Autor Wątek: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym  (Przeczytany 134983 razy)

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #75 dnia: Listopad 14, 2012, 15:48:23 »
Słyszałem że związki zawodowe biorą się za problem jakim jest nie wypłacanie wyrównania za 3 lata wstecz za pracą w gospodarstwie rolnym. Więc trzymajcie rękę na pulsie :-)
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2012, 15:49:42 wysłana przez Butel »

Offline fenixowo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • Z każdym dniem bliżej do emki :)
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #76 dnia: Listopad 15, 2012, 08:01:49 »
No miejmy nadzieję że związki temat wyjaśnią dogłębnie i jednakowo w całym kraju. Są komendy które wypłacają i są komendy które nie wypłacają...

Offline SyNTheTiC

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #77 dnia: Listopad 23, 2012, 11:20:00 »
Dla zainteresowanych...... Pismo na podstawie którego, niesłusznie zresztą, odmówiono  koledze adam998  wyrównania za 3 lata wstecz to pismo KG z dnia 28 marca 2008 r. Nr BKS – I – 0261/5 – 1/08. Konkluzja tego dokumentu jest jednoznaczna. W załączeniu pismo, pozdro

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #78 dnia: Listopad 23, 2012, 12:10:21 »
Konkluzja jest jednoznaczna, jednak jak widać w niektórych KW osoby na stanowiskach radcy prawnego maja problem nie tylko z samodzielną wykładnią obowiązujących norm prawnych, ale również z poprawną interpretacją dokonanej wykładni.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

nikodem

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 20, 2012, 09:47:41 »
Witam wszystkich
Jestem nowym i jak czytam to wszystko to nigdzie nie spotkałem odpowiedzi na moje pytanie, więc postanowiłem je zadać.
Panowie mam małe pytanie do Was. Od 16 roku życia pomagałem Dziadkom w rolnictwie przez 6 lat wraz z rodzicami. Tylko, że nie mieszkałem z nimi w domu tylko z rodzicami w sąsiedniej miejscowości (5km od dziadków). Rodzice posiadali ziemię ale poniżej hektara (0,92 h). Pytanie brzmi czy mogę wyrobić odpowiednie zaświadczenie i zanieść kadrowej aby później doliczyła mi ten okres z rolnictwa do stażu pracy?

rasowy

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 20, 2012, 13:09:04 »
Jak najbardziej możesz to sobie zaliczyć. Dziadkowie byli dla ciebie osobami bliskimi, a odległość do gospodarstwa nie wykluczała twojej pracy w gospodarstwie rolnym w sposób ciągły. Tak że załatwiaj dokumenty i składaj.

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 20, 2012, 14:48:59 »
rasowy jeśli nie masz pojęcia to nie pisz bzdur.
Niestety nikodem, ale nie należy ci się.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 20, 2012, 15:23:48 »
rasowy jeśli nie masz pojęcia to nie pisz bzdur.
Niestety nikodem, ale nie należy ci się.

zanim coś napiszesz upewnij się, że nie wprowadzasz nikogo w błąd;

Cytuj
Przy podejmowaniu decyzji o wliczeniu pracy na roli należy mieć na uwadze pojęcie „gospodarstwa rolnego”. Jego definicja znajduje się w art. 553 K.c., który za gospodarstwo rolne uważa grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rol-nego. Art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. 1990 r., nr 54, poz. 310) określa tylko trzy rodzaje pracy w gospodarstwie, która daje prawo jej wliczenia do stażu pracy. Są to: 1. okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka, 2. przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem, 3. przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin. Odnośnie pierwszego rodzaju pracy (gospodarstwa własnego lub małżonka) przyjęto w doktrynie i judykaturze, iż pod pojęciem prowadzenia gospodarstwa rolnego należy rozumieć samodzielną lub przy pomocy innych osób (osób bliskich, pracowników najemnych) faktyczną pracę w gospodarstwie rolnym wykonywaną na własny rachunek w charakterze właściciela bądź posiadacza w rozumieniu art. 336 kodeksu cywilnego (m.in. wyrok NSA z dnia 05.10.2001 II S.A. 1858/01 LEX nr 53365). Odnośnie drugiego rodzaju pracy (praca w gospodarstwie po 16 roku życia) art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy uzależnia zaliczenie tego okresu do stażu pracy od spełnienia łącznie dwóch warunków: objęcia gospodarstwa, tj. gospodarstwa rodziców lub teściów i rozpoczęcia jego prowadzenia osobiście lub ze współmałżonkiem. Nie jest natomiast konieczne, aby objęcie i prowadzenie gospodarstwa rolnego następowało bezpośrednio po zaprzestaniu w nim pracy. Warunek z art. 1 ust. 1 pkt. 2 ustawy spełnia również objęcie gospodarstwa rolnego rodziców lub teściów w samoistne posiadanie na podstawie nieformalnej umowy darowizny - tak przyjął SN w uchwale z dnia 16.01.1996 r., I PZP 36/95,OSNP 1996/13/181). Dla przyjęcia ostatniego rodzaju pracy (praca jako domownik) wymagane jest osiągnięcie statusu domownika. Jak należy rozumieć domownika, wyjaśnia obecnie art. 6 pkt. 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. nr 7, poz. 25 z póź. zm.). Jest to osoba bliska rolnikowi, która spełnia następujące warunki: - ukończyła 16 lat, - pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie, - stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Powyższa definicja nie jest tożsama z definicją domownika zawartą w przepisach starej ustawy z dnia 24 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, obowiązującej od dnia 1 stycznia 1983 r. do dnia 31 grudnia 1990 r., zgodnie z którą pod pojęciem domownika należało rozumieć członków rodziny rolnika i inne osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, jeżeli pozostawałyby we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem, ukończyły 16 lat i nie podlegały obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów, przy czym praca w gospodarstwie rolnym stanowiła ich główne źródło utrzymania. Według § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 1983 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1988 r., nr 2, poz. 10 z póź. zm.) praca domownika w gospodarstwie rolnym nie stanowi głównego źródła utrzymania, jeżeli domownik między innymi kształci się w szkole ponadpodstawowej lub wyższej. Od dnia 1 stycznia 1991 r. pobieranie nauki w szkole przez domownika nie wyklucza zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym przy ustalaniu prawa do świadczeń pracowniczych.

Wobec wskazanej zmiany przepisów, możliwość zaliczenia określonego okresu pracy, świadczonej w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika, należy więc oceniać w świetle przepisów dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników obowiązujących w okresie, w którym praca ta była wykonywana.

5 km jak najbardziej w mojej ocenie mieści się w pojęciu "bliskiego sąsiedztwa";
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 20, 2012, 18:40:27 »
Mój kadrowiec całkiem inaczej tłumaczy to "bliskie sąsiedztwo" (oznacza zamieszkiwanie na tyle blisko gospodarstwa rolnego, aby w każdej chwili można było przystąpić do wykonywania czynności - pracy, a więc może to oznaczać zamieszkiwanie w bezpośrednim sąsiedztwie, klika domów dalej lub w ostateczności w tej samej miejscowości wsi).
Zresztą poszukajcie wyroków sądu w tej sprawie.

I panie lang ja się upewniłem, ale wszystko zależy od interpretacji.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2012, 18:47:55 wysłana przez dudi »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 20, 2012, 20:02:37 »
skoro tak, to nie przesądzajmy, tylko pozostawmy to "interpratorom", a później ew. sądom; chociaż ostatnio moja wiara w ich nieomylność i niezawisłość w zasadzie już legła w gruzach;
 jeśli chciałbyś się dalej ze mną spierać, to uprzedzam, że znam miejscowości o odległości między skrajnymi domostwami znacznie przekraczającej te 5 km; to trzeba indywidualnie ocenić, a nie a priori stwierdzać, że hipoteza ustawowej definicji domownika nie obejmuje kol. w tym konkretnym przypadku; EOT
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 20, 2012, 22:06:23 »
Lang ty dalej swoje... czytałeś wyroki sądów w tej sprawie?

rasowy

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #86 dnia: Grudzień 21, 2012, 08:48:55 »
dudi to ty i twój kadrowiec nie macie pojęcia o całej sprawie. czytałem kilka wyroków w przedmiotowej sprawie i 5 km a nawet 10 zaliczali funkcjonariuszom. Czasami ta sama miejscowość ma 10 km długości i co wtedy byś zaliczył, a jak ktoś ma 5 km a jest to inna miejscowość to już nie? błędnie interpretujesz

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 21, 2012, 09:28:16 »
Właśnie chodzi o tę samą miejscowość. Wykonywanie pracy w innej miejscowości niż ta w której się zamieszkuje to praca dorywcza. Niech chłopak składa papiery zobaczymy co z tego wyjdzie.

Offline pepe piotr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 04, 2013, 10:34:00 »
witam
panowie czy należy  się dodatek z tytułu wysługi lat   dla osoby zatrudnionej  na 1/4 etatu  którego to zatrudnienia nie zaliczyli mi do stażu pracy a zamieszkiwałem i pracowałem w indywidualnym gospodarstwie u bliskiej osoby (siostra)
czy moge sie ubiegac jako osoba pracująca i odprowadząjąca składki do zus w tym okresie

mlodyasp118555

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 13, 2013, 21:10:38 »
Witam, czytam i czytam i chciałbym dowiedzieć się na 100% czy mi się należy czy nie do stażu pracy . Otóż jestem synem rolnika indywidualnego i całe życie pracuję na tym gospodarstwie. Od 16 roku życia chodziłem do L.O. następnie od 19-21 roku życia SAP. Pracuję już dwa lata i w związku z tym czy nie minął już okres złożenia tych dokumentów i czy z tego tytułu się należy?

Offline fenixowo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • Z każdym dniem bliżej do emki :)
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 14, 2013, 07:44:45 »
Nie ma żadnego czasu na złożenie dokumentów. Jak złożysz dokumenty to od tego momentu będziesz miał liczone po nowemu, tak że kompletuj stosowne dokumenty i składaj u komendanta.

Offline marszian007

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 20, 2013, 17:27:30 »
Witam Panowie i pozdrawiam ^_^. Mam pytanie jak w koncu jest z tym wyrównaniem ja stosowne dokumenty zlożyłem okres pracy na gospodarswie został zaliczony a jesli chodzi o wyrównanie to przedstawiono opinie radcy prawnego KW  w której stwierdza iż cytuje "Bezpodstawnym jest w mojej ocenie przyjęcie ,iż pracodawca winien wyrównac uposażenie strażakowi  trzy lata wstecz"  w plocji wiem ze wyrównaie wypłacaja 

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 23, 2013, 09:58:11 »
Wyrównanie się należy ale komend na to nie stać więc nie wypłacają.

Offline yankees7

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 23, 2013, 10:42:28 »
U mnie po napisaniu raportu o spłatę dostałem pismo z decyzją od Komendanta Powiatowego, że nie należy sie spłata z trzech lat W komendzie w Poznaniu spłaty idą z automatu bez żadnych wniosków, tylko po zaliczeniu okresów. Niby jedno województwo a inne wytyczne!!! Czy ktoś ma podstawy prawne lub jakiś wyrok w tej sprawie?
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 23, 2013, 11:03:32 »
U mnie po napisaniu raportu o spłatę dostałem pismo z decyzją od Komendanta Powiatowego, że nie należy sie spłata z trzech lat W komendzie w Poznaniu spłaty idą z automatu bez żadnych wniosków, tylko po zaliczeniu okresów. Niby jedno województwo a inne wytyczne!!! Czy ktoś ma podstawy prawne lub jakiś wyrok w tej sprawie?
Pozdrawiam

Ustawa o PSP

Cytuj
Art. 92.
1.   Roszczenia z tytułu prawa do uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
2.   Bieg przedawnienia roszczenia z tytułu uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych przerywa każda czynność przed kierownikiem jednostki organizacyjnej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, właściwym do rozpatrywania roszczeń, podjęta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia.

Można się odwołać od decyzji do KW (droga służbowa) w ciągu 14 dni od doręczenia.

Offline yankees7

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 23, 2013, 15:01:22 »
Właśnie na art. 92 Ustawy o PSP powoływałem się w moim wniosku Dostałem odpowiedź, że należy się gdybym złozył wniosek w przeciągu trzech lat od rozpoczęcia służby Niestety czas na odwołanie już dawno minął Bo było to w tamtym roku W takiej sytutacji jest u mnie w komendzie kilka osób. Prawdę mówiąc Komendant również nie dotrzymuje terminów bo po złożeniu wniosku o uznanie tych lat była wielka konsternacja w kadrach i czekałem ok 2 miesiecy za odpowiedzią :wall:
Czy jest teraz jakaś droga ubiegania się o tą spłatę? Czy tylko pozostaje wejść na drogę sądową z Komendantem?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 23, 2013, 18:13:04 »
wiem, że się powtarzam, ale jednak:

art. 120
§ 1. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.

za KC
drugie zdanie jest tak proste do rozbioru logicznego, że aż się nie będę wysilał na jego wykładnię; trzeba mieć na imię Mariola, żeby z niego wyciągnąć wnioski przeciwne; gdyby ktoś miał wątpliwości, co do tego, że do spraw nieuregulowanych w ustawie pragmatycznej stosuje się przepisy prawa cywilnego (a ustawa pragmatyczna tej kwestii nie reguluje), to odsyłam do orzecznictwa; pozdrawiam Mariolę w trybie odwrotnym i kij jej w oko;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 25, 2013, 10:10:05 »
Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. (przypadek, w którym uprawnienie przysługuje z automatu) Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, (przypadek w którym uprawnienie nie przysługuje z automatu tylko, tak jak w przypadku rolnictwa, trzeba zwrócić się do pracodawcy o zaliczenie okresów do wysługi pracowniczej) bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. (najwcześniejszy możliwy termin zwrócenia się o zaliczenie rolnictwa do wysługi rozpoczyna się w dniu przyjęcia do służby)

Witam
Ostatnio też złożyłem raport o spłatę za 3 lata wstecz..... dostałem pismo odmowne, mówiąc krótko że się nie należy. Należałoby się gdybym złożył ten raport przed upływem 3 lat od wstąpienia do służby. Dodatkowo powołano się w tym piśmie, pismem KG z 2008 roku nie pamiętam dokładnie nr tego pisma bo nie mam go przy sobie ale jak będę na służbie to podam na forum. Także woj. wielkopolskie

bzdury twierdzą; dodatek z tytułu wysługi jest świadczeniem okresowym, w związku z czym za każdy miesiąc roszczenie przedawnia się oddzielnie, a jako roszczenie wynikające ze stosunku służby przedawnia się po trzech latach; jeżeli prawo do świadczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie; trzeba być mocno ograniczonym intelektualnie, żeby tego nie ogarnąć, a jeśli temat dotyczy pracownika administracji, to już jest dla mnie niezrozumiałe; na temat prawnika, który z art. 120 KC wyciąga przeciwne wnioski to nawet nie warto klawiatury zużywać;

Od kiedy uposażenie zasadnicze nie jest świadczeniem stałym? Rozwiej moje wątpliwości lang. Może czegoś nie doczytałem. Tylko proszę nie używaj argumentu, że jestem "mocno ograniczony intelektualnie" bo mogę się załamać  :huh:
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 25, 2013, 13:35:13 »
uposażenie, w skład którego wchodzi dodatek za wysługę, jest świadczeniem okresowym, dla którego termin wymagalności zapady z każdym pierwszym dniem miesiąca (tzw. roboczym); w przypadku dla świadczeń okresowych, dla każdego okresu (w tym przypadku dla każdego miesiąca) bieg okresu przedawnienia biegnie niezależnie; uposażenie (świadczenie - w tym przypadku jego część) za miesiąc styczeń 2010 roku przedawniło się z dniem 5 stycznia 2013 roku, za luty 2010 roku - z dniem 2 lutego 2013 roku, ale za marzec 2010 roku jeszcze jest wymagalne;
generalnie prawo zobowiązań dzieli świadczenia na jednorazowe, okresowe i ciągłe; te ostatnie nie dotyczą zobowiązań pieniężnych, a jedynie roszczeń o działanie lub zaniechanie (umowa dożywocia, zapewnienie drogi koniecznej i.t.p.); świadczenia pieniężne okresowe, to te wszystkie, które na podstawie raz zawartej umowy lub wydanej decyzji przysługują do rozwiązania stosunku prawnego z określoną częstotliwością (zapłata za pracę, zwana uposażeniem w naszym przypadku, opłata z tytułu abonamentu telefonicznego; spłata rat kredytu itp.); świadczenia jednorazowe wynikają z jednorazowej czynności prawnej (np. zapłata za rzecz, jednorazowa nagroda); czujesz się oświecony, czy zeskanować Ci moje notatki z prawa cywilnego?

nie myl okresowości świadczenia z dodatkiem o charakterze stałym; w świadczeniach okresowych nie chodzi o to, że przyznano je na określony okres, ale o to, że ich spełnianie odbywa się z określoną częstotliwością (co tydzień, miesiąc, kwartał czy tez raz do roku, jak w przypadku czynszu dzierżawnego);
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 25, 2013, 15:04:36 »
lang rozumiem co piszesz i weryfikuje wcześniejszy pogląd ale widzę dziurę logiczną w odniesieniu do 3-letniego okresu przedawnienia i przeliczania wynagrodzenia wstecz. Ani trzy, ani dwa lata wstecz, uprawniony (strażak) nie podjął określonej czynności, od której zależała wymagalność roszczenia (nie wystąpił do przełożonego o uznanie lat pracy w rolnictwie). To roszczenie po prostu wtedy nie istniało. Jeżeli uposażenie i jego wzrost z tytułu wysługi lat jest świadczeniem okresowym, a wymagalność jego zapłaty zapada z każdym rozpoczęciem cyklu, to znaczy że wzrost wysługi następuje dopiero po jego przyznaniu i dopiero od każdego kolejnego okresu rozpoczyna się 3-letni bieg przedawnienia.

[edit] PS. Póki co, lang przekonał mnie, że nie mam racji. I dobrze... lubię znać prawdę :) Szkoda, że w zbyt wielu sytuacjach rację bytu mają dwie Tischnerowskie prawdy.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2013, 09:12:18 wysłana przez Liberty »
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"