »
Pisałem już o tym wcześniej. W mojej KP jak najbardziej pomaga nawet jesteśmy źli że nie zamontowano go na wszystkich pojazdach. Ale myslę że te wszystkie problemy wynikają z błedu ludzkiego. Mało profesjonalni pracownicy montujący urządzenia. Słyszałem też że problemy z komunikacją pojawiają się tam gdzie na życzenia użytkowników a nie wg zaleceń pracowników firmy elte anteny montowane byly tam gdzie wygodniej a nie lepiej.
Niektóre jednostki montowały 17 calowe wyświetlacze a teraz płaczą że akumulatory siadają. gdyby wszystko było zrobione wg specyfikacji nie było by problemu.
Jeśli chodzi o funkcjonalność i umiejętność obsługi to tam gdzie były organizowane 8 godzinne szkolenia problemy nie występują. Napisał ktoś że wpisywanie w terminal adresu zdarzenia to strasznie długo trwa i że czasem SK zapomni przesłać dane. U mnie wygląda to tak. I tak wypełniam kartę zdarzenia potem jednym kliknięciem wysyłam ją na terminal a dowódca na wozie jednym kliknięciem uruchamia nawigowanie. Nie wiem dla czego narzekacie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2012, 09:09:15 wysłana przez robn »
ab alio exspectes, alteri quod feceris