Autor Wątek: Adrenalina doposażona do R1  (Przeczytany 17009 razy)

Offline off

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Adrenalina doposażona do R1
« dnia: Grudzień 25, 2011, 14:08:52 »
Co sądzicie o doposażeniu torby R1 w ampułko-strzykawkę z 0,3mg adrenaliny, na wypadek użądlenia przez błonkoskrzydłe osoby uczulonej na jad os. Zakładając jednocześnie użycie jej przez rat. med. działającego w OSP. W zestawieniu sprzętu w R1 jej nie ma, ale wydaje mi się, że w dobrych rękach i w konkretnej sytuacji może okazać się bardzo przydatna.

Jakie są wasze opinie na ten temat?

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 25, 2011, 14:26:26 »
Dopóki nie zmieni się ustawa ew. rozporządzenie (tak jak w GOPR czy WOPR) - nie możesz wykonywać MCR tylko KPP a KPP tego nie przewiduje...

Offline off

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 25, 2011, 15:15:32 »
Zgadzam się z tym, że tak mówi ustawa. Pozostaje pytanie czy w sytuacji gdy ktoś użądlony właśnie puchnie, ma ostrą anafilaksje, to czy też go potraktujemy tą regułką o przepisach?
Z niecierpliwością czekam na nowe rozporządzenie podobne do tego "GOPRowskiego", jednak nie wiadomo ile to potrwa.
Rozmawiałem też o tym problemie z dr. n. med., specjalista medycyny ratunkowej (nie będę podawał nazwiska), który również jest biegłym sądowym. Twierdzi on, że w takiej sytuacji nie mam się czego bać tylko robić wszystko to, co przewiduje moje wykształcenie - czyli na ile mi pozwoli sprzęt; wejść nawet w zakres medycznych czynności ratunkowych, niezależnie czy jestem świadkiem zdarzenia czy działam jako strażak.
Generalnie podzielam to zdanie, gdyż jeżeli mogę wykonać czynność która może okazać się decydującą, lub mającą duży wpływ na szanse przeżycia, to bym się nie wahał.


Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2011, 17:15:29 »
chyba jak każdy...
Aczkolwiek wszystko co wykracza poza KPP bierzesz na swoją dupę... (Ty jak i Twój d-ca)

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 25, 2011, 17:23:08 »
My wyposażyliśmy zestaw R1 w pompkę do usuwania jadu. Nazywa się to ASPIVENIN

http://www.ceneo.pl/1935430

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 25, 2011, 19:23:25 »
Czego używacie do napełnienia pojemnika aparatu do płukania oka z zestawu PSP R1?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 25, 2011, 19:34:26 »
Czego używacie do napełnienia pojemnika aparatu do płukania oka z zestawu PSP R1?

http://arpapol.pl/sklep/plyn-plukania-kieszonkowy-200ml-p-2680.html

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 25, 2011, 20:01:22 »
Czego używacie do napełnienia pojemnika aparatu do płukania oka z zestawu PSP R1?

http://arpapol.pl/sklep/plyn-plukania-kieszonkowy-200ml-p-2680.html

Ale przedstawiony przez ciebie produkt zawiera 200 ml jałowego roztworu soli fizjologicznej 0,9%.
W zadnym opracowaniu nie znalazłem informacji o możliwości jego używania przez ratowników KPP, a także twórcy zestawu PSP R1 nie przewidzieli wykorzystania soli fizjologicznej, skoro nie umieścili go w wyposazeniu PSP R1.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 25, 2011, 20:04:47 »
Mi ratownicy medyczni mówili że może nawet być woda ze zbiornika samochodu. Zdziwiłem się ale tak mówili wszyscy.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 25, 2011, 20:21:03 »
Może, tylko gorzej, jeśli znajdzie się w niej jakiś syf, który pogorszy sprawę, a jest to prawdopodobne, lejąc wodę bezpośrednio z nasady, gdy zruszy się woda z dna zbiornika. Butla niegazowanej mineralki też może załatwić sprawę.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 25, 2011, 20:37:52 »
Może, tylko gorzej, jeśli znajdzie się w niej jakiś syf, który pogorszy sprawę, a jest to prawdopodobne, lejąc wodę bezpośrednio z nasady, gdy zruszy się woda z dna zbiornika. Butla niegazowanej mineralki też może załatwić sprawę.
dlatego też jej nie używam i tyle razy się o to dopytywałem. Mamy mineralkę niegazowaną na wszelki wypadek:)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 25, 2011, 20:41:33 »
Można też zaparzyć rumianku  :fiuu:

Nie ma co się doktoryzować:

Aparat jest przeznaczony jest do przepłukania czystą wodą zaprószonych czynnikiem obcym oczu.

Offline off

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 26, 2011, 12:36:49 »
A tak powracając do tematu ? :>... ktoś może coś takiego już stosuje?

