Autor Wątek: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?  (Przeczytany 10489 razy)

Offline Ahmed

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
    • Blog o fotografii, protipy, szkolenia
Witam. Doszły mnie słuchy, że są teraz organizowane szkolenia podstawowe dla OSP w mojej gminie dla osób również poniżej lat 18(od 16 bodajże). Czy po ukończeniu szkolenia, posiadając badania i ewentualną jakąś zgodę rodziców można uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych? Fakt, ja chyba szkolenie skończę na swoje urodziny, lecz pytam w imieniu kolegi. Szkolenia mamy mieć w październiku/listopadzie (tak mówił mi prezes), lecz te terminy nie są jeszcze pewne.



Pozdrawiam i dziękuję serdecznie za odpowiedź,
73! SQ9SHZ.
www.mrcieslak.pl - Blog o fotografii, protipy.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 25, 2011, 23:06:33 »
Nie !! Musisz mieć skończone 18 lat.

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2011, 00:14:51 »
Jeśli nie masz 18 lat i ktoś skierował/przyjał Cię na szkolenie to popełnił wykroczenie. Jeśli chcesz brać udział w szkoleniu OSP strażak-ratownik musisz mieć ukończone 18 lat posiadać badania lekarskie oraz ubezpieczenie.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Ahmed

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
    • Blog o fotografii, protipy, szkolenia
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 26, 2011, 09:13:30 »
Tyle tylko, że właśnie zmieniły się przepisy co do osób uczestniczących w szkoleniach, tak słyszałem. Skierowania na szkolenia jeszcze nie mam, bo termin ani ilość osób mogących uczestniczyć nie jest określona..
www.mrcieslak.pl - Blog o fotografii, protipy.

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 26, 2011, 09:20:11 »
A mógłby ktoś wtedy podać nowe przepisy dotyczące szkoleń? Mamy w OSP 3 chłopaków, którzy mają urodziny pod koniec roku i na razie nie mogą iść na kurs odbywający się na przełomie września/października. Będę wdzięczny..

Pozdrawiam

Offline Ahmed

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
    • Blog o fotografii, protipy, szkolenia
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 26, 2011, 09:22:19 »
Sam właśnie szukam. Prezes z mojej jednostki tyle się dowiedział na zebraniu ZG ZOSP i tyle nam powiedział..
www.mrcieslak.pl - Blog o fotografii, protipy.

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 26, 2011, 09:31:29 »
W naszej gminie rozwiązali tą sprawę tak: Gdy zaczynał się kurs podstawowy Komenda Miejska wyraziła zgodę na udział w szkoleniu przez nieletnich, ale pod warunkiem że w okresie trwania szkolenia osiągną pełnoletność. Najważniejsze było, aby w dniu egzaminu mieli 18 lat. I tym sposobem trzech się załapało.  :straz:

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 26, 2011, 09:35:18 »
Pierwsze słyszę, żeby osoby niepełnoletnie mogły brać udział w szkoleniu podstawowym.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Ahmed

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
    • Blog o fotografii, protipy, szkolenia
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 26, 2011, 09:37:18 »
Ja zbyt dużo na ten temat nie wiem, tak samo jak prezes. Muszę spytać komendanta gminnego jeśli chodzi o tę sprawę(ale ciężko go dorwać).
www.mrcieslak.pl - Blog o fotografii, protipy.

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 26, 2011, 10:44:45 »
Mnie w tym roku brakło 3 tygodnie do 18 (właściwie koniec kursu był już po urodzinach) i nie było silnych! Albo pełnoletni albo... no i muszę czekać do wiosny.
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 26, 2011, 14:02:46 »
Skąd ci ludzie takie informacje wyciągaja?
Nic nie słyszałem aby zmienił sie dokument jakim jest System Szkolenia Członków Ochotniczych Straży Pożarnych Biorących Bezpośredni Udział w Działaniach Ratowniczych. W obowiązującym dokumencie jest określona dolna granica dopuszczajaca do szkolenia. Wynosi ona 18 lat. W proponowanym nowym dokumencie, który opiniowaliśmy chyba gdzieś w maju również dolna granica wynosi 18 lat. Więcej, zapis określa że musi to być ukończone 18 lat. Jeśli jakaś komenda dopuszcza kogoś młodszego to łamie zapisy wspomnianego dokumentu. Można się z tym zgadzać lub nie, ale to już inna kwestia.

