Autor Wątek: Relokacja  (Przeczytany 2475 razy)

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Relokacja
« dnia: Listopad 16, 2011, 09:49:36 »
Czy ktoś z kolegów spotkał się z określeniem relokacja. Chodzi konkretnie o 2 pytania:
1. Gdzie można stosować relokację pionową?
2. Na czym polega relokacja pozioma?


Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Relokacja
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 17, 2011, 13:47:01 »
Ad. 1.
Stosowana jest tylko w przypadku niedużych zdarzeń. Obejmuje pracowników i użytkowników przebywających w strefie bezpośredniego zagrożenia oraz w jej najbliższym otoczeniu.  W przypadku częściowej ewakuacji należy mieć pewność o małym rozmiarze zdarzenia, jego powolnym rozwoju oraz o minimalnym ryzyku odcięcia dróg ewakuacyjnych. Jeśli istnieje choćby minimalne ryzyko odcięcia dróg ewakuacyjnych, należy do strefy zagrożenia zaliczyć także pomieszczenia lub części budynku, z których drogi mogą zostać odcięte. Ewakuacją częściową należy objąć też części budynku, w których będą prowadzone działania ratownicze lub tam gdzie będzie stosowany sprzęt służb ratowniczych. Do ewakuacji częściowej zalicza się także przemieszczenie części lub wszystkich osób ze strefy zagrożenia do strefy bezpiecznej (do innej tzw. strefy pożarowej), przeprowadzane wewnątrz budynku bez ich wyprowadzania na zewnątrz. Decyzję o ewakuacji częściowej należy przekazać dowódcy przybyłych jednostek ratowniczych (straży pożarnej, policji) natychmiast po jego przybyciu i przejęciu dowodzenia.
Relokacja pionowa typowo może obejmować ewakuację trzech kondygnacji jednocześnie (ta na której powstał pożar, jedna powyżej oraz jedna poniżej). Użytkownicy ww. kondygnacji przemieszczają się o określoną liczbę kondygnacji w dół na kondygnacje sąsiednie w tym samym budynku. Pozostałe kondygnacje nie są ewakuowane. Ich ewakuację przeprowadza się w przypadku niekorzystnego rozwoju zdarzeń w czasie pożaru.

Przykładami budynków, w których możliwe jest zastosowanie relokacji pionowej są budynki spełniające poniższe kryteria:
- każda kondygnacja budynku stanowi odrębną strefę pożarową,
- klatki schodowe i szyby dźwigowe są wydzielone pożarowo,
- klatki schodowe i szyby dźwigowe są zabezpieczone przed zadymieniem,
- dostęp do klatek schodowych zapewniony jest przez przedsionek przeciwpożarowy,
- budynek wyposażony jest w stałe urządzenia gaśnicze wodne,
- budynek wyposażony jest w system sygnalizacji pożaru,
- budynek wyposażony jest w DSO.

Ad. 2.
Relokacja pozioma stanowi odmianę ewakuacji częściowej. Tak jak sama nazwa wskazuje odbywa się w poziomie. Relokacja pozioma typowo może obejmować ewakuację trzech kondygnacji jednocześnie (ta na której powstał pożar, jedna powyżej oraz jedna poniżej). Użytkownicy ww. kondygnacji przemieszczają się do miejsca bezpiecznego znajdującego się w innej strefie pożarowej na tej samej kondygnacji tego samego budynku. Pozostałe części kondygnacji nie są ewakuowane. Ich ewakuację przeprowadza się w przypadku niekorzystnego rozwoju zdarzeń w czasie pożaru.

Przykładami budynków, w których możliwe jest zastosowanie relokacji poziomej są budynki spełniające poniższe kryteria:
- kondygnacje budynku podzielone są na co najmniej dwie strefy pożarowe,
- w każdej Se stref jest wystarczająco dużo przestrzeni na zgromadzenie ewakuowanych ludzi,
- z każdej ze stref jest zapewniona odpowiednia ilość dróg ewakuacyjnych (nie mniej niż jedna).


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Relokacja
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 17, 2011, 16:19:00 »
Czy mogę poprosić o źródło tych informacji, brzmi mi znajomo, ale nie mogę sobie zlokalizować. Jest to bardzo piękna wizja urzędnicza, gdyby została napisana 13 zgłoskowcem byłoby jeszcze milej. Co do pojęć nie będę się czepiał, ale ta merytoryczna prewencyjna wyliczanka jest ujmująca. Na wszelki wypadek autor nie kwapił się podać przykładu, bo by musiał wyjaśniać szczegóły techniczne i organizacyjne (szpital), nie psujmy zabawy KDR-owi, który niczym młoda lekarka skrupulatnie przeskanuje budynek swoim doświadczonym narządem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2011, 16:28:22 wysłana przez pszemek »
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters