Autor Wątek: Ubrania specjalne  (Przeczytany 12110 razy)

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Ubrania specjalne
« dnia: Grudzień 12, 2011, 10:21:42 »
Witam
Co sądzicie o takim ubraniu:
http://www.sprzet-poz.pl/index.php?action=showProductDetails&idKategorieWybrana=288&idProduktyWybrany=2337

Pisze że ma dopuszczenie CNBOP, i cena jest bardzo atrakcyjna.


Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2011, 15:24:20 »
Szczerze powiedziawszy ja bym już nigdy nie ubrał munduru bojowego z bawełny. Cena niby dobra ale za 1 300zł można dostać ubranie z Nomexu albo Kermelu. Ja osobiście mogę polecić ubrania z firmy z Gdańska (nie mówię nazwy, żeby nie zostać posądzonym o reklamę) modele SX1 i SX3. Według mnie nie warto oszczędzać na ochronie indywidualnej. Jeden z forumowiczów miał na sprzedaż dobre ubrania z wystaw w bardzo promocyjnych cenach. Odezwij się na PW jakbyś chciał więcej info.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2011, 21:11:29 »
Witam
Co sądzicie o takim ubraniu:
http://www.sprzet-poz.pl/index.php?action=showProductDetails&idKategorieWybrana=288&idProduktyWybrany=2337

Pisze że ma dopuszczenie CNBOP, i cena jest bardzo atrakcyjna.
Dla mnie fakt dopuszczenia tego ubrania jest skandalem.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2011, 22:40:22 »
Dla mnie fakt dopuszczenia tego ubrania jest skandalem.
Myślałem tak samo ale dowiedziałem się w CNBOP, że jak ubranie spełnia wymagania normy EN 469 to oni podobnież nie mają wyjścia i muszą  wydać dopuszczenie. To kolejny absurd "bycia" w UE.
A co do ubrań US-06 to tkanina zewnętrzna (bawełna impregnowana) spełnia wymagania trudnopalności do pierwszego prania, potem pali się jak normalna bawełna. Trzeba tu oddać honor producentowi, który nie ukrywa tego faktu i oficjanie o tym informuje.
Kiedyś ubrania tzw popularne były w 100% robione z surowców palnych i jakoś nikt nie zginął używajac je,  US-06 ma wkład wewnętrzny aramidowy, więc bezpieczeństwo jest podwyższone.
Dziwię się tym, którzy takie ubranie kupują ale przecież Subor to nie święty Mikołaj i do interesu nie dokłada. Widocznie zapotrzebowanie jest na tego typu ubrania skoro warto inwestować w uzyskanie certyfikatów, dopuszczeń itd. Kiedyś na Edurze zapytałem się o orientacyjny koszt dopuszczeń w RP - (nie wiem czy wierzyć jednemu z producentów ubrań) ale to koszt ok. 18 000 zł
I już dwie firmy: Subor i Scantex takie mają w ofecie. Uważam, że trzeba ostrzec potencjalnych kupujących (po to m.inn jest chyba to Forum a jak się mylę to niech Moderatorzy wykasują moją wypowiedź)  aby przeglądając oferty tych firm zastanowili się i wybrali ich lepsze produkty, jeżeli oczywiście zdecydują się na zakup u tych producentów.       
 Uważam, że to użytkownicy ubrań specjalnych powinni wpłynąć na decydujących o zakupach, i przekonać ich że lepiej wydać 1500 zł i mieć ubranie bezpieczne na kilka lat, niż  1000 zł i po pierwszym praniu ubranie skasować.       

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 12, 2011, 22:56:56 »
       
 Uważam, że to użytkownicy ubrań specjalnych powinni wpłynąć na decydujących o zakupach, i przekonać ich że lepiej wydać 1500 zł i mieć ubranie bezpieczne na kilka lat, niż  1000 zł i po pierwszym praniu ubranie skasować.       

Kolego popieram Cię, ale wskaż mi jednostkę, która dostając takie ubranie po pierwszym praniu je wyrzuca w śmietnik ?
Mało tego. Zwróć uwagę na fakt, że strażacy "cerują" tzw nomexy. Piorą na potęgę bez zachowania podstawowych zaleceń producenta. Piorą, żeby wyglądać CZYSTO przed dowódcą i komendantami różnego szczebla. W mało której komendzie zwraca się uwagę na to, czy strażak jest bezpieczny. Zazwyczaj zwraca się na to, aby strażak był "tani".
Już kilka lat wcześnie poruszałem temat, który mógł ograniczyć koszty umundurowania.
Po cholerę:
1. ubranie koszarowe
2. mundur służbowy
3. KDR
??????
Wszystko do jednego "WORA" i i ubrać Panie i Panów z Państwowej Straży Pożarnej ! Jedno Dla wszystkich, bo wszyscy w tej chwili wykonuję zadania, które wykonać można w umundurowaniu jednakowym!
Do tego ubranie specjalne podzielone na działania na zewnątrz i te (tfuuu) "Nomexy", plus mundur wyjściowy i koszty tak się zmniejszą, że nikt nie będzie myślał o rządowych podwyżkach!
Mało tego. Ekwiwalent tzw "mundurówkę" zabrać i rozpatrywać  uczciwie raporty  o zniszczeniu, lub uszkodzeniu.
OO

Offline boinc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2011, 11:26:15 »
Witam
Co sądzicie o takim ubraniu:
http://www.sprzet-poz.pl/index.php?action=showProductDetails&idKategorieWybrana=288&idProduktyWybrany=2337

Pisze że ma dopuszczenie CNBOP, i cena jest bardzo atrakcyjna.

Wg mnie to syf. To, że przeszło badania, jeszcze o niczym nie znaczy. Zapytajcie producenta czy poszedłby w tym do pożaru?
Pazerność ludzka nie zna granic, zrobią i ubranie za 50 złotych byle tylko załapało się na pozytywny wynik badań, ale o ochronie strażaków to już nikt nie myśli. Ubrań takich przybywa jak grzybów po deszczu. Przestańcie w przetargach pisać 100% ceny albo ruszcie głową i tak to opiszcie by takie ubrania nie wygrywały przetargów, a Wasze problemy drodzy strażacy skończą się.
Na marginesie, stary tani chwyt producenta ww ubrania: w każdym opisie, czy to koszarówka czy bojowe jest napisane "taśmy 3M lub STONOR". Proszę, niech mi ktoś pokaże choć jedno ubranie z taśmami 3M. Nazwa jest tu wabikiem, w praktyce nigdy 3M nie stosują, bo droższy. Tyle o tym "cudownym" ubraniu.


Cytat: mariuszp
w Październik 17, 2011, 18:09:15

proszę czytać ze zrozumieniem - firma Texport była załamana jakością polskich ubrań co do wzoru KG to niech Pan sobie poczyta opinie ja w tym ie chodzę i mógłbym powiedzieć że mam to ..
1. wzór polski nie dopuszca takich rozwiązń jak np
- suwak samorozpinający sie
- amortyzatorów pod aparat powietrzny w kurtce
- ochrony lędzwi w spodniach przed uderzaniem noszaka od aparatu

Nagle żeś kolego mariuszu nam tu wyciągnął jakąś firmę Texport i udowadniasz, że ta firma jest liderem pomysłów, innowacyjności i czego tam jeszcze. A 5 lat temu to jej nie znałeś?

Co do trzech ww uwag:
1. suwak samorozpinający się nie może być dopuszczony i nigdy nie będzie. Dlaczego? Jakbyś wiedział to byś powiedział. Mianowicie wg naszych przpisów musiałbybyć dwumaszynkowy. A taki suwak - i to firma Hubert Schmitz, producent ubrania S-Gard Attack, zrobiła badania - wystarczy rozpiąć kilka ząbków od dołu, co może się zdarzyć podczas akcji, wchodzenia po drabinie, w każdym momencie, i awaryjne rozpięcie nie zadziała. Strażak zostanie uwięziony i będzie jeszcze niebezpieczniej niż w zapiętym.
Co do Twoich ustępów 2 i 3 amortyzatory i ochrona ledźwi to raczej radosna twórczość marketingowców niż realna potrzeba. 10 lat temu nawet zwykłe noszaki były zwykłymi pasami, nie miały ergonomiczniejszej konstrukcji. Wpijały się w  ramiona i nikt nie narzekał. Teraz naramienniki/pasy są obite, mięciutkie, grube. To jeszcze w ubraniach amortyzatory się lansuje...
Ochrona leźdźwi - jak często nosi się aparat powietrzny? Codziennie? Pięć razy dziennie? Dalej - czy za każdym razem aparat uderza w lędźwie? Czy to bardzo boli?
Jeśli na drugie i trzecie pytanie odpowiedzi brzmią "tak", należałoby się zastanawić, czy użytkownik tego aparatu powinien być strażakiem. To zawód dla twardych mężczyzn i WYSZKOLONYCH. Być może taki co się wiecznie obija ma jakieś braki albo słabe predyspozycje. Tak czy inaczej ochraniacz lędźwi to kolejny dowód na tworzenie nowej bzdurnej ideologii.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2011, 11:49:23 wysłana przez boinc »
Od 26 lipca 2011 na forum reprezentuję prywatne poglądy.

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 21, 2011, 17:55:04 »
Wiem że to nie odpowiedni temat, ale zadam pytanie, bo nigdzie nie mogę znaleźć na to odpowiedzi, czy ubranie WUS-2 GORE-TEX posiada certyfikat CNBOP?

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2011, 18:38:18 »
Szukacie nie wiadomo czego, a dobre ubrania i przystępnej cenie kryją się za tajemniczymi symbolami SX1 i SX3. Zresztą kolega parę postów wyżej pochwalił je tak samo. W JRG u siebie mamy ubrania S-Gard wywalczone po ciężkich bojach, na zmianę mam drugie US 1/2, ono też jest w porządku. W OSP z uwagi na stosunek cena/jakość wybrałem SX3, mam też kilka modeli SX1 i szczerze polecam. Skrojone fajnie a nie jak worki na ziemniaki. Nie jest idealne, ale za tą cenę chyba nic fajniejszego nie dostaniemy.

Ciekawy jestem, jak to ubranko się sprawuje.http://www.boxmetmedical.com.pl/?175,ubranie-specjalnie-fire-guard-z-podpinka-na-stale-%28usfg-01%29
Ktoś posiada na wyposażeniu ??
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2011, 18:56:37 wysłana przez Herflik »
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

Jacek2310

  • Gość
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 21, 2011, 19:24:58 »
a o co chodzi z tym WBUDOWANYM SYSTEMEM EWAKUACJI na ubraniu z ostatniego linku ? :cooo:

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 21, 2011, 20:14:43 »

1. suwak samorozpinający się nie może być dopuszczony i nigdy nie będzie. Dlaczego? Jakbyś wiedział to byś powiedział. Mianowicie wg naszych przpisów musiałbybyć dwumaszynkowy. A taki suwak - i to firma Hubert Schmitz, producent ubrania S-Gard Attack, zrobiła badania - wystarczy rozpiąć kilka ząbków od dołu, co może się zdarzyć podczas akcji, wchodzenia po drabinie, w każdym momencie, i awaryjne rozpięcie nie zadziała. Strażak zostanie uwięziony i będzie jeszcze niebezpieczniej niż w zapiętym.

Pytałem w CNBOP i oni nie widzą przeciwskazań aby dopuścić suwak dwumaszynkowy z awaryjnym rozsuwaniem. Mało tego już kilka modeli ubrań dopuścili z takim wynalazkiem.
Uzasadnienie takie podali: skoro ktoś się decyduje na suwak awaryjnie rozsuwany, to powinien znać jego słabą stronę (to o tej dolnej podnoszącej się maszynce). Na początku były suwaki (z systemem awaryjnym) tylko jednomaszynkowe, potem producenci zaczęli robić dwumaszynkowe czyli to chyba rynek wymusił taką rozszerzoną wersję i jakoś to użytkownikom nie przeszkadza.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2011, 20:32:26 »
a o co chodzi z tym WBUDOWANYM SYSTEMEM EWAKUACJI na ubraniu z ostatniego linku ? :cooo:
Prawdopodobnie chodzi o ''uprząż" wbudowaną w kurtkę munduru. Wygląda ona podobnie do "pajączka" z dodatkowym uchwytem i umożliwia ewakuację poszkodowanego strażaka ciągnąc go właśnie za te ''szelki".
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline strazosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 21, 2011, 20:56:57 »
Nad napisem straż na plecaach jest otwór, przez który można wyciągnąc coś w stylu uprzęży lub szelek do ewakuacji. Po prostu w ubranie wmontowano ukryte "szelki", które w razie W możemy wykorzystać do wyciągnięcia kolegi. Na pewno nie do ewakuacji z wysokości czy podobnych. Poza tym, ubranie z tego co wiem nie posiada CNBOP, aczkolwiek jest dość interesujące, chociażby ze względu na wzmocnienia na barkach.

Cena na dzisiaj , z tego co się orientowałem jest w miarę przyzwoita ( na poziomie WUS 4 goretex ), ale zastrzegli, że w przypadku CNBOP na pewno wzrośnie.

Pozdrawiam

Offline boinc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2011, 09:51:02 »

1. suwak samorozpinający się nie może być dopuszczony i nigdy nie będzie. Dlaczego? Jakbyś wiedział to byś powiedział. Mianowicie wg naszych przpisów musiałbybyć dwumaszynkowy. A taki suwak - i to firma Hubert Schmitz, producent ubrania S-Gard Attack, zrobiła badania - wystarczy rozpiąć kilka ząbków od dołu, co może się zdarzyć podczas akcji, wchodzenia po drabinie, w każdym momencie, i awaryjne rozpięcie nie zadziała. Strażak zostanie uwięziony i będzie jeszcze niebezpieczniej niż w zapiętym.

Pytałem w CNBOP i oni nie widzą przeciwskazań aby dopuścić suwak dwumaszynkowy z awaryjnym rozsuwaniem. Mało tego już kilka modeli ubrań dopuścili z takim wynalazkiem.
Uzasadnienie takie podali: skoro ktoś się decyduje na suwak awaryjnie rozsuwany, to powinien znać jego słabą stronę (to o tej dolnej podnoszącej się maszynce). Na początku były suwaki (z systemem awaryjnym) tylko jednomaszynkowe, potem producenci zaczęli robić dwumaszynkowe czyli to chyba rynek wymusił taką rozszerzoną wersję i jakoś to użytkownikom nie przeszkadza.

Tak? A to ciekawe. Ubranie S-Gard miało chyba w 2009 roku taki suwak. Walczylismy o to długo. Najpierw się zgodzili, ale potem powiedzieli, że jednak trzeba to zmianić, bo suwak jest wątpliwy co do bezpieczeństwa. Potem Niemcy to sprawdzili i potwierdziło się to co napisałem wczoraj.
Widocznie zmienili zeznania w Józefowie i teraz mówią, że nie mają nic przeciwko, ale trzeba być świadomym ułomności rozwiązania. Bardzo sprytne, w białych rękawiczkach...
A co do użytkowników co im to nie przeszkadza - zapewniam Cię, że jak tylko jednemu stanie się przez to krzywda, nagle pojawi się setki głosów: "a nie mówiłem!?".
S-Gard wycofał się z tego zamka bo jest NIEBEZPIECZNY. I dopóki nie pojawi się nic poprawionego w tych ubraniach tego nie będzie. Wszak każdy strażak chce by producent tworząc coś tworzył bezpiecznie dla niego prawda? :)


a o co chodzi z tym WBUDOWANYM SYSTEMEM EWAKUACJI na ubraniu z ostatniego linku ? :cooo:
Prawdopodobnie chodzi o ''uprząż" wbudowaną w kurtkę munduru. Wygląda ona podobnie do "pajączka" z dodatkowym uchwytem i umożliwia ewakuację poszkodowanego strażaka ciągnąc go właśnie za te ''szelki".

hehe, trzeba ten pomysł poprawić i zrobić 4 takie uchwyty, na ramionach dwa i na nogawkach dwa. Jakby co, można podłączyć strażaka pod dźwig albo śmigłowiec i transportować jak betonową płytę. Po co go ciągać po zmiemi ? :D
Kolejny nie trafiony pomysł.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2011, 09:55:08 wysłana przez boinc »
Od 26 lipca 2011 na forum reprezentuję prywatne poglądy.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2011, 10:23:42 »
a o co chodzi z tym WBUDOWANYM SYSTEMEM EWAKUACJI na ubraniu z ostatniego linku ? :cooo:
Prawdopodobnie chodzi o ''uprząż" wbudowaną w kurtkę munduru. Wygląda ona podobnie do "pajączka" z dodatkowym uchwytem i umożliwia ewakuację poszkodowanego strażaka ciągnąc go właśnie za te ''szelki".

hehe, trzeba ten pomysł poprawić i zrobić 4 takie uchwyty, na ramionach dwa i na nogawkach dwa. Jakby co, można podłączyć strażaka pod dźwig albo śmigłowiec i transportować jak betonową płytę. Po co go ciągać po zmiemi ? :D
Kolejny nie trafiony pomysł.

To nie jest śmieszne ( w każdym razie nie dla strażaków ) – to oczekiwany standard w ubraniach stosowany w najlepszych konstrukcjach . Zarówno uchwyt do ewakuacji strażaka wszyty w plecy i rękawy kurtki, jak i zintegrowane szelki asekuracyjne . Widać że nie do końca pojęcie o czym dyskutuje .  Jeden z przykładów : http://t-rexs.com/gamme-t-rexs/

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2011, 16:07:23 »

To nie jest śmieszne ( w każdym razie nie dla strażaków ) – to oczekiwany standard w ubraniach stosowany w najlepszych konstrukcjach . Zarówno uchwyt do ewakuacji strażaka wszyty w plecy i rękawy kurtki, jak i zintegrowane szelki asekuracyjne . Widać że nie do końca pojęcie o czym dyskutuje .  Jeden z przykładów : http://t-rexs.com/gamme-t-rexs/

A dla mnie to też jest trochę śmieszne. Ciekawe jak często sytuacja wymaga, że trzeba wyciągać strażaków z terenu akcji korzystając z tych uchwytów?, i drugie pytanie ile razy takie uchwyty przeszkadzałyby w akcji powodując zahaczenie się strażaka o te uchwyty, co byłoby  statystycznie  bardziej niebezpieczne niż brak możliwości ewakuacji nieprzytomnego strażaka przy pomocy takich uchwytów. Powyższa wypowiedź dotyczy przykładowego ubrania firmy T-Rexs
Kiedyś widzialem ubranie, które miało podobne uchwyty na barkach ale jakoś tak wpuszczone wgłąb ubrania (nie pamiętam szczegułów) i wyciągane na zewnątrz właśnie w razie potrzeby ewakuacji. To wg mnie byłoby o wiele bardziej bezpieczne rozwiazanie dla użytkowników. 

Podobnie wg mnie ma się sytuacja z suwakami z awaryjnym otwieraniem. Statystycznie kiedy i jak często strażak musi tak szybko zdejmować ubranie, że nie ma czasu na zzsunięcie w dół maszynki. Czy to awaryjne otwieranie nie jest przypadkiem takim "bajerem" producentów suwaków a może to rozwiązanie znajduje gdzieś zastosowanie ale chyba nie koniecznie w straży poż. Jakieś 10-15 lat temu pamiętam jak wszyscy zachwycali się amerykańskim wynalazkiem, jakim było zapinanie kurtki ubrania specjalnego na klamry (4 czy 5 sztuk). Wtedy to była szybkość zdejmowania takiej kurtki :gwiazdki:  w porównaniu nawet z dwumaszynkowym suwakiem.       
 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 22, 2011, 16:17:50 »
Nieważne w ilu przypadkach, nawet jeśli raz na rok w Polsce ułatwi to uratowanie strażaka – ma to sens . Zapraszam do próby ewakuacji w pomieszczeniu nieprzytomnego strażaka ubranego w nomex przez strażaka w rękawicach . Nie jest to takie proste i oczywisty .  Wystarczy wyjść za biurka i spróbować .  Podobnie szelki asekuracyjne zintegrowane z ubraniem .
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2011, 16:52:28 wysłana przez MIKO »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 22, 2011, 16:29:04 »
Statystycznie rzecz biorąc można się śmiać.

Nie do śmiechu jest tylko temu promilowi strażaków których nie udało się ewakuować na czas albo tym, którzy stracili życie przez upadek z wysokości i oczywiście ich rodzinom.
W tym roku o ile pamiętam jeden ochotnik w naszym świetnym, pozbawiony niebezpiecznym bajerów ubraniu spadł z wysokości. Może gdyby miał wszytą uprząż to by się przypiął? A tak pas był zbyt nieporęczny albo jak był potrzebny to akurat leżał w samochodzie albo w remizie...
Może dla Was to tylko tylko jeden na tyle tysięcy strażaków i akcji, dla mnie to aż jeden strażak, który niepotrzebnie stracił życie.

We wszystkich ubraniach które ja widziałem uchwyty są chowane i wyciąga się je w razie potrzeby ewakuacji - jakie niby ma być ryzyko zaplątania się?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 22, 2011, 17:33:15 »
Pogadaj ze strażakami włażącymi do "środka". Tu nie idzie nawet o ewakuacje nieprzytomnego, ale o sytuacje jak jeden ze strażaków z roty gdzieś tam częściowo wpadł, wisi na łokciach, czy na rękach, a drugi z roty musi mu pomóc.Teraz najprostsze jest szarpanie za szelki od aparatu, ale nikt ich nie projektował z myślą o tym. Tego nie ma w meldunkach i statystykach i tylko Bóg jeden wie ile takich przypadków jest w roku.
Co do ubrań w tej chwili noszę SX1 i jak na razie nie mam zastrzeżeń co do niego, jest najlepsze z dotychczas posiadanych przeze mnie. przede wszystkim wygodne. Ale stale jakoś osobiście brakuje mi kilku kieszeni  :mellow:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2011, 17:47:11 wysłana przez madmax29 »

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 22, 2011, 18:11:14 »
Panowie nie chciałem nikogo poruszyć, rzeczywiście z za biurka sprawy wyglądają inaczej. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że napisałem iż moja ocena dotyczy ubrania f-my T-Rexs, gdzie uchwyty nie są schowane.

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 22, 2011, 18:20:46 »
Panowie! Tak jak mówi Miko taki uchwyt ma sens! W USA taki patent mają już dawno.
Film z cyklu How it's made
http://www.youtube.com/watch?v=zuz-Lp3pEeE

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 04, 2012, 13:23:03 »
Wygląda mi na to że T-Rexs ma schowany ten uchwyt w kołnierzu, otwórzcie PDF'a z ich strony i zobaczycie że to wygląda jak by chowana była pod wyszytym trójkątem srebrną/szarą nicią.
Co sądzicie o ubraniach sprzedawanych/dotowanych przez ZOSPRP? Słyszałem, że nie warto się nimi interesować. Jakie polecicie dobre ubrania, które faktycznie są z Nomexem a nie z bawełną niepalną. Planowany zakup do OSP, wolimy wydać trochę więcej i mieć je na dłużej.

Offline Lełon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 04, 2012, 21:46:47 »
Polecam ubrania firmy DEVA mamy takie w JRG i wszyscy są z nich zadowoleni. Powiem jedno że  WUS do nich mają się jak dzień i noc
Słyszysz czujnik bezruchu ?? Znowu któryś się opierdziela ;-)

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 13, 2012, 14:13:59 »
chciałbym uzyskać więcej informacji na temat ubrań specjalnych oferowanych przez firmę SafeLife. Modele Tango i Temper Light. Chodzi mi o osoby które na co dzień używają w/w ubrań. Na forum jest b. mało opinii na ich temat. Zdaję sobie sprawę, że nie posiadają one certyfikatu CNBOP i co się z tym wiąże w razie wypadku, ale pomimo to kilka jednostek (PSP), a także Lasy Państwowe używają tych ubrań. Ich cena w stosunku do właściwości jest bardzo atrakcyjna.
Proszę Was o opinię na ich temat.
P.S.
(Może ma ktoś ich zdjęcia?)

Offline CVY

  • str.
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • KP PSP
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 13, 2012, 22:19:35 »
Dołączam się do posta @Lachu.
btw... To, że ubranie nie ma certyfikatu nie znaczy, że jest gorsze... także również czekam na opinie i oczywiście zdjęcia. Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ubrania specjalne
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 13, 2012, 22:39:23 »
Safe Life produkuje przede wszystkim na eksport dlatego informacji o ich wyrobach warto szukać na angielskiej wersji strony: http://www.safelife.com.pl/index.php?lang=en&id=products&category=88 (są tam rysunki ubrań Tango i zdjęcia Temper).

Firma na polski rynek dostarcza przede wszystkim wysokiej jakości ubrania koszarowe (również wykonywane z materiałów niepalnych).

Jeśli chodzi o certyfikację to oczywiście ubrania są badane i certyfikowane w notyfikowanych jednostkach badawczych na zgodność z normą PN-EN 469 (informacja na stronie). Nikt bez takich badań nie sprzedałby środka ochrony indywidualnej jakim jest ubranie specjalne strażaka na zachodzie Europy.

CNBOP rzeczywiście nie mają.

Kupowaliśmy u nich trochę rzeczy - najlepiej pytać u źródła telefonicznie lub na e-mail. Wtedy informacja jest najszybsza i najpewniejsza.