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 14, 2014, 13:33:07 »
Temat bardzo ciekawy i z realnym zagrożeniem dla ratowników. Myślę, że ampułkostrzykawki byłyby do powszechnego zastosowania na wozach. Jestem za. Ratownicy medyczni będący w PSP (z doświadczeniem ZRM) mogą tego szkolić i pokazywać.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 15, 2014, 09:56:09 »
Jest to produkt dopuszczony do uzywania bez wskazan lekarskich. Tak samo jak glukagon czy aspiryna
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 15, 2014, 10:14:41 »
Bulon, proszę o trochę szczegółów - bo miałem pytania, np. czy idzie się do apteki i kupuje adrenalinę i podaje w/g uważania?

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 578
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 15, 2014, 10:34:22 »
http://www.odetchnijspokojnie.pl/adrenalina-wzf-adrenalinium/
W aptekach sprzedawany w gotowych strzykawkach.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 15, 2014, 12:39:58 »
niestety lobby lekarskie trzyma łapsko na recepcie na te leki. bo wykupieniu uotka mowi jasno- ze moze zostac uzyta przez osoby bez wyksztalcenia medycznego.
tak jak rurki ug nie zaklada sie wg uznania i nie wiaze sie opaski uciskowej wg uznania i nie podaje sie tlenu wg uznania tak podanie adrenaliny rowniez nie jest realizowane wg uznania.

wniosek- mozna ratowac zycie byle pan doktor mial robote przy wypisywaniu recepty.
szkoda ze na aed nie ma recept= w koncu jak to bylo na poczatku aed w polsce- defibrylacja to powazna sprawa i tylko lekarz moze ja wykonywac
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 15, 2014, 13:46:56 »
Czyli jednak nie jest tak, że "...bez wskazań lekarskich".... Czyli nadal jest to na receptę dla konkretnego pacjenta, a w ZRM o podaniu konkretnemu pacjentowi decydują lekarze i ratownicy oraz pielęgniarki ratunkowe... Rzeczywiście były draki o AED, a u nas o tlen w rękach strażaków - dzisiaj wydaje się to śmieszne.... Ale poszerzanie kompetencji w ramach kpp chyba lepiej zacząć od wlewów dożylnych, a przynajmniej zakładania kaniul - co się mieści nawet w pierwszej pomocy....

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 15, 2014, 18:31:40 »
Cytuj
Czyli jednak nie jest tak, że "...bez wskazań lekarskich"....
a jakie tu jest wskazanie? to zgoda na wydanie a nie wskazanie do podania.
typowe trzymanie w garsci wszystkiego co sie da

a moze wlasnie nalezy zaczac od takiej wersji adrenaliny ktora jest bezpieczna w podazy? a moze warto wprowadzic nowy typ uprawnienia- kolejne szkolenie, np zaawansowana kpp?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline kinder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 15, 2014, 19:45:03 »
Koledzy nie wymyslajmy "zaawansowane KPP" ważne jest abyśmy mogli wykonywać MCR. Chcecie wprowadzać adrenalinę, ile jeszcze komend nie dostosowała R1 do nowych wytycznych z Lipca 2013, mija rok i tak na dobra sprawę wszystko stoi. Koordynatorzy Żart, instruktorzy żart, a Wy koledzy chcecie sięgać tak daleko jak są problemy na wprowadzeniu nowych zasad :(

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 15, 2014, 21:59:54 »
nie interesuje mnie ratmed tylko strazak.
mozemy tez usiasc i w kolko pisac ze komendy nic nie zrobily
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 15, 2014, 23:35:51 »
Wszystkie leki, a zwłaszcza silne, powinny być podawane według wskazań, czyli po zbadaniu pacjenta i postawieniu rozpoznania...

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Adrenalina doposażona do R1
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 15, 2014, 23:47:19 »
A co myślicie o maskach z nebulizatorem i adrenaliną zamiast zastrzyku? To chyba trochę prostsze w obsłudze.

Offline kinder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Adrenalina doposażona do R1qq
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 16, 2014, 07:12:11 »
To kolega Bulon uważa, że po przeszkoleniu 66 godzin KPP jest przygotowany, w taki sposób że rozpozna chorobę, zbierze wywiad i poda odpowiednie leki. Koledzy my tego fachu RM uczymy sie cały czas. Dodatkowe szkolenia, sympozja, i przedewszystkim praktyka, samokształcenie. Wiemy jak wyglądają kursy z KPP, przychodzą młodsi nasi koledzy do pracy i maja kursy zrobione prywatnie, ale szybko wychodzi że ich wiedza jest bardzo słaba, podstawowe czynności sprawiają duże problemy. Nie wiem czy to jest dobry pomysł aby dać Nam większe uprawnienia, po KPP, moze kiedyś jak sie zmieni zakres KPP, system z USA. A i jestem strażakiem.