Autor Wątek: Informacje dla nowicjusza  (Przeczytany 5798 razy)

Offline 111pilsudski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Informacje dla nowicjusza
« dnia: Listopad 09, 2011, 19:12:55 »
Jestem nowy na forum, więc witam Wszystkich na samym początku:). Zakładam nowy wątek, gdyż w tym dziale nie ma żadnego FAQ, szukałem informacji, niestety z każdym wątkiem coraz bardziej mi się wszystko gmatwa. Ogólnie chcę się dostać do PSP, mam wykształcenie wyższe (fizjoterapeuta, licencjat) i kat. B+C. Matura z Geografii i Angielskiego. Czy z moimi kwalifikacjami mogę się starać do szkoły oficerskiej, czy próbować do Aspirantów może? Ogólnie z jakich pionów składa się PSP? Na stronie mojej jednostki znalazłem text nt. rekrutacji taki sam jak na szkole oficerskiej. Nie rozumiem, jakie są zasady i różnice rekrutacji do poszczególnych pionów. Proszę o pomoc, jeśli jest gdzieś odpowiedni wątek to proszę ten skasować i mnie przekierować. Z góry dzięki:).

Offline 91daro91

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 09, 2011, 22:33:58 »
Witam
Na początku podaj może ile masz lat, bo wiek też odgrywa rolę w rekrutacji do PSP a mianowicie:
Do Szkół Aspirantów PSP maksymalny wiek to 23 lata. Egzamin wstępny składa się z testu sprawności fizycznej (1000m, 50m i podciąganie na drążku) i egzaminu teoretycznego z chemii i fizyki, do SA nie trzeba mieć matury, wystarczy średnie wykształcenie. Punkty preferencyjne w twoim wypadku dostałbyś za prawko B i C za ocenę z jeżyka obcego z szkoły średniej jeśli była od 4 w zwyż.
Do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej 25 lat. Do SGSP trzeba mieć już maturę z matmy i chemii lub fizyki. Egzamin wstępny to tor przeszkód i chyba test z chemii, matmy i fizyki. Nie wiem jak jest z punktami preferencyjnymi.
Możesz też próbować z tzw "ulicy", czyli co jakiś czas komendy powiatowe, miejskie PSP organizują w miarę wolnych etatów nabory do służby. Egzamin na takich naborach to egzamin sprawnościowy (1000m, 50m i drążek) często też jest test wiedzy pożarniczej, ogólnej oraz rozmowa z komisją kwalifikacyjna bądź samym komendantem. Podczas naborów dostajesz różne punkty preferencyjne (w zależności od komendy i naboru na jakie stanowisko jest prowadzony) np za wykształcenie, za prawo jazdy, za tytuł rat.-med, inne uprawnienia przydatne do służby w PSP. Więcej i dokładnie pisze na stronach każdej ze szkół lub danej komendy podczas prowadzenia naboru.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2011, 00:28:01 »
Poszukaj na wikipedi tam jest struktura i podział na stopnie

Offline 111pilsudski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2011, 16:45:48 »
Dzięki za powyższe naświetlenie:). Niestety w listopadzie 2012r. kończę 23l, egzaminy są w czerwcu, tak więc rozumiem, że mam szansę tak? Na stronie mojej jednostki znalazłem pkty preferencyjne również, za płetwonurka, kwalifikacje na ciężki sprzęt, wykształcenie wyższe itd. Natomiast na str. SA tylko za to co podałeś Ty daro. Czyli rozumiem, że jak mam płetwonurka to do SA nie dostanę nic więcej? Jeszcze sprostowanie w sprawie naborów. Z ulicy, czyli dostaje się dokładnie do tej jednostki w której był nabór, po SA natomiast mam sobie szukać etatu, czy oni mi go proponują, a jeśli tak to czy kierują się odl. od aktualnego miejsca zamieszkania, czy może to być nawet drugi koniec Polski?
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2011, 17:03:05 wysłana przez 111pilsudski »

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2011, 17:37:54 »
Dzięki za powyższe naświetlenie:). Niestety w listopadzie 2012r. kończę 23l, egzaminy są w czerwcu, tak więc rozumiem, że mam szansę tak? Na stronie mojej jednostki znalazłem pkty preferencyjne również, za płetwonurka, kwalifikacje na ciężki sprzęt, wykształcenie wyższe itd. Natomiast na str. SA tylko za to co podałeś Ty daro. Czyli rozumiem, że jak mam płetwonurka to do SA nie dostanę nic więcej? Jeszcze sprostowanie w sprawie naborów. Z ulicy, czyli dostaje się dokładnie do tej jednostki w której był nabór, po SA natomiast mam sobie szukać etatu, czy oni mi go proponują, a jeśli tak to czy kierują się odl. od aktualnego miejsca zamieszkania, czy może to być nawet drugi koniec Polski?
Dokładnie tak jak mówisz: szkoły mają tylko punkty preferencyjne za prawo jazdy i tytuł ratownika medycznego, a przy naborze 'z ulicy' są jeszcze punkty za nurka itp. Zależy kto prowadzi nabór, jeśli jest to komenda miejska/powiatowa z kilkoma jednostkami ratowniczo-gaśniczymi pod sobą to możesz trafić do jednej z tych jednostek, jeśli komenda ma pod sobą jedną JRG to trafisz do niej. Po szkole często jest tak, że trafiasz na wolny etat w okolicy miejsca zamieszkania lecz zdarzyło się już tak, że aspiranci byli porozrzucani po całym kraju, nawet na drugim końcu Polski, ponieważ akurat tam brakowało aspirantów.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 11, 2011, 10:30:49 »
[...]
Do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej 25 lat. Do SGSP trzeba mieć już maturę z matmy i chemii lub fizyki. Egzamin wstępny to tor przeszkód i chyba test z chemii, matmy i fizyki. Nie wiem jak jest z punktami preferencyjnymi.
[...]
Do SGSP nie ma testów, liczy się wynik z matury z matematyki i fizyki lub chemii. Na zaliczenie jest tor przeszkód i pływanie na dystansie 50m. Nie ma punktów preferencyjnych.

Offline Rorek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2011, 14:17:04 »
Cześć,

Mam do Was pytanie nt rekrutacji do PSP. Jestem w 3 klasie LO i piszę w tym roku maturę, bardzo chciałbym zostać strażakiem. Myślałem o CS PSP w Częstochowie. Mam do Was parę pytań:

1. Czy to, że nie miałem wcześniej do czynienia kompletnie nic ze strażą pożarną ( z OSP ) wyeliminowywuje mnie?
2. Ile mniej więcej jest osób na jedno miejsce w w/w szkole?
3. Czy technika podciągania na drążku jest dowolna ( głównie chodzi mi o taki ruch ciałem, jakby pomoc nogami, nie wiem jak to wytłumaczyć ), trzeba nachwytem czy podchwytem?
4. Czy ogólnie ciężko jest się dostać do takiej szkoły?

Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Offline kiełek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 12, 2011, 14:27:29 »
siema.

Ad 1. nie eliminuje CIę, nie masz za to żadnych punktów do szkół pożarniczych.
Ad 2. w tym roku startowało około 1000 osob a miejsc w krakowie bylo 75, w poznaniu i czestochowie po 90
Ad 3. jak chcesz, dowolnie. ruchy cialem są dozwolone.
Ad 4. skoro masz 1000 osob na 75 miejsc to raczej tak :)

Offline Rorek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 12, 2011, 14:34:54 »
Dzięki wielkie za odpowiedź.

1. Po takiej szkole jest zapewniona praca?
2. Jakie są zarobki strażaka po w/w szkole?

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 12, 2011, 15:21:10 »
Tak po takiej SA/CS PSP masz zapewniony wakat w którejś jednostce PSP na terenie całego kraju, zazwyczaj najbliższej miejsca zamieszkania. Jeżeli chcesz zarabiać kokosy to PSP nie jest takim miejscem, majątku i wielkich pieniędzy nie zarobisz, ale godnie żyć się da.

Offline Rorek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 12, 2011, 15:22:30 »
Wiadomo, nie chce iść do straży dla kasy bo zapewne jest wiele innych lepiej płatnych prac. Pytam po prostu z ciekawości :)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 12, 2011, 15:54:43 »
Cytuj
masz zapewniony wakat
Raczej etat ;)

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 12, 2011, 16:10:00 »
Jak chcesz tam iść z ciekawości to proponuje najpierw odwiedzić jakieś prosektorium, musisz sobie uświadomić że w tej pracy nie leje się tylko wodą w ogień.

Offline Rorek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 12, 2011, 16:40:42 »
Umiesz czytać ze zrozumieniem? Pytałem z ciekawości ile zarabia strażak. Nigdzie nie napisałem, że chce iść do straży z ciekawości...

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Informacje dla nowicjusza
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 12, 2011, 16:47:56 »
A to przepraszam zrozumiałem w innym kontekście  :szalony: