Autor Wątek: Nieuczciwy skarbnik...  (Przeczytany 3350 razy)

Offline daniel609

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Nieuczciwy skarbnik...
« dnia: Lipiec 05, 2011, 23:05:34 »
Witam gryzie mnie jeden problem na który nie wiem jak znaleźć rozwiązanie a mianowicie..
Rok temu nasza jednostka organizowała uroczystość z okazji 50 lecia powstania, impreza była dużym przedsiemwzięciem na której sponsorzy byli hojni.
 Po imprezie zaczął się problem a  mianowicie nasz skarbnik przez pół roku migał się od rozliczenia finansów po tej imprezie. Aż do walnego zebrania miałem nadzieję że wszystko się wyjaśni. A tu niespodzianka skarbnik nawet nie raczył przybyć. Po zebraniu dowiedzieliśmy się że żekomo ,,zeszyt" z notatkami skarbnika odnośnie tej imprezy poprostu się zgubił... Nasz zarząd nie nalega a nawet nie wspomina o tym rozliczeniu bo wszyscy ci panowie to bardzo bliska rodzina ja jestem stosunkowo młodym strażakiem w naszych szeregach bo tylko z 6-cio letnim stażem. I na tym się kończy skarbnik wyprowadził się z naszej miejscowości i stał się nieuchwytny.... W jaki sposób ich zmusić do przedstawienia jasno sprawy??? Bo pachnie mi to kodeksem karnym bo inny sposób chyba nie zadziała. A może wy macie jakiś pomysł. Pomóżcie bo tak nie może być

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nieuczciwy skarbnik...
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2011, 23:32:58 »
Czy Wasz Skarbnik OSP złożył/nie złożył oświadczenie o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie i pieniądze?
Skarbnik jest członkiem Zarządu OSP.
Czy Wasz Zarząd próbował wyjaśnić, tą sprawę?
Szkoda,że podczas ostatniego Walnego Zebrania sprawozdawczo-Wyborczego w waszej OSP podczas odczytania sprawozdania z działalności Komisja Rewizyjna Ochotniczej Straży Pożarnej nie postawiła wniosku o nie udzielenie absolutorium Zarządowi OSP za okres sprawozdawczy.

Cytuj
W dniu _______ 201__r. Komisja Rewizyjna dokonała kontroli kasy
i dokumentacji finansowej OSP, którą prowadzi Skarbnik dh ___________________
W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono co następuje:
-   książka kasowa OSP została zamknięta na poz. Nr ________
-   stan środków finansowych w dniu kontroli wynosił ____________zł, w tym:
w kasie ____________ zł, w banku ______________ zł

Widocznie Oni też "olali" cała tą sprawę.

Cytuj
V.   Skarbnik OSP
•   Opracowuje projekty planów finansowych i sprawozdania finansowe.
•   Sprawuje nadzór nad dyscypliną budżetową.
•   Sprawuje nadzór nad opłacanie składek członkowskich przez członków OSP.
•   Informuje pisemnie co dwa miesiące Zarząd OSP o stanie wpłat i prowadzi ewidencję w tym zakresie.
•   Podpisuje wspólnie z Prezesem a jeśli nie jest to możliwe to po jego wcześniejszej akceptacji korespondencję i dokumenty w sprawach finansowych.
•   Przedstawia na każdym posiedzeniu Zarządu OSP informację dotyczącą dochodów i rozchodów oraz aktualny stan środków finansowych na dzień posiedzenia Zarządu.
•   Poddaje się kontroli Komisji Rewizyjnej.

www.zosprp.poznan.pl/files/pliki/14.doc

http://www.zosprp.lublin.pl/druki/Szkolenie%20skarbnikow%20-%20prezentacja.pdf

 


Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Nieuczciwy skarbnik...
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 05, 2011, 23:46:05 »
Dokładnie tak to powinno być jak napisał grzela i dziwi mnie bardzo sytuacja, że na Walnym nie było to poruszone tym bardziej, że czyta się Sprawozdania finansowe i Kom. Rewizyjnej.

Punktem wyjścia jest wg mnie to znalezienie takiego Protokołu przekazania "funkcji skarbnika" czy też książki skarbnika i kasetki. Jeśli to znajdziesz powinieneś mieć go w garści no chyba, że jest nowy skarbnik i miał zrobione już takie przekazanie to sprawa się komplikuje. A za coś takiego to osobiście bym gościa pod sąd zaprowadził oraz osoby, które pozwoliły najzwyczajniej mówiąc na "kradzież". Tak naprawdę dobrze by było poradzić się jakiegoś prawnika następnie zebrać tych co są odpowiedzialni (Zarząd i jak się uda to jego) i przedstawić sprawę jasno i krótko.
Życzę powodzenia z tą trudną sprawą. Musisz się liczyć też z tym, że jeśli pójdzie na drogę prawną to Zarząd i Komisja Rewizyjna mogą (a raczej będą mieli) poważne problemy.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline daniel609

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Nieuczciwy skarbnik...
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2011, 00:29:58 »

Właśnie moim zdaniem rozliczenie takie było tylko z zarządem (podział) i po tym szybciutko sprawa ucichła a nasze protesty potraktowali olewczo. Ich rozliczenie wyglądało tak, zebralismy tyle i wydalismy tyle nic nie zostało.
Zrobię wszystko żeby dojść prawdy bo sam także byłem sponsorem a wiem że nic za te pieniądze nie zrobiono nie pozwolę na kradzież w biały dzień. Tylko gdzie uderzać jeszcze będę nekał naszego skarbnika i zarząd na zwołanie walnego zebrania i usunięcie go z naszych szeregów..

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Nieuczciwy skarbnik...
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2011, 06:56:42 »
Prokuratura rejonowa...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nieuczciwy skarbnik...
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 06, 2011, 08:06:48 »
... Rok temu nasza jednostka organizowała uroczystość z okazji 50 lecia powstania, impreza była dużym przedsiemwzięciem na której sponsorzy byli hojni.  ...
... Zrobię wszystko żeby dojść prawdy bo sam także byłem sponsorem a wiem że nic za te pieniądze nie zrobiono ...
To jak w końcu - impreza byłą dużym przedsięwzięciem czy nic nie zrobiono.
Jako sponsor dałeś pieniądze komuś do ręki czy za pokwitowaniem wpłaciłeś skarbnikowi lub przelałeś na konto.
Nie broniąc skarbnika i nie pochwalając tego typu działań nadmieniam, że b. często tego typu imprezy są organizowane na zasadzie "lewej" kasy (bez oficjalnego księgowania wpływów i wydatków, bo nie na wszystko będą rachunki do zaksięgowania). Samo życie.
Zgodnie z prawem powinieneś powiadomić prokuraturę ...
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Nieuczciwy skarbnik...
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 06, 2011, 11:02:07 »
u mnie po stuleciu każdy wpłacający otrzymał KP więc każdy miał jakiś dowód na to że dał pieniądze, piotr998 a czy nie lepiej mieć jakiś dowód zanim pójdzie się do prokuratury? dziś o pomówienie nie trudno, zresztą sam piszesz:
Cytuj
Nie broniąc skarbnika i nie pochwalając tego typu działań nadmieniam, że b. często tego typu imprezy są organizowane na zasadzie "lewej" kasy (bez oficjalnego księgowania wpływów i wydatków, bo nie na wszystko będą rachunki do zaksięgowania). Samo życie.
więc w tej materii rozwaga też jest potrzebna u naszego kolegi. Sam z doświadczenia wiem że mając argumentu i odpowiednie papiery można coś wygrać lub załatwić, choć to z tym nie związana sprawa ja dzięki temu wygrałem z siecią Orange. Dowody i jeszcze raz dowody, warto argumenty mieć poparte odpowiednimi papierami vel. dokumentami.
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Nieuczciwy skarbnik...
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 06, 2011, 12:02:30 »
OSP w której jestem członkiem, organizuje otwarte zabawy taneczne,pieniądze liczone są komisyjnie,no i każdy z obecnych podpisuje się własnoręcznym podpisem, i z tego co wiem jeszcze nie było sytuacji żeby sie zgubiły pieniądze...

Offline daniel609

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Nieuczciwy skarbnik...
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 06, 2011, 22:29:38 »
Tak Panowie mój bład bo wpłacając pieniądze SKARBNIKOWI nie wziołem pokwitowania jak większość sponsorów...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nieuczciwy skarbnik...
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 07, 2011, 07:46:16 »
Czyli z braku dowodów może wyjść pomówienie - radzę odpuść sobie działania prawne. Co nie znaczy że sprawa nie powinna być wyjaśniona wewnątrz OSP.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe