Autor Wątek: Nieudana akcja jednostki OSP  (Przeczytany 22075 razy)

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:06:27 »
Miko a korzystając z twojego doświadczenia, zdradź nam jak postępować w sytuacji kiedy osoba postronna dopuszcza się ataku na funkcjonariusza ??

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:12:23 »
Nic nie trzeba rozluźniać - normalna wymiana poglądów. Nie myślcie że jestem przeciwnikiem SN, twierdzę tylko że nie jest dobrym rozwiązaniem (i zaklinam się że tak mnie szkolono) pchanie SN do pożaru wewnętrznego. Zgadzam się z Waszymi poglądami o ograniczonym zalaniu mieszkania, tym bardziej że łatwiej jest manewrować rocie gaśniczej. Ale szkolono mnie że sytuacja potrafi się w każdej chwili zmienić i o ile w pierwszej fazie nie potrzebowałeś większej wydajności, tak za chwilę może być taka potrzeba.
Nikogo na siłę nie nawracam.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:22:34 »
Miko a korzystając z twojego doświadczenia, zdradź nam jak postępować w sytuacji kiedy osoba postronna dopuszcza się ataku na funkcjonariusza ??

i w drugą stronę...jak funkcjonariusz/strażak atakuje osobe postronną.

ja ewidentnie widzę, jak strażak jako pierwszy startuje do osoby postronnej.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:23:56 »
Krótko bo mam trochę pracy .

Problem jest często w naszej postawie . Chłopaki trochę się zakręciły – ja też  mam akcje gdzie idzie pod górkę . Ale sztuką jest na tyle mieć zgrany zespół by  przekuć to w sukces i nie dać po sobie poznać od działań maskujących sytuacje do metod alternatywnych . 

Jak być Ci ludzie zobaczyli Niemców , Holendrów , czy Amerykanów to widły by mieli wbite w plecy – tam czas do podania wody – wprowadzenia rot często jest o wiele dłuższy niż u Nas komandosów . Tylko że metodycznie coś tam robią – budują linie , prowadzą rozpoznanie , a przede wszystkim nie krzyczą na całą wieś że niema wody .

Ten w rocie musi z założenia przyjąć że kierowca to jego przyjaciel  i robi wszystko co możliwe by ją podać . Trzeba wejść do budy zabunkrować i pozorować licząc że w końcu woda pójdzie albo dojedzie wsparcie .

Powiedzcie czy jakby nie było tego zamieszania i bieganiny – ktoś by wiedział czy rota na poddaszu ma wodę czy nie ? Wątpię ! Może nie wychowawcze ale trzeba naród oszukiwać , z nim rozmawiać informować , ale i być stanowczym .

W wielu przypadkach sami prowokujemy – a że obserwatorzy wiedzą wszystko najlepiej .   No jak wspomniałem był czas przywyknąć . Jak po wypadku mam czas i odnajdę takiego w tłumie zabieram daje rozpieracze i zalecam 5 minutową siłownię – szybko miękną . Ale niema to żadnego efektu poza dla mnie humorystycznym ponieważ na kolejnym są inni  nowi znawcy .

PS. Ale zmienność sytuacji to już inna bajka – dla jednorodzinnego budynku należy przewidzieć intensywność podawania na poziomie do 2000 l/min co nie znaczy  że należy to podawać .

Podobnie nic nie stoi na przeszkodzie  np. żeby kierowca przygotował linie główną pod drzwi  i dwa odcinki 52 z prądownicą .
Ale ilość zgromadzonych materiałów palnych i skuteczność pochłaniania ciepła przez wodę jest na tyle duża że 100 l/min to naprawdę dużo . Dokładając do tego równoległą wentylację to naprawdę trzeba dziesiątek metrów kwadratowych dębowych desek na ścianach sufitach oraz podłogach by mieć problemy .  Jak to mawia mój kolega brygadier – jak pyta swojego dyżurnego w PSK – biały dym spoko dadzą radę szkoda paliwa do operacyjnego .  ^_^
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2012, 21:37:31 wysłana przez MIKO »

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:34:20 »
Ja mogę z swojego doświadczenia powiedzieć że kiedyś niechcąco otworzyłem działo w tłum takich znawców, przysięgam ze był oto przypadkowo, gdyż w amoku zdarzeń pomyliły mi sie kierunki zamykania zawora. Po wszystkim mieliśmy tyle miejsca ze można było swobodnie pozwijać wszystkie węże.

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:43:21 »
z "niechcącym" prądem wody też miałem do czynienia , na prawdę niechcący tam skierowałem prąd wody, a wcześniej uprzedzałem że należy się odsunąć ;)
kiedyś przy stodole brakowało wody, zagrożony budynek mieszkalny, dowódca PSP wydał rozkaz by prądy wody skierować na budynek bo stodoły i tak nie było szans na uratowanie, jeden z gapiów pod wpływem alkoholu zaczął wyszarpywać koledze węża i darł się żeby gasić stodołę, dowódca to widząc zwrócił 2 razy grzecznie uwagę ów pijanemu lecz to nie poskutkowało, za 3 razem jak pijany dostał tubę w twarz to grzecznie podkulił ogon i odszedł na bok. Nad następny dzień przepraszał prezesa za swoje zachowanie
Xyz

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:47:07 »
Nie bije ludzi, ze względu na to że trenuje tajski boks, nie stosuje rozwiązań siłowych gdyż mógłbym niechcący coś komuż zrobić, a to jest moment.

Rozwiązanie siłowe nie wchodzi w grę

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:47:27 »
 W przypadku takich "fachowców" udzielajacych dobrych rad , zazwyczaj proponuje im zapisanie się do najbliższej OSP, bo tam są sktualnie zapisy i będzie mogł się wykazac . Jeśli jest to kobieta to mówie że tez może się zapisac , albo może wysłac zamiast siebie meża, syna itp to bedzie mogla bliżej zapoznac się z problemami OSP . Nie w 100% , ale w większości przypadków skutkuje to zaprzestaniem udzielania owych " dobrych rad".

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:53:31 »
Buraków spotkamy na wszędzie, i przy akcjach, i poza nią. Tutaj akurat trafił się burak z telefonem lub innym wynalazkiem, którym nagrywano. Nie ma się co przejmować. A co do akcji - przeanalizować, wyciągnąć odpowiednie wnioski i wcielić je w życie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline miker

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 199
  • Ostatni start do SA-2012 !
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:53:58 »
Miko a korzystając z twojego doświadczenia, zdradź nam jak postępować w sytuacji kiedy osoba postronna dopuszcza się ataku na funkcjonariusza ??

i w drugą stronę...jak funkcjonariusz/strażak atakuje osobe postronną.

ja ewidentnie widzę, jak strażak jako pierwszy startuje do osoby postronnej.

To żle widzisz... Ewidentnie widać że nie atakuje tylko próbuje zasłonić kamere

DO MODERATORA !!! NIE USUWAJ MOICH POSTÓW !!!!

Moderator: Przestrzegaj REGULAMINU to nie będziemy usuwać.
Takie teksty jak w usuniętym poście nie będą tolerowane na tym forum.
Nie zagnieżdżaj cytatów - cytuj tylko to do czego się odnosisz.
Nie krzycz na forum. /Sylwek

« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2012, 12:02:33 wysłana przez Sylwek »

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 09, 2012, 22:05:40 »
Miko a korzystając z twojego doświadczenia, zdradź nam jak postępować w sytuacji kiedy osoba postronna dopuszcza się ataku na funkcjonariusza ??

i w drugą stronę...jak funkcjonariusz/strażak atakuje osobe postronną.

ja ewidentnie widzę, jak strażak jako pierwszy startuje do osoby postronnej.

To żle widzisz... Ewidentnie widać że nie atakuje tylko próbuje zasłonić kamere

DO MODERATORA !!! NIE USUWAJ MOICH POSTÓW !!!!

A od kiedy to nie można filmować strażaków w akcji?
A jak by tak strażak zniszczył kamerę? Kto by płacił za szkody?

Offline miker

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 199
  • Ostatni start do SA-2012 !
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 09, 2012, 22:07:01 »
Miko a korzystając z twojego doświadczenia, zdradź nam jak postępować w sytuacji kiedy osoba postronna dopuszcza się ataku na funkcjonariusza ??

i w drugą stronę...jak funkcjonariusz/strażak atakuje osobe postronną.

ja ewidentnie widzę, jak strażak jako pierwszy startuje do osoby postronnej.

