Autor Wątek: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie  (Przeczytany 92792 razy)

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #175 dnia: Kwiecień 26, 2020, 12:10:08 »
A ja myślę tak. W przepisie:
Art.57a.1. Strażak nie może podejmować zajęcia zarobkowego poza służbą bez pisemnej zgody przełożonego uprawnionego do mianowania lub powołania strażaka na stanowisko służbowe.

Nie ma zapisu że nie możesz założyć firmy tylko masz mieć zgodę na zarobkowanie. Więc załóż firmę (to też czasami trochę trwa) i czekaj na zgodę na zarobkowanie. Firma może być założona tylko nie będzie zarabiać, mam nadzieje że rozumiesz o co mi chodzi.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #176 dnia: Kwiecień 26, 2020, 13:13:20 »
Nie ma zapisu że nie możesz założyć firmy tylko masz mieć zgodę na zarobkowanie. Więc załóż firmę (to też czasami trochę trwa) i czekaj na zgodę na zarobkowanie. Firma może być założona tylko nie będzie zarabiać, mam nadzieje że rozumiesz o co mi chodzi.
Pewnie, że może wcześniej założyć firmę i nie zarabiać. Będzie tylko musiał "za frajer" odprowadzić składki zdrowotne od momentu powstania firmy.

Offline SzybkiPzn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #177 dnia: Kwiecień 26, 2020, 13:36:49 »
Dzięki Panowie za odpowiedź, dwie ostatnie mnie satysfakcjonują 🥳 Za nim wystawie pierwszą fakturę to trochę czasu minie a przez ten czas będę mógł już się przygotować do działania 🙂 Pozdrawiam

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #178 dnia: Kwiecień 26, 2020, 23:41:56 »
Nie ma zapisu że nie możesz założyć firmy tylko masz mieć zgodę na zarobkowanie. Więc załóż firmę (to też czasami trochę trwa) i czekaj na zgodę na zarobkowanie. Firma może być założona tylko nie będzie zarabiać, mam nadzieje że rozumiesz o co mi chodzi.
Pewnie, że może wcześniej założyć firmę i nie zarabiać. Będzie tylko musiał "za frajer" odprowadzić składki zdrowotne od momentu powstania firmy.
Nie prawda. Składkę płacisz dopiero od pierwszego miesiąca z przychodem.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 27, 2020, 14:18:27 »
Nie prawda. Składkę płacisz dopiero od pierwszego miesiąca z przychodem.
W sumie to możesz i przez 6 m-cy nie odprowadzać składek.
https://www.mala-firma.pl/151-oplacanie-zus-u-preferencyjny

Offline wojtek111

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #180 dnia: Kwiecień 27, 2020, 22:19:34 »
a ja mam pytanie, co w przypadku gdy pracujemy w danej firmie, mamy zgodę na zarobkowanie z poprzedniego roku i jak wiadomo w styczniu trzeba ją odnowić a komendant zwleka z odpowiedzią? Sami na pewno spotkaliście się z tym problemem ze na zgodę trzeba czekać miesiąc lub nawet dłużej (znam takie przypadki ludzi że nawet trzy miesiące czekali na odpowiedź).
Koledzy ze zmiany twierdzili że w tym okresie nie powinienem podejmować dodatkowej pracy.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #181 dnia: Kwiecień 27, 2020, 23:20:06 »
a ja mam pytanie, co w przypadku gdy pracujemy w danej firmie, mamy zgodę na zarobkowanie z poprzedniego roku i jak wiadomo w styczniu trzeba ją odnowić a komendant zwleka z odpowiedzią? Sami na pewno spotkaliście się z tym problemem ze na zgodę trzeba czekać miesiąc lub nawet dłużej (znam takie przypadki ludzi że nawet trzy miesiące czekali na odpowiedź).
Koledzy ze zmiany twierdzili że w tym okresie nie powinienem podejmować dodatkowej pracy.
A to nie jest tak, że nie zajęcie stanowiska przez organ (czy 01 w tym przypadku jest organem?) w czasie określonym w kpa, oznacza zgodę ze stanem faktycznym - czyli zgodę w tym przypadku na dodatkowe zarobkowanie?

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 218
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #182 dnia: Kwiecień 28, 2020, 09:11:10 »
To zapytaj kolegów czemu ty masz płacić za czyjąś opieszałość. Ja tak samo do tego podchodzę. Składam o zgodę dużo przed końcem roku i jestem czysty. Ja swój obowiązek wykonałem. Gdyby 01 nie wyraził zgody to w odpowiednim terminie powinien mi to zakomunikować. A z reguły odpowiedź dostaje w marcu. Oczywiście pozytywna więc mam to gdzieś że po terminie.

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #183 dnia: Kwiecień 28, 2020, 11:25:10 »
Witam, czy do podpisania umowy-zlecenia z urzedem gminy jako kierowca-konserwator OSP wymagana jest zgoda komendanta na dodatkowe zarobkowanie ?

Offline zeroberto

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #184 dnia: Kwiecień 28, 2020, 12:59:05 »
Witam, czy do podpisania umowy-zlecenia z urzedem gminy jako kierowca-konserwator OSP wymagana jest zgoda komendanta na dodatkowe zarobkowanie ?
Tak.
"Nie boję się armii lwów prowadzonej przez owce, boję się armii owiec prowadzonej przez lwy"

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #185 dnia: Kwiecień 28, 2020, 13:56:28 »
Witam, czy do podpisania umowy-zlecenia z urzedem gminy jako kierowca-konserwator OSP wymagana jest zgoda komendanta na dodatkowe zarobkowanie ?
Jak będziesz pracował "ku chwale Ojczyzny" i nie weźmiesz za to ani złotówki to niekoniecznie. Choć znając nasze US to pewnie gmina w takim przypadku musiałaby odprowadzić podatek od "korzyści".

Offline Kitting

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #186 dnia: Czerwiec 18, 2020, 18:48:58 »
Czy wynajmując miejsca postojowe znajomym muszę zgłaszać to jako zarobkowanie ? Co prawda wpada na konto kasa ale nie jest ona nijak opisana.

Offline yanek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #187 dnia: Czerwiec 18, 2020, 19:27:17 »
Ja pisałem za wynajem mieszkania. Jeśli masz z tego przychód na pit to musisz mieć zgodę. Wydanie takiej zgody to raczej formalność bo w żaden sposób nie koloduje ze służbą.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #188 dnia: Czerwiec 18, 2020, 20:35:03 »
Cytuj
Ja pisałem za wynajem mieszkania. Jeśli masz z tego przychód na pit to musisz mieć zgodę. Wydanie takiej zgody to raczej formalność bo w żaden sposób nie koloduje ze służbą.
Cytuj
Czy wynajmując miejsca postojowe znajomym muszę zgłaszać to jako zarobkowanie ?
Temat był dość mocno wałkowany w "bratniej służbie" - osobiście kieruję się zapisami zawartymi np. w piśmie DP-II-026-347/2014 Departamentu Prawnego MSW  z 22.10.2014 skierowanym do KG Policji i opinii prawnych napisanych na zlecenie policyjnych związków np. adwokat Magdaleny Wilczek z 25.05 2015 (do znalezienia w internecie) - podkreślam że to moja praktyka więc jak to w PSP interpretacji może być tyle co komend albo i więcej.
W dużym skrócie: ocena czy dana działalność jest "zajęciem zarobkowym" winna być przeprowadzona indywidualnie, z uwzględnieniem istotnych okoliczności - np.  strażak kupuje kilka mieszkań które następnie wynajmuje - działalność zarobkowa; strażak wynajmuje mieszkanie odziedziczone po rodzicach albo własne bo się akurat wybudował - jednorazowa czynność związana z prowadzeniem swoich spraw życiowych;
Zwłaszcza lektura pisma Departamentu Prawnego MSW powinna sporo wyjaśnić choć jak znam życie znajdą się w naszej firmie żądający zgody komendanta na przyjęcie odsetek od lokaty czy dywidendę od akcji.