Autor Wątek: Numery operacyjne.  (Przeczytany 10544 razy)

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 27, 2012, 16:00:08 »
U mnie natomiast jest kwestia taka, że na górze nie przewidziano, że od momentu nadania numeru jednostka może się rozwinąć i mamy z sufixami taką sytuację:
01 - Jednostka A
02 - B
03 - B
04 - A
05 - B
Czy na prawdę dla dwóch/trzech jednostek nie szło tego rozwiązać sensowniej mając do dyspozycji przedział 01-99? :rolleyes:
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 27, 2012, 19:46:57 »
Chyba się nie zdziwisz jeśli powiem że szło.  Jednak nie było wytycznych , więc ogarnięcie takiej ilości sprzętu nie było łatwe, a co dopiero przewidywanie  że ktos może jeszcze cos dokupic w bliżej nieokreslonej przyszłości  :rofl:

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 27, 2012, 21:03:18 »
Jak ma być porządek w nadawaniu numerów operacyjnych jak się okazuje że każda Komenda sobie rzepkę skrobie ??

U mnie, przynajmniej do niedawna było tak że OSP w KSRG miały numery DF xx9 yy a OSP spoza systemu  DF xx7 yy - gdzie xx to numer powiatu a yy to dana dziesiątka dla gminy.
Po prostu przyjęto zakres np. że od 1 do 10 to taka a taka gmina od 11 do 20 druga gmina itd.

Ale to było do niedawna teraz rzekomo KW zabroniła używania końcówek nr typu 01, 02, 11, 13 itd. i porobił się kosmos bo część gmin musiała zmieniać nadane nr operacyjne na inne końcówki ... i jednolitości numeracji już niet  :gwiazdki:

Skoro dla PSP są wytyczne jakie mają być nr dla danych wozów to dlaczego tego nie unormować dla OSP  :pyt:
No nie wiem np. DF xxG-yy - gdzie xx to nr powiatu, G numer gminy, a yy to tak jak dla PSP odpowiedni nr wozu czyli 21 to pierwsze GBA, 22 - kolejne itd.
Jakaś logika by była i wiadomo by było co to za autko ...
W powiecie pszczyńskim jest podział na gminy, ale i tak jest syf bo moja jednostka ma 39 i 40 a w całym powiecie niema w ogóle 38

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 27, 2012, 21:09:31 »
W powiecie pszczyńskim jest podział na gminy, ale i tak jest syf bo moja jednostka ma 39 i 40 a w całym powiecie niema w ogóle 38
A w czym Ci to przeszkadza że  dany numer jest nie wykorzystany? U nas jest całkiem sporo takich " dziur" zostawionych na wypadek  pojawienia się  dodatkowych samochodów , których nie było w momencie wprowadzania zmian. 

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 28, 2012, 09:13:01 »
Nie przeszkadza, ale  dlaczego ktoś nie układa po kolei...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 28, 2012, 09:50:26 »
Taa, i zaraz dojdziemy do nowej koncepcji podobnej do http://www.prl998.pl/tabela76.php :P

Prawda jest taka że w OSP nie ma możliwości trzymać się standardów oznakowania dla PSP - jeśli w danej PSP jest burdello w tym temacie, to już ich sprawa, ale z OSP nic się nie da zrobić, bo w sumie to jakieś 50-60% samochodów OSP w kraju by musiało mieć sufiks 21 (GBA/M) lub 25 (GCBA/M). Tak samo trudno jest przewidzieć czy i kiedy jednostka będzie miała jakiś następny samochód. Owszem można rezerwować po np. 3 numery na jednostkę, ale są powiaty w których by to spowodowało "przekręcenie licznika" czyli zwykłe OSP przestałyby się mieścić w xx7/8, a te z KSRG w xx9 i znwu by trzeba było kombinować ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 28, 2012, 10:39:16 »
Nie przeszkadza, ale  dlaczego ktoś nie układa po kolei...
Dopiero co na ten temat napisałem. :wall:

@ Radhezz - w powiatach z dużą liczbą jednostek to jest inna sprawa, ale w mniejszych to żaden problem zostawić chociaż jeden numer więcej w zapasie. Jeśli się nie mylę to w sąsiednich powiatach tak zrobiono i teraz nie ma takich cyrków jak u mnie. Dobrze, że przynajmniej nowe władze dostrzegły problem i jest pomysł uporządkowania tych numerów, ale do realizacji jeszcze daleka droga.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 28, 2012, 12:26:21 »
Heh to taki kolejny pomysł z głowy ...

Przecież w systemie SWD mamy ponadawane niepowtarzalne numery identyfikacyjne dla każdej jednostki PSP (w tym szkół pożarniczych) i OSP w formacie:
xxyyaaa gdzie xx to numer województwa, yy - dany powiat, aaa - numer komendy/jednostki/gminy. Ba ten układ  od razu definiuje numer meldunku dla danego powiatu !!
Dodajemy jeszcze na koniec numer auta i nawet niech to będzie i 21,22,23 i ile tam trzeba dla aut GBA itd. no i jaki problem, mamy konkretny numer operacyjny który może sobie podglądnąć dowolny dyżurny M/PSK w całym kraju. Więc jak ktoś wywoła na dowolnym kanale odpowiednie SK to dyżurny może szybko zidentyfikować skąd to auto przyjechało.

Więc uzyskujemy od razu niepowtarzalny numer każdego wozu w formacie, weźmy dla przykładu podawany wcześniej Poznań: DF 1502051-21 czyli GBA z OSP Buk podlegające terenowo pod JRG 2 z Poznania.
W obrębie Poznania skrócony kryptonim to 51-21 a jak już wyjedzie gdzieś dalej to podaje się pełny ... i po krzyku, a od razu wiem czy to średni wóz bojowy, ciężki, techniczny, operacyjny etc. :straz:

A tak wykazów różnych numerów identyfikacyjnych mamy milion pięćset i nic ze sobą nie gra, jak przychodzi co do czego to trzeba szukać ... a jak na przykład szybko odszukać po obecnych kryptonimach jakie wozy przyjechały na mój powiat w przypadku powodzi ...
No ale po co myśleć logicznie, po co pewne systemy upraszczać i ze sobą łączyć jak lepiej jak każdy jest pozostawiony samemu sobie ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 28, 2012, 14:36:58 »
ale Wy macie fantazję :D

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 28, 2012, 15:26:25 »
kamaras a dlaczego fantazję ??
Padło hasło że jest problem z numerami operacyjnymi i faktycznie jest bo mamy burdel i tego nikt nie kwestionuje ...
Jak zwykle u nas każdy sobie ... a jak padają jakieś pomysły, choćby i najbardziej skrajne to się od razu mówi że to głupota, że to niepotrzebne bla bla bla i zamiast coś poprawić dalej mamy bajzel  :gwiazdki:
W końcu pojawia się jednolity system teleinformatyczny do ewidencjonowania zdarzeń w całym kraju, w końcu można przesyłać między komendami dane o sprzęcie tak aby było łatwiej ... więc logiczne jest że trzeba coś zrobić z numerami operacyjnymi żeby to współgrało z systemem ... no ale przy podejściu "po co" to ręce opadają.
To po ciort nam nowy sprzęt ... kiedyś z jednym wężem się dało i łopatą ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 29, 2012, 09:39:50 »
azirafal, nie trzeba fantazjować - trzeba trzymać się wytycznych KG odnośnie oznakowania pojazdów i sprzętu i nie będzie problemu. Burdel jest - bo każda komenda, ew. jednostka  oznacza auta jak im pasuje i dlatego jest burdel...
Druga sprawa - prowadzenie korespondencji - kiedyś KP/KM organizowały kursy dla radiooperatorów OSP. Teraz takich kursów nie ma i jak czasem słucham jak niektóre OSP wołają swoje PSK/MSK to ręce i cycki opadają... wolna amerykanka...

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Numery operacyjne.
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 29, 2012, 10:32:48 »
Cytuj
azirafal, nie trzeba fantazjować - trzeba trzymać się wytycznych KG
Hmmmm od jakiegoś czasu to chyba spokojnie mogę stwierdzić że zza biurek KG w Warszawie problemy OSP są niewidoczne ...
Do tej pory nie do końca jest unormowana sprawa zabezpieczenia rejonu przez OSP, w nowym SWD to pod kilkoma kątami chyba w ogóle zapomnieli o OSP ... i tak jeszcze trochę przykładów mógł bym podać ...
To, że tak retorycznie zapytam, co robi odpowiednia KW a potem KG ... przecież OSP same sobie numerów nie nadają tylko na wniosek właściwego KP nadaje to KW a to to chyba idzie do góry do KG  :kwit:

Wg mnie poszliśmy spory krok do przodu z nowym SWD, tak jak wspominałem, pojawiły się nowe możliwości i do tych możliwości konieczne są dalsze stopniowe reformy w tym łączności i numerów operacyjnych ... bo na to po prostu wskazuje życie ...
Być może tak jak mówisz wystarczy trzymać się już obecnych wytycznych ale ktoś to musi wymagać ale i pokazać jak to zrobić i umieć podjąć konkretną decyzję, a jak każdy jest pozostawiony sam sobie to efekty widać na każdym kroku  :wall:
Może trzeba pofantazjować, poddać dyskusji wszelkie pomysły co do numerów operacyjnych i po burzy mózgów po prostu z tych iluś tam pomysłów powyciągać co najlepsze i to zastosować jako porządne rozwiązanie.
W mojej OSP przy zakupach różnego rodzaju sprzętu zawsze tak robimy, jest ileś tam pomysłów i scala się to później w jeden konkretny plan ... i to świetnie działa  :szalony:

Cytuj
Druga sprawa - prowadzenie korespondencji - kiedyś KP/KM organizowały kursy dla radiooperatorów OSP
Ja pójdę krok dalej, kiedyś to i może nawet dowódców w PSP z tego szkolili a teraz ... :zamknij:
Kolejna sprawa to że w wielu wielu powiatach nie używa się nawet 50% możliwości posiadanego sprzętu łączności. Po co komu "skaning", po co komu kanały KSRG, po co systemy podchełmowe itd. ...
A na szkołach podoficerskich z uporem maniaka wałkuje się pewne totalnie przestarzałe sposoby prowadzenia korespondencji i otwarcie się mówi że takich rzeczy się nie stosuje ale tak trzeba uczyć i tyle ... nosz .... gdzie tu logika i życie. To trzeba to zmienić i zrobić tak żeby to przystawało do życia  :fiuu:

Trochę już pracuje na SK i wiem jak jest ... jak można czegoś wymagać od OSP jak tego nie potrafią ludzie z PSP  :gwiazdki:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork