Autor Wątek: Urlop okolicznościowy  (Przeczytany 3321 razy)

Offline Maka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
  • "Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek"
Urlop okolicznościowy
« dnia: Sierpień 02, 2011, 18:53:26 »
Witam,

Pytanie dotyczy j/w mianowicie, żona ma rodzić w czasie, gdy będę na służbie.
Czy jest możliwość zwolnienia się i wykorzystania urlopu okolicznościowego w trakcie pełnionej służby?

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlop okolicznościowy
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2011, 08:27:33 »
jest taka mozliwość, ale musi być zachowana gotowośc bojowa (czytaj: ktoś musi przyjść za Ciebie); urlop okolicznościowy można wykorzystać w terminie póżniejszym; po wypisie możesz wziąć 14 dni "opieki";
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline beznazwy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Urlop okolicznościowy
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2014, 13:45:34 »
Witam. Mam pytanie odnośnie urlopu okolicznościowego w związku z narodzinami dziecka. Według ustawy przysługuje 2 dni wolne od pracy. Jak to się ma do systemu zmianowego 24/48.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.262
Odp: Urlop okolicznościowy
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2014, 19:53:20 »
rozkminiała to nasza kadrowa dokładnie - masz służbę 24 godz  np. 16 godz we wtorek, 8 godz zrozumiałe w środę - czyli tzw. "urlop okolicznościowy" dwudniowy oznacza -  że masz wolne 2 dni czyli całą Twoją służbę 24 godz. Jak Ci kadrowa inaczej mówi to się nie douczyła.
pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlop okolicznościowy
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2014, 20:43:39 »
okolicznościowy rozlicza się "dniami", a nie godzinowo; wszystko oczywiście wg grafiku półrocznego; może być tak, że strażak nic nie zyska:(
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline beznazwy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Urlop okolicznościowy
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2014, 20:44:32 »
U mnie próbują rozliczyć to w ten sposób, że jeden dzień urlopu okolicznościowego to 8 godzin pracy. Czyli przysługuje mi 16 godzin urlopu okolicznościowego. Co nam daje nawet nie całą służbę. Te brakujące 8 godzin chcą ściągnąć z normalnego urlopu. Dlatego zadałem pytanie jak to jest.  Nie mogłem nigdzie znaleźć jak to dokładnie ma być rozliczane. Jak ktoś wie zna jakąś podstawę prawną prosiłbym o pomoc.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.262
Odp: Urlop okolicznościowy
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2014, 21:43:05 »
U mnie próbują rozliczyć to w ten sposób, że jeden dzień urlopu okolicznościowego to 8 godzin pracy. Czyli przysługuje mi 16 godzin urlopu okolicznościowego. Co nam daje nawet nie całą służbę. Te brakujące 8 godzin chcą ściągnąć z normalnego urlopu. Dlatego zadałem pytanie jak to jest.  Nie mogłem nigdzie znaleźć jak to dokładnie ma być rozliczane. Jak ktoś wie zna jakąś podstawę prawną prosiłbym o pomoc.
możesz to ustalić na porządnej bazie prawniczej np. inforlex. z reguły w każdej KM/KP księgowa ma do niej dostęp elektroniczny.
moim zdaniem jedyne wyjście to wystąpienie do Twojego 01 o uzasadnienie takiego przyznania-rozliczenia "urlopu okolicznościowego". Wtedy on musi powołać się na przepisy we współpracy ze swoją radcą prawnym (a te są  przenoszone z kodeksu pracy w tym zakresie i jak się w nie wczytają to dojdą do wniosku, że źle robią). Nie zgadzaj się na odpowiedz podpisaną od kadrowej
pozdrawiam.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Urlop okolicznościowy
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2014, 10:21:56 »
Byłem na szkoleniu organizowanym przez KG PSP. Było jasne powiedziane, że dwa dni bez względu na ilość godzin służby.
PS. w ewidencji jest to usprawiedliwiona nieobecność a nie urlop....