Offline Ahmed

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
    • Blog o fotografii, protipy, szkolenia
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 26, 2011, 15:27:45 »
Nie wiem. Być może szkolenia osiągną ważność po ukończeniu 18 lat? Lub egzamin będzie dopiero przeprowadzony po skończeniu tychże lat.
www.mrcieslak.pl - Blog o fotografii, protipy.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 27, 2011, 09:41:16 »
Witam. Doszły mnie słuchy, że są teraz organizowane szkolenia podstawowe dla OSP w mojej gminie dla osób również poniżej lat 18(od 16 bodajże). Czy po ukończeniu szkolenia, posiadając badania i ewentualną jakąś zgodę rodziców można uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych? Fakt, ja chyba szkolenie skończę na swoje urodziny, lecz pytam w imieniu kolegi. Szkolenia mamy mieć w październiku/listopadzie (tak mówił mi prezes), lecz te terminy nie są jeszcze pewne.



Pozdrawiam i dziękuję serdecznie za odpowiedź,
73! SQ9SHZ.

Te źle chyba usłyszał. :wall:

W nowo projektowanym (stan na 2011) systemie szkolenia członków OSP
zapisano:

Cytuj
III. WARUNKI PRZYJĘCIA NA SZKOLENIE

1.Każdy strażak ratownik Ochotniczych Straży Pożarnych kierowany na szkolenie, na każdym z poziomów wyszkolenia musi posiadać kartę zgłoszenia na szkolenie od zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej, potwierdzone przez właściwy organ gminy (załącznik nr 5)  zawierającą:
1.wiek - ukończone 18 lat i nie przekroczone 65 lat;
2.potwierdzenie posiadania zaświadczenia lekarskie orzekającego zdolność do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi w tym zakresie;
3.potwierdzenie posiadania ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków;
4. potwierdzenie posiadania wyposażenia w umundurowanie i sprzęt zgodny
z dopuszczeniem do stosowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej.
Dodatkowo strażak ratownik Ochotniczych Straży Pożarnych starający się o przyjęcie na poszczególne rodzaje szkoleń powinien posiadać:
1)   w przypadku szkolenia strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych – wykształcenie co najmniej podstawowe (dotychczasowy system ośmioklasowy) lub gimnazjalne;
2)   w przypadku szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych, szkolenia kierowców - konserwatorów sprzętu ratowniczego Ochotniczych Straży Pożarnych oraz z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach – wykształcenie co najmniej podstawowe (dotychczasowy system ośmioklasowy) lub gimnazjalne oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych lub spełnienie równorzędnych wymagań;
3)   w przypadku pozostałych szkoleń specjalistycznych spełnienie wymagań określonych
w programach szkoleń specjalistycznych;
4)   w przypadku skierowania na szkolenia w zakresie eksploatacji, obsługi i konserwacji samochodów z drabiną mechaniczną oraz w zakresie eksploatacji, obsługi
i konserwacji samochodów z podnośnikiem wymaga się dodatkowo ukończenia szkolenia kierowców – konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP;
5)   w przypadku szkolenia dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych – wykształcenie co najmniej na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej, co najmniej 3-letni staż jako strażak ratownik Ochotniczych Straży Pożarnych, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych lub spełnienie równorzędnych wymagań, zaświadczenie o ukończeniu kursu z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych;
6)   w przypadku szkolenia Naczelników Ochotniczych Straży Pożarnych – zalecane wykształcenie co najmniej zawodowe oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych;
7)   w przypadku szkolenia Komendantów Gminnych ZOSP RP – zalecane wykształcenie co najmniej średnie oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych.

Offline Ahmed

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
    • Blog o fotografii, protipy, szkolenia
Odp: Czy po szkoleniu podstawowym, bez ukończenia 18 lat można jeździć na akcje?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 27, 2011, 11:01:21 »
Możliwe, też mi się to dziwne wydawało. No cóż, najwyżej pójdę na wiosnę ;-)
www.mrcieslak.pl - Blog o fotografii, protipy.