To żle widzisz... Ewidentnie widać że nie atakuje tylko próbuje zasłonić kamere

DO MODERATORA !!! NIE USUWAJ MOICH POSTÓW !!!!

A od kiedy to nie można filmować strażaków w akcji?
A jak by tak strażak zniszczył kamerę? Kto by płacił za szkody?

A co Ty byś w tej sytuacji zrobił ?

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 09, 2012, 22:11:10 »
A czy można taką osobę zaliczyć do potencjalnego utrudniacza akcji ratowniczo gaśniczej ?

Offline GosiekOSP

  • Kiedy idę przez ciemną dolinę zła się nie ulęknę, bo... jestem największym łobuzem w tej dolinie :)
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 09, 2012, 23:01:01 »
Hmm... Moim zdaniem zarówno osobę atakującą strażaka [bo to był atak] jak i "paniusię", która postanowiła zabawić się w kamerzystę można zaliczyć jako postacie utrudniające działania ratowniczo-gaśnicze. W ogóle to nie rozumiem postępowania gapiów. Zamiast zatkać usta panience, która nagle wszystko lepiej wiedziała oni stali i się gapili rzucając głupie cytaty. Taką osobę powinno się od razu usunąć poza teren obejmujący działania ratowniczo-gaśnicze. Dobrze, ale nie o tym miało być. Panowie napewno muszą poćwiczyć z nowym sprzętem, ale wydaje mi się, że miał tu miejsce nie tylko błąd ludzki. Trudno jednoznacznie stwierdzić, bo nie było nas na miejscu, a ja nie jestem też mechanikiem.
Panom z OSP życzę powodzenia i wyciągnięcia wniosków z tej akcji. Zresztą. Chyba każdy z nas w myślach zastanawiał się, co by zrobił gdyby był na miejscu tych strażaków.
Pozdrawiam Panów.
Pamiętaj Człowieku. Pod tym brudnym, czasem potarganym Mundurem kryje się Osoba, która o każdej porze dnia i nocy biegnie z pomocą do tych, którzy są w potrzebie.

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 10, 2012, 08:36:06 »
Znalezione w sieci:

http://www.ziemiawalecka.pl/news/Na_Sygnale/Chcial_spalic_dom_i_rodzine/3,1,517,index.html

Jeśli dobrze kojarzę fakty i dyskutujemy na temat tego właśnie pożaru to ci ludzie po prostu wyładowali na strażakach całą swoją złość związaną z przyczyną tego zdarzenia.
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 10, 2012, 22:36:33 »
Kolega wyżej wywołał mnie na PW do odpowiedzi w temacie możliwości wykorzystania pompy szlamowej przy awarii autopompy .

Fakt zajmowałem się bardziej oceną możliwością wykorzystania pomp szlamowych w zaopatrzeniu wodnym , ale w przedmiotowym przypadku również nic nie stoi na przeszkodzie .

Łączymy nasadę ssącą pompy szlamowej z nasadą ssącą autopompy , otwieramy zawór klapowy i musi działać oczywiście na miarę możliwości zastosowanej pompy szlamowej .   

Żadna filozofia – tu całość problematyki polega jedynie na znajomości układów wodnych i kilku zasada .

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 10, 2012, 23:03:15 »
Mogę potwierdzić bo ćwiczyliśmy to zarówno w nowym aucie wg obowiązujących standardów jak i starszym holenderskim.

W nowszym aucie jeśli nie ma zaworu klapowego a jakaś elektropneumatyka, to jeśli ona zawiedzie to jest jeszcze przycisk do zrzutu ciśnienia powietrza i klucz do przesterowania ręcznego zawory głównego. W starym, wg standardów holenderskich otwiera się 2 zawory - główny do zbiornika i do nasady ssawnej.

To oczywista oczywistość ale uściślijmy, że podłączenie nasad ssawnych autopompy i szlamówki robimy wężem ssawnym i w zależności od pompy i węża stosujemy odpowiednie przełączniki :).

Przy WT 30X jeden prąd na 2 odcinki W52 całkiem nieźle idzie.

Jeśli mamy więcej aut a chcemy wykorzystać wodę z beczki uszkodzonego to raczej należałoby wykorzystać takie rozwiązanie do zasilenia innego, sprawnego samochodu.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 10, 2012, 23:54:52 »
Ale po co idzie dwa autka połączyć ssawnymi z sobą  ^_^

Pamiętam kiedyś przy dużym pożarze odpowiadałem za zaopatrzenie wodne . Było trochę tych autek i trafił mi się cwaniaczek cysterną z JRG oddalonej o 30 km . Na dzień doby z uśmiechem na twarzy przymaszerował z zerwaną linką rozrusznika pompy szlamowej i oświadczył że wraca do bazy . ( było to 2002/2003 i pompy szlamowe nie były jeszcze tak popularne wyczynem było i tak że cysterna nie miała jeszcze PO5 więc nie było co podstawić w zamian ).

Ale uśmiech szybko przeszedł z jego ust ns moje  ^_^ a fizycznie potrzebowałem tej wody . Padło z mojej strony krótkie pytanie czy ma sprawny zawór klapowy , po odpowiedzi twierdzącej już dowódca GBA akurat z SAP miał fuchę .

Zassać wodę z cysterny autopompą co wykonał bez najmniejszego problemu . Czyli miałem GBA z 20 m3 wody .

No niestety szofer dalej cwaniakował i  na punkcie czerpania wody zgłosił że mu się prądy skończyły w ciągniku . Z uwagi że robiło się ciemno zadysponowaliśmy mu radiowóz Policji do eskorty ( do bazy ale o ty nie wiedział ) Pojechał 25 km samowolnie – teoretycznie zgłoszonym niesprawnym pojazdem – drogo go jednak to kombinowanie kosztowało bo KDR nie odpuścił i napisał notatkę .

Ale podsumowując idzie – wystarczy myśleć, a nie trzymać się jakiś zakodowanych nawyków .

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 11, 2012, 09:44:43 »
usiebie w OSP mam w starze 244 autopompe, ale wożę też szlamówke z wężem ssawnym pod nasadę W 75 tak na wypadek awarii pompy  :straz:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 11, 2012, 13:23:16 »
Zassać wodę z cysterny autopompą co wykonał bez najmniejszego problemu . Czyli miałem GBA z 20 m3 wody .

Podobnie zrobiliśmy na poligonie w Pstrążu, jak mędrcy z KG podpalili chałupę (drewno i cegły ok. 300m2) w środku lasu i podesłali cysternę.. bez wody. No to podesłali drugą.. awaria pompy. I wtedy żeśmy zasysali z GBA.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 12, 2012, 19:54:54 »
film już został usunięty ,czyżby autor przemyślał że zachowanie gapiów było nie na miejscu?
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 12, 2012, 23:23:07 »
posiada ktos moze ten film?

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 13, 2012, 00:50:06 »
jeśli nie ma zaworu klapowego a jakaś elektropneumatyka, to jeśli ona zawiedzie to jest jeszcze przycisk do zrzutu ciśnienia powietrza i klucz do przesterowania ręcznego zawory głównego.
Mam pytanie. W którym pojeździe dopuszczonym przez CNBOP  nie ma możliwości wysterowania "ręcznego" podczas awarii układu pneumatyczno-elektrycznego ?
Macie takie pojazdy w jednostkach ? Spotkaliście się z takimi?
Jeżeli tak, to będę bardzo wdzięczny za przykłady.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 13, 2012, 09:30:10 »
Wg właścicieli pojazdu w tym od którego rozpoczął się ten wątek http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16602.0.html - poczytaj od początku.

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 13, 2012, 10:28:15 »
Do dr.Kudłaty:
W GBA Unimog od Stolarczyka nie ma możliwości ręcznego przesterowania zaworu klapowego, cała autopompa jest dookoła zabudowana tak żeby dostać się do zaworu trzeba odkręcić około 8 śrub na imbusa. a co do przesterowania po odkręceniu to raczej nie za bardzo bo w układzie cały czas będzie ciśnienie i raczej nie "puści" zaworu a dodatkowo nie ma w zestawie klucza do przesterowania zaworów.

Do do problemu chłopaków z osp to jeżeli ktoś ma trochę pojęcia to wystarczyło albo załączyć tempomat albo posadzić jednego żeby gazował w kabinie.
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje