Autor Wątek: OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???  (Przeczytany 13200 razy)

Offline hapec

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 352
 • Płeć: Mężczyzna
OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???
« dnia: Wrzesień 04, 2011, 11:41:28 »
Witam mam zagadke po co wogole jest stworzona OC ??  Glupi przeklad powodz bralem czynny udzial w tej klesce i ani razu nie widzialem wozu OC po cholere oni sa tylko zeby w sztabie siedziec nad mapami itd ?? czy nie lepiej bylo by dac obowiazki i kompetencje OC dla straży ?? bo i tak moim zdanie straż i tak robi czarna robote za nich co o tym sadzicie ?
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline zeusss

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 843
 • Płeć: Mężczyzna
 • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2011, 12:02:02 »
Cytat: hapec
Witam mam zagadke po co wogole jest stworzona OC ??

Zgodnie z art. 137 ustawy z dnia z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity, Dz.U. 2004, Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.) obrona cywilna ma na celu:

    ochronę ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury;
    ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny;
    współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków.

Cytat: hapec
Glupi przeklad powodz bralem czynny udzial w tej klesce i ani razu nie widzialem wozu OC po cholere oni sa tylko zeby w sztabie siedziec nad mapami itd ?? czy nie lepiej bylo by dac obowiazki i kompetencje OC dla straży ??

Podczas większych działań powinny być zawiązywane sztaby. Uważam, że każdy podmiot biorący udział a działaniach powinien wykonywać zadania ściśle przypisane do niego (unikać sytuacji, gdzie np Straż Pożarna kieruje ruchem drogowym, podczas, gdy na miejscu jest obecna Policja). W sztabie powinni być przedstawiciele każdego z podmiotów (nie koniecznie kierujący działaniami z ramienia każdego podmiotu, może to być tzw "oficer" łącznikowy. Zauważcie, że właśnie podczas dużych działań każda służba stara się robić to co należy do niej i nie obchodzi ją co robi inna służba ( Policji nie powinno obchodzić, co robi PSP, ZRM i odwrotnie). A w sztabie te wszystkie działania powinny być koordynowane. Udział w pracach sztabu powinni brać ludzie z Centrum Zarządzania Kryzysowego, którzy powinni ogarniać działania wszystkich służb i podmiotów i ogarniać funkcjonowanie całości.

Porównując zadania jakie wykonuje Straż Pożarna z zadaniami przypisanymi OC może stwierdzić, że SP wykonuje zadania OC. Niektórym się to nie podoba, inni jak widać chcą odwalać robotę za kogoś innego.

Fakt faktem, że ma Polsce nie istnieje coś takiego jak Obrona Cywilna Kraju. Jest to twór na papierach, które nawet nie wiadomo, czy są jeszcze obowiązujące.

Offline Łukasz Telus

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 925
 • Płeć: Mężczyzna
  • www.lukasz-telus.com
Odp: OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 04, 2011, 12:05:00 »
Budżet na 2011r.
KM PSP we Wrocławiu 31 290 708 zł
OSP 40 000 zł
OC 63 000 zł
WOPR 40 000 zł
Straż Miejska 15 793 00 zł

Co można zrobić za 63 000 zł rocznie?

Sprawozdanie z wykonania budżetu Wrocławia za 2010r. Na OC wydano 69 813,75zł.

Wydatkowana kwota przeznaczona została na pokrycie kosztów utrzymania
budowli ochronnych i syren alarmowych znajdujących się na terenie Miasta, zakupu
materiałów szkoleniowych z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska
oraz niebezpiecznych substancji, a także zakupu plecaków pierwszej pomocy
i apteczek samochodowych na potrzeby szkół. Ponadto w ramach poniesionych
wydatków dokonano demontażu trzech syren alarmowych przy ul. Grunwaldzkiej,
Teatralnej i Średzkiej – źródłem finansowania tego zadania była dotacja celowa
z budżetu państwa na realizację zadań zleconych gminy w wysokości 10.000,00 zł.

Przypomnę tylko, że w 2010 we Wrocławiu była powódź.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2011, 12:22:25 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline lang

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.409
Odp: OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2011, 12:27:35 »
fajnie tak rzucić hasło nie majac pojęcia o istocie rzeczy; gdybyś kolego zgłębił temat bardziej, to bys zauważył, że zadania OCK są dużo szersze niż PSP, czy szerzej KSRG; zauważyłbyś też, że szefem OCK jest przeważnie Komendant Główny PSP (chociaż nie jest to regułą i już się zdarzyło, że funkcje te były rozdzielone); gdybyś spojrzał jeszcze szerzej, to dostrzegłbyś też, że jednostki organizacyjne PSP jak również pozostałych podmiotów tworzących KSRG wypełniają definicję "formacji OCK"; na szczeblu województw, powiatów i gmin zadania z zakresu OCK wypełniają wydziały bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, które akurat w obliczu klęsk żywiołowych swoje zadania wypełniają w sposób co najmniej zadowalający; nie zapominajcie również o tym, że z Zarządaniem Kryzysowym i OCK wiążą się nierozerwalnie takie pojęcia jak "dane wrażliwe" i "informacje niejawne"; chodzi mi zwłaszcza o zalakowane koperty znajdujące się kancelariach tajnych urzędów administracji publicznej i samorządowej; nie ma potrzeby, żeby wszyscy znali ich zawartość, a pozostaje mieć nadzieję, że koperty te nigdy nie zostaną rozpieczętowane w sytuacji faktycznego alarmu; skończmy więc dywagować o czymś, czego większośc z nas nie zna, a ci którzy znają, nie mogą o tym mówić;)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline b07

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 454
 • Płeć: Mężczyzna
 • Everyone goes home
Odp: OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2011, 15:02:53 »
OC musi być, inaczej by się sporo z własnej kieszeni buliło po kolizji  :P

A tak serio: dzisiejsza "Obrona Cywilna" to tylko wydmuszka po tym, co było w PRL.

http://www.youtube.com/watch?v=8jnLC2Kp5_0 Od 6:06

To już lata 90-te, ale widać, ze fizycznie istniały oddziały OC. Pamiątką po tych czasach są np. stosy mundurów, takich jak na filmie, ubrań ochronnych, itd., zalegających w składach. Do dziś w naszym UMiG trzymanych jest kilkadziesiąt (!) kompletnych zestawów mundurów OC. Co ciekawe, OC ma w swoich magazynach (są takowe), także całkiem sensowne i nowsze rzeczy:

http://www.youtube.com/watch?v=wzJiZc-bCw0

Reasumujac, współczesna OC jest pozostałością po poprzednim systemie (ścislej: układzie sil na świecie), cieniem dawnej siebie. Nie ma już bowiem oddziałów zakładowych i terenowych samoobrony, nie ma przeznaczonych do użycia w akcjach pojazdów (w bloku wschodnim dostarczanych z państwowych jednostek gospodarczych, w USA, UK oddziały OC miały własny tabor). Do czego była ona wówczas potrzebna?

Chyba nie muszę tłumaczyć, co to była tzw. "zimna wojna", i co się z nią wiązało. W razie "W", Polska znalazłaby się na bezpośrednim zapleczu frontu, trzeba było się liczyć z uderzeniami konwencjonalnymi i jądrowymi, a właśnie OC miała walczyć z ich skutkami. Stąd formacje samoobrony, stąd kupa sprzętu, syreny... nie bez powodu na tablicach wiszących jeszcze tu i owdzie mowa jest o ataku powietrznym, zagrożeniu skażeniem (opad radioaktywny)...

Dzis pozostała nam znacznie mniejsza siec syren alarmowych (kiedyś były np. na każdym zakładzie), szkieletowe komórki OC w administracji samorządowej z częstokroć niekompetentnym personelem, siec łączności radiowej (tak, tak, jest). Widmo regularnej wojny (szczególnie z użyciem broni masowego rażenia) rozpłynęło się po 1991, ale skoro arsenały i armie istnieją nadal, nie da się jej wybuchu wykluczyć (o zagrożeniach terrorystycznych nie wspominając). Plus katastrofy i awarie. Przy takowych nikt z OC się nie pojawia - bo z pustego i Salomon nie naleje, a KSRG jakoś sobie radzi - jak napisał @lang, de facto przejęło role formacji OC. Natomiast podejrzewam, ze zapasy magazynowe OC są wykorzystywane (choćby te koksowniki - coś mi świta, ze gdzieś je ostatnio rozstawiano w mrozy).

Trochę szczegółów: http://www.ock.gov.pl/portal/ock/29/193/Fragmenty_publikacji.html

Offline hapec

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 352
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 04, 2011, 20:58:55 »
Panowie ja nie chcialem tu nikomu narzucac swojego zdania ale kurde po co taj jak jeden kolega napisam ok 64 tys zl wydalac na cos co jest w sumie nie potrzebne ( balem sie ze moj temat bedzie potepiony ale widze ze myslicie podobnie jak ja ) hmm czy nie warto za taka kase przykladowo zakupic jakis sprzet dla PSP a sprzet z PSP przekazac do OSP ? kurde moim zdaniem w Polsce jest tyle zbytecznych instytucji ... ale cuz Reka Reke Myje ... POLSKA ... Pozdrawiam  :zamknij:
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline lang

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.409
Odp: OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 04, 2011, 22:03:30 »
to nie 64k, ale w skali takiego miasta jak Wrocław kwota kilkudziesięciokrotnie wyższa; Kol. Lukasz Telus nie spojrzał na takie rozdziały jak 75421 czy 75478,  jak również jeszcze kilkanaście innych miejsc, gdzie skrywaja się środki na szeroko rozumiane bezpieczeństwo publiczne; a kol. powyżej nie popisał się dojrzałością i szerokim spojrzeniem na rzeczywistość
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline b07

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 454
 • Płeć: Mężczyzna
 • Everyone goes home
Odp: OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 04, 2011, 22:07:07 »
@hapec

To bardzo krótkowzroczne, żeby nie powiedzieć śmieszne podejście. 60.000 zł w ponad 600-tysięcznym mieście to żałośnie niewiele. Przekazać do OSP/PSP? Chyba na tzw. waciki. Znacząco to niczyjego budżetu nie poprawi (chyba że jednej, jedynej jednostki OSP), a opisane rzeczy muszą być robione.

Miejmy nadzieję, że chociażby syreny będą wyły zawsze tylko na rocznice i w ramach testu. Że magazynowany sprzet się nie przyda. Nie można odmawiać OC prawa do istnienia, bo nie robią tyle co straże pożarne. Jest to instytucja niewątpliwie potrzebna, choć zredukowana i uśpiona z w/w powodów.

Offline majorekg

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 27
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 06, 2011, 14:38:39 »
W moim mieście są (tak, nie kłamię) FOC i co więcej są szkolone! Niektóre FOC - jak np. przeciwpowodziowe, powołane w zakładach pracy brały udział w akcji przeciwpowodziowej. Dlaczego w takim razie nikt nie widział napisów "Obrona Cywilna"?, ponieważ to byli pracownicy zakładu pracy, zorganizowani w drużynę, nie posiadali ujednoliconego umundurowania ani oznak przynależności do OC - ze względów oszczędności wybrano zakup małej moto pompy i 5000 worków - proza życia. Pewnie ktoś "mądry i znający tematykę " wypowie się, że po co formować FOC skoro pracownicy zakładu i tak to robią, odpowiem pytaniami: co by było gdyby w czasie powodzi właściciel zakładu pracy kazał im sypać piach w worki a oni by powiedzieli (###), albo w czasie sypania piachu do worków komuś coś się stało...(jak wytłumaczyć w PIP że właściciel kazał a nie ma się tego w zakresie umowy o pracę). W mediach szumne tytuły "Pracownicy bronią miejsc pracy przed żywiołem..." a to FOC drp ;D
Są też inne FOC, określone przez kogoś jako "ukryte" ;D, bo nie sądzę że widzieliście w działaniach FOC ratownictwa ogólnego, odkażania sprzętu, czy tez schronową ;D. Są FOC, powołane aktem prawnym miejscowym wójt/burmistrz/prezydent miasta, są ludzie posiadający przydział do FOC, są szkolenia (III zakresy). To są te podstawy z którego następuje rozwinięcie. Nie wiem jak to się ma w innych miastach, w moim mieście jesteśmy w stanie w ciągu 24 godz. odkazić 28000 osób, przygotować miejsca przyjęcia dla ludności ewakuowanej w ilości 12000, za pośrednictwem 32 syren powiadomić 100% mieszkańców miasta o zagrożeniu, przygotować w ciągu 3 dni schronienie w piwnicach obiektów szkolnych i urzędach dla 60% stanów, i niestety miejsca tylko dla 1/27 populacji miasta w schronach. To tylko przykład, ale te zasoby "czekają" na rozwinięcie. A dla tych co sadzą, że utrzymywanie FOC służące odkażaniu ludzi i sprzętu czy też do kopania grobów w przypadku pandemii jakiejś choroby - nie ma sensu, ja odpowiem... zobaczymy.
Za przynależność do FOC nie wypłacane są żadne pieniądze, koszty ponoszone przez samorząd to utrzymanie infrastruktury, olimpiady, wsparcie OSP (paliwo), i podnoszenie świadomości społeczeństwa.
Wiedza to odpowiedzialność.

Offline majorekg

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 27
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 06, 2011, 15:56:30 »
Natomiast podejrzewam, ze zapasy magazynowe OC są wykorzystywane (choćby te koksowniki - coś mi świta, ze gdzieś je ostatnio rozstawiano w mrozy).

Mi też się kojarzy akcja w Krakowie dla bezdomnych, instalacja koksowników w rejonach przebywania ww. ;D Niewiele to ma wspólnego z OC i nie wydaje mi się że ww. koksowniki były z zasobów magazynowych OC.
Wiedza to odpowiedzialność.

Offline majorekg

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 27
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: OBRONA CYWILNA do czego służy ? czy jest nam potrzebna ???
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 06, 2011, 16:21:35 »
Jeszcze w ramach sprostowania... co to za medialne twory: "Zebrał się Sztab Kryzysowy" ," Sztab OC wydał wytyczne do...". ???
Jak jest klęska, powódź, etc... to w ramach koordynacji samorządu - wójt/burmistrz/prezydent miasta a dalej starosta i wojewoda odpowiada za prowadzone działania na swoim terenie - zwołuje się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w skład którego Przewodniczący może zaprosić każdą osobę której wiedza lub doświadczenie mogła by pomóc w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej (komendanci, dyrektorzy, specjaliści...). Inna kwestia że OC miało by się czym "popisać" w czasie klęski żywiołowej, a nie z szacunkiem przy wylaniu rzek. (ogłoszony stan klęski żywiołowej), jak nie ma ogłoszenia klęski to oznacza że służby i WYDZIELONE PODODDZIAŁY WOJSKA POLSKIEGO dają sobie radę. ;D
Wiedza to odpowiedzialność.