Autor Wątek: Adrenalina doposażona do R1  (Przeczytany 17001 razy)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 16, 2014, 09:28:13 »
Cytuj
o kolega Bulon uważa, że po przeszkoleniu 66 godzin KPP jest przygotowany, w taki sposób że rozpozna chorobę, zbierze wywiad i poda odpowiednie lek

szkolenie z zakresu rozpoznania wstrzasu anafilaktycznego jest zawarte w programie kpp.
jesli ktos daje sie ze tak powiem dymac i robi kpp, gdzie godzina to 45 min to faktycznie na nic nie ma czasu.
jednak jak zauwazyles, suestia ignaca co by zaczac od plynoterapii co jest normalne na poziomie EMT B, a moja ze ampulkostrzykawka i glukagon itd, samo rozwiaja sie do koneicznosci zrobienia zaawansowanego kpp. wtedy wymiar godzinowy byl porownywalny z emt b

Cytuj
iemy jak wyglądają kursy z KPP, przychodzą młodsi nasi koledzy do pracy i maja kursy zrobione prywatnie, ale szybko wychodzi że ich wiedza jest bardzo słaba, podstawowe czynności sprawiają duże problemy

zrobione prywatnie bo punkty do sluzby, psp nie musi placic za ksztalcenie a kursy sa w calym kraju oszukane. za 500 zl nie zrobisz porzadnego kpp!!

BM sprawdz to

http://www.lehighvalleylive.com/warren-county/express-times/index.ssf/2014/08/washington_township_police_sav.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2014, 09:31:36 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline mlody44

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 16, 2014, 13:49:43 »
Opierając się na wiadomościach wyszukanych w sieci, adrenalina niby nie ma przeciwwskazań w stosowaniu tylko i wyłącznie w stanie zagrożenia życia. Na pewno za samą ampułkostrzykawką musiałby kupno urządzenia do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi...wizja bardzo przyszłościowa (kwestie zakupu, procedury), mając na uwadze, że podawałoby się to domięśniowo... pomysł mi się podoba.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 17, 2014, 19:53:52 »
Każdy widzę chciałby przepchnąć tutaj swoje rację i najlepiej zrobić z wozu bojowego karetkę. Na to uważam jeszcze przyjdą czasy i konkretne organizacyjne rozwiązania.
Mam konkretne pytania od kolegów z podziału, którzy widzą, że często owady przechodzą przez siatkę i wstrzykują jad. I ja jako ratmed co bym mógł w tym kierunku zrobić. Ale jak niektórzy tutaj na forum znający realia PSP powiedzieli by, że rzeczy proste w Straży nie wyglądają tak prosto.
Prostym rozwiązaniem może być adrenalina w formie EPIPena dla osób, które deklarują, że są uczulone i po prostu spowodowanie, aby pomoc medyczna nadeszła we właściwym czasie i na codzień dała kolegom poczucie bezpieczeństwa w tej jakże narażonej na niebezpieczeństwa służbie.
Swoją drogą zastosowanie płynoterapii - uważam, w odpowiednich warunkach żaden problem dla odpowiedzialnego ratmeda w PSP.
Ps. Swoją drogą Ignacy: czytasz chyba częściej to forum niż własną skrzynkę!!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 17, 2014, 22:50:48 »
a czemu woz bojowy ma nie byc yspoazony jak karetka?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 17, 2014, 23:50:25 »
Jeżeli okaże się, że strażak jest uczulony, to nie nadaje się do służby. A chorzy uczuleni, jak są wskazania, to dostają receptę na adrenalinę, ale do samodzielnego stosowania. Wóz bojowy jako karetka - pomysł dobry, ale na razie w Polsce jest wystarczająco dużo karetek, zaplecze do MCR kosztuje
(sprzęt i leki), no i KSRG współpracuje z PRM, (a nie do niego należy) - czyli raczej  w szczególnych sytuacjach, zachowując nadrzędność przypisanych zadań. Oczywiście zespoły P w PSP to pomysł ciekawy, wiele krajów tak robi, ale Polska jest chyba zbyt uboga, żeby realizować MCR przez państwową formację mundurową.   

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 18, 2014, 00:04:10 »
testy uczuleniowe sa standardem przed przyjeciem do sluzby? a co z osobami postronnymi?  z ksrg wspolpracue a nie nalezy jakies 70 % osp...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 18, 2014, 00:48:16 »
Badania wstępne nie obejmują testów uczuleniowych, ale jak się okaże, że strażak jest uczulony, zwłaszcza, jeżeli rozwinęła się reakcja 3 lub 4 stopnia wg Mullera, to jest niezdolny do służby w PSP. Osoby postronne są uczulone albo nie są uczulone, strażacy z OSP też....   

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 18, 2014, 13:33:52 »
ciekawe rzeczy doktor prawi... który to paragraf rozporządzenia o tym mówi? u mnie po 15 latach od przyjęcia wystąpił wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu przez szerszenia, chociaż nie mam pojęcia jakiego stopnia; od tego czasu mam w domu dexaven i adrenalinę z przepisu lekarza i nie miałbym żadnego problemu z zaaplikowaniem tych leków osobom z mojego otoczenia, gdyby sytuacja się powtórzyła; na komisji w międzyczasie również stawałem i jakoś wystąpienie silnej reakcji alergicznej na jad szerszenia nie stanowił żadnego problemu... taka sytuacja;)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 18, 2014, 18:05:27 »
Paragraf 35.  Rozporządzenie Ministra S. W. z dnia 2 listopada 1995 zmieniające rozporządzenie w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych ministrowi spraw wewnętrznych, Dziennik Ustaw  nr 146, poz. 712, Załącznik nr 2, str. 3176.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 18, 2014, 20:37:37 »
który dokładnie punkt? jest ich sześć i wszystkie dotyczą chorób oskrzeli i płuc, a jad owadów nie zawsze wywołuje reakcję ze strony układu oddechowego; u mnie był tylko odczyn miejscowy, reakcja ze strony układu ośrodkowego (porażenie nerwu twarzowego, wzrokowego i błędnika) oraz hipotensja; żadnych duszności nie miałem; ergo - komisja mając wypis z tego zdarzenia (trwałym następstwem okazało pogorszenie widzenia w jednym oku) za bardzo się nad tym nie pochylała i w związku z tym uczuleniem żadnego paragrafu nie dostałem; tym bardziej nikt nie dostanie jeżeli się nie pochwali;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 18, 2014, 21:59:05 »
Tutaj chodzi o reakcję typu 3 lub 4 wg Mullera  - czyli z dusznością - jak komisja nie miała opisu stanu astmatycznego, to nie miała powodu... Ale hipotensja to bardzo poważny objaw, miałeś szczęście...